Osmancık

8,2/10  (185 Oy) · 
836 okunma  · 
136 beğeni  · 
4.153 gösterim
Cihan devletini kuran irade; şuur ve karakter. Tarık Buğra, esere ikinci bir başlık tarzında bunları yazmıştır. Konu, Osmancık'ın (yahut Kara Osmanın) Osman Gazi olarak tarih sahnesine çıkışını ve Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatmaktadır. osmanlı'yı cihan çapında büyük yapan bir devlet ve insan anlayışının ilk tohumlarının roman çerçevesinde ele alınışını okuyacağınız bu eser, TV'de Kuruluş adıyle dizi film olarak da defalarca yayınlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  356
 • ISBN:
  9754370799
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
 29 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarık Buğra son yüzyılın Dede Korkut'udur. Bu kitapta onun en güzel eseridir.. Osmanlının kuruluşunu bu kadar iyi tasvir edebilecek üstüne üstlük efsanevi öğeler katabilecek başka bir kitap bulamazsınız. Ayrıca töre ve tarih bilinci bakımından da kitap iyi bir örnek..
Osman Beye kutun inişi rüya Malhun Hatun, Edebalı, Bay Koca, Savcı Bey, Cankız Ana, ve diğer bütün kahramanlar sanki bir masal gibi ama gerçekten yaşanmış ve koca Osmanlı bu değerler ile kurulmuş.

Okunmak icin com güzel bir kitap Osmanli padisahi Osman Gazi anlatiyor gördügü ruya ile koca devleti 600sene sürdüyorAnadolu 'da yaptigi isleri kurgulayarak one sürülüyor

Avni Okan 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum en keyifli kitaplardan biri. En iyi karakter gelisimini anlatan bir kitap. Osmanciktan Osman beg'e Osman Beg'den Osman Gazi Hana taşınan bireylesim serüvenini anlatir. Gelişim gosterememis bir insan psikolojisi güçle, enaniyet duygusuyla egoyla ve kibirle kuşatılmış bir insanin yaşamından bahsediyor. Osmancik , güç, cesaret, kararlılık konusunda zirve noktada ama Osmancigi var eden zayiflatan, eksilten, temel noktasi ruhunun bilge tarafıyla tanismamis olmasidir.

İsmail 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Osman Bey'in hayat hikayesinin anlatıldığı tarihi bir roman. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda yaşananlar anlatılıyor. Osman Bey'in bey olmadan önceki ve sonraki kişiliğindeki değişimler , onun kendisi için değil beyliği için yaşadığının kanıtı.
Şeyh Edebali gibi büyük bir zatın sözleri ise örnek alınabilecek hayatımıza yön verebilecek öğütler.

ışıl zambak 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osmancık ile osman beğ arasında kalmış bir adam var. Çok ince çizgide Osman Bey .Ya var olacak yada yok olacak ama boyunduruk altına girmektense ölmeyi tercih eden bir yürek.

Yasin KARADAĞ 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

zevkli sıkıcı olmayan ve bir o kadarda sürükleyici bir kitap okunmasını tavsiye edeceğim kitaplardan
elinize aldığınızda bırakmaya kıyamayacaksınız

Azze 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

hayatımda tarihe dayalı okuduğum ilk ve en güzel kitap bana tarihi sevdirdi ve osmanlının kurucusu osman beyi tanımamı sağladı doğumundan evliliğine savaşlara kadar herşeyi ço çok sade ve güzel bi dille anlatmıs

oya yts 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemini çok güzel anlatan bir eser. okuduktan yıllar sonra bile hala aklımda anlatılanlar. bu kitaptan sonra yazarın diğer kitaplarını da okumaya karar verdim.

Garip Adam 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çoğu tarihi roman gibi bu kitap da sürükleyici bir anlatıma sahip. Okurken Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemine götüren,yalın bir dile sahip,güzel olduğunu düşündüğüm bir kitap.

Uğur Erdoğan 
02 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Osman Bey'in hayat hikayesinin anlatıldığı tarihi bir roman. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda yaşananlar anlatılıyor. Osman Bey'in bey olmadan önceki ve sonraki kişiliğindeki değişimler , onun kendisi için değil beyliği için yaşadığının kanıtı.
Şeyh Edebali gibi büyük bir zatın sözleri ise örnek alınabilecek hayatımıza yön verebilecek öğütler.

3 /

Kitaptan 39 Alıntı

Uğur Erdoğan 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ey Osmancık; beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bizde; katlanma sende; bundan böyle, yanılgı bize, hoşgörmek sana; aciz bize, yardım sana, geçimsizlikler, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adalet sana; kötü göz bize, şom ağız bize, haksız yorum bize, bağışlama sana...

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 121 - Ötüken yayınları)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 121 - Ötüken yayınları)
FatihTub* 
04 Eyl 2014 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Sev... Sevgin ayak bağı olmasın. Nankör olma...Vefan ayak bağı olmasın.

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 123)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 123)
Avni Okan 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Dünya'yı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüz, oğul. Hırsımız, sabırsızlığımız, bencilliğimiz.''

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 11)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 11)
Derya Deniz 
 30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

"Engel çoktur. Çok olsa da aşılır. Amma bir engel vardır ki, onu aşan görülmemiştir. O engel nefis'tir. Nefs'in eline düşen hiçbir yere varamaz."

Osmancık, Tarık BuğraOsmancık, Tarık Buğra

Doğru; dünya büyüktür. Çok, çok büyüktür. Fakat bir ömür için, bir tek insan içindir bu büyüklük. Bir soy için değil; bir soyun benimseyeceği, bir soya benimsetilecek bir amaç, bir inanç, bir ülkü için değil!

Osmancık, Tarık BuğraOsmancık, Tarık Buğra

Dünyayı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüz,oğul.Hırsımız,sabırsızlığımız,bencilligimiz.Önce bu yüzden küçülüyor,sonra da Dünya'yı çok büyük görüyoruz.

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 11)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 11)

Düşünce ağırlaştı mı, insan hiç sanır. Ben öyle sanırım. Konuşmak kolay..düşünmeyen, derdi olmayan, bir meseleyi derd edinmeyen, hiç demez; konuşur.

Osmancık, Tarık BuğraOsmancık, Tarık Buğra
Uğur Erdoğan 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yiğit öfkesini yenendir; gücünü, kuvvetini, gönlünü, başını öfkesinden arındırandır; benliğinden sıyrılan kuldur.

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 13)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 13)
Tuncay YILDIRIM 
 22 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

bey
''Baba'' dedi, ''beğ sen isen, buyur ki, uyalım.Yok beğ, ben isem baba, oğlunun beğliğini bereleme.''

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 154)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 154)
4 /