Oğullar ve Rencide Ruhlar

8,2/10  (122 Oy) · 
380 okunma  · 
96 beğeni  · 
1.732 gösterim
"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.
Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum.
Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minübüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı."
Alper Canıgüz, Tatlı Rüyalardan bilinen sürükleyici diliyle, 5 yaşındaki bir çocuğun içine düştüğü bir hikayeyi anlatıyor. Yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof, hem fırlama bir oğlan... Hikayeyi ve "karakteri" çevreleyen semt hayatı ve mahalle atmosferi de, bizzat karakter kazanıyor, anlatıda...
Polisiye, fantastik ve mizahi edebiyatın tadlarını ustaca kaynaştıran, olağanüstü özgün, çok iddialı bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9789750502057
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
amine üstün 
01 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Daha kitabın en başında düşünüyor insan "Beş yaş insanın en olgun çağıdır;sonra çürüme başlar" demek tam olarak ne demek diye.
Ve serüven başlıyor, adamın biri yaşadıklarını anlatıyor, olay örgüsü güzel. Aaa durun bir dakika, bu bir adam değil, bu daha beş yaşında bir çocuk...
Siz sayfaların arasında ilerlerken yer yer unutuyorsunuz bu durumu, bu yaşananlar, konuşulanlar, hal ve tavırlar yok yok kesinlikle bir yetişkin, iste siz tam da böyle düşünürken, yazar, bir tokat gibi hatırlatıyor gerçeği
Yalnızca beș yaşında bir çocuk :-)
Kitabı okuduktan sonra, o ilk cümlenin ne demek olduğunu anlıyorum, o sırada yeni bir soru işareti beliriyor kafamda, " Oğullar Ve Rencide Ruhlar" tam olarak ne demekti? :-)

Lütfiye SOYLU 
11 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Yazarın önce "Cehennem Çiçeği "isimli eserini okumuştum. Aynı kahramanın ilk macerası bu kitapta anlatılmış. İçten ve insanı hemen saran bir üslup bu kitapta da mevcut; fakat ikinci kitap bu romanına nazaran daha başarılı bence.Alper Kamu'yu onun kendi sevimsizliğine dair tüm düşünce ve kanıtlarına rağmen çok seviyor insan.İyi ki yazmış bu kitabı Alper Canıgüz. Kitap yazmasını merakla beklediğim bir yazarım daha var artık.

Ahmed Yasir Orman 
15 Eki 12:57, Kitabı okudu, 10 günde, 10/10 puan

Kitap beni adeta kendi çocukluk yıllarıma götürdü. Kitaptaki sokak kavramı bizde siteydi. Kitaptaki sokaklar arasındaki maçlar bizde site maçları olarak geçiyordu. Altı kişilik efsane bir kadromuz vardı. Aynı kitaptaki gibi biz de bu maçları aşırı önemsiyorduk. Oynadığımız her siteyi yenmek istiyor, bunun için canla başla savaşıyorduk. Her maçın bitiş saati de akşam ezanının okunma anı olurdu. Vay be ne günlerdi, en dertsiz ve en mutlu günlerimizdi. O zamanki zamanlara bir günlüğüne de olsa gidip yine doya doya bir maç yapmak isterdim. Eminim benim gibi çoğu insan çocukluğunu özlemle anıyordur. Neyse anıları bir kenara koyup biz yine kitabımıza dönelim. Kitapla ilgili incelemem:
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...ar-alper-canguz.html

Asude 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Alper Canıgüz'ü, onun sıra dışı, absürt kurgularını çok seviyorum.
Keyifli bir kitaptı, fakat benim için Gizliajans'ın yerini hiçbir kitabının tutamayacağını düşünüyorum. :)

kevser 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 5/10 puan

Alper Kamu adında 5 yaşındaki bir çocuğun çözmeye çalıştığı polisiye olayların anlatıldığı kitap.

