Özgürlükten Kaçış

9,7/10  (6 Oy) · 
43 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.133 gösterim
... Çağdaş toplumlarda birey, kendi yazgısıyla başbaşa bırakılmakta bu da kendisine korku ve güçsüzlükten başka bir şey getirmemektedir. Kendini içinde yaşadığı dünyadan ve toplumdan soyutlanmış duyan bireyler gittikçe çaresizleşerek yeni diktatörlüklere, totaliter yönetimlere verimli bir zemin oluşturmaktadır. İşte Dr. Fromm, bu çok önemli konuyu bilimsel yöntemlerle inceleyerek, herkesin anlayacağı bir dille gözler önüne sermektedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 1996
 • Sayfa Sayısı:
  234
 • ISBN:
  9789753880428
 • Orijinal Adı:
  Escape From Freedom
 • Çeviri:
  Şemsa Yeğin
 • Yayınevi:
  Payel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Akif 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Özgürlük? Gerçekten özgür müyüz? Yılların getirdiği gelişmişlik insanın doğaya hakim olmasını sağladı. Özgür olacağımızı, olduğumuzu düşündük fakat ekonominin küçük dişlileri robotları haline geldik. Fromm kitabında özgürlüğü ruh bilimsel açıdan; tarihsel, ekonomik, davranışsal öğeleri de katarak incelemiş. Naziler için farklı bir başlık açmış. İnsanların nasıl kendi özgürlüklerinden vazgeçip kendilerine göre yüce olan bir değere adadıklarından bahsetmiş.
Çoğu kitapta gördüğümüz 'Öz Türkçe' kelimeler kullanma kaygısı bu kitabın çevirmeninde de görülmekte. Görüngü, edim gibi kelimelerin kitabı okumamı zorlaştırdığını söyleyebilirim.

Kitaptan 14 Alıntı

efla- 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu

İnsanların bazı konularda, örneğin siyaset konusundaki görüşlerini incelediğimizde de aynı görüngüyle karşılaşıyoruz. Ortalama bir gazete okuruna, belli bir siyasal sorun konusunda ne düşündüğünü sorun. "Kendi" görüşü olarak size, okuduğu şeyleri az çok eksiksiz bir şekilde aktaracaktır, ama gene de -işte bu nokta önemlidir- söylediklerinin, kendi öz düşünmesinin sonucu oldukları inancındadır.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 158)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 158)

İnsanlar herhangi bir şeyi yapmaya bir dış kuvvet tarafından açıkça zorlanmış olmadıkça kendi kararlarını kendilerinin verdiğini ve bir şeyi arzu ettikleri zaman da bunu gerçekten kendilerinin istemiş olduğunu sanırlar.Fakat bu kendimizle ilgili en büyük yanılgılardan biridir.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
efla- 
 30 Tem 2016 · Kitabı okudu

Bencillik
Bencillik, kendini sevmeyle değil, tam tersiyle aynı anlama gelir. Bencillik, oburluğun bir türüdür. Bütün oburluklar gibi bu da doymakbilmezlik niteliği içerir, bunun sonucu olarak da hiçbir zaman gerçek bir doyuma ulaşmak söz konusu olmaz.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 103)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 103)

Luther, insan doğasında, onun iradesini kötüye yönelten ve insan için kendi doğası temelinde iyi şeyler yapmayı olanaksızlaştıran doğuştan bir kötülüğün var olduğunu savundu. İnsan şeytansı ve kötü bir doğaya sahiptir.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm

Bir özgürlük eğilimi olarak başkaldırma eylemi mantığın başlangıcıdır. Tanrının buyruğu altındaki insanın özgür iradesi yoktur; o ancak ya tanrının ya da şeytanın iradesinin bir tutsağıdır, hizmetçisidir, kölesidir.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
volkan şentürk 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karanlıkta ıslık çalmak ışığı getirmez.Yalnızlık, korku ve şaşkınlık yerli yerinde kalır.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
Akif 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kapitalizm
Elbet, lükse para harcayan ya da "gösteriş savurganlığı" yapan kapitalistler vardır, ama kapitalizmin klasik temsilcileri, harcamayı değil çalışmayı sevmişlerdir daha çok.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 126)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 126)
efla- 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu

Yaşamın kendine özgü bir iç dinamizmi vardır; bu büyüme, dile getirilme ve yaşanma eğilimindedir. Bu eğilimin engellenmesi halinde, yaşama yöneltilen enerjinin, bir parçalanma süreci geçirdikten sonra, yıkıcılığa yöneltilmiş enerjilere dönüştüğü anlaşılmaktadır. Başka şekilde söyleyecek olursak: Yaşama yönelik itkiyle yıkıcılığa yönelik itki, aynı ölçüde bağımsız etmenler değildir, tersine işleyen bir içsel bağımlılık içindedirler. Yaşama yönelik itki ne ölçüde engellenirse, yıkıma yönelik itki o ölçüde güçlenecektir; yaşam ne kadar gerçekleştirilirse, yıkıcılığın gücü o ölçüde
azalacaktır.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 152)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 152)

Rönesans kapitalistinin elindeki servet ve güç onda olmadığından, ayrıca insanlarla ve evrenle bir olma duygusunu da yitirdiğinden, bir bireysel hiçlik ve çaresizlik duygusu sarar içini. Cennet, bir daha bulunmamak üzere yitirilmiştir, birey tek başına dünyaya karşı durmaktadır. Sınırsız ve tehdit edici bir dünyaya fırlatılmış bir yabancıdır o.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
Akif 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

#Günümüz Türkiyesi
Nazi makinesinin üyesi olmayanlara; Yahudilerin ve siyasal düşmanların elinden alınan işler verilmişti; geri kalanlara gelince, onlara daha fazla ekmek verilmiyordu gerçi ama "meydanları" vardı. Bu sadistçe görünümlerin ve üstün ırk oldukları duygusunu veren bir ideolojinin sunduğu coşkusal doyum -hiç değilse bir süre için- yaşamları ekonomik ve kültürel açıdan yoksullaşmış insanlar avutabildi.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 228)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 228)
2 /