Müslümanca Yaşamak

8,8/10  (20 Oy) · 
47 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.099 gösterim
'Fakat en önemlisi, Müslümanın kendi iç oluşumunu gerçekleştirmeye çalışmasıdır. Müslümanlar sürçtükleri, tökezledikleri yerde, bunun başlıca sebebinin kendi iç oluşumlarını tamamlamakta gösterdikleri ihmalden kaynaklandığını görmezden gelmemelidir. Kendi doğrularının gerektirdiği hayat tarzını, ilkin kendi nefislerinde yaşamaya başladıkları an, İslam´ın hayata geçirilmesinde en doğru yöntem kendiliğinden bulunmuş olacaktır. Müslümanın elinde bulundurduğunu söylediğimiz fırsat işte bu oluşumu gerçekleştirmek için verilmiştir kendisine.'
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  151
 • ISBN:
  9789753550772
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Suskun/ca 
27 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tam ismine yaraşır bir kitap olmuş. Müslümana müslümanca yaşamayı öğretecek muazzam bir kaynak. Rasim Özdenören 70-80 yıllardaki tesbitleriyle günümüze de ışık tutmuş. İstifade edilmeli inşaAllah..

Gökhan Çetin 
26 Eki 14:08, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yedi Güzel Adam'dan biri olan Rasim Özdenören'in yıllar önce yazmış olduğu 'Müslümanca Yaşamak' adlı bu eseri, onu daha yakından tanımak isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Herkesin anlayabileceği bir sadelikte yazılmış olmamasına rağmen son baskıları günümüz Türkçesine daha yakın bir hale getirilmiş ve akıcı bir kitap ortaya çıkmış.
Evet, nüfusumuzun %98'i Müslüman olan topraklarda dünyaya gözlerimizi açmak şüphesiz bir nimettir. Müslüman olarak doğan, yaşayan bir toplumun bireyleri olarak inancımız ve ikrarımız gereği bundan övünç de duyarız. Sağ elimizi göğsümüzün sol tarafına götürüp 'Elhamdülillah Müslümanız' demeyi de daha bir maharet biliriz. Lakin 'Müslümanca Yaşama'nın hiçte bu boyutlara indirgenerek bakılacak kadar basit bir şey olmadığını, Müslümanım diyen her insanın bir vazifesi olduğunu, "din adamı" diye bir tabirin dinimizce bir karşılığının olmadığını Allah'a, kitabına ve peygamberlerine iman eden her Müslümanın bu dine karşı bir sorumluluğunu olduğunu, daha geniş bir pencereden kuş bakışı İslam coğrafyasına bakılması gerektiğini, perspektifi daha geniş tutarak bakarak, Müslümanlığa bakış açımızı şekillendirmeyi çok güzel özetliyor yazar.
Okyanusta bir damlayı temsil ettiğimiz şu Dünya'da, okyanusun da bir yaratanı olduğunu unutmamak adına, gözü de gören bir gözün olduğunun bilincine varmalıyız. Müslümanca kimliğimizi oluşturmak için okunması gereken eserler listenizin başlarına bu kitabı da koyabilirsiniz.

Adem ŞEN 
14 Kas 2015, Kitabı okudu, 56 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitap Rasim Özdenören'in "Müslümanca Yaşamak" üzerine yazdığı denemelerden oluşuyor.İçerik olarak yeni baskılarla sürekli desteklense de zaman zaman sözlük kullanmanız gerekiyor.Üslup olarak kitabın farklı bir havası var yazar belirli konularda fikirlerini söyledikten sonra sizi yönlendirmeye çalışmıyor.Yani sadece kendi düşüncelerini doğru bir şekilde yansıtmayı amaçlamış o yüzden kitabı okurken bol bol düşünmekten kendini alamıyor insan.

Denemeler ise belirli konulara sabitlenmek yerine olabildiğince geniş bir yelpazeye yayılmış.Çoğu yerde de Müslümanları cesurca eleştirmekten çekinmemiş yazar.Önce dini konularda genel denemelere yer vermiş daha sonra çağdaş sorunlarımıza değinmiş ve bu şekilde genelden özele doğru bir sıralama izleyerek kitaba ayrı bir hava vermiş.

Kitap daha çok bireyin kendini sorgulaması ve yaşantısını Müslümanca yaşamak üzerine kurmasını amaçladığı için denemelerde mutlaka bu konuya fayda sağlayacak eleştiriler getirilmiş.Kitap bittiğinde hem kendinizi sorgulamaktan hemde de "Artık kendim için bir adım atmam gerek" demekten kendinizi alamıyorsunuz.

zeynep temiz 
18 Oca 17:50, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

doğru yorumlar ve anlatımlar içeren bir kitap bence herkez okumalı.

