Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
386 gösterim
Dönemin en meşhur kadın yazarlarından olan Güzide Sabri Aygün, Cumhuriyet Devri'nin ilk yıllarında halk arasında çok tutulan aşk romanlarını yazmıştır. Yayınlandığı zaman büyük bir yankı uyandırmış ve etkisi yıllar boyunca sürmüş bir aşk romanı olan Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, ülkemizde filme uyarlanmış, birçok defa basılmış ve Ermeniceye çevrilmiştir.


"Güzide Sabri, kelimenin tam mânâsıyla bir kalem âşığıdır. Rahat ve çok yazabilmek için, "tazimle sevdiği" eşinin dahi uyumasını bekleyerek, gaz lambasının ışığı altında sabahlara kadar yazar. Ne parayı, ne mülkü sevdiğini, yalnızca kendi sebepsiz ızdıraplarını dinlemek, başkalarının felâketlerini ruhunda canlandırmak için yazdığını ifade eder. Güzide Sabri, kadınlara ait meseleleri kadınların daha iyi anlatabileceğine inandığı için, kadınlara yazar olmayı öğütlemiştir."
Nazan Bekiroğlu

"Bilincine tam varılmamış bir özgürlük istemi, bu tarz popüler karasevda romanlarıyla yerli okurun duygulanmalarında ifade bulmaktadır. Güzide Sabri'nin İstanbul romansları, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerin dışında, taşrada bile okurun ilgisini çeker."
Selim İleri

"Bayan Güzide Sabri, kadınların kafes arkasında bir mahpus hayatı yaşadığı zamanlarda muhitinin teşvikine kapılarak değil, kendi ruhundakini hissetmek ve hissettiğini neşreylemek ateşiyle yazıcılığa başlamış bir 'münevver' Türk kadınıdır. Ve Güzide Sabri'nin eserleri, yazıları kendileri yaşarken ölen bazı muharrirler gibi 'ölmüş bir kadının evrâk-ı metrûkesi' haline gelmeyecek derecede kuvvetli görünüyorlar."
Hikmet Münir
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786055656157
 • Yayınevi:
  Antik Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

eskiyencocuk 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatın zehirlerini muvakkat bir zaman için tathir eden gözyaşları olmasaydı, insanlar için bir nefha-i inşirah duymak, bir medar-ı teselli bulmak acaba nasıl mümkün olurdu.

Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri AygünÖlmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün