Normalliğin Deliliği Hastalık Olarak Gerçekçilik: İnsandaki Yıkıcılık Üzerine Bir Kuram

9,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
540 gösterim
İnsanın yıkıcılığı üzerine sayısız tez üretilmiştir. Sigmund Freud insanlardaki yıkıcılığın kökenini insanın doğasında var olan ölüm dürtüsüne mal ederken, bu görüşe karşı çıkan psikoanalizci Arno Gruen, insandaki yıkıcı ve ölümcül edimin kişinin, yanıltıcı bir iktidardan pay alma uğruna kendisine ihanet etmesinden kaynaklandığını savunmaktadır.
Normalliğin Deliliği'nde Gruen, gerçek dünyada insani değerlerin kaybolmasına katlanamayanlar "Deli" sayılırken, insani köklerinden kopmuş insanların "Normal" kabul edilerek onaylanışını resmediyor. Kendi içine giden yoldan saptıkca artan iktidar hırsı ile bu gizli delilik, insanlığı herzamankinden daha çok tehdit ediyor, çünkü bu iktidara aç olan insanların elindeki yıkıcı potansiyel hiçbir zaman bukadar büyük olmamıştır.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Beyhude 
22 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Okuduğum iyi kitaplardan birisidir. Sosyoloji , sosyal psikoloji ve Psikoanaliz çözümlemeleri çok iyi olan bir kitap ; Amerika da bir gencin intiharı bölümü beni çok etkiledi. Annesini ve Babasını öldürdükten sonra kendini Öldürüyor. Olaya ; çocuk ve aile çatışması gibi görünse de araştırma derinleştikçe ; çocuğun kendini öldürmesinden sonra , anne ve babasının çekebileceğini düşündüğü açı ve sorumlu olma duğularından öncelikle onları kurtarmak adı altına anne ve babasını öldürdüğü çıkıyor ortaya...

Kitap isiminden de anlaşılacağı üzerine ,Toplumda Normal olmak ; aykırı kişiliklerde ,kişinin beraberinde iç dünyasında ki anormallik seviyesini artmasına neden olan ... nedenlerin zaman içinde bireysel anarşist patlamalara ve ölme ve öldürme ,şiddet eğilimi , yanılsama, uyumsuzluk, bulunduğu topluma adapte olamama gibi bir çok konuya değinmiş.. Sosyolojik açıdan çözülmelerin , birey üzerinde ki yıkıcılığı ve kaos iç dünyasında çıkışsızlık ve delilik... Normal gibi gözüken şeylerin aslında NORMAL olmadığını anlatan.. güzel bir kitap... ABD sistemini eleştiren ve bireylerde ki tahribatı iyi analiz etmiş yazar. Güzel araştırmalar içeriyor. Ebeveynlerin özelikle okuması gerektiğini düşünüyorum.

sema çiftci 
29 Eyl 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

İnsandaki yıkıcılığın nedenlerini son derece basit ve anlaşılır bir dil ile kaleme almış. Kitabı okuduktan sonra savaşların ve öfkenin nedenlerini çok daha iyi anlayabiliyor ve çözüm için gerçek sevginin hayatımıza girmesinin şart olduğunu düşünüyorsunuz. Uygarlık diye anlatılan sistemin aslında ne kadar vahşi olduğunu da gözler önüne seren bu kitabı mutlaka herkes okumalı. Ancak baskısı tükendiği için bulmak neredeyse imkansız :(

Kitaptan 4 Alıntı