Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

7,7/10  (12 Oy) · 
28 okunma  · 
11 beğeni  · 
930 gösterim
Aramızda bir sessizlik oluyor. Yatış pozisyonumuzu değiştiriyoruz, yorgan hışırdıyor. Başlattığımız tartışma içimde, öncekinden de şiddetli bir biçimde devam ediyor. Traudel'le bu tür konuşmalar yapmaya alışık değilim. Ayrıca, gerçekten korkuyorum. Bana göre, bu konuşma bile, çok korktuğum yıkımın gizlice başladığının bir işareti... Şimdi biraz kafa dağıtmayı çok isterdim, ama cinsel birleşmeden sonra televizyonu açmayı ikimiz de kaba buluruz. Fakat burada böyle karanlıkta yatıp duramam da. Yalnızlık normal de, birdenbire ortaya çıkması öyle iğrenç ki.

Sürekli hayat üzerine kafa yoran ve bir imge avcısı gibi etrafındaki küçük ayrıntıları gözlemleyerek mutluluk kırıntıları yakalamaya, bunlara tutunmaya çalışan bir adam iç dünyasıyla, hayatla, işiyle iyi kötü idare ederken, bir gün her şey sevgilisinin çocuk sahibi olmak istemesiyle altüst oluyor. Dengeler bozulmuş, sorgulama ve hesaplaşma başlamıştır artık…

"Kafka'nın anlatı geleneğini sürdüren Genazino, titiz ayrıntılarla ördüğü romanlarını giderek mükemmelleştiriyor... Bu kitap küçük bir şaheser."

-Jan Bürger, Literaturen-

"Gündelik hayatın ince ince gözlemlenmesi, mizah duygusu, sıradanlığı evrensel bir insanlık durumu olarak yorumlama eğilimi... Genazino'nun tipik özellikleri."

-Ulrich Greiner, Die Zeit-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789755398075
 • Orijinal Adı:
  Das Glück in glückfernen Zeiten
 • Çeviri:
  Zehra Aksu Yılmazer
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
12 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Gerhard Warlich, bir çamaşırhanede yönetici olarak çalışmaktadır. Felsefe eğitimi almış biri olarak yaptığı işi sevmeyen, ancak, başka işlere yönelme konusunda da yeterli iç motivasyona sahip olmayan ana karakter, günlük yaşantısındaki her şeye kendince farklı anlamlar yüklemektedir. Bu yaklaşımından çoğunlukla mutsuz olmasına karşın, zaman zaman da mutluluk duymaktadır. Sıklıkla çocukluğuna dönen ve annesini her fırsatta anımsayan,
Sevgilisi Traudel ile birlikte yaşamakta olan karekterimiz, sevgilisinin çocuk yapma isteğiyle birlikte ilişkisine ve kendine hızla yabancılaşmaya başlamış, bu yabancılaşma beraberinde yalnızlığı da getirmeye başlamıştır. Traudel'in ;"İki kişiyken yalnız olmak istemiyorum" uyarıları da artık işe yaramamaktadır.
Sonunda, Warlich, terapi seanslarına katılmak üzere bir kliniktedir... Kitabı bitirdiğimde çok beğendiğimi düşündüm. Beğendiğim şey yazarın ayrıntılarda yakaladığı samimiyet ve bir insanın iç dünyasını okura aktarmaktaki başarısıydı. Yazarın dili, yer yer Kafka ve Camus'a da benzemekte bu nedenle de zihinlerde hoş bir okuma keyfi bırakmaktadır. Öneririm.

Irem 
24 Eyl 11:19, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Pek çok kişinin farketmediği küçücük detayları gözlemleyerek, bu ayrıntılardan mutluluk kırıntıları yakalamaya çalışan ve sürekli hayat üzerine kafa yoran bir adamın , iç dünyasıyla, yasamıyla, işiyle ve sevgilisi ile olan iletişimin anlatıldığı kitapta, ana karakterin sevgilisinin, çocuk sahibi olmak istemesiyle altüst olan hayati ve bunun neticesi olarak her şeyi sorgulaması ve hesaplaşma içine girmesi anlatılıyor.Yazarın üslubunu cok sevdim, keyifli bir kitaptı.

melda 
12 Şub 22:22, Kitabı okumadı, 8/10 puan

Toplumun insanlığa dayattığı kalıplara insanın egosu da dahil olunca mutsuz olmamak elde değil. Genazıno'nun yarattığı, kafasında durmadan fikirlerin uçuştuğu bu özgün karakter, mutsuz anların içinde kıvranıp durmak yerine kendine küçük mutluluklar yaratmayı öğrenebilmiş biri. Peki mutsuzluktan mutluluğa nasıl kısa sürede geçiş yapabiliyor? Kendini tüm türlerin merkezinde değil doğanın bir parçası yaparak, gizli gerçekleri gözlemleyerek. Eğer mutluluğun dışarıda değil kendi içinizde olduğunu bilip de bunun nasıl hayata geçirileceğini düşünen biriyseniz bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.

Rose 
21 Haz 12:29, Kitabı okudu, 12 günde, 3/10 puan

Söz Konusu kitapsa emeğe saygı der susarım lakin ben bu romanı pek sevemedim :( Üzgünüm Yazar. Sanırım fazlaca gözümde büyüttüğüm için olacak. Farklı bakış açısı katamadı bana!

Kitaptan 22 Alıntı

Maya 
18 Eki 09:20, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kafeye bir trompetçi geliyor, plastik poşetini bir direğe asıyor ve insanların önünde durup çalmaya başlıyor. Beni şaşırtan, trompetçinin bir, trompete pek hakim olmadığını, iki, derdinin trompet çalmak değil dilenmek olduğunu bu kadar çabuk açık etmesi.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 9)Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 9)
Maya 
 18 Eki 10:49, Kitabı okudu, 8/10 puan

Sıkıntı
Sıkıntı, aslında kimsenin görmek istemediği kadar açık davranmaya zorlar bizi.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 30)Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 30)
Öykü 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bazen(şimdi de olduğu gibi) bana aniden baskın yapan aşırı duyarlılıktan öldüğümü hayal ediyorum. O zaman bir acil doktor koşup gelir, yapabileceği tek şey öldüğümü tespit etmek olurdu. Ölüm sebebi olarak da şunu yazardı ölüm raporuna: Aşırı duyarlılık.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 83)Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 83)
Öykü 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İnsanın önemli anlarda dilsizleşen bir filozof olduğunu keşfetmesinden daha korkunç bir şey olamaz. O zaman hiç durmadan gitmek, gitmek için şiddetli bir arzu duyuyorum; oysa biliyorum ki göçebelik hayatı da sadece bir yanılsama.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 98)Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 98)
Öykü 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İnsanların yürekleri kabından taşsa da yaşadıkları hayat hakkında artık hiçbir şey söylemek istememeleri gerçek bir ruh yabaniliğine işaret eder.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 82)Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 82)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Sahnenin Dışındakiler
Sahnenin Dışındakiler Wilhelm Genazino’nun Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk ve O Gün İçin Bir Şemsiye romanlarındaki kahramanları, Avrupa’nın ya da yeni dünya düzeninin yarattığı krizin bunalımını yaşayan insanlar.