Emrah Serbes'in Deliduman'ında olduğu gibi yaşı küçük aklı çok büyük kahramanlardan hoşlanmasam da, hatta bana itici gelse de bu kitabı beğendim diyebilirim. Kitabın konusu ilgi çekici ve merak uyandırıcıydı. Sonuna kadar cinayeti kimin işlediğiyle ilgili devamlı fikir değiştirdim. Sonunu tahmin edememem ve olayların mantıklı bir şekilde birbirine bağlanması benden tam not aldı. Yazarın üslubunu şahane bulamasam da kötü de değildi ve insana dair bazı tespitleri çok doğruydu. Hele "Çocuk insanın atasıdır." sözü fevkaladeydi. Notlarım arasına girdi. Kitabın birçok yerinde kahkahalarımı tutamadım. Okuduğuma kesinlikle pişman olmadığım bir kitap oldu. Sadece dediğim gibi kahramanın yaşı aklından çok küçük olunca itici oluyor benim için. Kitabın içindeki geçmişyiyenler bölümü ise hoşuma gitti. Alper Canıgüz de benim için okunabilecek yazarlar listesine girmiştir. Tavsiye ederim, iyi bir başlangıç olabilir.

Ahsen B. 
 22 Tem 19:06, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Uzun zamandır okuduğum en sürükleyici kitaplardan bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tanıtım yazısında geçen 'Polisiye, fantastik ve mizahi edebiyatın tadlarını ustaca kaynaştıran, olağanüstü özgün, çok iddialı bir kitap.' cümlesine sonuna kadar katılıyorum. Okurken aklım zaman zaman Çavdar Tarlasında Çocuklar'a gitmiş olsa da -okuyanlar sebebimi anlayacaklardır-, bir çocuğun bakış açısıyla yazılmış kitaplar söz konusu olduğunda aklıma ilk bu kitabın geleceğine eminim. Kitap oldukça sürükleyiciydi. Bu kitapta her şey vardı, siyaset dahi. Ama her şey bir yana benim gözümde kitabın en nezih yanı yazarın bir çok edebi esere/yazara/karaktere çok zekice atıfta bulunması oldu. Böyle yazarlara anında hayran kalıyorum ben ne yalan söyleyeyim.
Daha önce Alper Canıgüz'ü neden okumamışım şaşıyorum kendime. En kısa zamanda bu kitabın devamı olan Cehennem Çiçeği ile birlikte diğer kitaplarını da okuyacağım.

Beyhude 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3/10 puan

Yazarın okuduğum ilk ve tek romanı, 5 yaşında oldukça zeki bir çocuğun gözünden olaylar anlatılmakta. Okurken keyif aldığım , özelikle küçük bir çocuğun yetişkin bakış açısını , eleştirisel anlamlandırmaları , kişileri ve olayları eğlendirici buldum. Yazarın dili oldukça akıcı ve kolay okunabilinecek bir kitap. Uzun zamandır kitapçılarda görüyordum. İsminden dolayı daha dramatik bir beklentim vardı , lakin oldukça eğlendirici ve komik bir kitap. Okunmalı mı ? Okumak her daim iyidir. En azından yazar hakkında bir öngörü ve kitap hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Bende okudum ve öğrendim. Kafa dağıtmak için birebir.

wybie 
29 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Neden bu kadar kısa olduğunu anlayamadığım müthiş kitap. Belki kısa değildi olması gereken yerde bitti ama çok sevdim. 5 yaşında bir çocuk evet ama sürekli durup durup 5 mi 55 mi diye düşündürttü ve Karlar Kraliçesi hikayesi beni benden aldı. Okumayan gerçekten çok şey kaybeder. Okuyun, okutturun. Ve Alper Canıgüz daha çok kitap yazsın..

Meşrebi Kalender 
04 Nis 20:13, Kitabı okudu, 8 günde, 8/10 puan

Çok zıpır bir vuslat bekliyor henüz bu kitabı okumayanı... Murat Menteş'in en afilli filinta arkadaşlarından Alper Canıgüz, arkadaşı kadar kelimelerle cümbüş yapmasa da, beş yaşındaki bir "adam" aracılığıyla psikolojik fırlamalıklar yapıyor kitap boyunca... Cebren okutunuz efenim...

