Öğretmen Duyşen

9,3/10  (8 Oy) · 
30 okunma  · 
6 beğeni  · 
822 gösterim
Öksüz bir kız çocuğu olan Altınay ve onun okumasını isteyen öğretmeni Duyşen arasındaki sevgi ve emek dolu ilişkiyi anlatıyor.

En sevdiği öğrencisi Altınay'ın evlendirilmesine karşı çıkan ama onun zaten evli olan bir adam tarafından kaçırılıp tecavüz edilmesine engel olamayan emektar öğretmen Duyşen'in öyküsü.

Altınay, ilerleyen yıllarda köye önemli mevkilere dönmüş olarak geri döner, öğretmeni Duyşen ise, yaşlanmıştır ve postacılık yapmaktadır. birbirlerini yeniden göremezler ama yıllar önce bir araya geldikleri okul ve diktikleri ağaçlar hala yerindedir.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9756571136
 • Çeviri:
  Ülkü Tamer
 • Yayınevi:
  da Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Öğretmen Duyşen:

Bu hikayeyi Aytmatov'un Cemile kitabının içinde okuma fırsatı yakaladım. Gerçekten en güzel aşk hikayelerinden birisi işte budur. Emekle, iradeyle, güçle.. Değerli bir eserdir.

Kitaptan 2 Alıntı

Kim yaratmıştı? Kuma olmaktan, insanın ruhuyla, bedeniyle tutsak olmasından daha küçültücü şey var mı dünyada? Zavallı kadınlar, mezarlarınızdan kalkın! Kızlıkları ellerinden zorla alınmış kadınların, aşağılanmış kadınların ruhları, kalkın! Kalkın, kötü dünyaları, pis dünyaları titretin! Ben çağırıyorum sizi, ben, sonuncunuz! Ben, başkaldıran kuma.''

Öğretmen Duyşen, Cengiz AytmatovÖğretmen Duyşen, Cengiz Aytmatov

''Or*spunun biriydim artık. Ah, nasıl tiksiniyorum bu kelimeden! Kumaydım. Hangi kokuşmuş, çürümüş çağda yaratmışlardı bu kumalığı?''

Öğretmen Duyşen, Cengiz AytmatovÖğretmen Duyşen, Cengiz Aytmatov