Ölü Zaman Gezginleri

8,1/10  (18 Oy) · 
53 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.096 gösterim
Kaldı ki, kendi kendime bir açıklama yapsam bile, hangi kendime yapacaktım

Masanın birinde genç, birindeyse yaşlı ve yorgundum. Ben bana, ben bana bakıyordum. Daha sonra, bu bakışım sırasında, ayrı zamanların çakışmasından apayrı bir zaman mı doğdu pek bilemiyorum ama, birdenbire kendimle göz göze geldim.

Yüzyılın son çeyreğindeki Türk edebiyatının birkaç kilometre taşından biri Hasan Ali Toptaş. O bir kurgu-dil sanatçısı; ödün vermez bir biçim ustası; yirminci yüzyıl edebiyatının vardığı çizginin en uç noktası.

Yıldız Ecevit
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  137
 • ISBN:
  9789750507151
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Göktürk Atahan 
 08 Ağu 10:51, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Şizofronik boyutu ağır basan kahramanlardan oluşmuş, isminin hakkını fazlasıyla veren kitap. Hasan Ali Toptaş birbiri içine karışmış hayatları, kendine farklı pencereden bakacak kadar başka biri olmuş kahramanları, gerekirse de köpeğini bütün insanlardan çok seven ve sonra köpeğinin de insanlar gibi olduğunu düşünen yalnız kahramanları ve hepimizin cebelleştiği iç seslerin var olduğunu başarıyla anlatmış.

Bir Alman yazarın dediği gibi Toptaş okumak için Türkçe öğrenebilirim. (Tam metin aklımda değil kusuruma bakmayın.)

Okunmaya fazlasıyla değer bir kitap.

Sinan Tütüncüler 
 02 Oca 21:03, Kitabı okudu, 6 günde, 6/10 puan

Hasan Ali Toptaş'ın okuduğum ilk kitabıydı. Hasan Ali Toptaş uzun zamandır dikkatimi çeken ve okumak istediğim bir yazar olmasına karşın, bir türlü bir kitabını edinme tercihinde bulunamıyordum. Her sipariş taslağımda ilk listede olmasına karşın, ilerleyen süreçte bir şekilde listenin dışına düşüyordu. En son Ot Dergisinin 2015 Aralık sayısında onunla yapılan bir röportajı okuyunca, aynı ayın içinde verdiğim kitap siparişinde "Ölü Zaman Gezginleri" kitabı yer aldı.
Kitap iki bölümden ve toplam on altı hikayeden oluşuyor. Hikayeler kısa hikaye sınıfa girebilecek uzunlukta. Hikayeler genellikle kurgu hikaye sınıfına giren bir olay akışına sahip değiller. Duruma ve daha çok insanın iç dünyasına odaklanan bir anlatım tarzına sahip hikayeler söz konusu.
Hasan Ali Toptaş kelimelerle bir virtüöz gibi oynama kabiliyetine sahip. Algı kapasitesi ve bu algıyı yansıtma gücü son derece yüksek. Ancak hikayelerin bir çoğunda kurgu eksik kalınca ve ana fazlası ile odaklanınca hikayelerin sürükleyiciliği azalıyor. Kelime zenginliği ve kelimelerden kurulan güçlü örgü bir süre hikayeyi taşısa da, kurgunun eksikliği güçlü bir sürtünme kuvveti yaratıp hikayeyi ağırlaştırıyor. Bu nedenle hikayelerin sonunda bir eksiklik, bir yarım tat hissediyorsunuz. Tüm bunlara karşın Hasan Ali Toptaş'ı bu kitapla tanıdığım için son derece memnun oldum. Tanışıklığımı diğer kitaplarını da okuyarak ilerletmek istiyorum.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
20 Eki 20:10, Kitabı okudu, 1 günde, 9/10 puan

Hangi kitabını okuduysam hayran kaldım Hasan Ali Toptaş'a. Bu kitabındaki hikayeler de çok güzeldi. kısa fakat yoğun ve derin hikayeler. Karakterlerin kafasında kaybolup gidiyorsunuz. çok güzeldi

Şevval Güldoğan 
10 Eyl 02:16, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

16 öyküden oluşan bu kitabı, hangi kitabı alacağımı bilmeden girdiğim kitap evinde bana yardımcı olan beyefendinin önerisi sayesinde alıp okudum. İyi ki de okumuşum diyorum şimdi. Var ile yoku, düş ile gerçeği en güzel şekilde karıştırıp her hikayenin sonunda beni şoka uğrattı yazar. Özellikle Yabu isimli öyküden çok etkilendim..

"Ölü Zaman Gezginleri:
Zaman mı ölüydü,
Gezginler mi,
Zaman mı öldürdü gezginleri
Yoksa gezginler mi zamanı?
Bu sorgulamalarla aktı gitti gözlerimde zaman"

Kitaptan 22 Alıntı

Murat Sezgin 
23 Eyl 10:37, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

...ne zaman doğduğumuz sorulduğunda hep anamızın bacaklarının arasından çıktığımız tarihi belirtmemize rağmen, artık insanları analardan çok yaşamın doğurduğunu biliyorum."

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 21 - İletişim Yayınları)Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 21 - İletişim Yayınları)

"Bir çakıl taşına bakmakla biz biraz kendi dışımıza çıkmış ve varıp sessizce onun varlığına sızmış olmuyor muyduk? Ya da herhangi bir nesne, bizim gözlerimizle algılanmakla biraz da bize dönüşmüş olmuyor muydu? Öyleyse, insanın insani diyemeyeceği hiçbir şey yoktu yeryüzünde. Var mıydı?"

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali ToptaşÖlü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş

Susuyorduk gene, susacaktık; dağ hangi boşluğumuzu dolduruyor, susmak bizi nereden eksiltip nereye biriktiriyor ve bu sis hangi çıplaklığımızı örtüyor, hiç bilemeyecektik. Her şeyi bilmek için erkendi belki, bilmeler yaşamalardan geçerdi ve biz önce yaşayacaktık.

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali ToptaşÖlü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş
Ahmet Samsa 
13 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Benim baktığımı görünce, arkamızdan elini şöyle bir salladı ama, uğurladı mı, lanetledi mi anlayamadım. İliklerime dek ürperdim yalnızca.

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 54 - Korkuyla Yaralı Dört Keklik öyküsünden..)Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 54 - Korkuyla Yaralı Dört Keklik öyküsünden..)
Ahmet Samsa 
13 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Zaman durmuştu sanki; ya da zamanı zamansız bir şey ağzına almış, kocaman devinimlerle hapır hupur geveliyordu.

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 56 - Korkuyla Yaralı Dört Keklik öyküsünden..)Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 56 - Korkuyla Yaralı Dört Keklik öyküsünden..)

Caddeden gelip geçen insanlara bakarken, hiçbir şey bitmiyor diye mırıldandım. Hele geçmiş, hiç bitmiyor.

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali ToptaşÖlü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş
3 /