Ölüler Evinden Anılar

8,2/10  (119 Oy) · 
513 okunma  · 
91 beğeni  · 
3.133 gösterim
Dostoyevski'nin ölüm cezası Çar tarafından son anda bağışlanmış ve hafifletilerek dört yıllık kürek mahkûmiyetiyle başlayan bir askerlik hizmetine çevrilmiştir. Yazarın cezası süresince yaşadıkları, tanıştığı insanlar ve biriktirdiği hikâyeler Ölüler Evinden Anılar isimli bu otobiyografik romana temel şeklini verecektir. Diri diri mezara gömülmüş hayatların, yalnızca ayaklarındakilerden değil ruhlarındaki prangalardan kurtulmaya çalışan mahkûmların hikâyeleri; ezilmişliğin, mücadelenin, bencilliğin, dışlanmışlığın, yalnızlığın ve onları ayakta tutan en önemli şeyin, umudun kanıtıdır adeta.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050813098
 • Çeviri:
  Leyla Şener
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

60 yıla, birden fazla hayat sığdırabilmiş olan Dosto'nun, hapiste ve sürgünde geçirdiği dönemlerden esinlenerek yazdığı hüzün yüklü bir eser. Yaşadıklarını okuruna aktarabilmeyi başarmış. Tutsak altında olmanın hasıl bir his olduğunu merak ediyorsanız okumalısınız.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Hapishane ve mahkumlar o kadar güzel tasvir edilmiş ki, orada mahkumlarla birlikte yaşamış kadar oluyorsunuz. Her zamanki gibi muhteşem betimlemeler yapmış Dostoyevski. Mahkumiyetin, insanlar üzerinde yarattığı psikolojik ve fiziksel etkiyi anlamak için mükemmel bir kitap.

Rus edebiyatının öncülerinden Dostoyevskinin gerçek bu eserinde bize sibirya cezaevi koşulları ile mahkûmların yaşam koşulları arasında farklı bir psiko analiz sunuyor.Eserde, 4 senelik sürgün hayatının kötü koşulları tüm çıplaklığıyla anlatılmakla birlikte suçlu mahkumların sefalet ve fakirlik çizgisinde oluşan yaşam koşulları, farklı suçlarıyla o döneme ait ceza sistemlerinin işleyişi , mahkumların ruh hali ve psikolojik tahlillerine varıncaya dek en ince ayrıntısına kadar işleniyor. Ayrıca o dönemin mahkum portresini bize tam manasıyla çiziyor.Sefalet,fukaralık,değnek cezaları, sürgün yaşamı ,duyduğu ve dinlediği bir çok gerçek suçlu hikayesini en yalın haliyle aktaran yazar okuyucularıda adeta o döneme ve yaşam biçimine geri götürüyor.Sürükleyici bir anı-hatırat eseri olması yönüyle o tarihi döneme şahitlik edeceksiniz. Tavsiye ederim

Sağlıcakla kalın

Kübra 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Pdf'den okudum. İnternetten indirmiştim. Okumak isteyenlere öncelikle -her zamanki gibi- kaliteli bir çeviri öneririm. Rusya'da hapishane hayatının yansıtılışı açısından oldukça başarılı bir kitaptı. Daha çok ayrıntıya girilebilirdi. Özellikle -deyim yerindeyse kırk yılda bir- yaptıkları hamam sefası (!) beynime kazındı. (Böyle bir temizlenme olabilemez ) Bazı yerlerde de uzatmalar vardı, bazı şeyleri tekrar tekrar anlatmış. Bu da yer yer sıkıcılığa sebep olmuş. İlle okunması gereken bir kitap mı? Bence hayır. Ama gideri var mı? Evet.

Sadettin TANIK 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yaşanmışlık üzerine yazılmış bir roman. Hapishane içerisinde geçen yılları kaleme almış olan Dostoyevski, muhteşem betimlemeler ve insanları sorgulayan karakterleriyle insanı yaşanan o döneme götürüyor. Okunması gereken muhteşem dünya klasiklerinden birisi.

Kitap diğer kitaplarına nazaran konusu itibariyle çok akıcı değildi. Derin bir anlatımı vardı, biraz zordu ama güzeldi. Cezaevi ve sürgün hayatı bu kadar etkili anlatılamazdı. Hele bir hamam bölümü vardı aman allahım gözlerimin önüne geldi tüm o küf ve pislikle örtülü odalar ve orada temiz olma çabaları....

Doğukan Şimşek 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem karakter analizleri ve nitelemeleri ile çok güzel ve akıcı bir roman. O yıllara döndüm ve her anı yaşadım diyebilirim. İnsanların kaç yıl geçsede değişmediğini, sadece şekil değiştirdiklerini bir kez daha idrak ettim.

Thingol 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu

İnsan ilişkileri üzerine yoğunlaşmış ve üstüne yok diyebileceğimiz bir yazarın tamamen insan ilişkilerine yoğunlaşması analizleri ve derinlere inmesi kitabı akıcı kılmasada,olaylar ve olgular tam olarak bütünleşmesede, parça muhteşemliğine taşımıştır.

Eskimolardan Kim Kaldı? 
03 Tem 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap çok iyiydi. Bu kadar az kişinin okumuş olmasına çok şaşırdım. Kitapta dikkatimi çeken çok şey vardı. Mesela çok ağır bir suç işlemiş mahkumu aralarına alıp, ona kendilerini çok iyilikleri dokunmuş gibi ilgi göstermeleri gibi. Güzeldi. :)

Berna Kahraman 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dostoyevski beni yine şaşırtmadı. Kendine has üslubu, akıcılığı, samimiyeti en az diğer kitaplarında olduğu kadar bu kitapta da mevcut. Zamanınızı ayırdığınıza fazlasıyla değecek bir başyapıt.

2 /

Kitaptan 90 Alıntı

Elif Kimya Salt 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biz, dayak yiyen milletiz. Dövüle dövüle içimiz kopmuş da geceleri ondan bağırıyoruz.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 20)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 20)
Elif Kimya Salt 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

" İşte burada yıllarca kalmak zorundayım; işte şimdi, hiç istemeyerek, kederler içinde bulunduğum bu köşeden yıllar sonra ayrılırken belki de burayı arayacağım, " diyordum.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 77 - İskele Yayınları)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 77 - İskele Yayınları)
Merve Çalıkuşu 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan her şeye alışan bir yaratıktır ve sanırım bu onun en iyi niteliğidir.

Ölüler Evinden Anılar, DostoyevskiÖlüler Evinden Anılar, Dostoyevski

Çok doğru düzgün bir insanın bile alışkanlık sonucu kötüleşebileceğine, insan olma vasfını yitirebileceğine inanıyorum.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 227)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 227)

Yanılmış olabilirim ama, bana öyle geliyor ki bir insanın karakterini gülüşünden öğrenebilirsiniz ve eğer daha ilk karşılaşmada bu yabancı size candan bir şekilde gülüyorsa, hiç kuşkusuz onun iyi bir insan olduğunu söyleyebilirsiniz.

Ölüler Evinden Anılar, DostoyevskiÖlüler Evinden Anılar, Dostoyevski
Şehri 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İşte şimdi ben de şu görüşteyim ki, mânevî yoksunluklar, bütün maddi acılardan çok daha ağırdır.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 80)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 80)