Mutluluk

8,2/10  (285 Oy) · 
1.544 okunma  · 
236 beğeni  · 
6.061 gösterim
Barnes & Noble Büyük Yazar Ödülü / 2007

Harika bir roman!
-Theo Angelopoulos-

Meryem: Van Gölü kıyısındaki bir kasabada, Allah'ın kendisini
sevmesinden başka bir şey beklemeyen 17 yaşında bir kız. Şeyh amcasının tecavüzüne uğramış. Bir töre cinayetine kurban gitmek üzere.

Prof. Dr. İrfan Kurudal: İstanbullu tanınmış bir aydın. Hayattan hiçbir beklentisi kalmamış. Sahip olduğu her şeyi geride bırakarak, teknesiyle amaçsız bir Ege yolculuğuna çıkıyor.

Cemal: Gabar Dağları'nda PKK peşinde koşmuş bir komando. Askerliğini bitirip eve döndüğünde ömrünün en zor göreviyle karşı karşıya kalıyor: Ailenin yüzkarası amca kızını töre gereği öldürmesi gerekiyor.

Her biri mutluluğu arayan Meryem, İrfan ve Cemal, kendilerinin, birbirlerinin ve ülkenin ruhunun derinlerine doğru çalkantılı bir yolculuğa çıkıyorlar. Peki, onları neler bekliyor?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9786050904192
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Beytullah Ömer DUMLU 
14 Kas 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Mükemmel bir kitap.Hikayesi tam da bizi anlatıyor.Ülkenin uğraştığı terör,tecavüz ve gelir eşitsizliğini yazar çok güzel ortaya koymuş.Kitap daha ilk cümleden sizi içine alıyor.Yazar öyle akıcı bir dil kullanmış ki kitap sayfaları kayıp gidiyor.Betimlemeler sıkmıyor.Olay örgüsü bir biri içerisinde uyumlu ve bağlantılı.Karakterler oldukça orjinal ve konuyu tamamlayan hakkını veren tipler.İlerleyen zaman da bir kere daha okumayı düşünüyorum.Kitaba dair tek eleştirim sonu olacak çünkü;kitabın sonu biraz aceleye gelmiş gibi yazar direk konuyu kesti.İlerleyen zamanda ne olacağı konusunda soru işaretleri kalıyor.Belki yazar ikinci bir kitabı çıkarırsa orada soru işaretlerimizi giderebilir.Ayrıca kitabı okuduktan sonra filmi olduğunu öğrendim.Meryem karekterini Özgü Namal oynuyormuş.Çok güzel bir kitap gerçekten okumanızı tavsiye ederim.

İbn Haldun'un "Coğrafya kaderdir" sözü bu kitapla bir kez daha anlam buldu bende.

Kitap, yaşanmış gerçek bir hikayedir ibaresine yer vermiyor ama siz töre cinayetlerinin, gelenek ve göreneklerin hayli yoğun yaşandığı coğrafyada bu hikaye gibi nicelerinin yaşandığını bildiğinizden içiniz acıyarak okuyorsunuz.

Kahramanlarımızdan Meryem, annesiz kaldıktan sonra sözü çok geçerli olmayan babası tekrar evlenmiş, aile yönetimi Şeyh olan amcada sözü kanun gibi kimse onun dediğinin dışına çıkamıyor, Cemal Şeyh amcanın oğlu Şırnak'ta asker, terör ile mücadele ederek sağ salim evine dönmeyi başaran bir kahraman ama kahramanlığı sadece köy sınırları içinde geçerli, Profesör İrfan Kurudal, eşinin zenginliği, lüks yaşantısını sorgulamaya başlıyor bu hayatta neler yapabildiğini kendisi ölüp gittiğinde ne bırakmış olacağını... ve görüyor ki kendisine yeni bir hayat kurması gerek belki de o çok istediği kitabını yazma zamanı gelmiştir. Kendini zamanın ve yolun akışına bırakarak başka bir hayata açıyor.

Spoiler olmasın diye çok fazla hikayenin içine girmek istemiyorum o yüzden yorumumu burada sonlandırmam gerekiyor fakat şu kadarını söylemek istiyorum Cemal ile Meryem'in yolu Profesör ile kesiştikten sonra olay örgüsü çok daha güzel ilerliyor.

ve aslında Mutluluk, temiz bembeyaz bir elbise giymek kadar ulaşılabilir, huzur bir teknede rüzgara kendini bırakmak kadar mümkün ve hayat sizi bilmediğiniz yerlere sürükleyecek kadar uçsuz bucaksız...

İyi okumalar...

Hasan KILIÇ 
22 May 21:34, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 9/10 puan

Türkiye'yi, insanlarımızı tanımak mı istiyorsunuz? En yakın kitapçıya gidin ve hemen bu kitabı alın ... Türkiye'deki bürün insan tipleri; zengin, fakir, eğitimsiz, kültürlü, şeyh, asker, sağcı, solcu, alevi, kürt.... Hepsini görebileceğiniz muhteşem bir edebiyat... Tavsiye ederim.. Şiddetle...

Elif Kimya Salt 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Herkeste anlam veremediğim bir Zülfü Livaneli hayranlığı var.İlk defa lisede son ada kitabını okumuştum ve hayatımda okuduğum en kötü kitaplar listesindedir.Kendisinin de pohpohlanmış yazarlardan olduğunu düşünüyorum.Bu kitabında doğuda yaşayan bir kızın kendisine tecavüz edilmesinden sonra onu infaz etme görevi verilen kuzeniyle yaşadıkları anlatılmış.Basit ve klasik bir töre hikayesi.

Meyrem KARADENİZ 
21 Oca 15:40, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İlk sayfalardan itibaren akıcı üslubu ve etkileyici konusu ile sizi esir alıyor kitap.Van'da yaşamını sürdüren, birey olarak dikkate alınmayan, yanlış bilgilerle doldurulmuş düşüncelerle küçük bir dünyası olan Meryem, yaşadığı acı olay yüzünden çevresi tarafından tamamen gözden çıkarılıyor.Cezalandırılmak için gönderildiği şehirde ise onu yeni ve farklı bir dünya beklemektedir.İnsanların seçme şansının olmadığı bir hayat başlangıcından sonra değişen ve yenilenen düşünceleriyle mutluluğa ulaşma yoluna girmiştir.Beğenerek ve etkilenerek okuduğum ve hayatın içinden bir kitap.Zülfü Livaneli'nin diğer kitaplarını da beğenerek okumuştum her biri ayrı değere sahip ve tekrar tekrar okunacak eserler.

birsen 
07 Eyl 19:18, Kitabı okudu, 11 günde, 6/10 puan

Kitap 3 kişi üzerinden yaşanan psikolojik değişimleri ve bu 3 kişinin yollarının kesişmesini anlatıyor. Zülfü Livaneli'nin okuduğum 2. kitabı ve açıkçası bu kitapta beni çok tatmin etmedi. Karakterlerde bir eksiklik diyaloglarda bir yavanlık olduğunu düşünüyorum. Meryem'in tecavüz travması sizi sarsamıyor, aynı şekilde Cemal'in içindeki çelişkiler çok havada kalmış ve gündelik hayatta sık sık duyduğumuz sözlerle geçiştirilmiş. İrfan fight club'ın anlatıcısının kötü bir kopyası gibi. Büyükelçi çok umut vadedecekken o da hayal kırıklığı yaratıyor. Ayrıca yazarın bu bilgimi de şu görüşümü de paylaşayım demesinden dolayı kitapta kopukluklar yaşadım. Yazarın bilgisine saygı duyuyorum, görüşlerine de katıldığım noktalar var. Ama keşke biraz daha romanla bütünlük içerisinde olabilseydi görüşleri. Kitabın bazı bölümleri sürükleyici bu da bir nebze olsun kitabı okunabilir kılıyor.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Tekrarlıyorum, Livaneli harika bir yazar.
Mutluluk'ta herşeyiyle bir harikulade bir romandı. Başından sonuna, anlatımına, finaline kadar fazlasıyla etkileyici ve gerçekçi idi.

Deniz-ays 
08 Kas 2015, Kitabı okudu, 2 günde

Zülfü Livaneli'nin; okuduğum 6. kitabı. Kalemiyle harikalar yaratan, her kitabında sizi kendine hayran bırakan bir yazar. Herkesin hayatından bir tutam barından, gerçekçi ve yaşanmışlık kokan bir öyküydü. Çok beğendim, kesinlikle okuyabileceğiniz bir kitap. Not: yinede "Serenad" kitabı benim için en özelidir;)

