Nun Masalları

7,6/10  (28 Oy) · 
116 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.683 gösterim
Nazan Bekiroğlu’nun Unutulmaz Eseri “Nun Masalları” Timaş’ta.

Masal gemisi, nihayet İstanbul Boğazı’ndan, son padişahla son şehzadesini alarak uzaklaştı.
Hiçbir şey kalmadı geriye.
Bir büyük boşluk kaldı geriye.
Bir deutun bunları, bulutların ufuk üzerinde koştuğu güz akşamları, kıyıya iyice yanaşan masal gemilerinin gölgelerine bakarak ve dahi o gölgeleri kendisi gibi görebilecek başkalarının varlığını da vehmederek dalgalara söyleyen öykücü.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  978-975-263-668-2
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:
Corpus 
08 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Biliyorum çoğu kişi için favori değil bu kitap ama benim için gerçekten çok özeldir. O kadar kendimi bulduğum ve etkilendiğim bir kitap ki nasıl yorum yapacağımı bilmiyorum.

Nadiye Aksu Bozan 
06 Şub 13:36, Kitabı okudu, 12 günde, Puan vermedi

Kutuphanemde yedi yıllık okunmayi beklemenin verdiği bir yorgunluk vardı sayfalarda o yüzden çok akıcı bir okuma olduğunu söyleyemeyeceğim. Bu biraz benim okumaya ayırdığım zamanla biraz da Nazan hocanın üslubuyla alakali bir durumdu sanırım. Bir otobüste, banka yada hastane kuyruğunda, çok bunalmış olduğunuz bir zamanda okunacak bir kitap değil bana göre. Bu kitap için özel dingin ve mutlu bir zaman ayırmanız gerekiyor. Söylemler muazzam ama bütün cümleler üzerinde düşünüp hayal etmeniz gerekiyor tam manasıyla olaydan kopmamak için. Bir de öyle her hangi bir sayfada birakamiyorsunuz okumayı çünkü tekrar başladığınızda önceki sayfalarla bağlantı kurmak epey zorlaşıyor.
Aralara serpiştirilmiş manzum kısımlar biraz yoğun anlamlar içerdiği için öyle hemen okuyup geçilecek cinsten olmadığı için sayfalarda ilerlemek çok kolay olmadı benim için.
Bütün bunların yani sıra yine de her kütüphanede bulunması gereken bir kitap diyebilirim. Farklı bir kitabı okurken bile arada elinize alıp şöyle bir göz gezdirerek kafanızı dagitabileceginiz kadar da edebi lezzeti yoğun bir eser olmuş. Güzel mutlu dingin zamanlarının için yanınızda olması temennisiyle.

Suskun/ca 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Çocukluğumun masallarında imzası olmasa da şimdi okuduğum masallarda Nazan hocamın imzası var... Osmanlı devrinden seçip çıkardığı tüm o güzel kelimeleriyle sıraladığı dizelerde kayboluyorum daima... Hep yazsa keşke o... Bende hep okusam...

eso.okur 
29 Eyl 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Kısa öykülerden oluşan bir kitap. Açıkçası bi hevesle başladım ama aynı kelimelerden türetilen cümleler bulmak beni biraz öyküden uzaklaştırdı. Bir öyküde direk kulağı gösterirken, diğerinde sağ elle sol kulak gösterilmiş. Okurken sıkılabilirsiniz de kendinizi Osmanlıda yaşayan bir kalfa yerine de koyabilirsiniz. Seçim sizin.

MELİKE METİN 
23 Şub 13:46, Kitabı okudu, 17 günde, Puan vermedi

Nazan Bekiroğlu'nun dili gerçekten harika kitabın tamamını alıntı yapmak istedim, her cümlesi ayrı güzeldi. diğer kitaplarını da okumak istiyorum.

Kitaptan 31 Alıntı

Ferah 
14 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Beni anla, bana vâkıf ol, beni oku
Sesim sana ulaşsın; sende çoğalayım,
sende yankılanayım, sana bölüneyim.
Daha ne isterim, ne olsun daha?"

Nun Masalları, Nazan BekiroğluNun Masalları, Nazan Bekiroğlu
Ferah 
10 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yer o yer ama ne ben aynı ben' im
ne sen aynı sen'sin..
Üstelik sen ve ben,
ben ve sen de değiliz..

Nun Masalları, Nazan BekiroğluNun Masalları, Nazan Bekiroğlu

"Bir tek sana anlatabilirim ve dahası bir tek sen anlayabilirsin. Beni bana bir tek sen iade edebilirsin. Lütfet güzelim.."

Nun Masalları, Nazan BekiroğluNun Masalları, Nazan Bekiroğlu
Mehmet 
22 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Anlarız yine yanlış dileği tutmuşuz büyülü suyun başında. Oysa, Yâ Rabbi bize saf olanı ver, demeliymişiz, kendi kaybolsa bile geçmişi yok olmayanı. Bunu vermezsen bile, demeliymişiz, bize içimizdeki hallere tercüman olacak lisanı ver. Yine yanlış dileği tutmuşuz da büyülü suyun başında, ışık sönünce apansız kalakalmışız.

Nun Masalları, Nazan BekiroğluNun Masalları, Nazan Bekiroğlu
Kitap yalnızca 
17 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yalnızlığı gösterecekti hattata. Kalabalık arasındaki yalnızı. Ölümü sevebilmenin eğitimini. Izdırabı gösterecekti. Gözyaşı ve kanı.

Nun Masalları, Nazan BekiroğluNun Masalları, Nazan Bekiroğlu
zeynep özdemir 
13 Nis 11:16, Kitabı okudu, Puan vermedi

"...Bülbül çoktur, demişti küçük esmer kız, gül ise tek. Bülbül kırılır, demişti, dökülür parçalanır, bağırır, çağırır çoğalır, sesi var çünkü onun. Var olur. Içinin serüvenlerini gizlemek zorunda değil. Haykırır onları. Gül öyle midir? "

Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 91)Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 91)
eso.okur 
29 Eyl 2014, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

O zaman içimden geçenleri yazabilince, başarabilince ruhuma kanat takmayı, var olacağım. Paylaştıkça çoğalacak, bölüştükçe varlığımın anlamını çözeceğim.

Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 11)Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 11)
zeynep özdemir 
13 Nis 10:08, Kitabı okudu, Puan vermedi

"...Düşüncelerime söz geçirmem mümkün olmuştu ama, dedi, düşlerime söz geçirmem, o mümkün olmuyor."

Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 75)Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 75)
4 /