Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş

7,9/10  (48 Oy) · 
98 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.434 gösterim
Adı bilinmeyen bir ülkede, dünya kuruldu kurulalı görülmemiş bir olay gerçekleşir: Ölüm, o güne kadar yerine getirdiği görevinden vazgeçer ve hiç kimse ölmez. Bir anda ülkeye dalga dalga yayılan sevinç çok geçmeden yerini hayalkırıklığı ve kaosa bırakır.

İnsanların ölmemesi zamanın durduğu anlamına gelmemektedir, ezeli bir yaşlılıktır artık onları bekleyen. Hükümetten kiliseye, sağlık kurumlarından ailelere, şirketlerden mafyaya kadar herkes ölümün ortadan kalkmasının getirdiği sonuçlarla mücadele etmek zorundadır. Ancak ölüm, beklenmedik bir kimlikle ve umulmadık duygularla insanların arasına geri döner.

Ölüm ve ölümsüzlük karşısında insanın şaşkınlığını, çelişkili tepkilerini ve ahlaki çöküşünü, edebi, toplumsal ve felsefi anlamda derinlikli bir biçimde işleyen José Saramago, geçici olanla ebedi olanı birbirinden ayıran kısa mesafenin meseli sayılacak Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş'u, başladığı gibi bitiriyor: "Ertesi gün hiç kimse ölmedi."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786054764457
 • Orijinal Adı:
  As Intermitências da Morte
 • Çeviri:
  Mehmet Necati Kutlu
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
kays el ecer 
18 May 14:36, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

ölüm gerçekten var mı
yoksa ölüm hiç var olmadı mı
kitabını okuduğum ve henüz filmini izleyemediklerimden
çok güzel bir keyif aldım teşekkür ederim bana bu kitabı oku diye kafamın etini yiyenlere

Emre Öğüt 
18 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ölüm ile yaşam arasında..
Ve ertesi gün kimse ölmedi diye başlıyor kitap.Bir ülke düşünün ki kimse ölmüyor. Hastalıktan kırlıyorsun, kaza yapıp kolun-bacağın kopuyor fakat yine de ölmüyorsun. Acı çekiyorsun fakat ölmüyorsun. Sonuç ne kötü değil mi? Peki ne ölüyor? Bu sefer toplumsal normlar sarsılıyor, kaos ortamı ve önlenemeyen bir ahlak, vicdan, çöküntüsü meydana çıkıyor. Lakin sürekli bir şeyler ölmek zorunda ve bir şeyler doğmak(hayat bulmak) zorunda. Çünkü kanun bunu gerektirir.Hayat bir zıtlıklıklar silsilesi değil mi zaten?
Birileri ölür birileri doğar. Bir ahlaksal çöküntü olur, göçer ve ölür gider. Bu ölümden yeni bir ahlaki eylem doğar. Sürekli değişir durur. Ölüm bir var bir yokmuş işte. Biz de bu varlık ile yokluğun arasında kum saatimizin dolmasını bekliyoruz.Son tanecik düşene kadar...

Jose Saramago insanlığa ve hayata yine çok farklı bir pencereden bakmış.İktidarların ve kilisenin böyle anormal ve fantastik bir durum karşısındaki takınacakları tutumu hicivli bir şekilde anlatmış. Saramago'nun okuduğum 3.kitabıydı.Çok beğendim...

ESRA ÖZGÜL 
11 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Okurken ölümün de tıpkı yaşamak gibi bir hak olduğunu tekrar kanıksıyor insan...
Düşündürdükleri güzel, zihin açıcı ama çok düşük tempolu bir kitap. İlerleyebilmek adına inanılmaz çabaladım.

Yüksel Çetin 
02 May 10:24, Kitabı okudu, 22 günde, Beğendi, 7/10 puan

Akıcı bir kitap değil, belli ki çevirmenin noktalama işareti kullanmayan yazara olan sadakati romanın karmaşık haliyle günümüze değil ulaşmasına yardımcı olmuş. Sadeleştirilse ve noktalama işaretleri kullanılsa okunması gereken kitaplardan biri haline gelebilir, yazarın hayli geniş bir düşünce dünyası var. Kitap konu olarak gayet güzel, tarzını sevdiğim bir yazardan farklı bir kitap daha...

