Ölüler

8,1/10  (7 Oy) · 
22 okunma  · 
7 beğeni  · 
710 gösterim
Yirminci yüzyılın kült yazarlarından James Joyce, gençlik yıllarında kaleme aldığı ilk şiirlerinden sonra, ona ün kazandıran öykülerini yazmıştı. Dünyanın her yerinde edebiyat severlerin Dublinliler adıyla okuyup sevdiği bu öyküler iki yanıyla önemlidir: Birincisi, Joyce bu öykülerde modernizmin Avrupa'daki etkilerini, sanayinin insan ilişkileri üzerindeki baskılarını gözlemler.

İkincisi, yine bu öyküler, yazarın sonsuz arayışını duyurur.

Dublinliler'in içinde "Ölüler"in ayrı bir yeri vardır. Ölüler, Joyce'un burjuvaziye doğrudan saldırdığı, kentli ailelerin günlük yaşamını ince gözlemlerle paramparça ettiği unutulmaz bir öyküdür.

Öykünün ayrıbasımını ve yeni çevirisini okurumuzun dikkatine sunuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9786056309458
 • Orijinal Adı:
  The Dead
 • Çeviri:
  Bilge Makas
 • Yayınevi:
  Alakarga Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
 05 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

James Joyce'un klasik kitabı 'Dublinliler'in son hikâyesi olan 'Ölüler', yazarın en güzel hikâyelerinden biri olarak biliniyor. Benim açımdansa ergenlik dönemimden kalan en güzel edebiyat hatıralarından biri; çünkü hem 'Ölüler' hem de hikâyedeki ana karakter Gabriel 30 senedir benim edebiyat hayatımın da en güzide, en güzel köşelerinde yaşamaya devam ediyor.

'Ölüler'i defalarca okudum. Benim için güzel bir raslantı olarak, çok sevdiğim yönetmen John Huston'ın da son filmi 'Ölüler'di; ancak yönetmen filmin son kısmını çekemeden vefat edince filmi kızı Angelica Huston tamamlamıştı. Yönetmenin hikâyeyi bir başka başyapıtı olan 'Volkanın Altında' eserindeki kadar incelikli bir dille filme aktardığını görüyoruz; finali ise en az Joyce'un üslûbu kadar edebi, şiirsel ve dokunaklı. 'Ölüler', hem film hem de bir edebiyat eseri olarak üst seviyelerde bir tat barındırıyor. Bu yüzden herkese öneriyorum; eğer okuyacaksanız mutlaka loş bir ortamda ve gece vakti okumanızı öneririm.

Nurdan Atay 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir hayatın içinden geçerek bir eski anıyı, aşkı ve duyguları yakalıyor Joyce.
Joyce sıradan bir yaşamı anlatır gibi başlıyor novellasına. Tasvirleri bir film izlermiş gibi. Sonra kitabın başından beri bir kenarda duran Gretta'nın içine götürüyor bizi. Eski bir anıya. O eski anının, sevgi dolu, neredeyse dokunulacak gibi duran duygulanımlarını sade yalın bir dille anlatıyor. Sonunda kitabın baş kahramanı Gabriel'in yüzleşmesi.
Öylesine varolmuş gibi görünen, ancak derinlerinde kaynayan volkana benzeyen insanlar...Aşk böyle güzel anlatılır.

Kitaptan 2 Alıntı

Müberra 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sanki düşüncenin eziyeti altında bir müzik dinlermiş gibi hisseder kendini insan.

Ölüler, James Joyce (Sayfa 25)Ölüler, James Joyce (Sayfa 25)
Müberra 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Karın,sanki nihai sonun hatırlatışı gibi,bütün evrene;tüm yaşayanların ve ölülerin üzerine yağışını hissedince,ruhu usul usul geri çekilmişti

Ölüler, James Joyce (Sayfa 63)Ölüler, James Joyce (Sayfa 63)