Mehmet Yılmaz 
09 Nis 00:56, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

'Hadi canım sen de; 5 yaşında çocuk, böyle roman mı olurmuş?' demeyin. Çünkü Alper Canıgüz'ün tarzı zaten bu. Yani absürt roman. Emrah Serbes ve Murat Menteş'le birlikte ilginç ve müşterek bir yazı üslubu olan Canıgüz bu romanında 5 yaşındaki bir çocuğun bir cinayeti çözme serüvenini anlatıyor.

Hakikaten absürt ve başarılı bir roman bu. Elbette bunun için Canıgüz tarzını da iyi bilmek lazım.

4 /

Kitaptan 49 Alıntı

yasemin 
27 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Okulda insanın asıl öğrenmesi istenen, anlatılan dersler değil ders anlatılırken susması gerektiğidir."

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz

İnsan yüreği bir sarkaç gibidir. İstediği noktaya ulaştığı anda tüm hızıyla tam tersi tarafa doğru kaymaya başlar.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
Osman Yüksel 
 04 Eyl 14:19, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Bir Maltepe istiyorum."
Şu kısacık ömrümde daha önce de Maltepe sıgarası istendiğine tanıklık etmiştim; ama böylesine değil. O ne sesti öyle, o ne vurgu! Hiçbir nehir hiçbir denizi, hiçbir aşık hiçbir maşuğu böyle arzulamamıştır. Adam Maltepeyi gerçekten istiyordu.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 115)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 115)

Zavallının birine eziyet etmenin adalet duygusunu nasıl tatmin edebileceğini aklım almıyordu bir türlü. Sapı samandan ayırabilecek bir insan evladıyla karşılaşamayacak mıydım şu dünyada?

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 54)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 54)

SEVGİLİ ARKADAŞIM,
NASILSIN İYİMİSİN. EVVELA AYİLENİN ELLERİNDEN, SENİN GÖZLERİNDEN ÖPERİM. ANNEN BABAN NASIL? BENİMKİLER HİÇ İYİ DEĞİL. ARTIK AYRILMAYA KARAR VERDİLER. AMA OLSUN ANNESİ BABASI AYRI BİR SÜRÜ ÇOCUK VAR. KAVGALI BİR AYİLEDE BÜYÜMEKTEN DAHA İYİ... ANNEM BEBEKLE BERABER BURDA KALACAK. ÇÜNKÜ O DAHA ÇOK KÜÇÜK. BEN BABAMLA İZMİRE GİDİYORUM. ARTIK ORADA OKUL OKUYCAM. SEN BU MEKTP'U OKURKEN BEN HERHALDE GİTMİŞ OLURUM. İNŞALLAH ÖYLE OLURUM ÇÜNKÜ VEDALAŞMAKTAN HİÇ HOŞLANMIYORUM. SENİNLE ACI TATLI PEK ÇOK ŞEY YAŞADIK BİR DAHA HİÇ GÖRÜŞEMESEKTE BİLMENİ İSTERİM Kİ SENİN GİBİ BİR ARKADAŞIM OLDUĞU İÇİN ÇOK MUTLUYUM. HATTA BİR KERESİNDE ANNEM O DELİ ÇOCUKLA ARKADAŞLIK ETMEYECEKSİN DEDİ BEN YİNEDE SENİNLE ARKADAŞLIK ETTİM. SENİ SEVEN ARKADAŞIN,
HAKAN TİRYAKİ

NOT: KANSIZ ADİSİNİ GEÇEN GÜN MİSKETTE ACAYİP KÖKEZLEDİM. ELİNDEKİ MİSKETLERİN HEPSİNİ YUTTUM. 5 TANEDE BORCU KALDI. ONLARI SANA VERSİN.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 204)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 204)

Bütün orta sınıf çalışanları gibi iş günlerini hafta sonunu bekleyerek, hafta sonunu da iş günlerini özleyerek geçiriyorlar. Ömürlerinin son dakikasının nasıl geldiğini anlayamayacaklardı bile. Sistemin zaferi.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 82)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 82)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız