Ölüler Evinden Anılar

8,2/10  (109 Oy) · 
497 okunma  · 
85 beğeni  · 
2.974 gösterim
Dostoyevski'nin ölüm cezası Çar tarafından son anda bağışlanmış ve hafifletilerek dört yıllık kürek mahkûmiyetiyle başlayan bir askerlik hizmetine çevrilmiştir. Yazarın cezası süresince yaşadıkları, tanıştığı insanlar ve biriktirdiği hikâyeler Ölüler Evinden Anılar isimli bu otobiyografik romana temel şeklini verecektir. Diri diri mezara gömülmüş hayatların, yalnızca ayaklarındakilerden değil ruhlarındaki prangalardan kurtulmaya çalışan mahkûmların hikâyeleri; ezilmişliğin, mücadelenin, bencilliğin, dışlanmışlığın, yalnızlığın ve onları ayakta tutan en önemli şeyin, umudun kanıtıdır adeta.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050813098
 • Çeviri:
  Leyla Şener
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
16 Eki 18:48, Kitabı okudu, 6/10 puan

60 yıla, birden fazla hayat sığdırabilmiş olan Dosto'nun, hapiste ve sürgünde geçirdiği dönemlerden esinlenerek yazdığı hüzün yüklü bir eser. Yaşadıklarını okuruna aktarabilmeyi başarmış. Tutsak altında olmanın hasıl bir his olduğunu merak ediyorsanız okumalısınız.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
11 Kas 16:23, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

Hapishane ve mahkumlar o kadar güzel tasvir edilmiş ki, orada mahkumlarla birlikte yaşamış kadar oluyorsunuz. Her zamanki gibi muhteşem betimlemeler yapmış Dostoyevski. Mahkumiyetin, insanlar üzerinde yarattığı psikolojik ve fiziksel etkiyi anlamak için mükemmel bir kitap.

Kübra A. 
29 Kas 2015, Kitabı okudu, 13 günde, Puan vermedi

Pdf'den okudum. İnternetten indirmiştim. Okumak isteyenlere öncelikle -her zamanki gibi- kaliteli bir çeviri öneririm. Rusya'da hapishane hayatının yansıtılışı açısından oldukça başarılı bir kitaptı. Daha çok ayrıntıya girilebilirdi. Özellikle -deyim yerindeyse kırk yılda bir- yaptıkları hamam sefası (!) beynime kazındı. (Böyle bir temizlenme olabilemez ) Bazı yerlerde de uzatmalar vardı, bazı şeyleri tekrar tekrar anlatmış. Bu da yer yer sıkıcılığa sebep olmuş. İlle okunması gereken bir kitap mı? Bence hayır. Ama gideri var mı? Evet.

Sadettin TANIK 
07 Nis 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Yaşanmışlık üzerine yazılmış bir roman. Hapishane içerisinde geçen yılları kaleme almış olan Dostoyevski, muhteşem betimlemeler ve insanları sorgulayan karakterleriyle insanı yaşanan o döneme götürüyor. Okunması gereken muhteşem dünya klasiklerinden birisi.

Doğukan Şimşek 
05 Kas 23:19, Kitabı okudu, 14 günde, Beğendi, 9/10 puan

Muhteşem karakter analizleri ve nitelemeleri ile çok güzel ve akıcı bir roman. O yıllara döndüm ve her anı yaşadım diyebilirim. İnsanların kaç yıl geçsede değişmediğini, sadece şekil değiştirdiklerini bir kez daha idrak ettim.

İnsan ilişkileri üzerine yoğunlaşmış ve üstüne yok diyebileceğimiz bir yazarın tamamen insan ilişkilerine yoğunlaşması analizleri ve derinlere inmesi kitabı akıcı kılmasada,olaylar ve olgular tam olarak bütünleşmesede, parça muhteşemliğine taşımıştır.

Eskimolardan Kim Kaldı? 
03 Tem 2013, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kitap çok iyiydi. Bu kadar az kişinin okumuş olmasına çok şaşırdım. Kitapta dikkatimi çeken çok şey vardı. Mesela çok ağır bir suç işlemiş mahkumu aralarına alıp, ona kendilerini çok iyilikleri dokunmuş gibi ilgi göstermeleri gibi. Güzeldi. :)

Berna Kahraman 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Dostoyevski beni yine şaşırtmadı. Kendine has üslubu, akıcılığı, samimiyeti en az diğer kitaplarında olduğu kadar bu kitapta da mevcut. Zamanınızı ayırdığınıza fazlasıyla değecek bir başyapıt.

Hakan Komut 
16 Eyl 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

bu kitap bence herkes tarafından okunmalı insanı yokluğun,bitmişliğin sınırına götüren bir hayat hikayesi, daha doğrusu hiçliğin ve insanın sıfatından uzaklaştığının gerçek bir hikayesi

Necmiye 
10 Mar 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Ölüm cezasına çarptırılan Dostoyevski bir yıla yakın hapis yatmış.sanırım orada yaşadıklarından esinlenerek yazmış bu kitabı,

2 /

Kitaptan 75 Alıntı

Çok doğru düzgün bir insanın bile alışkanlık sonucu kötüleşebileceğine, insan olma vasfını yitirebileceğine inanıyorum.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 227)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 227)
Elif Kimya Salt 
04 Kas 21:55, Kitabı okudu, 7/10 puan

Biz, dayak yiyen milletiz. Dövüle dövüle içimiz kopmuş da geceleri ondan bağırıyoruz.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 20)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 20)

Yanılmış olabilirim ama, bana öyle geliyor ki bir insanın karakterini gülüşünden öğrenebilirsiniz ve eğer daha ilk karşılaşmada bu yabancı size candan bir şekilde gülüyorsa, hiç kuşkusuz onun iyi bir insan olduğunu söyleyebilirsiniz.

Ölüler Evinden Anılar, DostoyevskiÖlüler Evinden Anılar, Dostoyevski
Şehri 
05 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İşte şimdi ben de şu görüşteyim ki, mânevî yoksunluklar, bütün maddi acılardan çok daha ağırdır.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 80)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 80)
Elif Kimya Salt 
06 Kas 15:49, Kitabı okudu, 7/10 puan

" İşte burada yıllarca kalmak zorundayım; işte şimdi, hiç istemeyerek, kederler içinde bulunduğum bu köşeden yıllar sonra ayrılırken belki de burayı arayacağım, " diyordum.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 77 - İskele Yayınları)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 77 - İskele Yayınları)

Bununla birlikte, kendi çayımın olması gerektiğini, çaydanlık edinmemin hiç de fena olmayacağını anlattılar bana.

Ölüler Evinden Anılar, DostoyevskiÖlüler Evinden Anılar, Dostoyevski