Ölü Ozanlar Derneği

8,7/10  (300 Oy) · 
1.324 okunma  · 
229 beğeni  · 
5.033 gösterim
Todd Anderson ve arkadaşlarının Welton Akademisi'ndeki yaşamları, yeni İngilizce öğretmenleri Bay Keating'in gelmesiyle birlikte inanılmaz biçimde değişir. Bay Keating onlara olağanüstü ve farklı bir hayatın kapılarını açar. Ondan etkilenen yedi arkadaş, Ölü Ozanlar Derneği'ni tekrar faaliyete geçirirler. Bu gizli dernekte ailelerin baskı ve beklentilerinden uzakta tutkularını özgürce yaşayabilmektedirler. Keating onları ünlü ozanların büyük eserleriyle tanıştırdığında yalnızca dilin güzelliğini öğrenmekle kalmayıp, yaşamın her ne kadar önemli olduğunu da ayrımsamışlardır.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9759254727
 • Çeviri:
  Gül Yılmaz
 • Yayınevi:
  Nokta Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eğitim çağındaki çocuklar, öğretmenler, aileler, idareciler.. Herkesin okuması gereken kısa ama içinde büyük dersler barındıran bir eser. Eminim herkes çok beğenecektir. Dili de oldukça yalın ve hiç sıkmıyor. Başlanıp çabucak bitirilebilecek bir kitap.

- Fazlasıyla Spoiler!!!


Nasıl bir inceleme yapmalıyım diye düşündüm ve en yararlı anlatımın alıntılarla olabileceğine karar verdim. Bu yüzden kitabın verdiği mesajları alıntılarla ve kendi duygu düşüncelerimi de katarak anlatmaya çalıştım.


KURALLAR, her zaman,her yerde vardır.bize yararlı olabildikleri gibi, bir sınır koyduklarının da unutmayalım. bu durum daha çok eğitimde görülür. kimler tarafından konulduğunu da söylemek gerekirse, büyüklerimiz ve eğitimciler...
müdür tam bir kuralcıdır. diğer öğretmenler sadece istenileni yaparlar. tam anlamıyla bilinçli olarak bunu desteklemez ve uygulamazlar.çünkü onlar her zaman mantıklı taraflarıyla düşünüp aktarmışlardır. onlara uyup istenildiği gibi davranmak bizim yararımızadır. ama aralarından farklı biri çıkar. işte o kişi Bay keating!" oh kaptan.benim kaptanım!"(öğrencilerinden kendisine bu şekilde seslenmelerini istiyordu.)
o tüm kuralları reddeder ve ilginç bir bakış açısıyla farkındalık yaratır.zekası, kararlı kişiliğiyle alışılmışın dışına çıkar.

_Bilinçli yaşamak ve özgürce düşünüp hareket edebilmek için bazı alıntılar: (burdaki özgürlük, alışılmıştan kurtulmak anlamını taşıyor.)
"ben hep eğitimin kendi adımıza düşünmeyi öğrenmek olduğunu düşünmüşümdür."
" Ormana gittim, çünkü bilinçli yaşamak istiyordum
derinlemesine yaşamak ve hayatın iliğini emmek istiyordum
yaşamdan olmayanı bozguna uğratmak( bence bu dizede , ANI YAŞAMAK, konusunda herhangi bir engeli ortadan kaldırmaktan bahsediyor.)
öldüğümde aslında hiç yaşamamış olduğumu fark etmemek!"( yani ölümün geldiği vakit, her şeyin BİLİNCİNE VARMAK ve onun pişmanlığını çekmek anlamında.)
" peki bizler nasıl Walt gibi gerçek doğamızın konuşmasına izin veririz? kendimizi ön yargılardan,alışkanlıklardan ve baskılardan nasıl soyutlarız?cevap sevgili arkadaşlar: sürekli yeni bir BAKIŞ AÇISIYLA çalışmaktır."
_hayatımızın bir anlamı olduğu ve sorumluluklarımız...
" 'gülmek, ağlamak,yuvarlanmak,mırıldanmak; daha fazlasını yapmalı, daha fazlası olmalı!
kaos bağırıyor, kaos düşlüyor,uçuyor, daha fazlası olmalı. Daha fazlası olmalı.' "
" ah büyük zorluklara rağmen mücadele etmek, gözü pek düşmanlarla karşılaşmak
onlarla yapayalnız kalmak
ne kadar dayanabileceğini öğrenmek
gerçek bir ilah olabilmek için!"
_ ve bence en önmelisi ANI YAŞAMAK...
"Topla gül goncalarını toplayabilirken
zaman akıp gidiyor:
aynı çiçek bugün sana gülümserken
yarın solup gidiyor."
" çoğu hayatlarını kendi kapasitelerine uygun hale getirmeden önce iş işten geçene kadar beklemedi mi?
başarının o yüce tanrısallığını kovalarken gençlik hayallerini heba etmedi mi?"

KİTABIN ÖZETİ DENİLEBİLİR:

Bir grup öğrenci yeni okul hayatlarında bir araya gelir ve kaynaşırlar. tekdüze geçen eğitimleri ve sosyal yaşamları ,Edebiyat öğretmeni Bay Keating'in gelmesiyle değişir.bu farklı sese ilk zamanlarda şaşırsalar da, anlayışların ve iyi ilişkilerin oluşması pek uzun sürmez.öğretmenlerinden "ölü ozanlar derneği"ni duyarlar. ölü ozanların ne anlama geldiğini şu alıntı açıklayabilir:
"... isim ne anlama geliyordu? yalnızca ölü ozanları mı okuyordunuz?(şair- şiir)
hayır. her türlü şiir kabul edilebilirdi. isim sadece derneğe katılabilmek için ölü olmanız gerektiği gerçeğine gönderme yapmak içindi.
- ne?
yaşayanlar birer çaylaktı.tam üyelik için bir ömür boyu çıraklık gerekiyordu"
aralarında anlaşarak bu derneği yeniden canlandırırlar. akşamları bir mağarada bir araya gelip bazı önemli şairlerden alıntılar okurlar. böylelikle hayatlarına yeni bir bakış açısı getirirler. çünkü bu derneğin onların hayatlarında önemli bir etkisi vardır. aşkları, başarıları ve trajik sonları bunun sonucunda meydana gelir.
bunun sışında derslerinde de iyi olna öğrenciler, hayallerine büyük bir tutku ve azimle bağlanırlar. ancak yine bir engel vardır önlerinde. başında olduğu gibi, sonunda da müdürleri ve babaları onlara engel olur ve kendi düşüncelerine göre yaşamlarına yön vermeye çalışırlar.

İÇERİĞİ HAKKINDA:

-Diyaloglar oldukça fazla ve kitabın tamamına yayılıyor.
-olaylar heyecan uyandırıcı.anlatımı sürükleyici
- şiir,(ve diğer sanat dalları), eğitim, yaşam üzerine vs. dersler veriyor
- duygusal yönüyle de etkileyici

Sana tavsiye ederim GENÇ arkadaşım. Yine de farketmez hangi konumda olduğun...

Beytullah Ömer DUMLU 
02 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle herkesin okuması gereken bir kitap.Eğiticiler,çocukları okul çağında olan ebeveynler ve öğrenciler için bulunmaz bir kitap.Yazar ailenin çocuk üzerindeki rolünü çok iyi özetlemiş.Dış dünyayla bağlantısı olan gerçekçi bir roman.Şiiri,güzelliği,arkadaşlığı samimi bir şekilde okuyucuya sunulduğu aşikar.Filmi de bir o kadar güzel.Kitabı aratmıyor.İkisini de tavsiye ederim.

Şükran Güngör 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın her yaştan insana hitap edeceğini düşünüyorum öncelikle. Büyükler geçmişte "yaşayamadıkları an" ları gözlerinin önünden bir film şeridi gibi geçerken kendi filmlerini çekme şansı elde edecekler, küçükler ise "yaşayacakları an" ları daha da özümseyerek yaşama fırsatı bulacaklardır. Kitabın herkese katacağı küçücük bir AN olacağı umuduyla herkesin okumasını tavsiye ederim.

KeMâL 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Güzel bir romandı. Okumayanlar için elbet tavsiye ederim. Filmini önceden izlediğim için biraz tadı kaçtı ama içerisinde beynimize kazımamız gereken bir çok ders mevcut.

