Orlando

7,7/10  (10 Oy) · 
34 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.249 gösterim
Virginia Woolf'un, yakın arkadaşı, karizmatik, biseksüel yazar Vita Sackville-West için yazdığı Orlando, eğlenceli, fantastik bir 'sahte biyografi'. Canı istediğinde bukalemun gibi biçim, daha doğrusu cinsiyet ve kimlik değiştiren tarihi bir karakterdir Orlando. Erkek olarak başladığı hayatını kadın olarak sürdürür, on altıncı yüzyılda soylu bir aileye doğar, birkaç yüzyılı hızla yaşar, bir gecede cinsiyet değiştirir, yirminci yüzyılın ilk yarısına bir kadın yazar kimliğiyle ulaşır. Delikanlılığında Kraliçe'nin sevgilisi olur, İngiltere Kralı tarafından İstanbul'a büyükelçi olarak gönderilir; Çingenelerin arasında da yaşar, saraylarda da; edebiyat sevdalısı, melankolik bir şairdir; çeşitli kimliklerde çıkar karşımıza Orlando ve değişken ruh halleriyle, yaptıklarıyla hep şaşırtır. Viktorya Dönemi değerlerini eleştiren ve cinsiyet, özgüven, hakikat, kimlik, kişinin toplumdaki yeri, edebiyat gibi konulara şiirsel bir üslupla dokunan Woolf'un kendi deyişiyle Orlando, yazarlık yaşamında tasasız bir tatil; kafaları karıştırıyor, ne yana döneceği belli olmuyor ve bu yüzden de keyifli.

"Kuşkusuz Woolf'un en yoğun eseri, çağımızın da en olağandışı romanlarından biri."
-Jorge Luis Borges-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9786054927654
 • Orijinal Adı:
  Orlando
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Tuğba A. 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Asırlar boyunca mutluluğu aradım ve bulamadım; şöhreti aradım ve ulaşamadım; sevgiyi aradım, yaşamadım; hayatı aradım ve ne göreyim, ölmek daha iyi; pek çok kadın ve erkek tanıdım, hiçbirini anlamadım.

Orlando, Virginia WoolfOrlando, Virginia Woolf

'' Gerindi . Kalktı . Önümüzde çırılçıplak dimdik durdu ve borazanlardan , Gerçek ! Gerçek ! Gerçek ! haykırışları dökülürken itiraf etmekten başka çaremiz kalmadı ; o bir kadındı . ''

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 97)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 97)
Tuğba A. 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nem ki düşmanların en sinsisidir, çünkü pancurlar güneşi dışarıda tutabilirler, sıcak bir ateş ayazı kavurabilir, oysa nem bizler uyurken gizlice içeri sızıverir; nem sessizdir, kendini belli etmez, her yerdedir.

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 169)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 169)

Kitapla ilgili 2 Haber

Dreadnought Şakası
Dreadnought Şakası Dreadnought Şakası; 1910 yılında Horace de Vere Cole ve arkadaşları Yazar Virginia Woolf, Adrian Stephen, Guy Ridley, Anthony Buxton ve Duncant Grant'ın kendilerini; siyaha boyayıp Habeş kraliyet ailesinden gelen bir delege grubu gibi tanıtıp kraliyet donanmasına bağlı HMS Dreadnought isimli savaş gemisinde resmi temaslarda bulunması olayıdır.
Virginia Woolf’un en yoğun romanlarından biri
Virginia Woolf’un en yoğun romanlarından biri Virginia Woolf’un “Orlando” adlı romanı İlknur Özdemir’in çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi’nce yayımlandı.