Yasin Karabayır 
 27 Şub 12:09, Kitabı okudu, 8 günde, 10/10 puan

Mutluluk kitabı birbirinden bağımsız üç farklı olayın yaşandığı ve bu olay kahramanlarının tek bir çatı altında toplandığı bir kitap. Askerlerimizin " bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır" bilinciyle nasıl hareket ettiklerini ve ne gibi zor şartlar altinda vatan aşkıyla ayakta kaldıklarını anlatan bir kitap.
Sonradan ün ,şöhret ,nam kazanmış bir insanın o hayata tutunmasını ve o hayat neticesinde sanki zorunluymuş gibi hayat düşüncelerinin de degiştiğini anlatan bir kitap.
Batıl inançların cahil kesimlerde ne gibi etki yarattığını anlatan bir eser . Küçük bir kızın yaşadığı çok kötü olayın onu nasıl etkilediğini ve ne gibi zorluklarla karşılaştığını anlatan bir kitap.
Ayrıca dili sade ve akıcı okumanızı tavsiye ederim.

elvan bağatur 
13 Şub 17:23, Kitabı okudu, 4 günde

Bu kitabı okumamı sağlayan bir olay olmuştu.
Babaannemin bana diktiği bembeyaz uzun bir elbisem vardı. Ben de bunu giyip koca bir taşın üzerine çıkmıştım ve kollarımı kaldırıp gözlerim kapalı bir şekilde kendimi rüzgara bırakmıştım. Ablam yanıma gelip hemen oradan inmemi söylemişti. Ben de anlamadığım bu durumdan ötürü hemen inmiştim ve sebebini sormuştum. Ablam da kitaptan etkilenmiş olacak ki bana bu kitaptan 'Mutluluk tan' bahsetmiş ve beni, o anki halimi Meryem'e benzettiğini söylemişti. İlk kez Meryem in adını orada ablamdan duymuştum. Zaten hemen merak edip o gün okumaya başlamıştım. gerçekten olaylar ve Meryem'in o hali beni derinden etkilemişti. Ayrıca öyle bir şey de yaşamadığım için şükürler olsun. :)

5 /

Kitaptan 65 Alıntı

Beytullah Ömer DUMLU 
 14 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Aptallık bu memlekette o kadar yaygın ki, kapıyı pencereyi sıkıca kapamazsan havayla bile içeri girer.Dünyanın en bulaşıcı hastalığır aptallık."

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 338)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 338)
Aysel 
 10 Ağu 14:56, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Yaşamı Kolaylaştıran
"Sanki bazı kişiler, çevrelerindeki insanların yaşamını kolaylaştırmak için dünyaya gelir..."

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)
Aysel 
10 Ağu 14:53, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

"Galiba yoksul çocukluk günleri, bir insana ömür boyunca silinmeyecek bir damga vuruyordu."

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)
Aysel 
 08 Ağu 08:57, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

"Uyumak istemiyorum!" diye düşündü. "Hiç uyumak istemiyorum."
Düşünden korkmadığı için değil, gerçek hayattan daha çok korktuğu için.

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)

Musa, "Her şey Tanrı'dır" demişti;
İsa, "Her şey sevgidir"
Marx, "Her şey paradır"
Freud, "Her şey sekstir"
Einstein, "Her şey görecedir" deyivermişti.

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 63 - Doğan Kitap)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 63 - Doğan Kitap)

"Bırak hayat bir nehir gibi aksın; olumlu düşün ki her şey olumlu olsun; dünyadaki kötülüklerin kaynağı olumsuz düşünmektir."

Mutluluk, Zülfü LivaneliMutluluk, Zülfü Livaneli
Sadettin TANIK 
31 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Belki de en iyisi o vahşi yalnızlığı seçmek ya da kendini öldürmekti Pavese gibi.

Mutluluk, Zülfü LivaneliMutluluk, Zülfü Livaneli
Hasan KILIÇ 
18 May 16:07, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Zalimlik bir tercih değil, yapılan işin gereğiydi...

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 244 - doğan kitap)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 244 - doğan kitap)
Aysel 
10 Ağu 14:55, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

"İnsan kendi olmaktan çıkabilir mi, bambaşka bir kişiye dönüşüp başka bir hayat yaşayabilir mi?"

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)
Hasan KILIÇ 
18 May 19:15, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Onu keskin ve yoğun bir özlem duygusu uyandırmıştı. Yakıcı, yeri boş kalan, içini sızlatan bir özlem duygusu; ama bu duygunun nereye yöneldiği belli değildi. Öylesine bir özlemdi işte; belki boşluğa, belki hiçbir yere; belki de özlem duygusunun ta kendisine...

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 269 - doğan kitap)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 269 - doğan kitap)