Nergiz 
28 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bence her öğretmenin öğrencisine okutması gereken kitaplar arasında ilk sıralarda yer alan bir eser. Bende sevgili hocam sayesinde okudum. Katı eğitim sistemini en güzel şekilde eleştiren, öğrencilerin olmak istedikleri değil olmaları gereken şeylere zorlayan bir kast sistemini konu alır. Her insanın eğitim hayatı boyuca mutlaka bir şanslı öğretmene rastlaması gerekiyor. Sahip olduğu bir Bay Keating oluyor.Öyle bir şeydir ki bir öğretmen bir öğrencinin bakış açısını değiştirdiği zaman aslında tüm hayatını bir anda değiştirebiliyor. Öğrencilerin kendi inançları ve istekleri doğrultusunda gitmelerini yaptıkları mesleği en iyi şekilde ilerletmelerini sağlayan tüm yardımlarını kullanan tüm Öğretmenlere sonsuz teşekkürler diyorum. Okunması gereken ve okutulması zorunlu olan bir kitap :)

Aslı 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı lisede öğretmenim sayesinde okumuştum daha doğrusu tüm sinifca okumuştum. Hepimiz çok begenmistik etkilenmistik ve uzunca bir süre "Carpe diem" sloganımiz olmuştu.Daha sonra filmini de izledim fakat kitaptaki derinliği yakalayamadim. Filmi tavsiye etmemekle birlikte kitabı şiddetle tavsiye ederim.

tülay abaza 
05 Oca 18:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaptan önce filmini izlemiştim ama kitabını da alıp sindirmek istedim. Yalnız sorun şu ki 136 sayfa böyle mükemmel bir kurguya ziyadesiyle az. Ama kitap okumayanlara dahi ısrarla okumaları yönünde tavsiyem yine de :)

Muharrem Armağan 
 30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın ünü hakkettiği kadar varmış gerçekten, büyük beklenti içinde okuduğum ve beklentimi ziyadesiyle karşılayan eserlerden. Özellikle böyle eğitici kitapları okumak okurlar için kitabın en büyük faydalarını birisi benim için. Kitabı okuduktan sonra eğitim sistemindeki ezbere dayalı sistemin insanları nasıl düşünmekten ziyade sistematik bi şekilde bişey üretmeden üretilen bilgileri tükettiğini görüyoruz. Özellikle öğretmen arkadaşların kesinliklikle okuması ve ders çıkarması gereken kitaplardan çünkü başarılı insanlar yetiştirmekten ziyade aslında mutlu insanlar yetiştirmesi gereken kurumlardır okullar. Hayatta çok başarılı çok zeki olabilirsiniz ama keyif almadığınız bir işte başarılı olmak ne kadar mutlu eder insanı, yaşadığınız hayatın farkında olmadan başarılı olmak çevrenizde övgüye sebep olsada kendiniz mutlu olmadıktan sonra bi anlam ifade eder mi sizin için bilemem. Çevremde kitapta ne bulduğumu soranlar var çoğunun yanıtı şu şekilde "sen de bende aynı yerde çalışıyoruz aynı maaşı alıyoruz kitap okumak seni daha başarılı daha zengin yapmıyor demekki çok kaybettiğim bişey yok" çünkü ülkemizde şöyle bi algı var insanlar zengin olmak için kitap okuyor ama onlara cevabım "aynı yerde çalışıyo olabiliriz aynı maaşı alıyor olabiliriz hatta kitap okumayan insanlar benim üstüm, müdürüm, amirim olabilir ama hiç biri benim kadar yaşadığının farkında değil hiç biri benim kadar mutlu değil ve belki de sırf hayal dünyaları olmadığı için bu yüzden ülkemizde bu kadar mutsuz insan var çünkü hayal dünyası olmayan insan kendine realist der ülkemizde ve zekasını, başarısını, mutluluğunu parasıyla ölçer oysa ben çok gördüm zengin olmasına rağmen mutlu olamayan insan ".Son olarak kitabı sevmişseniz naçizane bir kaç film önerisinde bulunmak isterim Aamir Khan'ın 3 idiots ve yerdeki yıldızlar filmleri de eğitici ve düşündürücüdür bir kitap tadı verir mi bilmem ama benim için iki filmin yeride çok ayrıdır .

