Mutlu Olma Sanatı

8,2/10  (13 Oy) · 
34 okunma  · 
13 beğeni  · 
2.244 gösterim
Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell'ın iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunduğu bir reçetedir. Kişisel Gelişim kitaplarının vermeyi vaat ettiği ama veremediği mutluluk sırlarını açıklar. Russell'a göre mutluluk birtakım insanların bizim elimizden alabileceği temel insan haklarından biri değildir. Kişi mutluluğa başkalarını suçlayarak değil, belirlediği hedeflere erişmek için mücadele ederek ve bu mücadele sırasında eğlenerek ulaşır. Üstelik kişi bu mücadeleyi iç dünyasına değil, sosyal yaşamına dönerek vermelidir.

Deyim yerindeyse, Mutlu Olma Sanatı, kişisel gelişim vaat eden bir popüler felsefe kitabıdır.
(Tanıtım Bülteninden)

. Kişi mutluluğa başkalarını suçlayarak değil, belirlediği hedeflere erişmek için mücadele ederek ve bu mücadele sırasında eğlenerek ulaşır.

aykut koçak 
11 Nis 23:54, Kitabı okudu, 90 günde, Beğendi, 10/10 puan

Muhteşem ve manyak bir kitap, iyi ki okuyorum. Baştan çok sıkıcı görünüp de sıkmadan okumaya devam edilir mi? İyi ki almışım. Bölüm bölüm;istediğin kısımdan başla. Tekrar tekrar oku.

Hamuş 
 13 Şub 18:47, Kitabı okudu, 10/10 puan

Mutluluğun formülü hakkında bir çok şey yazılıyor. Doktor tavsiyeleriyle reçetelerden alınabilecek ilaçlar dışında yada piskiyatrislerin sundukları önerilier dışında... Çok başka bir yol.

Kitaptan 15 Alıntı

Erkeklerin kadınları dış görünüşlerine bakarak sevmelerine karşılık, kadınlar erkekleri karakterleri için sevme eğilimi gösterirler. Bu noktada kadınların erkeklerden üstün olduğunu belirtmek gerekir, çünkü onların erkeklerde aradığı nitelikler, erkeklerin onlarda aradıkları niteliklerden üstündür. Ama iyi bir karaktere sahip olmanın iyi bir görünüşe sahip olmaktan daha kolay olduğunu hiç sanmıyorum; hiç değilse kadınlar iyi bir görünüşe sahip olmak için ne yapmak gerektiğini, erkeklerin iyi bir karaktere sahip olmak için ne yapmak gerektiğini bildiklerinden daha iyi bilirler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)

Günümüzün varlıklı kişileri ise, tamamıyla farklı olma eğilimindedir. Hiç okumaz. Ününü artırmak için tablo alırsa seçimini uzmanlara bırakır; duyduğu haz resimleri seyretmekten değil, başkasının onları satın almasına engel olmaktan kaynaklanır.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 46)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 46)

Güven duygusunu sevmek değil, sevilmek doğurur ama bu duygu en çok karşılıklı sevgiyle oluşur. Daha doğrusu yalnız sevgi değil hayranlık da bu etkiye sahiptir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)

En iyi sevgi, insanın eski mutsuzluklarından kaçmak için değil de yeni mutluluklara kavuşmak umuduyla beslediği sevgidir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)

Futbol maçı seyretmeyi seven, sevmeyenden daha üstündür. Okumaktan hoşlanan, hoşlanmayandan daha da çok üstündür, çünkü kitap okuma fırsatı, maç seyretme fırsatından daha sık ele geçer. Bir insan ne kadar çok şeye ilgi duyarsa, o kadar çok mutlu olma olanağına kavuşur ve o derece az kaderin insafına bağlı olur, çünkü bu ilgilerden birini yitirecek olsa, bir diğerine yönelebilir. Hayat her şeye ilgi beslenemeyecek kadar kısadır ama günlerimizi dolduracak kadar çok şeyle ilgilenmemiz iyi olur.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 120)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 120)

"Akıllı insan sorunlarını gerektiği zaman düşünür; başka zamanlarda ise başka şeyler düşünür; gece hiçbir şey düşünmez."

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Sosyal basamaklar yükseldikçe heyecan isteği daha fazla şiddetlenir. Yeterince parası olanlar, durmadan bir yerden bir yere gider, neşeyi, dansı ve içkiyi de yanlarında götürürler ama nedense gittikleri her yerde daha fazla heyecan ararlar.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 51)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 51)

Beyin, kendisine sunulan malzemeyi şaşılacak alaşımlar halinde birleştirme gücü olan garip bir makinedir, ama dış dünyadan malzeme alamayınca güçsüzleşir, üstelik sucuk makinesinin aksine kendi gerecini kendi ele geçirmek zorundadır. Çünkü olaylar, ancak onlara ilgi duyarsak deneyimlerimiz haline gelirler, yani bizi ilgilendirmiyorlarsa onlardan hiçbir şey elde etmiyoruz demektir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 121)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 121)

Bilim insanı sanatçıdan daha şanslıdır. Halk bir resmi ya da şiiri anlamadığı zaman, o eserin kötü olduğunu düşünür. Görecelik kuramını anlamadığı zamansa, haklı olarak bu işi anlamaya öğreniminin yetmediği sonucuna varır. Bu yüzden Einstein saygı görürken bazı büyük ressamlar tavan aralarında soğuktan titrer ve Einstein mutlu, ressamlarsa mutsuz olur.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 111)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 111)
2 /