Narla İncire Gazel

9,7/10  (3 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
578 gösterim
"Nar kentinde bir incir buldum. Narı da inciri de, övmek isterim. Anam her kışın en karanlık noktasında, eve girerken bir nar atardı yere, bütün gücüyle; parçalanıp iyice dağılsın diye. Evin beti bereketi niyetine..Ardından hızla süpürüp silerdi ortalığı. Bir iki gün sonra, narın patladığı yerden çok uzakta incecik bir çıtırtı duyduğum olurdu ayağımın altında Ne kadar dağılmışsa nar taneleri, o kadar iyiydi. Topladıktan sonra söylerdim anneme, sevinsin diye."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  133
 • ISBN:
  9789753420686
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Barisius 
10 Nis 14:32, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 9/10 puan

Her biri birbirinden bağımsız görünen beş farklı bölümün (beyitin) gazel formunda postmodernize edilişi. Bilge Karasu'nun derin hayal dünyasına girebilmek çok kolay olmasa da estetik bir hazza ulaşıyorsunuz nihayetinde.

Mesih 
12 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Diğer metinlerinde olduğu gibi dili çok farklıdır. Ne kadar Türkçeye hakimim deseniz de sözlüğe bakmanıza gerek kalır. Hacim olarak az olduğuna bakmayın sindirilmesi pek kolay değil. Yazarın vazgeçilmez kaynağı özyaşamı, sevgi, ilişkileri çok hoş alıntılar mevcut kitapta. Daha sonra dönüp dönüp bakacağınız, arkadaşlarınızla pasajlarını paylaşabileceğiniz Akdenize mi gitsek diyeceğiniz bir kitap.

Kitaptan 14 Alıntı

Jazz 
31 May 00:32, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Özgürlük
Özgürlük, zaten, herhangi bir şey yaratıp eyleyerek, sevip bağlanarak, yaşanacağı seçerek yaşanabileceklere sınır getirmek değil midir?

Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 42)Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 42)
Jazz 
02 Haz 00:01, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yaşam
Yaşam şaşırtı doludur; alıklaşmadan bakabilmeliyiz ona.

Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 68)Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 68)
Jazz 
 04 Haz 00:17, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yaşamak, durmadan, ardında yıkıntılar bırakarak bir yerden bir yere gittiğimizi sanmak mıdır?

Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 138)Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 138)
Jazz 
01 Haz 22:55, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Akla en yakın, gönle en yatkın sayısız bahane bulup sayısız açıklama yaparak kendi hücremizi, kozamızı ne de güzel öreriz!

Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 49)Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 49)
Jazz 
03 Haz 00:33, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Başkasının bize kurduğu düzeni bir vakitler ne kadar yadırgadıysak, bir yaştan sonra, kendimize kurmuş olduğumuz düzeni de bir o kadar aykırı bulmağa başlarız galiba.
İşin tuhafı, o düzenin rahatlığıdır bizi tedirgin eden ...

Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 86)Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 86)
Jazz 
04 Haz 00:15, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ayrılmamız gecikmiş oluyor. Görkemli bir bitim paylaşı­yoruz; umulmadık. ..

Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 136)Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 136)
Mesih 
12 Eyl 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Seni, lavanta kokulu bir sabunda; bir kavun diliminde, açık, uçuk gümüş rengi bir çorapta; bir yasemin dalında; adını bilmediğim, bilmemekten utanç duyduğum halde öğrenmek istemediğim

tek bildiğim, görünüşüne bakılırsa tatulayla bir hısımlığı olması gerektiği

sabun kokulu, el büyüklüğünde, fildişi rengi bir çiçeğin açışında; yıkık kemerlerde uyuklayan kedilerde; gecenin soğumuş kumunu döven, patlayan dalgaların sesinde; günün ilk ağartısında —karanlık saatler boyunca dağıtıp durduğun yatağında sabahın serinliği çıplaklığına işlemeğe başlarken— uyanmaksızın, omuzlarına doğru çektiğin, örtündüğün bir çarşafın ılık, ak mutluluğunda bulacağım; dirim içimden çekilesiye...

Kokularım, seslerim, görüntülerim, anılarımsın sen benim. Dokunduğum, okşadığım, en gizli tadını tattığımsın. Kahvaltının üçüncü çayı bittiğinde "Uyanamadın mı daha?" dediğim zaman "Ne gereği var?" diyen ilk insansın bana.

Yıllardır, yaz gelince bir denize, belli bir denizin belli bir noktacığına gitmekten, orada birkaç gün geçirmekten umduğumuz, bu birkaç günde bulduğumuz nedir? Ödünç bir genlik mi? Bir bolartı tansığı mı? Bir çocukluk uçmağına uğramanın vazgeçilemez olmazlığı mı? Yoksa, bir özgürlük düşü ardında gizlenmiş mutluluk, sürünün içinde kalıp kurda nanik demenin çocuksu böbürtüsü mü?

Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 10)Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 10)
Jazz 
30 May 00:34, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İnsanın bir zamanlar farkında olduğu bir dirim dengesi ortaklığının yerini, sömürücülü­ğün, ya da, daha kötüsü, aldırışsızlığın da ötesinde bir bakar körlüğün almış olmasını ürkünç buluyorum.

Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 31)Narla İncire Gazel, Bilge Karasu (Sayfa 31)
2 /