Müşahedat

8,0/10  (6 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
636 gösterim
Akşamki eğlencemiz öncekilere benzemedi. Edilecek sohbet, okunacak müsvedde olmadığı için yemekten önce çok güzel bir konçerto dinleyerek kulaklarımızın pasını giderdik. Yemekten sonra ise hep edebiyatla, felsefe ile ilgili sohbetler yaptık. Fakat, köprü kapanmadan biraderin evine gitmek zorunda olduğumu söylediğimde, Refet yine ayağa kalkarak bana arkadaşlık edeceğini söyledi. Gerek olmadığını ısrarla söylememe karışın mümkünü yok kabui cttircmcdim. Hanımlar ile her zamankinden daha dostça, daha samimi bir vedalaşmadan sonra Refet'le birlikte geri döndük. Gerçi köprü açık olduğu için gecenin bir vakti sandal külfetine ve tehlikesine katlanmadan, köprüyü yürüyerek gectikse de İstanbul tarafında kâğıt fener alma zorunluluğundan kurtulamadık.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786051004006
 • Yayınevi:
  Kitap Zamanı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rukiye Egl 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelimeyle mükemmel bir kitaptı. Mithat Efendi'yi Batıcı sanırken, Kitabı okurken Osmanlıcı olduğunu öğrendim. Liberal düşüncelerinde -her ne kadar o yöne doğru gitmesem de- kendimi buldum. Vee, Siranuş hanımla kendimi özdeşleştirdim. Aslında onunla çok farklı noktalarımız var ama ondaki asalet, sabır ve sırf arkadaşının mutluluğu için kalbine gömdüğü aşkı gerçekten çok etkileyici idi.

Dili ise o kadar ağır değildi. Ki Ahmet Mithat Efendi, edebiyatı halka indirgeyebilmek için dilini özellikle sadeleştirenlerdendir diyerek sözlerimi bitireyim.

Fırsat bulursanız muhakkak okuyun derim,

İstirham ederim :)

Yeni Türk Edebiyatı dersinde kısa sınav sorumdu romanın tahlili :) Aynı zamanda Ahmet Mithat Efendi üzerine ve Hayret / Kafkas romanlarının tahlili üzerine bitirme tezi hazırlamıştım. Gerçekten dönemine göre ve hatta içinde bulunduğumuz dönemde de çok keyifli bir kalemi olduğunu söyleyebilirim. Oldukça ilginç hikayeleri var namı diğer yazı makinasının. :) Tüm eserlerini şiddetle tavsiye ederim.

vurkan i 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ahmet Mithat o devirde bilmeden de olsa bizlere postmodern bir roman sunuyor.Yazar yeni bir tür denediğinin bilincinde bile isteye yazıyor ama ileride bunun bir akım olacağını kestiremiyor pek tabi olarak.Savruk dilini ve roman kurgulama eksikliklerini en aza indirdiği kitap.