Otomatik Portakal

8,3/10  (298 Oy) · 
791 okunma  · 
235 beğeni  · 
5.077 gösterim
Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum...
...
Cockney dilinde (İngiliz argosu) bir deyiş vardır. "Uqueer as as clockwork orange". Bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. Bu çok sevdiğim lafı, yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de tabii Malezyada "canlı" anlamına gelen "orang" sözcüğü var. Kitabı yazmaya başladığımda, rengi ve hoş bir kokusu olan bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da benim anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikâyeye çok iyi oturduğunu düşündüm...
-Anthony Burges-

Karabasan gibi bir gelecek atmosferi... Geceleyin sokaklara dehşet saçan, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler... Sosyal kehanet? Kara mizah? Özgür iradenin irdelenişi?.. Otomatik Portakal bunların hepsidir. Aynı zamanda hayranlık verici bir dilsel deneydir, çünkü Burgess antikahramanı için yeni bir dil yaratır: Yakın geleceğin argosu "nadsat"ı.

... ve Stanley Kubrickin muhteşem film uyarlaması, yirminci yüzyılın kült eserlerinden biri olan bu romanın şöhretini pekiştirmiştir...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  9789944885706
 • Orijinal Adı:
  A Clockwork Orange
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 10 Kas 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitabı bir gün de okudum...Yazım dili argo kelimeler ile dolu olsada " Otomatik Portakal" ismini argodan aldığını yazar en başta açıklamış...
Kitabın konusuna gelince; Birinci bölümde Alex ve çetesi suç işlemekte sınır tanımıyorlar.Aklınıza gelebilecek her tür suçun içindeler, bu bölümde Alex'in insanlık dışı davranışları karşısında ondan tiksinip yok artık dedim...Fakat kitap ilerledikçe onun başına gelenlere çok şasırdım. Herkesin ondan faydalanmak için sebepleri vardı, politikacılar, doktorlar ve geçmişinin çete üyeleri...
Alex ne yapacağını bilmemekle beraber yaşattığı her şey ile yüzleşene kadar, kim olduğunu keşfedebilecek gücü kendinde bulmakta zorlanıp, duygularını nasıl kontrol altına alacağının yolunu bulabilecek miydi?

Okuduğum en ilginç kitaplardan bir tanesi. Henüz okumamış olanlara tavsiye ederim...

Ayrıca kitabı,İzmir1000Kitap toplantısında bizlere sunan Funda Hanıma çok teşekkür ederim...

Duygu Kr 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kitaptan önce dikkatimi çeken, yazarın hikayesi oldu nedense.. Anthony Burgess, tümör nedeniyle 1 yıldan az ömrü kaldığını öğrenir ve ölümünün ardından karısının geçimini sağlaması için kitaplar yazmaya başlar. Daha sonra ise yanlış tanı koyulduğu öğrenilir ancak Burgess artık ünlü bir yazar olmuştur. Alex karakterinin öfkesi ve nefreti bu hikayeyi öğrendikten sonra daha net anlaşılıyor bence..

Rumeysa özaçmak 
23 Eyl 23:08, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

Kitabın adı, içeriği ve yazarın hayatı ilgi çekici. Kitabın başları sıkıcı ve anlaması güç. Kitap yapılan sosyal bir deneyi, toplumlaşmış önyargıları anlatıyor. Psikolojik olarak yoğun bir kitap, herkes okuyamayabilir, belki de ağır gelebilir. Yazar kitabı samimi bir dil ile anlatmış olsada bazen aşırıya kaçmış sözcükler kullanmış. Genel olarak güzel bir kitap ama ben bu kadar beğeniyi abartı buldum.

Ahmet Samsa 
11 Oca 11:23, Kitabı okudu, 7 günde, 8/10 puan

Adaletsiz, kötü bir dünyada yaşayan, daha çok genç olan Alex ve arkadaşlarının hikayesi Otomatik Portakal.

Aslında bu kitabın okunacaklar listeme nasıl girdiğini ve ne ara almaya karar verdiğimi hiç bilmiyorum. Bir baktım kitaplığım da var artık. Ve okumaya başladığımda da kendi kendime bunları sorguluyordum.

Kitabın anlatımı ana karakter Alex'in ağzından yapıldığı için argo bir dil kullanılmış. Ben bu dili bir türlü sevemedim kitabın başlarında, tam olarak beni ne beklediğini de bilemediğim için hep bir 'bitse de gitsek' diye okudum kitabı ilk 70-80 sayfasına kadar. Ki buraya kadar Alex'in aklınıza gelebilecek her türlü serseriliği yapabilecek bir insan olduğunu iyice öğreniyorsunuz. Hem de onun bakış açısından görüyorsunuz bunları.

