Nazım İle Piraye

9,0/10  (8 Oy) · 
57 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.350 gösterim
Hatçem, Sağ selim Bursa'ya ulaştık. Rahatımız iyicedir. Mahkemenin ne zaman başlayacağı daha belli değil. Bu da tabii, Çünkü buraya geleli daha 24 saat bile olmadı. Aramıza dağlar denizler girdikten sonra hasret ve görecelik bir kat değil, kat kat arttı. Tez kavuşsak derim. Sen de öyle dersin, bilirim. Ama bakalım hadisat ne der' Hapishane penceresinden, yığın yığın yeşillikler arkasında Bursa'nın beyazlıklar ve keşişin dumanlara karışan etekleri görünüyor. Ben seni düşünüyorum. Senin çocukluğun bu yeşillikler arasında, bu kocaman, karlı dağın yamacında geçmiş. Ne tuhaf şey değil mi' senin en güzel günlerinin geçtiği bu gök altında benim şimdi, bir türlü bitmek tükenmek bilmeyen saatlerim uzayıp gidiyor... Her ne hal ise geç şimdi bunları... Hiç olmazsa haftada bir bana mektup göndermeyi unutma! İhmal etme! Memet, annen, Selma, Fahamet, Vedat canım ne alemde'.. Hepsinin gözlerinden ve ellerinden öperim. Samiye'yi, Seyda'yı görürsen selamlarımı ve öpüşlerimi söylersin... Halalarımın ellerinden pus ederim. Sana gelince... Kavuşalım dedim, kavuşalım tezden..
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9789754180114
 • Yayınevi:
  Adam Yayınları
 • Kitabın Türü:

Nazım Hikmet'in oğlu Memet Fuat tarafından derlenmiş bir kitaptır. Daha çok Nazım Hikmet'in mektuplarından oluşmaktadır. Ancak dört adet de Piraye hanımın mektubunu bulacaksınız bu bu kitapta. Bütün mektupları kapsamıyor bu kitap (s. 163). Nazım Hikmet'in, 1948 yılının sonlarına doğru kendisini ziyarete gelen evli ve çocuklu dayı kızı Münevver Berk'e aşık olması ve eşi Piraye'den ayrılmak istemesini (s. 292) aklım almıyor. Senelerce Piraye'ye aşkım, biriciğim diye şiirler yazan ve kendisini de aynı sevgiyle seven, kendisinin hapisten çıkmasını bekleyen bu kadına bu yapılır mıydı? Üzgünüm Piraye...

Kitaptan 3 Alıntı

Elbette saçlarınız kırmızıdır,
gözleriniz
bazan yeşil
bazan bal rengi.
Ve bir şey daha var ki farkında değilsiniz belki,
elleriniz hârikulâdedir.

Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet RanNazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran

“Yeryüzünde hiçbir insan, hiçbir insana benim sana yaptığım kötülüğü yapmamıştır. Bütün bunlara rağmen gel. Sana ‘gel’ diyecek kadar yüzsüz ve alçaksam, ne halt edeyim, öyleyim işte. Fakat gel. Ve benden nefret ederek, beni hor hakir görerek de olsa, beni bir daha yalnız bırakma!”

Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet RanNazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran