Otuzunda Kadın

8,3/10  (21 Oy) · 
87 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.987 gösterim
Parislilerin de caddeleri çamursuz, gökyüzünü bulutsuz gördükleri güzel günler olur. İşte, 1813 nisanı başlarında bir pazar sabahı, o günün böyle güzel günlerden biri olacağını haber veriyordu.

Öğle üzeriydi. Oldukça oynak iki at koşulu, iki tekerlikli gösterişli bir araba, Castiglione Caddesi'nden gelip Rivoli Caddesi'ne döndü. Feulliants Seddi'nin ortasında yeni açılan parmaklıklı kapının önünde dizili arabaların arkasında durdu. Bu hafif arabayı, görünüşü kaygılı, hastalıklı bir adam sürüyordu. Adamın kırlaşmaya başlamış saçları kafasını yarım yamalak örtüyor, onu erken yaşlanmış gösteriyordu.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  237
 • ISBN:
  9789759088903
 • Orijinal Adı:
  History Of Thirteen
 • Çeviri:
  Sevil İnan Sönmez
 • Yayınevi:
  Akvaryum Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muharrem Armağan 
10 Şub 18:59, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Balzac'ın okuduğum ikinci romanı birincisi Vadideki Zambak ,Esensgül arkadaşımın yorumlarına katılmakla beraber her ne kadar Otuzunda Kadın da beklentilerimin üstündeyse de Vadideki Zambak daha akıcı ve bu kitabına göre çok daha ileri seviyede bi kitaptır bana göre, özellikle Vadideki Zambakta Henriette'nin Felix'e yazdığı mektuplar ve mektuplarda değinilen konular Henriette'nin Felix'e insanlar hakkında siyaset ,sosyete hakkında tavsiyeleri Vadideki Zambak'ı benim için çok daha özel bir kitap yapıyor.Otuzunda Kadında konu olarak Vadideki Zambakla benzer bir içerik yine evli ama ruhunun derinilklerinde yalnız bir kadın Juliette ve çalkantılı hayatını ruhunun derinliklerini ustaca anlatan Balzac ikinci bir benzlerlik Balzac burda da genç bir kızla 30 yaşlarında olgun bir kadını kıyaslıyor Vadideki Zambakta da sık sık olgun bir kadının genç bir kızdan her bakımdan daha üstün olduğunu sık sık yazmıştı.Kitap genelde trajik bir şekilde ilerliyor bazende aşırı sıkıyor ama okunduğuna değecek bir kitap.Genel olarak Balzac okumak biraz sabır ister ama bitirdiğinizde bana göre buna değer insan ruhunun derinliklerini çalkantılarını en iyi anlatan yazarlardan biridir bence.

Necmiye 
28 Mar 01:25, Kitabı okudu, 6 günde, 7/10 puan

Julie babasının istememesine rağmen yaptığı evlilikte aradığı mutluluğu bulamayacaktır.Bunalımlarla geçen yılları,evlatları büyüdüğünde felaketleri de beraberinde getirecekti,sağ kalan tek çocuğu monie tek umududur ama kendi gençlik yıllarında yaptığı hataları kızının da yaptığını görmek onun sonu olacaktır.....Otuz yaşında kadının en güzel döneminde olduğunu vurgulayan Balzac,bu yaştaki kadının fiziki ve ruhsal yapısını bir psikolog gibi irdelemiş,kendi felsefi bakış açısıyla da okuyucuya sunmuş.

Esengül Ersoy 
27 Ağu 12:48, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

Henüz 30'una basmamış bir kadın yüreğini tutuşturanın peşinden giderse ne olur? Hele ki anne-baba rızası zar zor da olsa alınarak kurulan bir yuva.

Otuzunda Kadın; Anna Karenina ve Madam Bovary'le aynı temaları işlemiş görünse de Julie'nin hikayesi farklıdır. Subay olan Victor'a beslediği aşkın peşinden gider ve onun sunduğu hayattan pek de memnun kalmaz. Victor, görevi sebebiyle uzaklara gittiği vakit Julie'nin hayatı hareketlenir.

Julie, eğlenceleri pek sevmeyen ve kendisine pek de önem vermeyen biridir. Eğlencelere gitse bile eşi için gider. Julie, zamanla Victor'a olan aşkına şüphe duymaya başlar. Kafasında aldatmak gibi bir fikir olmasa da hayatına renk katmak uğruna biriyle konuşur. Ve sergüzeşt başlar.

Kitapta; bir kadının aşk hayatındaki gücüne, cesaretine ve iradesine değinildiği gibi annelik duygusuna da değinilmekte. Çünkü Julie'nin 4 çocuğu vardır ve çocuklarıyla bir imtihan içerisindedir.

Balzac'ı ilk olarak Vadideki Zambak'la okuduğum için uzun süre Balzac kitabı okumak istemiyordum. (Goriot Baba'nın kalbimdeki yeri bambaşkadır.) :) Fakat bu kitabını okuyup, kapağını kapattığımda "Kesinlikle Vadideki Zambak'tan daha iyiydi" diyerek, okuduğuma çok sevindim. :)

Balzac'ı tasvirleriyle tanıdığımız için yine bu kitabındaki tasvirlerini hiç yadırgamadım. Fakat ruh tahlilleriyle dengelendiği için pek de sıkmıyor, tasvirler.

