Narziss ve Goldmund

9,2/10  (20 Oy) · 
61 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.373 gösterim
Narziss ve Goldmund, kişilikleri ve dünya görüşleri çok farklı iki insan arasındaki sıradışı dostluk ekseninde, yaşam, ölüm, sanat, us, aşk tutku ve cinselliğin izini sürüyor.

Bir yanda bilge Narziss, öte yanda sanatçı Goldmund; ikisi de kendi yolunda, "kendini gerçekleştirme" yolunda mükemmel'e karşıt yönlerden yaklaşmayı başarabiliyorlar ancak. Karşıtlıkların iki insanı birbirinden koparmadığı, tersine, birbirlerini bütünlemelerini sağladığı bu roman, ortaçağda geçmesine karşın güncelliğini hep koruyacak, bugün olduğu gibi yarın da çağdaş dünyaya önemli mesajlar vermeye devam edecek.

"Bu kitapta, çocukluktan beri içimde taşıdığım Almanya'yı ve Almanlık ruhunu bir kez olsun dile getirmek ve onlara duyduğum sevgiyi itiraf etmek istedim - bugün, 'Alman' olan her şeyden nefret ediyorum çünkü."
- Hesse, 1933-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  318
 • ISBN:
  9789750803482
 • Orijinal Adı:
  Narziss And Goldmund
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
uğur kiraz 
 22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu eserde Hesse platonun ''ideası'' fikiriyle yola çıkmıştır. bir insan kendini hangi yol ile gerçekleştirebilir. yani mükemmelleştirebilir. 2 teori üzerinde durmuş sanat ve bilim sanata düşkün olan goldmund kendini daha sezgisel ve soyut edimlere yönlendiren flanör düşüncesine ve ruhuna sahip bir bedeviyi temsil ederken narziss ise somut hayat gerçeklerinden yola çıkarak kendini gerçekleştirme yoluna başvurur. aslında temel öze doğru inersek 2 cinsiyet biçiminin düşünüş biçimine giden bir yolculuktur bu Narziss erkeği rasyonalist mantıksal çıkarsamalardan olan düşünceyi temsil ederken goldmund daha çok estetik,sanatsal sezgi kavramlarını temsil ediyor. bu düalist düşünce olgularının bir çarpışması değil içe içe geçmesi gerektiğini kavrattırmaya çalışmıştır yazar aslında. düşünce eksenimizin soyut ve somut önermelerden oluştuğu bir bütünselliği bizlere sunmaktadır

Düşünsel yoldan mı kendini gerçekleştirebilirsin yoksa dünyevi yoldan mı? Ya da kendini gerçekleştirebilmek için her ikisine de sahip mi olman lazım? Narziss ve Goldmund bu sorulara cevap veren, okunması gereken, oldukça akıcı üsluba sahip bir yapıt.

Hüseyin Düver 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta bir tarafta kendini kitaplara ilme ve felsefeye vermiş olan Narziss diğer taraftaysa bir sanatkar olan dünyaya açılıp severek o kadından öbürüne sürüklenip Hayyamvari bir hayat yaşayan Goldmund var. Hikaye dost olmalarıyla başlıyor sonrasında Goldmund üzerinden dönemin dünyasında yolculuk yapıyor. Evet Goldmund kadınları seviyor ve her kadında annesini arıyor. Yolculuğunu yaparken dünyanın karanlık taraflarına da tanık oluyor bunun üzerine din üzerine ahlak üzerine sorgulamalara gidiyor. Onunla birlikte biz de düşünüyoruz tabii

Kitabın asıl güzelliği ayrıntılarında gizli. O ince ayrıntılarda o kadar güzel şeyler gizli ki felsefeden hoşlanıyorsanız ve farklı bir kitap arıyorsanız alıp okumanız lazım. Kitapta bilim üzerine, din ve Tanrı üzerine, sanat üzerine öyle güzel tespitler var ve karakterler öyle güzel anlatılmış ki gerçekten bir etki bırakıyor üzerinizde

Birsen Ergün 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Narziss aklı, gerçek, bilim ve olması gerekeni, Goldmund duygu, hayal, sanat ve olması istenileni temsil eder. Iki karşıtlığı Naziss ve Goldmund karakterleri üzerinden verirken bu zıtların dostluğunu anlatmış ve karşıtlıkların birbirini tamamladığını ve bir arada olabileceğini vurgulamış.

sezen 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bu güzel eser üniversitede tez eserimdi. beni çok etkilediği için ısrarla bu kitap üzerine çalışmak istedim. Hesse zaten önemli bir yazardır,sancılı bir hayatı olmuştur. ve bu eserinde alman idealizmini son kez yüceltmiştir. kendisinin ifadesiyle "bugün alman olan her şeyden nefret etmektedir çünkü". eserde yaşamın zıtlıkları ve çelişkileri birbirine zıt iki insanın dostlukları üzerinden anlatılıyor. ayrıca tasvirler mükemmeldir. alman romantizmi yazar tarafından muhteşem yansıtılmıştır.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hıristiyanlık kültürü ve manastır geleneği üzerine kurgulanmış zaman zaman Hesse'nin kişiliğinden de ilham alan; ahlaki yönü polemiğe açık ama edebi yönü tartışılmayacak kadar iyi olan bir eser...