Gizem Ay 
28 Eyl 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Konusu oldukça ilgi çekici olan bu kitabı ilk açtığınız zaman bitmek bilmeyen virgül dolu uzun cümleler gözünüzü korkutabilir. İlk başlarda okumak zor gelse de bir süre sonra o uzun cümlelere ve anlatım şekline alışıyorsunuz. Okunası bir kitap.

Müzeyem Adem 
05 Kas 2015, Kitabı okudu, 5 günde, 7/10 puan

Değişik hatta bir acayip bu kitap. Anlatımı, kurgusu ile diğer kitaplara fark atıyor, tabii bu da şüphesiz yazarından kaynaklanıyor. Ölüm gibi bir kavramı hafif alaycı bir dil ile irdeliyor yazar. Anlatırken farklı bakış açıları sunuyor ve okurun atlayabileceği detaylara bile açıklık getiriyor. Ama en önemlisi verdiği mesajların yanı sıra okurun kafasında bir sürü soru işareti oluşturuyor.
Geçici olan insan, ebedi olan ölüm... Peki ya bir gün bu ebediyet yok olursa ya da bu iki kavram yer değiştirirse? Ölüm geçmiş, insan ebedileşmiş olursa? İşte bu durumun yarattığı karmaşa, şaşkınlık ve ahlaki çöküşü işlemiş yazar romanında.
Ben ilk defa Jose Saramago okuyorum, son olmayacağı da kesin. Farklı bir anlatım ve hafiften felsefik bir kitap arıyorsanız Saramago ile tanışmanızın zamanı gelmiş demektir. :)

Ece 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, 7 günde, 10/10 puan

Ölüm ile yaşam arasına sıkışmış bir topluluğu ele alan bu kitap, oldukça beğenimi kazandı. Sorgulamayı ölüm konusunda üst seviyeye taşımanızı sağlayan bu kitabın etkisinden kolay kurtulamayacaksınız gibi. Yazarın diğer kitaplarına karşı tutumum ve beklentim aynıdır. Kitabın adı misali; 'Ölüm bir varmış bir yokmuş' dedirtti.

Derya Ergin 
04 Şub 08:56, Kitabı okudu, 15 günde, 7/10 puan

Kitap; ölümün görevini bırakması sonucu ölümsüzlüğün ülke içinde nasıl bir kaosa neden olduğu bir çok olay silsilesini konu alıyor. Yorumlara ve kitap puanına göre alıp aldandığım kitaplardan biri oldu benim için maalesef..
Aslında konu ve anlatım olarak gayet akıcı ancak Nobel ödüllü bir kitap basımında konuşma cümleleri, noktalama işaretleri, paragraflar vs. hiçbirşey mi kullanılmaz.. Bölüm geçisi gibi ayrışan sayfalarda bile sanki bir bölüm geçisi değil de öylesine yapılmış gibi duruyor..
Henüz 66'ıncı sayfadayım ve kitapları yarım bırakmayı sevmediğim için nasıl bitireceğimi kara kara düşünüyorum.. Büyük bir hevesle alıp sıkılarak okuduğum nadir kitaplardan biri oldu.. :(((((

Nazlıhan 
13 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Dünyada her şey olması gerektiği gibi işlerken birgün adı bilinmeyen bir ülkede hiç kimse ölmüyor. Bazı insanlar bunu ''ölümü yendik'' şeklinde algılarken, bazıları yaratıcı tarafından ödüllendirildiklerini düşünüyor. Bazı insanlar ölümün bittiğine dolayısıyla sonsuz yaşam zevkine kavuştuklarını düşünürken, bazıları bu durumdan başka ne gibi çıkarlar sağlayabileceklerini düşünüyor. Jose Saramago ölümün yok oluşunu din,devlet,siyaset üçlüsü açısından ele alıyor.
Devamı için http://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...tap-yorumu.html#more

Mert Demiröz 
04 Eki 2015, Kitabı okudu, 4 günde, 7/10 puan

Kitabı okuduktan sonra bu kitabın neden ütopya olarak değil distopya olarak sınıflandırıldığını daha iyi anladım. Yazar insanoğlunun sonsuz yaşama isteğinin aslında o kadar da arzulanabilir olmayabileceğini vurgulamış. Biraz yavaş ilerlemesine karşın yine de okunması gereken bir eser.

