Öteki

8,4/10  (82 Oy) · 
306 okunma  · 
76 beğeni  · 
4.141 gösterim
Türkiye’de ''Öteki'' ''Öteki Ben'' ve ''İkiz'' adlarıyla yayınlanan Dostoyevski anlatısı.

Çar I. Nikola'ya muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu için önce idama mahkûm edilen, sonra cezası sürgüne çevrilerek Sibirya'ya gönderilen Dostoyevski, ilk eserlerini sürgün öncesi dönemde vermiştir. "Öteki" bu dönemde 1846 yılında yayımlanan dikkat çekici eserleri arasında yer almaktadır. Dostoyevski bu kitabında kişilik bölünmesini, parçalanmış bilincin kurduğu ürkütücü ve tehlikeli dünyayı konu edinmiştir.

Yabancı onun yatağında, başında şapkası ve sırtında paltosuyla oturmakta, hafifçe gülümseyerek ve gözlerini kısarak onu dostça bir baş işaretiyle selamlamaktaydı. Bay Golyadkin haykırmak, bir şekilde protesto etmek istedi, ama yapamadı, gücü yetmedi. Saçları diken diken olmuştu ve dehşet içinde tüm duygularını kaybetmiş bir halde olduğu yere çöktü kaldı. Dehşete düşmesinin haklı bir nedeni vardı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789944889209
 • Çeviri:
  Serdar Arıkan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Karakterimiz bir memur, Yakov Petroviç Golyadkin, nasıl da dürüst, çalışkan, özü sözü bir dediğimiz insanlardan... Ama ikiyüzlü, yalancı, çıkarcı insanlar rahat vermiyorlar ki kendi dünyasında mutlu olsun.
Sisteme, adalete, riyakarlığa dayanamayan kahramanımızın dostu mu desem düşmanı mı, baskası mı desem kendisi mi biri beliriyor aniden. Sizce kendisine yardımcı mı olacak yoksa o da köstek olanların yanında mı yer alacak?
Günümüzde de gördüğümüz şeyleri daha o zamanlardan kaleme almış olan Dostoyevski'nin kahramanı kendisine yabancılaşan, çıkar çatışmasında kime ne zarar vereceğini şaşıran insanların arasında kendisinden binlerce üretiyor zihninde kimi uşağı, kimi iş arkadaşı, kimi sevgilisi kimi de patronu ama hepsinin ortak bir yanı var, isimleri, hepsi Golyadkin...
Spoi vermemek adına bu savaşı kazanıp kazanamayacağını söyleyemiyorum.
İyi okumalar dilerim.

Esma Tezgi 
24 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Genel olarak Dostoyevski'nin başarısız bir romanı olarak algılansa da ben öyle bulmadım, tamam eksikleri var belki ancak bence kesinlikle başarısız bir kitap değil. Golyadkin'in ruhsal çözümlemeleri o kadar güzeldi ki Dostoyevski'ye hayran olmadan edemedim. Psikoloji alanıyla uğraşsa Dostoyevski kesinlikle bir numara olurdu diye düşünmemekse imkansız.

Evet romanın bazı eksikleri vardı, bazı anlaşılmayan noktaları ancak karakterin ruh durumu öyle güzel ve ayrıntılı işlenmişti ki bunlar bana küçük sorunlar gibi göründü. Okuması zor değildi, Golyadkin'e de üzülmeden edemedim.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ki-kitap-yorumu.html

Uğur Erdoğan 
28 Oca 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kişilik bölünmesinin insanın başına yol açabileceği olayları konu edinen bir kitap. Ama bir de şu açıdan bakıldığında insanın olmak istediği veya olmamak istediği kişiliğe sahip insanlar vardır. Bir anlığına bizler de kendi ötekimizi oluştururuz. Dostoyevski'nin anlatımıyla psikolojik roman okumak isteyenler kaçırmasın

mustafa tamer akder 
31 Oca 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Ana karakterimiz Jakov Petroviç Goladkin üst düzey kuşkuculuk ve dış hayata ördüğü duvardan dolayı hayatında ağır bir yalnızlıktan çekmesiyle başlayan kişilik bölünmesin dönemini anlatan kişilik bölünmesindeki kişiliğin silikleşmeye başlamasını ve aslında olmak için can attığı yada hayatındaki boşluğu doldurma gereksimi gidermeye çalıştığı kişiyi yaratma isteği kafasındaki yaşamın oluşturmaya uğraşması. Karakterdeki kuşkucu kişiliğinden dolayı hayatını kar topu etkisi gibi giderek olumsuz yöne doğru yönelmesi ve sonunda tahmin ettiği yere gitmesi sağlamıştır.
Bu kitaptaki karakter Anton Çehov 'un Seçme Hikayeler kitabındaki iftira öyküsünü anımsattı.