Aysima Özçelik 
 29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · Beğendi · 9/10 puan

İki farklı karakter çok iyi analiz edilmiş. Ama kitap Goldmund üzerinden ilerliyor. Narsizz'in olduğu kısımlar çok nadir. Özellikle sanatçı Goldmund'un anne kaynaklı olması ve annesiz olması çok çarpıcı. Sanatçıların üretken olmasından mütevellit annenin mizacının sanatçıya benzetilmesi güzeldi. Yani sanat hakkındaki karşılaştırmalar çok sağlam. Kilise hakkında da gayet sağlam fikirlere sahip olabiliyorsunuz. Kilise üyelerinin davranışları, olaylara bakış açıları ve kilisenin onlar üzerindeki etkileri. Beni tek sıkan Goldmund'un bitmek bilmeyen bir arayışa girmiş olmasıydı. Ve sanırım benim de bir Narsizz'e ihtiyacım var.

Kitaptan 26 Alıntı

"Her şey nasıl da böyle göz açıp kapamadan gerçekleşiyordu. Mutluluk denen şey nasıl da hemen bir yol kenarında karşısına çıkıveriyordu insanın. Ne kadar güzel ve hoş, ne kadar da geçiciydi!"

Narziss ve Goldmund, Hermann HesseNarziss ve Goldmund, Hermann Hesse
Esra 
 10 Oca 2016 · Kitabı okudu

Sizin yurdunuz bu yeryüzü, bizimkisi ise düşüncelerdir. Sizi bekleyen tehlike duyular dünyasında, bizi bekleyen ise havasız bir mekânda boğulup gitmektir. Sen sanatçısın, ben düşünürüm. Sen annenin koynunda uyuyorsun, ben çöllerde uyanık dolaşıyorum. Beni güneş, seni ay ve yıldızlar aydınlatıyor.

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 50)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 50)
Erhan Kurupınar 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Belki, diye geçirdi içinden, tüm sanatın, tüm us'un kökeni ölümden duyulan korkudur. Bizler ölümden korkarız, gelip geçiciliğimiz tüylerimizi diken diken eder, boyuna çiçeklerin sararıp solduğunu, yaprakların döküldüğünü görüp hüzünlenir, bizim de ölümlü olduğumuz ve çok geçmeden sararıp solacağımz bilincini yüreğimizde yaşarız. Sanatçıyız da resimler heykeller mi yaratıyoruz, ya da düşünür kişileriz de belli yasaları araştırıyor, düşünceleri belli kalıplara mı dökmek istiyoruz, bunu o büyük ölüm dansından bir şeyler kurtarabilmek, bizden daha uzun süre ayakta kalacak bir şeyler ortaya koyabilmek için yaparız."

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 161)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 161)
Birsen Ergün 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Amacımız iç içe geçmek, birbirimize dönüşmek değil, birbirimizi tanımak, birbirimizi gerçekte nasılsak öyle görüp buna saygı duymak, yani birbirimizin ötekinin karşıt ve bütünleyici parçası olduğunu bilmektir."

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 48)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 48)
sezen 
16 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ah,bir sazan balığının gözlerindeki altınsı parıltı,bir kelebek kanadının kenarlarındaki o tatlı ince gümüşsü tüyler,bu türden sanat yapıtlarıyla dolu bütün bir salondan bin kata daha güzel,daha canlı ve harikuladeydi."

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 190)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 190)
Birsen Ergün 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"(...) güçlü, değerli ve ötekilerden değişik bir insana rastlayıp da onu anlayamamak, ondaki zenginlikleri keşfedememek, onun gelişmesine katkıda bulunamamak gibi bir duruma düşmek istemem."

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 73)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 73)
seher 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşünür dünyanın varlığını mantıkla açıklamaya çalışır. Ve yine düşünür bilir ki, bizim usumuz ve onun bir aracı durumunda olan mantığımız mükemmel sayılamayacak aygıtlardır; bunun gibi akıllı bir sanatçı da fırçasıyla, oymacı kalemiyle bir melek ve ermişin görkemli varlığını asla kusursuz şekilde dile getiremeyeceğini bilir. Ama yine de gerek düşünür, gerek sanatçı, ikisi de kendilerine özgü yoldan bunun üstesinden gelmek için çaba harcar. Başka türlüsü ellerinden gelmez ve gelmemesi de iyidir.Çünkü bir insan doğanın kendisine bağışladığı yeteneklerden yararlanarak kendi kendini gerçekleştirmeye çalışmakla, yapabileceği en yüce ve anlamlı işi yapmış olur.

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 285)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 285)
Esra 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu

Ah, ne diye bilinmiyordu pek çok şey? Neden bu çiçekle konuşulamıyordu örneğin? Ama iki insan bile birbiriyle konuşup söyleşebiliyor muydu? Böyle bir şeyin gerçekleşmesi doğrusu bir şans eseriydi, özel bir dostluğun, özel bir yaklaşımın varlığına bakıyordu. Hayır, sevginin sözleri gerektirmemesi bir mutluluktu, yoksa yanlış anlamalarla dolu sersemce bir şey olup çıkardı.

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 103)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 103)
Esra 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu

Hiçbir şeyi, aslında hiçbir şeyi sözlerle dile getirme, zihinde tasarlama olanağı yoktu. Öyleyken insan konuşmak için karşı durulmaz bir arzu, düşünmek için oldum olası güçlü bir dürtü hissediyordu içinde.

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 103)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 103)
Burak Koca 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"peki,sen bir gün nasıl öleceksin,narziss,bir annen yok çünkü ? annesiz insan nasıl sevebilir,annesiz nasıl ölebilir ?

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 318)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 318)
3 /