Fkoç 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Ölüm olmasaydı ne olurdu ya da ölmeden bir süre önce bundan haberiniz olsaydı ne yapardınız? " sorularına farklı bir gözden bakıp sorgulamanıza sebep olan ilginç bir romandı...

selma gülen 
10 Haz 12:31, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Jose Saramago'nun yine üzerine çok düşündüren, ve değişmesi istenen ve kaniksanmış gerçeklerin değişmesiyle aslında bir kaos ortamına girilmesi ve her kaosun kendi çözümlerini ürettiği gibi bunun da etik veya değil yine kendi çözümlerini ürettiği bir olaylar silsilesini anlatıyor bu roman. Ve ütopik bir olay üzerinden aslında hergün heran yaşanılan duygular ve içine düşülen çıkmazlar hakkında okuyucuyu düşünmeye zorluyor. Kitabın en çok hoşuma giden yani da sonu oldu. Süpriz bir sonla bitirmesi insanın içinde hayata dair hala bir umut/ümit ışığı yakıyor. Keyifli okumalar.

Modern edebiyata soğuk duruşumu destekleyen kitaplardan birisi daha.

Aklıma bir fikir geldi, bir gün ülkede ölüm bitsin neler olur, bu hikaye üstünden din ve siyaset eleştirisi de yaparım.

Edebiyat bundan daha fazlası olmalı. Usta yazarların bahsettiği gibi, kitap bitince yazar boşluğa düşmeli, karakterlerine farklı farklı sonlar düşünmekten kendini alamamalı.

Bence.

Beyza 
21 Tem 18:11, Kitabı okudu, 4 günde, 7/10 puan

Alışılmışın dışında bir dil ve anlatım tarzı. Konusu alternatif dünya tasavvurları olan kitaplar her zaman ilgimi çekmiştir zaten.
Filmi çekilesi bir kitaptı diyebilirim
Yine de ölümün olmadığı bir dünya ile ilgili bir sürü soru geliyor insanın aklına ve yazara biraz daha anlatması için yalvarası geliyor insanın.

Şeyma Öztürk 
12 Ağu 14:00, Kitabı okudu, 7/10 puan

Evet geldik bir Saramago eserinin sonuna :) Fil'in Yolculuğu'ndan sonra yazarın okuduğum ikinci kitabıydı ve bu kitapta tarzını daha çok sevdim. Kitap genel olarak iki bölümden oluşuyor aslında. Ilk bölümde insanlar bir sabah uyanıyor ve o andan itibaren kimsenin ölmediğine şahit oluyorlar. Tabi bu durum ülkede pek çok soruna sebebiyet veriyor. Bu kısımda ölüm olgusu kişileştirilerek, çok farklı açılardan başarılı bir şekilde ele alınmış. İkinci kısımda ise bir insan olarak algılanan ölümün, yaptığı hatayı anlayarak tekrar kendisini etkin hâle getirmesi ve bir insana aşık olması ele alınmış. Iki kısım da birbiriyle bağlantılı olmasının yanında aynı zamanda iki farklı hikâye okuyormuş hissi veriyor okuyucuya. Ölüm olgusunun bu denli farklı bakış açılarıyla ele alınması da kitabın beni etkileyen yönlerinden biri oldu aslında. Yazar bu noktada hayal gücünün sınırlarını zorlayarak ortaya kaliteli bir eser çıkarmış. Kitap alıştığımız roman üslubunda ilerlemiyor. Yazarın bizzat anlatımıyla ve olabildiğince az diyalogla bile akıcı hâle gelmiş diyebilirim. Ertesi gün kimsenin ölmediği bir ülkede neler olduğunu merak ediyorsanız Saramago"nun kapısını bir an önce çalın derim. Keyifli okumalar. :)

utku köker 
10 Mar 11:12, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 8/10 puan