Kitabın daha sonrası ise günümüz dünyasının insanın makineden çıkma robotlara çevirmeye çalışan düzenini sert bir dille eleştiren, bir insanı 'iyi' bir insan haline getirmenin kendi isteği dışında yapılmasının ne kadar doğru olabileceğini sorgulatan, yani iyiliğin insanın kendi seçimi olması gerektiğini vurgulayan gerçekten muhteşem bir kitap.

Demem o ki kitabın dili belki benim gibi size de çekici gelmeyebilir. Ama bırakmayın, okuduğunuza pişman olmayacaksınız.

Umut 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Distopya severler icin okunası bir kitap.Hayvan Ciftligi ,1984 kadar etkileyici olmasa da cocuklar uzerinden siddet ve kotuluk sarmalinin sistemlestirilmesi ve buna mak edilmesi guzel islenmis . Yazarinda beli

rttigi gibi secme sansi olmadan insan olamazsiniz.Sistem yok etme odakli calisir ve dusunceye yer vermez.İyiligi dahi secemiyorsaniz siz bir Otomatik Portakalsinizdir.Kardeslerim, püsür vb ifadeler ,argosal soylemler kitabin edebi degerine leke vurmus ancak konu itibariyle Alex modern cocukluk ve gencliginin melodramini ve trajedisini carpici bir dille anlatmis.Okunasi bir kitap

Uğur Erdoğan 
13 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Daha önce filmini izlediğim bir kitap.Kitabı da filmi gibi mükemmel.Romanın yazarının bir yılda beş kitap yazmış olması da ilgi çekici.
Kitaptaki karakter Alex arkadaşları ile kötülükler yapıyor.Ama yine de anlatımıyla Alex e ilgi duyuyorsunuz.İyilik ve kötülüğün değişik bir bakış açısı ile anlatıldığı bir roman.Alex in yaşadıkları ve geçirdiği değişim de insanı etkiliyor.Hayatı ve insanların davranışlarını da sorguluyorsunuz..Bence hem filmini izlemeli hem kitabını okumalı

Esas Adam 
26 Oca 22:02, Kitabı okudu, 7/10 puan

Distopik bir kitap olan Otomatik Portakal, tabiri caizse dünyanın çivisinin çıktığı bir zamanda geçiyor; gençlerin bir eğlence aracı olarak ölçüsüz şiddet kullandığı, polis güçlerinin noksan olduğu ve insanların geceleyin dışarıya çıkmaktan dahi korkar olduğu bir dünya. Bu gençlerden biri de, çetesiyle beraber takılan Alex. Ergenliğin tüm devinimleriyle beraber, zamanının modasına da ayak uyduran Alex, çeşitli suçlar işlemekten uzak durmuyor ancak bir gün yakayı ele veriyor ve devletin, suçluları ıslah etmek ve hapishanelerdeki yoğunluğu azaltmak adına uyguladığı bir politikanın ilk deneği oluyor. Şartlandırma tekniğine dayanan bu uygulama, insanların kötülük yapmasını tam anlamıyla engelliyor ve insanların iyi olma seçeneklerini ellerinden alarak iyi olmalarını mecbur kılıyor.
Kitabın temel felsefesinde de bu durum sorgulanıyor zaten; Burgess, otoritenin insanları birer otomatik portakala çevirme gayesi üzerinden sosyal ve toplumsal eleştirilerde bulunuyor. Bunu yaparken, içerikte öğretici bir üsluptan uzak durmayı başarmış olsa da eserin ana hatlarında kalın bordürlerle çizilmiş bir didaktisizm söz konusu... Hem distopya, hem de kült eserler arasında olması sebebiyle okunması tavsiye edilir...

Tuğçe 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, 20 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitabın ilk sayfalarını okuduğumda yazarın üslubu dolayısıyla ön yargılı bir biçimde devam ettim.Fakat daha sonraları kitaba alışınca, öykünün ve verilmek istenen mesajların çok iyi işlendiğini gördüm.Seçimlerin önemi ve insanların sadece kendi seçimleriyle mutlu olabileceği çok güzel anlatılmış.Yazarın deyimiyle kitabı dikizledim,yazarın anlatmak istediğini çok iyi çakozladım. Biter bitmez filmini de izledim.Kısacası ilk bölümü hariç beğendiğim sevdiğim bir kitap oldu.