Serhat Özcan 
02 Şub 00:21, Kitabı okudu, 31 günde, Beğendi, 6/10 puan

Hayatın ağırlığı altında, toplumsal kalıplar ve yönlendirmeler içinde güç getiremediğimiz, ses veremediğimiz; arzularımızı, isteklerimizi, düşüncelerimizi istediğimiz şekilde ifade edemediğimiz zamanlar vardır. Bu, yaşam içerisinde herkesin kişilik şekillenişine göre az ya da çok yaşadığı bir süreçtir...

Bu zamanlarda içimizde, yapamadıklarımızı yapmaya hazır bir "öteki ben" ortaya çıkabiliyor. Yaşadığımız çelişkilerin şiddetine bağlı olarak kâh içimizden ses veren, kâh bilincimizde ete kemiğe bürünüp deliliğimize eşlik eden bir "öteki ben" ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Dostoyevski'nin "Öteki Ben" isimli eserinde de bu tip bir delilik işlenmekte. Hayata karşı güçsüzlüğün neden olduğu çelişkiler ve tutarsızlıkların tetiklediği bir kişilik parçalanması sonucu, romanın kahramanı Bay Golyadkin'in, tıpatıp kendisine benzeyen ve aynı ismi kullanan ve hayatının merkezine giren Öteki Bay Golyadkin ile çekişmesinin psikolojik bir derinlikle örülmüş hikayesi konu edilmiş. Anlamakta zaman zaman zorlanılabilecek bir metin olmakla birlikte son ana kadar merak ve gerilimle süren bir kitap. Bir deliyi anlamak, davranışlarına anlam yüklemek ne kadar zorsa bu kitabın anlaşılmazlığı da bu yüzden o kadar olağan...http://www.mirovek.com

Ece deniz 
18 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Freud'un bile takdire şayan bulduğu bir metin. Kişilik bölünmesinin en güzel örneklerinden biri, psikolojik çözümleyicilerin en iyisinden dostoyevski'den.

cizgiliortu 
12 Haz 23:26, Kitabı okudu, 4 günde, 8/10 puan

Dostoyevski romanlarındaki psikolojik çözümlemelerini, insan ruhunun haritasını çıkarma tekniklerini çok severek okurum. Okuru sıkmayan bir anlatımı vardır yazarın tüm eserlerinde.

Öteki adlı eserinde kişilik bölünmesini ve parçalanmış bilincin ürkütücü ve tehlikeli dünyasını ele almış. Konusuna gelirsek ana karakterimiz Bay Goldyadkin dış dünyaya duvarlar ören ve kendi halinde mutlu olduğunu, kimseye ihtiyacı olmadığını söyleyen uşağı Petruska ile yaşayıp gideceğini düşünen bir memurdur. İnkar ediyor olsa bile çektiği ağır yalnızlık nedeniyle yaşadığı kişilik bölünmesi karşısına kendisine çok benzeyen hatta adı da aynı olan bir adamı çıkarır. Biraz saf, biraz alçakgönüllü olan Goldyadkin, adamın kendisine benzerliğine şaşırır, hatta ona özenir çünkü Öteki Goldyadkin'in hep olmayı düşlediği ama gerek kişiliğinin gerekse alışılagelmişliğinin olmasına izin vermediği bir karakterdir ikinci Goldyadkin.
Kafasında sürekli bir şeyler kurgulayan Goldyadkin kendi sonunu hazırlama yolundadır.
Kendisine yabancılaşan ve olmayan kişileri çok daha fazla görmeye başlayan bir karakterle çok uzun zaman öncesinden şizofreni gibi ciddi bir hastalığı ele almış Dostoyevski, kesinlikle okunmalı!

