Otuzuncu Yaş

10,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
389 gösterim
Ingeborg Bachmann, toplu şiirlerinden sonra şimdi de bütün öyküleriyle Türkçe'de. Yazarın gençlik döneminden olgunluk çağına dek tük öykülerini bir araya getiren 0tuzuncu Yaş - Bütün Öyküler kitap, Bachmann'ın "eski" ve "yeni" okurları için kaçırılmayacak bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2000
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9789750808111
 • Orijinal Adı:
  Werke, Band II, Erzahlungen
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Songül Özcan 
31 May 21:05, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ali Çolak'ın "Bir Bahçe Düşü" denemesinde -bir kitap okudum hayatım değişti derlerya öyle bir kitap okudum- diyerek kitabı övüyor tabi ben o kitabı alıp okumaliydim "Otuzuncu Yaş" olunca ismi merak etmemek elde değildi.
Ali Çolak' a katılmamak elde değil kendime sorular sormayı, geçmişimi yargılamayı öğretti Bachmann bana.Önce korkuttu endişelendirdi ' eyvah gençliğim gidiyor!' diye.Sonra yeni yeni ısındığım 30 yaşımı sevdirdi bana.
30'lu yaşlarda insan çok az şey bildiğinin farkına varır diyor yazar gercekten doğru.20'li yaşlarda çok şeyi hatta herşeyi bildiğini sanırken 30' larda, kendini uçsuz bucaksız bir romanda, yolunu kaybetmiş biri olarak görüyor.
Öğrenilecek, okunacak çok sey var; gidilecek, görülecek,gezilecek...Zaman çok hızlı acımasızca geçiyor. İnsan otuzunda kendini yetersiz hissetmeye, adamakıllı sorgulamaya başlıyor;doğrularını gözden geçiriyor bir bir.
30'lu yaşlara gelmisseniz bu kitabın kapısını çalmalısınız...
Tavsiye Ederim...

Mesih 
05 Ara 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Güzel ve kısa öyküler. Her bir öykü kendi çocukluk ve ilk gençlik yıllarınıza götürebilecek insan her yerde insan dedirtecek evrensellikte ve incelikte. Bir Şairin elinden çıkmış bir metin olduğundan çevirisinde bile şiirin kokularını almak mümkün.

Kitaptan 1 Alıntı

Dünya aynı zamanda bir denklemdir, çözülür denklem ve altın eşit altın, pislik eşit pisliktir.
Ama senin içindekine eşit, senin içindeki dünyaya eşit bir şey yoktur.

Otuzuncu Yaş, Ingeborg Bachmann (Sayfa 30)Otuzuncu Yaş, Ingeborg Bachmann (Sayfa 30)