BİROL COŞKUN 
06 Eki 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

Alex, iflah olmaz, azılı sokak serilerinden... Arkadaşlarıyla beraber geceleri sokaklara inerler, kavgalara karışır, çalıp - çırparlar. Tabii ki işleri bir süre sonra pek yolunda gitmeyecek. Bu tarz romanları sevenler için güzel bir kitap. Daha önce filmi de çekilmişti.

Ülkü Ciner 
08 Mar 16:07, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

Yazarın kitapta kullandığı dil ve kurgu sıra dışı. Argo, şiddet, iğrençlik gibi bir çok olumsuzluk ve rahatsızlık veren kısımlar var. Aslında kitabı farklı yapan sanırım tam da bu unsurlar.
Kitabın konusuna gelirsek burada SPOİLER uyarısı verebilirim.
Dilediğini ve akla hayale sığmayan bir çok iğrençliği yapan 16 yaşındaki Alex ve çetesi bir gün bir evi soymaya çalışır. Fakat işler ters gider ve Alex katil olur. Kankaları tarafından ihanete uğrar ve hapishaneye girer.
(Alex ailesi tarafından özgür bırakılmış, kendi kararlarını kendi veren bir çocuktur. Ve ailesi de hiç bir şeyi sorgulamaz.)
Derken hapishanede kendi iradesini saf dışı bırakıp, ilaç ve görsel kullanarak şiddetten iğrenme terapisi uygulayarak, 2 sene sonra bambaşka bir Alex'i dünyaya salarlar. Artık şiddet uygulayamayan Alex önceki kuyruk acısı olan insanlar tarafından çekiştirilip durur. Alex bir zamanlar yaptıkları şeyler kendine yapılınca, haksızlığa uğradığını düşünür.
Kitabın sonunda Alex dayanamaz ve intihar eder. Çıkan haberler yüzünden hükümet tehlikeye girince, onu eski haline getirirler. Alex de kaldığı yerden iğrençliklerine devam eder. Bir gün onlardan da sıkılır, daralır. Ve anlar ki büyümüştür. Yani bütün suçu gençliğe atar.
Kitapta ilgimi çeken yerlerden biri; Alex polisten dayak yiyince bir eve sığınır. Adam Alex'e çok iyi davranıp, hükümetin ona yaptığını haksızlık ve özgürlük haklarına saldırı olarak görerek hükümeti devirmek için arkadaşları ile beraber Alex'i ortaya çıkarmak isterler. Gelin görün ki bu adamın; vakti zamanında Alex ve çetesi evine zorla girip, karısına tecavüz edip, ölümüne sebep olmuşlardır. Adam önce onu bu eylemler sırasında maskeli olduğu için tanımaz. Daha sonra öğrenir. E tabii adam bunu öğrenince Alex'e acıma ve haksızlığa uğradığı söylemleri yerini, bu katili öldürme çabalarına bırakmıştır. Özgürlüğünü aldılar diye kızarken, kendisi tüm ortadan kaldırmak ister. Yani kuyruk acısı.

Bana göre kitap yazarın otomatik sisteme başkaldırısının yanı sıra; bakmak isteyenlere madalyonun öteki yüzünü de gösteriyor.

Kitaptan 103 Alıntı

Esra B. 
07 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Koltuk altında kitaplar taşıdığını görüyorum kardeşim. Bugünlerde hâlâ kitap okuyan birine rastlamak gerçekten nadide bir zevk kardeşim."

Otomatik Portakal, Anthony BurgessOtomatik Portakal, Anthony Burgess
Hakan TEKİN 
12 Eki 14:58, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Bugünlerde kitap okuyan birini görmek gerçekten göz yaşartıcı..."

Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 11 - İş bankası kültür yayınları)Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 11 - İş bankası kültür yayınları)
Hakan TEKİN 
14 Eki 16:08, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Seçme hakkına sahip olmayan kişi kişiliğini yitirmiş demektir."

Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 176)Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 176)
Esra B. 
09 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Sınırlamak her zaman güçtür. Dünya bir bütündür, hayat bir bütündür. En hoş ve harika eylemler biraz şiddet içerir... Örneğin sevişme eylemi, örneğin, müzik.

Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 102)Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 102)

''... zavallı çocuk, ne çileler çekmişsindir. Modern çağın bir kurbanısın...''

Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
cosmos 
29 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Yetişkinlerin savaştığı, bombalar attığı, birbirini kesip doğradığı, acımasızlığın kol gezdiği bir dünyada gençlerin yurtsever, dine bağlı, uslu terbiyeli olmaları söz konusu değildir.

Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 50)Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 50)
11 /

Kitapla ilgili 1 Haber

15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!