Mutlu Olma Sanatı

8,1/10  (15 Oy) · 
39 okunma  · 
14 beğeni  · 
2.535 gösterim
Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell'ın iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunduğu bir reçetedir. Kişisel Gelişim kitaplarının vermeyi vaat ettiği ama veremediği mutluluk sırlarını açıklar. Russell'a göre mutluluk birtakım insanların bizim elimizden alabileceği temel insan haklarından biri değildir. Kişi mutluluğa başkalarını suçlayarak değil, belirlediği hedeflere erişmek için mücadele ederek ve bu mücadele sırasında eğlenerek ulaşır. Üstelik kişi bu mücadeleyi iç dünyasına değil, sosyal yaşamına dönerek vermelidir.

Deyim yerindeyse, Mutlu Olma Sanatı, kişisel gelişim vaat eden bir popüler felsefe kitabıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
Ali TAHİR 
09 Oca 10:30 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Başucu kitabında bulunması gereken özelliklerin daha fazlası bu kitapta mevcut.Çok güzel incelenmiş kişisel tecrübelerin okuyucuya yalın bir dil kullanılarak aktarılmış olması ise elinizden düşürmeme nedeni oluyor. Kişisel gelişim kitapları ise bu kitabı baz alarak yazıldığı düşüncesi okurken oluşmadı değil. Mutlu olma sanatında mutsuzluğun nedenleri ile mutlu olmaya ulaşmanın yolları konsantre olarak bulmanız mevcut. Şahsi olarak zor bir dönemde geçerken tesadüf eseri okumamın bana sağladığı fayda ise pahabiçilemez olarak nitelendirebilirim. Yazarın diğer kitaplarını temin etmemi sağladı.. şimdiden İyi okumalar..

aykut koçak 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 90 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem ve manyak bir kitap, iyi ki okuyorum. Baştan çok sıkıcı görünüp de sıkmadan okumaya devam edilir mi? İyi ki almışım. Bölüm bölüm;istediğin kısımdan başla. Tekrar tekrar oku.

Hamuş 
 13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mutluluğun formülü hakkında bir çok şey yazılıyor. Doktor tavsiyeleriyle reçetelerden alınabilecek ilaçlar dışında yada piskiyatrislerin sundukları önerilier dışında... Çok başka bir yol.

Kitaptan 23 Alıntı

Erkeklerin kadınları dış görünüşlerine bakarak sevmelerine karşılık, kadınlar erkekleri karakterleri için sevme eğilimi gösterirler. Bu noktada kadınların erkeklerden üstün olduğunu belirtmek gerekir, çünkü onların erkeklerde aradığı nitelikler, erkeklerin onlarda aradıkları niteliklerden üstündür. Ama iyi bir karaktere sahip olmanın iyi bir görünüşe sahip olmaktan daha kolay olduğunu hiç sanmıyorum; hiç değilse kadınlar iyi bir görünüşe sahip olmak için ne yapmak gerektiğini, erkeklerin iyi bir karaktere sahip olmak için ne yapmak gerektiğini bildiklerinden daha iyi bilirler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)

En iyi sevgi, insanın eski mutsuzluklarından kaçmak için değil de yeni mutluluklara kavuşmak umuduyla beslediği sevgidir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)

Günümüzün varlıklı kişileri ise, tamamıyla farklı olma eğilimindedir. Hiç okumaz. Ününü artırmak için tablo alırsa seçimini uzmanlara bırakır; duyduğu haz resimleri seyretmekten değil, başkasının onları satın almasına engel olmaktan kaynaklanır.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 46)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 46)

Güven duygusunu sevmek değil, sevilmek doğurur ama bu duygu en çok karşılıklı sevgiyle oluşur. Daha doğrusu yalnız sevgi değil hayranlık da bu etkiye sahiptir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)

Futbol maçı seyretmeyi seven, sevmeyenden daha üstündür. Okumaktan hoşlanan, hoşlanmayandan daha da çok üstündür, çünkü kitap okuma fırsatı, maç seyretme fırsatından daha sık ele geçer. Bir insan ne kadar çok şeye ilgi duyarsa, o kadar çok mutlu olma olanağına kavuşur ve o derece az kaderin insafına bağlı olur, çünkü bu ilgilerden birini yitirecek olsa, bir diğerine yönelebilir. Hayat her şeye ilgi beslenemeyecek kadar kısadır ama günlerimizi dolduracak kadar çok şeyle ilgilenmemiz iyi olur.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 120)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 120)

Amerika'da herhangi birisine ya da İngiltere'de herhangi bir işverene, hayattan zevk almasına en fazla neyin engel olduğunu sorarsanız,''Yaşamak için mücadele'', cevabını alırsınız.Bunu, tam bir içtenlikle ve böyle olduğuna inanarak söyleyecektir.Bir bakıma doğrudur, ne var ki önemli bir bakımdan da yanlıştır.Elbette yaşamak için mücadele edilmektedir.Şansımız yoksa hepimizin başına gelebilir.Terk edilmiş gemide, birbirini öldürüp yemekten başka çaresi kalmayan silahlı iki adamdan birisi olan Conrad'ın kahramanı buna örnek olarak gösterilebilir.Birbirleriyle anlaşıp paylaştıkları yiyecekler bitince , iki adam arasında yaşamak için mücadele başlar.Falk kazanır , ama ondan sonra ömrü boyunca bir etyemez olur.Tabii iş adamı yaşamak için mücadele derken böyle bir şeyi kastetmemektedir.Bu söz i aslında önemsiz olan bir şeye değer kazandırmak için bulunmuş yanlış bir deyimdir.Bu iş adamına sorun , acaba temsil ettiği toplumda kaç kişi acından ölmüştür.İflas eden arkadaşlarına sonrasında ne olduğunu sorun.Herkesçe bilinmektedir ki , iflas eden birisi , maddi rahatlıklar bakımından , ömründe iflas edebilecek kadar varlıklı olmamış bir adamdan daha iyi durumdadır.Şu halde , yaşamak için mücadele diyenlerin gerçekte belirtmek istedikleri , başarı için mücadeledir.bu mücadeleyi yapanların korktukları şey ise, sabah kahvaltısını bulamamak değil , servetlerini artıramama olasılığıdır.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

"Akıllı insan sorunlarını gerektiği zaman düşünür; başka zamanlarda ise başka şeyler düşünür; gece hiçbir şey düşünmez."

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Sosyal basamaklar yükseldikçe heyecan isteği daha fazla şiddetlenir. Yeterince parası olanlar, durmadan bir yerden bir yere gider, neşeyi, dansı ve içkiyi de yanlarında götürürler ama nedense gittikleri her yerde daha fazla heyecan ararlar.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 51)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 51)
3 /