Saramagonun son döneminde yazmış olduğu iki kısımda incelenebilecek bir eser. Ölümün ortadan kalkması durumunda neler olabileceğinin bir simülasyonu yapılacak olsa ve bunu da mizahi dille nasıl anlatırsınız deseler sanıyorum birinci kısmın tam bir açıklaması bu olurdu. Bu kısımda ölüm kavramının irdelenmesi yanında bundan kimlerin ve hangi kurumların nasıl etkilendiği de başarıyla anlatılmış. İkinci kısım ise ölümün yarım bıraktığı işi bitirmek için yola çıkmasının ve kitabın yazılış hikayesidir. Bu kısımdaki "ölüm"ün Fredric March’ın 1934 tarihli Death Takes A Holiday'indeki ölümle benzerlikleri, atropos kelebeğinin kitapta temsil ettikleri, viyolonsel simgesiyle kadın çağrışımları, Jung esintileri derken kitap alt metin okuyucuları için yoğun bir ikinci kısım vaad etmektedir. Kütüphanenizde yer açın..

Kitaptan 33 Alıntı

Ümitlerin kaderi, biri yok olduğunda diğerinin ortaya çıkmasıdır, işte bu yüzden bunca hayal kırıklığına rağmen dünyadan silinip gitmemişlerdir.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 200 - Turkuaz Yayınları)Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 200 - Turkuaz Yayınları)

...ölüm anı tüm anların en kısasıdır, bir iç çekilir ve tamam, bir benzetme yapmak gerekirse, bu olay kimsenin üflemesine gerek kalmaksızın kendi kendine sönen bir muma benzetilebilir.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 68)Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 68)
Müzeyem Adem 
04 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Hani derler ya, yaşamak ve görmek gerek, bu zamana bağlı bir sorundur ve bazı şeyleri görmek nasip olmazsa eğer, bu sadece yeterince yaşamadığımızdan olacaktır.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José SaramagoÖlüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago
Emel Ceylanoğlu 
11 Mar 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Hatırlanması gereken bir diğer prensip de milletlerin bilgelikleridir ve her millet hat ettiği hükümet tarafından yönetilir.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José SaramagoÖlüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago

Yaşam, enstrümanları akortlu da olsa, akortsuz da olsa, devamlı çalan bir orkestradır, sürekli batıp tekrar su yüzüne çıkan bir titaniğe de benzer.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José SaramagoÖlüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago
Emel Ceylanoğlu 
13 Mar 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Eller açılıp kapandıklarında,okşadıklarında ya da vurduklarında,gözyaşlarını sildiklerinde ya da bir gülümseyişi gizlediklerinde, bir omza konduklarında ya da veda etiklerinde,çalıştıklarında ya da hareketsiz kaldıklarında, uyuduklarında ya da uyandıklarında konuşurlar...

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José SaramagoÖlüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago
Nazlıhan 
13 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

''Her ikisi de toprağın üzerinde diz çöktüler, ölümü kandırmaya gelen ölüler için acı çekiyorlardı.''

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José SaramagoÖlüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago
seher 
02 Mar 11:42, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Gerçekten de oradaydı. Ölümü en çok yoran şeylerden biri gittiği yerlerde görmek istemediği halde gözlerinin önünden akıp giden nesnelerin tümünü görmek zorunda kalmasıydı. Tanrıya en benzer yönlerinden biri de buydu.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 145)Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 145)
Müzeyem Adem 
05 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

... bu ölüm yalnızca insanlara ayrılmıştır ve gözlerini bir an bile bizden ayırmaz, öyle ki, ölüm zamanı henüz gelmeyenler bile onun gözlerini üzerlerinde hissederler.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 145)Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 145)
3 /