ayse akbas 
18 Mar 14:17, Kitabı okumayı düşünüyor, Beğendi, 8/10 puan

Buyuk usta Dostoyevski'nin " ileride Oteki ben'den benim başyapıtım olarak bahsedecekler " dediği eser, kahramanımız Bay Golyadkin'in, kısa süre içinde adım adım şizofreniye nasıl yaklaştığını anlatır.. Çevresiyle uyumlu ilişkiler kurmayı başaramamış kendi içinde de kişiliğini oturtamamış ve dengesizlikler yaşayan Bay Goldyadkin'in 4 gün boyunca yaşadığı gel-gitleri, zihin karmaşasını o kadar etkili anlatmış ki Dostoyevski, kitabı bitirene kadar çok gerildim hatta uzunca bir süre psikolojik kitap okumama kararı aldım..Bay Golyadkin'in kendisine yabancılaşıp, zihninde ikiizini yaratıp onunla girdiği çatışma şizofreni olarak tanımlansa da; aslında okurken hastalığının günümüzün moda hastalığı olan bipolar hastalığa daha çok benzediğini farkettim.. Gerçi o yıllarda şizofreni bile tam olarak bilinen bir hastalık değilken, bu kadar ayrıntılı ve etkili aktarabilmiş olması da Dostoyevski'nin buyuklüğünden kaynaklanıyor..

Yakov Petroviç 
12 Kas 19:20, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Öteki, Dostoyevski’nin ilk kitaplarından biri. 9. dereceden memur Bay Golyadkin’in sanırsam 4 gününü anlatıyor. Bay Golyadkin düşünceli, takıntılı, toplum tarafından dışlanmaktan korkan bir karakter. Yazar bizi alıp karakterin iç dünyasında gezdiriyor. Az olay ve çok betimlemeden oluşan bir kitap olmasına rağmen okurken hiç sıkılmadım. Yazarın dili ve betimlemeleri hayran bıraktı. Karakteri içselleştiriyorsunuz bir yerden sonra. Kısa ve de yormayan bir kitap olması bakımından Dostoyevski okumaya başlayacaksanız kitabı özellikle öneririm.

Ceylan Mumoğlu 
14 Eyl 17:01, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Hər kəs özünü özündə tapdığı kimi özünü “özündə” itirə də bilir, ideyasından yola çıxan yazıçının bu povesti ilk olaraq "Cənab Golyadkinin macəraları" başlığı altında 1846-cı ildə "Oteçestvennıye zapiski" jurnalında dərc edilmişdi.
Təməl psixologiyanı, insan münasibətlərini öyrənmək istəyənlər üçün mükəmməl bir povest ola bilər. Hətta Z.Freyd özü əsərdə yazıçının şizofrenliyi ustalıqla izah etməsinə olan təəccübünü gizlətməmişdir.
Golyadkinin "oxşar"ı özünün tam əksi olaraq iyrənc, çirkin, rəzil, yaltaq, alçaq, xəbis, mənfur bir tipdir. Anlaşılmaz səbəblərdən oxşar demək olar hər addımda "əsl" Yakov Petroviçi gözdən salıb ləkələməyə çalışır, dostları arasında və iş xidmətində tədricən onun yerini tuturdu. Və bütün bunlara oxşar öz yalanları, iyrəncliyi ilə nail olurdu, hansı ki, Golyadkinin nifrətinə gətirib çıxarmışdı.
Əsəri oxuyub anlamaq bir çoxlarına ağır, sıxıcı gələ bilər. Hətta bu yaxında bir məqalədə oxudum, əsərin anlaşılmazlığı barədə qalmaqallı gileylənmələr də olub. Yazının əvvəlində tənqidlər barədə qeyd etmişdim, Belinski əsəri “əsəbi cəfəngiyyat” da adlandırıb.
182 səhifəlik povesti oxuyarkən, Dostoyevskinin cəmi 24 yaşında bu qədər dərin hissiyyatlı və dövrünə görə çox məlumatlı olmasına heyran qalmamaq mümkün deyil.

2 /

Kitaptan 32 Alıntı

Kime, ne şekilde kötülük edebileceğimi gayet iyi bilirim ancak ellerimi kirletmek istemem.

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 19 - Antik Batı Klasikleri)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 19 - Antik Batı Klasikleri)
şeyma özaslan 
17 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Evde olsaydım rahat rahat, sereserpe çayımı içerdim. Ne iyi olurdu, tam çay zamanı!

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 31)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 31)
şeyma özaslan 
20 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yakov Petroviç, sizi görür görmez sevdim. Kusurumu bağışlayın; güven, sonsuz bir güven duydum, size sığınmak istedim..

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 56)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 56)
BİROL COŞKUN 
24 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Serseri kafam benim! Ah kalın kafam benim ah! On kişiye yetecek kadar aptallığı bir dakikada yapabiliyorum!

Öteki, DostoyevskiÖteki, Dostoyevski
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.