Ölü Zaman Gezginleri

8,4/10  (30 Oy) · 
68 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.388 gösterim
Kaldı ki, kendi kendime bir açıklama yapsam bile, hangi kendime yapacaktım 

Masanın birinde genç, birindeyse yaşlı ve yorgundum. Ben bana, ben bana bakıyordum. Daha sonra, bu bakışım sırasında, ayrı zamanların çakışmasından apayrı bir zaman mı doğdu pek bilemiyorum ama, birdenbire kendimle göz göze geldim.

Yüzyılın son çeyreğindeki Türk edebiyatının birkaç kilometre taşından biri Hasan Ali Toptaş. O bir kurgu-dil sanatçısı; ödün vermez bir biçim ustası; yirminci yüzyıl edebiyatının vardığı çizginin en uç noktası.

Yıldız Ecevit
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  137
 • ISBN:
  9789750507151
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinan Tütüncüler 
 02 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Hasan Ali Toptaş'ın okuduğum ilk kitabıydı. Hasan Ali Toptaş uzun zamandır dikkatimi çeken ve okumak istediğim bir yazar olmasına karşın, bir türlü bir kitabını edinme tercihinde bulunamıyordum. Her sipariş taslağımda ilk listede olmasına karşın, ilerleyen süreçte bir şekilde listenin dışına düşüyordu. En son Ot Dergisinin 2015 Aralık sayısında onunla yapılan bir röportajı okuyunca, aynı ayın içinde verdiğim kitap siparişinde "Ölü Zaman Gezginleri" kitabı yer aldı.
Kitap iki bölümden ve toplam on altı hikayeden oluşuyor. Hikayeler kısa hikaye sınıfa girebilecek uzunlukta. Hikayeler genellikle kurgu hikaye sınıfına giren bir olay akışına sahip değiller. Duruma ve daha çok insanın iç dünyasına odaklanan bir anlatım tarzına sahip hikayeler söz konusu.
Hasan Ali Toptaş kelimelerle bir virtüöz gibi oynama kabiliyetine sahip. Algı kapasitesi ve bu algıyı yansıtma gücü son derece yüksek. Ancak hikayelerin bir çoğunda kurgu eksik kalınca ve ana fazlası ile odaklanınca hikayelerin sürükleyiciliği azalıyor. Kelime zenginliği ve kelimelerden kurulan güçlü örgü bir süre hikayeyi taşısa da, kurgunun eksikliği güçlü bir sürtünme kuvveti yaratıp hikayeyi ağırlaştırıyor. Bu nedenle hikayelerin sonunda bir eksiklik, bir yarım tat hissediyorsunuz. Tüm bunlara karşın Hasan Ali Toptaş'ı bu kitapla tanıdığım için son derece memnun oldum. Tanışıklığımı diğer kitaplarını da okuyarak ilerletmek istiyorum.

Gülseher Kepenek 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öykülerden oluşan kitap. Okuyucuyu kendine çekmede gayet yetenekli Sayın Hasan Ali Toptaş. Hikayelerinde hem insanı zorlayan hafif tonda bir anlaşılmazlık var hem de bişeyleri çok güzel anlatıyor açıklıyor. Özellikle "Org" hikayesinde yazarın vermek istediği duygunun içine girdiğimi hissettim hatta bi ara o karakter oldum. Ayrıca karakterlerin gözünden bakmayı çok iyi biliyor bir erkek olmasına rağmen kadın karakteri bu kadar iyi anlatması beni büyüledi

cansu tekcan 
17 Oca 18:08 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Şiirini, romanını okudum hayran kaldım öykülerini okudum daha da hayran kaldım. Kitap 16 öyküden oluşuyor, kısa kısa. Gerçeklik ve gerçek dışılık bir arada sanki. Çoğu hikâyenin sonunda küçük bir tebessüm oluyor "nasıl ya?" dedirtiyor. Ben çok beğendim. Daha da kitaplarını okuyacağım. Yeni bir maden bulmuş gibiyim.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Hangi kitabını okuduysam hayran kaldım Hasan Ali Toptaş'a. Bu kitabındaki hikayeler de çok güzeldi. kısa fakat yoğun ve derin hikayeler. Karakterlerin kafasında kaybolup gidiyorsunuz. çok güzeldi

Neslihan Baybatur 
05 Oca 20:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kurgu ile gerçekliğin iç içe geçtiği çok başarılı bir öykü kitabı. Zaman kavramını her yönüyle cekistirip insanı geçmişe belki de geçmiş sanılan geleceğe götürüyor.

Şevval Güldoğan 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

16 öyküden oluşan bu kitabı, hangi kitabı alacağımı bilmeden girdiğim kitap evinde bana yardımcı olan beyefendinin önerisi sayesinde alıp okudum. İyi ki de okumuşum diyorum şimdi. Var ile yoku, düş ile gerçeği en güzel şekilde karıştırıp her hikayenin sonunda beni şoka uğrattı yazar. Özellikle Yabu isimli öyküden çok etkilendim..

emine çelikbaş 
10 Kas 2014 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

"Ölü Zaman Gezginleri:
Zaman mı ölüydü,
Gezginler mi,
Zaman mı öldürdü gezginleri
Yoksa gezginler mi zamanı?
Bu sorgulamalarla aktı gitti gözlerimde zaman"

Kitaptan 34 Alıntı

Murat Sezgin 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...ne zaman doğduğumuz sorulduğunda hep anamızın bacaklarının arasından çıktığımız tarihi belirtmemize rağmen, artık insanları analardan çok yaşamın doğurduğunu biliyorum."

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 21 - İletişim Yayınları)Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 21 - İletişim Yayınları)

Gene de, sevmiştim sokakları. İnsan onları gezip dolaştıkça, yaşamın değişebilirliğine daha çok inanıyordu.

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 29)Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 29)

"Bir çakıl taşına bakmakla biz biraz kendi dışımıza çıkmış ve varıp sessizce onun varlığına sızmış olmuyor muyduk? Ya da herhangi bir nesne, bizim gözlerimizle algılanmakla biraz da bize dönüşmüş olmuyor muydu? Öyleyse, insanın insani diyemeyeceği hiçbir şey yoktu yeryüzünde. Var mıydı?"

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali ToptaşÖlü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş

Susuyorduk gene, susacaktık; dağ hangi boşluğumuzu dolduruyor, susmak bizi nereden eksiltip nereye biriktiriyor ve bu sis hangi çıplaklığımızı örtüyor, hiç bilemeyecektik. Her şeyi bilmek için erkendi belki, bilmeler yaşamalardan geçerdi ve biz önce yaşayacaktık.

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali ToptaşÖlü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş
Ahmet Samsa 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benim baktığımı görünce, arkamızdan elini şöyle bir salladı ama, uğurladı mı, lanetledi mi anlayamadım. İliklerime dek ürperdim yalnızca.

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 54 - Korkuyla Yaralı Dört Keklik öyküsünden..)Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 54 - Korkuyla Yaralı Dört Keklik öyküsünden..)
Ahmet Samsa 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zaman durmuştu sanki; ya da zamanı zamansız bir şey ağzına almış, kocaman devinimlerle hapır hupur geveliyordu.

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 56 - Korkuyla Yaralı Dört Keklik öyküsünden..)Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 56 - Korkuyla Yaralı Dört Keklik öyküsünden..)

Caddeden gelip geçen insanlara bakarken, hiçbir şey bitmiyor diye mırıldandım. Hele geçmiş, hiç bitmiyor.

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali ToptaşÖlü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş
4 /