Kitaptan 32 Alıntı

Sergen Özen 
25 Tem 03:26, Kitabı okudu, 9/10 puan

İmam Gazalî şöyle diyordu: "Ömrün bitmiş, fakat sen yalvarmış yakarmışsın, sana bir gün daha verilmiş; işte şimdi öyle bir günde bulunuyorsun, öyle bir günde ne yapacaksan, her gün aynı gayretle o işe sarıl, öyle çalış, öyle ibadet et, öyle yaşa."

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 171 - İz yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 171 - İz yayıncılık)
Sergen Özen 
23 Tem 22:14, Kitabı okudu, 9/10 puan

Öylesine kötü bir eğitimin içinden çıkıp geliyoruz ki, eleştiri de, nasihat da asal anlamlarının dışına çekilmiştir: dedikodu ile sohbet, ahkâm kesme ile nasihat, eleştiri ile kınama birbirinin yerine kullanılabiliyor. Sohbetini dinlediğimiz biri, bakıyorsunuz, sohbet etmiyor, dedikodu yapıyor. Bir eleştiri konusu, birden bir kınama havasına dönüşebiliyor: sohbetin, nasihatin, eleştirinin asal anlamlarının dışında anlaşıldığı ve kullanıldığı görülüyor.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 124 - İz yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 124 - İz yayıncılık)
Sergen Özen 
23 Tem 22:16, Kitabı okudu, 9/10 puan

İnsan, başkasında kınanacak bir şey görüyorsa, onun varlığını en başta kendi nefsinde irdelemeyi denemelidir.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 126 - İz yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 126 - İz yayıncılık)
Sergen Özen 
19 Tem 02:15, Kitabı okudu, 9/10 puan

Ne zaman "Bin yıllık tarihimiz..." diye başlayan bir söz işitsem irkilirim. Çünkü bu sözün altından mücerret bir din gayreti yerine battal bir kavmiyetçiliğin kokusu çıkar. Bu sözün altında, İslâm'ın izzeti için gayrete gelmemiz değil, fakat nefsimizin ve kavmimizin izzet bulması için İslâm'ın istismar edilmesi fikri yatar.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 54 - İz yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 54 - İz yayıncılık)
Sergen Özen 
23 Tem 03:24, Kitabı okudu, 9/10 puan

Dünyayı sevmek... Fakat kendi hatırı için değil, onu Yaradanın rızası için sevmek... Sevincin kaynağına gerçekte ne dünyanın hatırı için dünyaya bağlanmakla, ne kahır yüzünden onu terk etmekle ulaşılır. Aslında bir nihilist olarak dünyayı terk etmek kabil de değil. Onu terk edebilmenin de aşkla ilgili bir yanı olmalı.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 119 - İz yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 119 - İz yayıncılık)
Sümeyye K. 
23 May 17:38, Kitabı okudu, Puan vermedi

Müslüman sürçtüğü, tökezlediği yerde, bunun başlıca sebebinin kendi iç oluşumunu tamamlamakta gösterdiği ihmalden kaynaklandığını düşünür.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 169)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 169)
Suskun/ca 
25 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İslam Allah'ın indirdiği ve kabul ettiği tek din olarak, başka hiçbir dünya görüşüyle, başka hiçbir fikirle, amelle uzlaşmaya girmeye muhtaç değildir. O, kendi başına, insanın ihtiyacını karşılamaya muktedirdir. Bu bakımdan, zaaf İslam'da değil, fakat onu yüklendiğini söyleyen insandadır. Aslında insan, tanımının gerektirdiği davranış manzumesini hayatına geçirdiği an, dinden taviz vermesine gerek olmadığını kendiliğinden kavrayabilir.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 56)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 56)
Sümeyye K. 
22 May 13:27, Kitabı okudu, Puan vermedi

Müslümanın bugünkü hali, onun İslam'dan uzak düşmesiyle açıklanabilir. Ama bu açıklamayı anlayabilmek için bile İslam'ı anlamış olmak gerekmektedir.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 24)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 24)
Sergen Özen 
21 Tem 03:52, Kitabı okudu, 9/10 puan

Eğer dine (İslâm) hayatımızın her şeyi diye bakmıyorsak, onu kendisiyle amel edeceğimiz bir hükümler bütünü olarak görmüyorsak, dini bir zihin fantezisi olarak kabul ediyoruz demektir. Din, bir kez, bir zihin fantezisi olarak kabul edilince, kendisiyle amel edilen bir hükümler bütünü olmaktan çıkar, nefsanî gayelerin hizmetine verilmiş zihin lüksünün, düşünce konforunun unsuru ve aleti durumuna getirilmiş olur.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 53 - İz yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 53 - İz yayıncılık)
4 /