Aşkının peşinden sürüklenmiş Julie'nin bu acıklı hikayesini kesinlikle okumalısınız.

ZEYNEP BULAN YAZICI 
 09 May 17:17, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Bir erkek gözünden kadının iç dünyasını bu kadar iyi tasvir eden başka bir yazar görmedim....
Her kadın bu kitabı okuduğunda vay be Balzac ne kadar da iyi tanımış bizi diyeceksiniz...ve her kadın kendinden bir parça, kendinden bir çığlık bulacak bu kitapta...
Ve her erkek bu kitabı okuduğunda kadınlardan biraz ürkecek sanırım :))
Kitapta ki mekan tasvirleri biraz sıkıcı olsa da ve hikayenin bazı yerlerinde kopukluklar ve hatta saçmalık derecesinde tesadüfler ve olaylar olsa da okunası bir kitap...

Gulan 
18 Ağu 21:22, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Tam da 30 yasimda okuyor olmam tamamiyle tesaduftu ama oyle dusunuyorum ki bu yaslarda okunmasi da gayet uygun düştü. Genc bir kizin ask heyecanı ve evliligiyle baslayan ama sonrasin da hayal kirikliklari ve mutsuzluga donusen hayatini oldukca huzunlu seyredeceksiniz. Toplumu ve ahlak yapisini, kadının evlilikte ve toplumdaki yerini, gorunusunu, gorevlerini, tum bunların icindeki cikmazini, kabullenmek zorunda kalisini ama yine bunlarin yani sira bu mutsuzlugun icinde aşka ozlemiyle gelisen iliskilerini, trajik sonuclarini, mutsuz bir kadının cocuguna ne denli uzak kalabilecegini anlatacak balzac.

Büşra Dağlar 
14 Kas 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 5/10 puan

Kitap bir kadını ,yaşadığı sorunları,üzüntüleri ,aşkını anlatıyor.

Kitaptan 42 Alıntı

ksk skrn 
22 Oca 09:50, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kadınlar yüceltilmeye pek düşkündürler; öyle de olmalıdırlar, çünkü saygı görmediler mi, yok olmuşlar demektir. Onun için, aşktan da ilk istedikleri bu duygudur.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 119 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 119 - Ezr yayıncılık)

Ölüme her gün biraz daha yaklaştığını görenlerin daldıkları birtakım düşler vardır ki bunların ortasında bütün hayat dikilir. Gözler önünden akar gider.

Otuzunda Kadın, Honore De BalzacOtuzunda Kadın, Honore De Balzac
ksk skrn 
22 Oca 09:44, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

..., otuz yaşındaki bir kadında bir alay tedirginlikler, ürküntüler, korkular, bunalımlar, fırtınalar kaynaşır; bir genç kızın aşkında bunların hiçbiriyle karşılaşmazsınız.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 118 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 118 - Ezr yayıncılık)
ksk skrn 
17 Oca 23:47, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Aptal bir adamı yönetmektense, kafalı bir erkeğin her dediğine boyun eğmek daha güzeldir;...

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 47 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 47 - Ezr yayıncılık)
ksk skrn 
22 Oca 20:27, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

...; ana yüreği dibinde her zaman bağışlama bulunan bir uçurumdur.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 222 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 222 - Ezr yayıncılık)
ksk skrn 
21 Oca 10:51, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tanrı mutsuzluk doğuracak bir tek yasa koymamıştır ortaya. Gelgelelim, insanlar bir araya gelerek O'nun eserini bozmuşlardır. Bizi uygarlık horluyor; doğaya kalsaydı bu kadar horlamazdı.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 98 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 98 - Ezr yayıncılık)
Necmiye 
27 Mar 22:39, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Gerçek acılar,görünüşte,kendilerine yaptıkları derin yatak da öyle durgundurlar ki,uyur gibi görünürler ama ,billuru delen o korkunç asit gibi ruhu kemirip dururlar.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 229)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 229)
Gulan 
17 Ağu 13:34, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Tüm duyularım uyuşuk, beynim işlemiyor, yaşamakta güçlük çekiyorum. Anlatılmaz bir korku ruhumu eziyor, duygularımı donduruyor, beni sürekli bir uyuşukluk içinde bırakıyor. Yakınacak sesim, derdimi anlatacak dilim yok.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 39 - sıradışı yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 39 - sıradışı yayıncılık)
Gulan 
17 Ağu 13:35, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

... aslında kendisi bir cellat olduğu halde, kurban geçiniyordu.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 48 - sıradışı yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 48 - sıradışı yayıncılık)
Gulan 
18 Ağu 19:09, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bir çocuğun yüzünde yaşlı bir kişinin düşüncelerini görmek kadar korkunç bir şey olamaz bana kalırsa.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 135 - sıradışı yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 135 - sıradışı yayıncılık)
5 /