EceYavaş⭐ 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ölü Ozanlar Derneği, edebiyat öğretmenimin de lise yıllarında okuyup etkilendiği ve bizlere tavsiyesi üzerine okuduğum bir roman. Kitap okula yeni gelen edebiyat öğretmeni Bay Keating sayesinde bir grup lise öğrencisinin değişen hayatlarını konu alıyor. Bay Keating alışılagelmiş ders anlatma metotlarının dışına çıkarak öğrencileri üniversiteye hazırlamakla beraber hayata da hazırlıyor. Onları düşünmeye sevk ediyor. Başkalarının -özellikle ailelerinin- istediği şeyi yapmalarından çok kendi sevdikleri şeyleri yapmaları için cesaret veriyor. Carpe diem diyor, anı yaşamalarını istiyor. Hiçbir zaman hiçbir şeye tek bir bakış açısıyla bakmamalarını öğütlüyor. (Sonraki cümle spoiler içerebilir.) Bunun gibi daha vereceği bir çok öğüt vardı muhakkak ki fakat trajik bir son ile Bay Keating'in derslerine veda etmek zorunda kalıyoruz. -Yine son sayfalarına gözyaşlarımın eşlik ettiği bir kitap.-

Çocuklarının hayatlarına kendileri yön veren baskıcı ebeveynlere dikkat çeken ve bence okunması gereken bir roman. Kısa olduğu için neredeyse kitabıyla birebir işlenmiş güzel bir de filmi var. Kesinlikle ikisi de tavsiyemdir.

4 /

Kitaptan 76 Alıntı

Tıp, hukuk, işletme, mühendislik… bunlar asil meşgalelerdir ve hayatı sürdürmek için gereklidir. Ama şiir, güzellik, romantizm, aşk. Bunlar, hayatı, uğruna sürdürdüğümüz şeylerdir.”

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Derya Yalınkılıç 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk
İnsan, insan ırkının bir üyesi olduğu için şiir okur ve insan ırkı tutkuyla doludur! Tıp, hukuk, bankacılık, bunlar hayatı devam ettirmek için gerekli. Ama şiir, aşk, sevgi, güzellik? Bunlar da bizim yaşama nedenlerimiz!

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Aysel 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Bana kendini aptalca düşlere kaptırmamış birini göster, işte sana mutlu insan derim."

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Aysel 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"'Eğer bir insan düşlerinin yönetiminde gizlice ilerlerse, bir gün hiç beklenmedik bir anda başarıyla buluşur."

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
haticee 
16 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Carpe diem' anını yaşa. O anın değerini bil ve ne olursa olsun yapmak isteyeceğin şeyden asla vazgeçme.

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Aysel 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yarını düşlüyoruz ve yarın gelmiyor
Gerçekten istemediğimiz zaferler düşlüyoruz.
Yeni gün çoktan geldiği halde
Yeni bir gün düşlüyoruz.
Yapılması gereken savaşlardan kaçıyoruz.

Çağrıyı duyuyoruz, ama hiç önemsemiyoruz
Gelecek henüz bir planken, o gelecek için ümitleniyoruz.
Her gün kaçtığımız bilgeliği düşlüyoruz
Kurtuluş elimizdeyken, kurtarıcı için dua ediyoruz.

Ve hala uyuyoruz.
Ve hala uyuyoruz.
Ve hala dua ediyoruz
Ve hala korkuyoruz...

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Aysel 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"'Bir insan ne başarabileceğini görmek için, tamamen yalnız olmalıdır."

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Derya Yalınkılıç 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

... hayatım boyunca sakin oldum zaten! Eğer bir şeyler yapmazsam, öleceğim!

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum

Kitapla ilgili 1 Haber

Ölü Ozanlar Derneği ozanını kaybetti
Ölü Ozanlar Derneği ozanını kaybetti Bir döneme damgasını vuran Ölü Ozanlar Derneği'nin Bay Keating'i Robin Williams, şüpheli bir ölümle hayata gözlerini yumdu.