Mutlu Olma Sanatı

8,2/10  (13 Oy) · 
36 okunma  · 
13 beğeni  · 
2.386 gösterim
Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell'ın iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunduğu bir reçetedir. Kişisel Gelişim kitaplarının vermeyi vaat ettiği ama veremediği mutluluk sırlarını açıklar. Russell'a göre mutluluk birtakım insanların bizim elimizden alabileceği temel insan haklarından biri değildir. Kişi mutluluğa başkalarını suçlayarak değil, belirlediği hedeflere erişmek için mücadele ederek ve bu mücadele sırasında eğlenerek ulaşır. Üstelik kişi bu mücadeleyi iç dünyasına değil, sosyal yaşamına dönerek vermelidir.

Deyim yerindeyse, Mutlu Olma Sanatı, kişisel gelişim vaat eden bir popüler felsefe kitabıdır.
(Tanıtım Bülteninden)

İlk olarak arka kapağında yazılanı aktarmak istiyorum: "Deyim yerindeyse, Mutlu Olma Sanatı, kişisel gelişim vaat eden bir popüler felsefe kitabıdır." 1000kitap, felsefe-düşünce, kişisel gelişim, insan ve toplum olarak üç türde birden yer vermiş kitaba. Bunca içeriğe rağmen, dili oldukça basit, anlaşılır ve hatta espriliydi. Bu nedenle, birkaç saat içerisinde dahi rahatlıkla okunabilir.
İki ana bölümden oluşuyor: Mutsuzluğun Nedenleri ve Mutluluğun Nedenleri. İlk kısım olan Mutsuzluğun Nedenleri başlığında rekabet, can sıkıntısı ve heyecan, yorgunluk, çekememezlik, günah duygusu, işkence korkusu, kamuoyu korkusu konularını inceliyor Russell. Çekememezliği hayranlıkla bastırabilmeyi, can sıkıntısını heyecanla, rekabeti ise azim duygusunu önplanda tutarak yaşamamızı öğütlüyor. Kısacası mutsuzluğumuzun nedenlerini, zıt duygulardan yararlanarak aşabileceğimizi savunuyor. Daha sonraki kısım Mutluluğun Nedenleri başlıkları ise şöyle: keyif, sevgi, aile, iş, kişisel olmayan ilgiler, çaba ve kabullenmeki, mutlu insan. Sanki bölümler "al, ne zaman, neye ihtiyacın varsa, o kısmı oku" der gibi ayrılmıştı ve güzel de olmuş.
Ben bu kitabı Russell metni olduğundan ötürü okudum açıkcası, pişman da olmadım, okunmaya değer.

aykut koçak 
11 Nis 23:54, Kitabı okudu, 90 günde, Beğendi, 10/10 puan

Muhteşem ve manyak bir kitap, iyi ki okuyorum. Baştan çok sıkıcı görünüp de sıkmadan okumaya devam edilir mi? İyi ki almışım. Bölüm bölüm;istediğin kısımdan başla. Tekrar tekrar oku.

Hamuş 
 13 Şub 18:47, Kitabı okudu, 10/10 puan

Mutluluğun formülü hakkında bir çok şey yazılıyor. Doktor tavsiyeleriyle reçetelerden alınabilecek ilaçlar dışında yada piskiyatrislerin sundukları önerilier dışında... Çok başka bir yol.

Kitaptan 40 Alıntı

"Ve akıllılık nedir, delilik ve çılgınlık nedir bilmek için yanıp tutuştum; anladım ki bu bile ruh tedirginliği."
"Çünkü çok bilenin çok derdi olur ve bilgisini artıranın üzüntüsü de artar."

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 29)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 29)

İnsanoğlunun mutluluğunu artırmak isteyenler, çekememezliği azaltıp hayranlığı artırmaya çalışmalıdırlar.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Erkeklerin kadınları dış görünüşlerine bakarak sevmelerine karşılık, kadınlar erkekleri karakterleri için sevme eğilimi gösterirler. Bu noktada kadınların erkeklerden üstün olduğunu belirtmek gerekir, çünkü onların erkeklerde aradığı nitelikler, erkeklerin onlarda aradıkları niteliklerden üstündür. Ama iyi bir karaktere sahip olmanın iyi bir görünüşe sahip olmaktan daha kolay olduğunu hiç sanmıyorum; hiç değilse kadınlar iyi bir görünüşe sahip olmak için ne yapmak gerektiğini, erkeklerin iyi bir karaktere sahip olmak için ne yapmak gerektiğini bildiklerinden daha iyi bilirler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 135)

Günümüzün varlıklı kişileri ise, tamamıyla farklı olma eğilimindedir. Hiç okumaz. Ününü artırmak için tablo alırsa seçimini uzmanlara bırakır; duyduğu haz resimleri seyretmekten değil, başkasının onları satın almasına engel olmaktan kaynaklanır.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 46)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 46)

Güven duygusunu sevmek değil, sevilmek doğurur ama bu duygu en çok karşılıklı sevgiyle oluşur. Daha doğrusu yalnız sevgi değil hayranlık da bu etkiye sahiptir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 132)

En iyi sevgi, insanın eski mutsuzluklarından kaçmak için değil de yeni mutluluklara kavuşmak umuduyla beslediği sevgidir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 136)

Eğer birbirimizin düşüncelerini okuyabilseydik, bence bunun ilk sonucu bütün dostluklar sona ererdi. İkinci sonucu çok iyi olurdu, çünkü arkadaşsız bir dünya çekilmeyeceğinden insanlar birbirleri hakkındaki gerçek düşüncelerini saklama gereksinimi duymadan dost olmayı öğrenirdi.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Mantıksızlığın en yaygın biçimlerinden birisi de, tanıdıklar
hakkında arkalarından kötü şeyler söyleme eğilimidir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Futbol maçı seyretmeyi seven, sevmeyenden daha üstündür. Okumaktan hoşlanan, hoşlanmayandan daha da çok üstündür, çünkü kitap okuma fırsatı, maç seyretme fırsatından daha sık ele geçer. Bir insan ne kadar çok şeye ilgi duyarsa, o kadar çok mutlu olma olanağına kavuşur ve o derece az kaderin insafına bağlı olur, çünkü bu ilgilerden birini yitirecek olsa, bir diğerine yönelebilir. Hayat her şeye ilgi beslenemeyecek kadar kısadır ama günlerimizi dolduracak kadar çok şeyle ilgilenmemiz iyi olur.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 120)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 120)
4 /