Outliers (Çizginin Dışındakiler) Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

8,8/10  (20 Oy) · 
50 okunma  · 
22 beğeni  · 
2.028 gösterim
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici...
Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786055755300
 • Çeviri:
  Aytül Özer
 • Yayınevi:
  MediaCat Kitapları
 • Kitabın Türü:
Derya Berber Tali 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Çizginin dışındakiler 1000k nın bana kattıklarından; kimin tavsiye ettiğini hatirlamamakla birlikte öncelikle teşekkür ederim...Çizginin dışında bildiğimiz insanlar neden çizginin dışında bunu çok güzel anlatmış yazar.Hep en zeki olana ,en zengine, en çok bilene hayranlık duyarız ve büyük çoğunluk tarafından o insanlar bu dünyadan değilmiş gibi onlara giptayla bakarız. Bu kitapta tesadüfün , Şansın,aile ortamının ,doğduğunuz yerin ve doğum tarihinizin hayatınızı nasıl etkilediğini verilerle çok güzel anlatıyor. Beni en çok etkileyen kısmı ise dünyanın en zeki insanının şu an Fedai olmasıydı. Anlatılacak değil okunacak kitaplardan tavsiye ederim ...

Nebahat 
25 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Malcolm Gladwell bu kitapta başarının görünmeyen kısmını ele almış.Okunmaya değer,harika bir kitap.:)

Mithril / Buendia 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Başarı, sadece çalışarak olmaz, tamamen şansa dayalı da olmadığı gibi. Görüp de imrendiğimiz "vay be" dediğimiz insanların "o kişi" olmaları pek çok faktöre bağlıydı. Peki bunlar neler mi? İyi okumalar...

Müesser Turan 
21 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çalışmak başarıyı getirir ama yeterli değildir. Bu kitap ise bunu çok iyi anlatmış.

Kitaptan 4 Alıntı

Müesser Turan 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çok çalışmak, ancak hiçbir anlam taşımadığında bir hapis cezasıdır.

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 114)Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 114)
şule demir 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Lareau orta sınıfa özgü çocuk yetiştirme tarzını ''işbirliği odaklı eğitim'' olarak adlandırıyor. ''Çocuğun yeteneklerini,görüşlerini ve becerilerini'' etkin biçimde ''destekleme ve değerlendirme'' çabası. Yoksul anne babalar ise, tam tersi, ''doğal gelişim başarısına'' yönelik bir strateji izlemek eğiliminde. Sorumluluklarını çocuklarına bakmak, ancak onların kendi kendilerine büyüyüp gelişmelerine izin vermek olarak görüyorlar.
Lareau ahlaki açıdan bir tarzın diğerinden daha iyi olmadığını vurguluyor. Ona göre, yoksul çocuklar çoğunlukla daha iyi davranıyordu,daha az yakınıyordu,zamanı değerlendirmekte daha yaratıcıydı ve iyi gelişmiş bir bağımsızlık duygusuna sahipti. Ancak işbirliği odaklı eğitim, pratik açıdan çok büyük avantajlara sahip. Yüklü bir programı olan orta sınıf çocuğu sürekli deneyimden deneyime geçiş yapmakla karşı karşıya.Takım çalışmasını ve iyi yapılandırılmış ortamlarla nasıl başa çıkacağını öğreniyor.Yetişkinlerle rahat etkileşime girmeyi ve gerektiğinde fikrini çekinmeden, cesurca söylemeyi öğreniyor. Lareau'nun ifadesiyle, orta sınıf çocuklar ''hak sahibi olma'' duygusunu öğreniyor.
Hiç kuşkusuz bugünlerde bu tanım olumsuz çağrışımlara da sahip. Ancak Lareau en doğru anlamını kastediyor:''Kendi bireysel tercihlerinin peşinden gitme ve kurumsal ortamlarda etkileşimleri etkin biçimde yönetme hakkına sahipmiş gibi davranıyorlardı. Bu ortamlarda rahat görünüyorlardı;bilgi paylaşımına ve dikkatleri üzerlerine çekmeye açıktılar... Etkileşimleri kendi tercihlerine göre yönlerdirmek, orta sınıf çocuklar arasında yaygın bir davranıştı.'' Kuralları biliyorlardı. ''Orta sınıf çocuklar, dördüncü sınıfta bile,avantaj sağlamak için kendi yararları doğrultusunda davranır görünüyordu. Prosedürleri kendi isteklerine uygun hale getirmek için öğretmenlerden ve doktorlardan özel ricalarda bulunuyorlardı.''
Emekçi sınıftan ve yoksul çocuklar ise tam tersi ''mesafe,güvensizlik ve baskı duygusuyla'' karakterize edilmişti.Kendi tarzlarını nasıl ortaya koyacaklarını ya da kendi amaçları doğrultusunda bulundukları ortama -Lareau'nun harika tanımıyla- nasıl ''uyum sağlayacaklarını'' bilmiyorlardı.''

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 80)Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 80)
Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alexander’ın çalışması, ABD’de eğitimi tartışma biçiminin nasıl geri kalmış olduğunu ortaya koyuyor. Sınıfları küçültmek, müfredatı yeniden yazmak, her öğrenciye pırıl pırıl yepyeni bir dizüstü bilgisayar almak ve eğitim fonlarını artırmak gibi konuları tartışmak için çok fazla zaman ayrılıyor ki bütün bunlar okulların yerine getirdiği görevde bir şeylerin kökten yanlış olduğu izlenimini yaratıyor. Oysa Eylül ile Haziran arasında neler olduğunu gösteren ikinci tabloya bir bakın. Okullar işe yarıyor. Başarılı olmayan çocuklarla ilgili tek sorun sadece okula gittikleri sürenin yeterli olmaması.

Asyalıların matematikte gösterdiği üstünlüğün nedenleri ansızın daha da belirgin hale geldi. Asya’daki okullarda uzun yaz tatilleri yok. Neden olsun ki? Başarıya giden yolun yılda 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak olduğuna inanan kültürler kesinlikle çocuklarına yazın üç ay aralıksız tatil yaptırmayacaktır. ABD’de öğretim yılı ortalama 180 gündür. Güney Kore’de 220 gün. Japonya’da ise 243 gün.

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm GladwellOutliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell
Kemal Ersin Yılmaz 
31 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Herhangi bir şeyde çok iyi, gerçekten iyi olabilmeniz için en az 10 bin saat alıştırma yapmanız gerekir."

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm GladwellOutliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell