8,7/10  (131 Oy) · 
311 okunma  · 
99 beğeni  · 
2.071 gösterim
Toplumsal hayatın kıyısında yer alan "silik" bir karakterin, Akakiy Akakiyeviç adlı sıradan bir "devlet memuru"nun trajikomik hikâyesi anlatılıyor Gogol'ün Palto'sunda. Trajik olanla komik olanın ustaca bir araya getirildiği bu hikâye, gerek Rus edebiyatını gerekse dünya edebiyatını yarattığı karakter itibariyle derinden etkilemiştir. Modern hayatın bürokratik mekanizmaları içine çekilmiş, para sıkıntısı çeken, işini kaybetmekten ürken, çevresindeki insanlar tarafından sürekli aşağılanan, ezilip hor görülen bir memurdur Akakiyeviç. Kendini gerçekleştirdiği tek eylemse, "şevkle" yaptığı işidir: 

Bu işte, yani mektupları temize çekme işinde sadece kendine ait, değişik, hoş bir dünya bulurdu. İşini yaparken duyduğu mutluluk yüzünden okunurdu; bazı harfler gözdesiydi ve sıra bu harfleri yazmaya geldiğinde kendinden geçer, gözlerini kırpıştırır, gülümser ve sanki dudaklarıyla kalemine yardım ederdi. Yüzüne bakınca kaleminin ucundan hangi harfin dökülmekte olduğu kolayca anlaşılırdı.

Kara kışın soğuğundan korunmak için bir paltoya ihtiyaç duyan Akakiyeviç'in, bu paltoyu güç bela edinmesiyle birlikte bütün hayatı altüst olur, komik olan yerini trajik olana bırakır… 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786053140283
 • Orijinal Adı:
  Şinel
 • Çeviri:
  Aslı Takanay
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sergen Özen 
 30 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Hırsların, korkuların ve kendinden yüksek mevkideki insanlar karşısında içine düşülen bocalamalar, kendilerini önemsizleştirerek direnmelerini ve sosyal yaşamın "bayağı"lığının büyük eleştirisidir Palto. Akakiy Akakiyeviç, başlarından geçenlerle ve iç dünyasında neler olup bittiğiyle ilgilenmeyen, insanlara karşı mesafeli yaklaşan, ev ile iş arası yaşamını geçiren sıradan memurlardan biridir. Güç delisi Rus toplumunda özümsenmeyen, ilgi çekmeyen, iç dünyasına kapanık bir karakterdir Aynı zamanda. Sınıf ayrımında ve toplumsal rejimde trajik olanı göstermiştir Gogol. Ve bu eseri Edebiyatta insancıl ve gerçekçi bir hikâyenin başlangıcı olarak kabul görmüş; Ardından Rus edebiyatında ve farklı coğrafyalardan öykücüler için örnek teşkil etmiştir.
Kısaca özetleyecek olursak, Gogol, Akakiyeviç üzerinde mazlumların imgesini algılamak, "Büyük İnsan"ı ve Toplumsal hiyerarşi'yi eleştirmek istemiştir. Nabokov ve Belinski'nin kitap üzerindeki olumlu-olumsuz eleştirileri de okunmaya değer, hatta bu bölümleri okuduğunuz zaman kitabı daha iyi kavradığınızı anlayacaksınız.

"Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık" sözünü duyduğumdan beri daha da meraklanmıştım bu kitap için ve şimdiye dek geciktirdiğim için çok pişmanım.
Sözün kime olduğu birebir bilinmese de Dostoyevski ve Gorki'nin üzerinde tahminler yoğunlaşmakla birlikte tüm Rus yazarların bu fikre katıldığı belirtilmiştir.

Gogol, insan onurunun, gururunun, kişinin kendisine duyduğu saygının, özgüvenin yerle bir edilmesini o kadar güzel anlatmış ki...
Empatiden yoksun insanların, belli bir hayat felsefesi olmadan, "diğerleri" diye adlandırdıkları insanlarla dalga geçmekten başka bir şey bilmedikleri bir dünya.
Kimisi paragöz, kimisi yalaka, kimisi karısının sözünden korkan alkolik. En önemli ortak özellikleri ise bencillik, çünkü parasızlık, işlerinden olma korkusu bu insanlara her şeyi yaptırır hale gelmiş.
Akakiy Akakiyeviç ne kadar da sakin, sessiz, saygılı, içine kapanık, kendini işine gücüne adayan - işi; mektupları temize çekmek ve gerçekten işini çok severek yapıyor, tam anlamıyla bir adayış- bir karakter. Kıt kanaat geçindiği hayatında bir gün onarılmayacak kadar eskiyen paltosunun yerini güç bela biriktiriği para ile diktirdiği yeni palto alır ve işte hayatının yönünü değiştiren bu palto bakın nelere neden olacak.

İyi okumalar dilerim.

Rıfat ÇELEBİ 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İşinden başka sosyal hayatı olmayan yoksul, bakımsız ve asosyal bir adam... Petersburg'un ayazında ısıtmayan paltomsu bir elbise...Kabuğundan birazcık uzaklaşmasıyla soyulan Akakiyeviç'in hak arama mücadelesi ve karşılaştığı soğuk muamele... Trajik bir ölüm...
Gogol, emri altındakilere üstten bakmayı disiplin addeden mühim (!) adamların cakasını bir paltoyla söndürüyor.Bu hikayesinde insanların sorunlarına çözüm bulmaktansa onları oyalayan bürokrasiyi, otoritesi adına özünden uzaklaşan makam sahibi mühim (!) adamları, hiyerarşiyi ve ast-üst ilişkilerini eleştiriyor. Alaycı,iğneleyici ve samimi bir dille makamların ve paltoların adeta rahatını kaçırıyor. Petersburg ayarında soğuk, bir palto ayarında sıcak, hem yandıran hem donduran bir hikaye... Gogol bu dünyada yaşadığı bile hiç bilinmeyecek  birinin hak savunuculuğunu üstleniyor ve gerçek bir hikayenin fantastik sonuyla pişmanlık ve empati duygularını tavan yaptırıyor. Akakiyeviç bu "ye kürküm ye" dünyasına bir palto, Gogol da büyük bir ders bırakıyor.
-"Bu ne cüret! Siz neyi okuduğunuzu biliyor musunuz? Elinizde tuttuğunuz kitabın farkında mısınız?"
-Evet, bu kitap içinden Dostoyevskiler çıkabilecek derinlikte bir kitap...
İyi okumalar...

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kaybedilen sadece bir palto muydu ? Alay edilen, hor görülen Akaki Akakiyeviç miydi ? Nikolay Vasilyeviç Gogol kısacık kitabında öylesine muhteşem dile getirmiş ki ! Çarlık Rusya' sında yaşanan bu em pati yoksunluğu ve sosyal sınıf baskısı günümüzde de farklı bir şekilde hala fazlası ile yaşanmakta ne yazık ki. Mutlaka okunası bir kitap...

haribu 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Palto,kısacık bir uzun öykü...Öykünün kahramanı sadece işini yaparken mutlu olan,onun dışında sosyal ilişkiler geliştirmemiş,bunları gereksiz bulan elli yaşının üzerinde bir memur...İşini yaparken mutlu olan derken ,işine aşık bir adam; metinleri kopyalıyor.Harfleri yazarken hissettiklerinin betimlendiği cümleleri çok beğendim.
Rusya'da kışlar çetin,kahramanımızın yeni bir paltoya ihtiyacı oluyor ve birden tüm hayatı" yeni palto" ya ulaşmak oluyor.Artık yeni bir amacı ve eskiden hissettiğinden daha fazla yaşama sevinci var.

Paltoya ulaşmasıyla gelişen olayları biraz üzüntüyle okudum,yazara "bu kadarını yapmasaydın " dediğim oldu, ama asıl puanı kitabın son bölümüne verdim :)
Mutsuz sonları çok sevmem ama fantastik son mu,değmeyin keyfime :)
Yazarın olayları o noktaya taşıması benim açımdan takdire şayan.

Elif Alp 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Nikolay Vasilyeviç Gogol'un yazdığı Gerçekçi Rus Edebiyatının bana göre mihenk taşları arasında kabul edilmesi gereken ve sınıfsal ayrılıkların insanların hayatını nasıl etkilendiğini anlatan kısa ve bir o kadar güzel anlatıma sahip hikaye. Hikayeden bahsetmek gerekirse anlatıldığı dönemde yaşanılan sosyal sınıf baskısının, alt sınıf insanlar üzerinde bıraktığı etki hikâyede anlatılmaktadır. Hikayemizin kahramanı olan Akakiy Akakiyeviç devlet dairesinde çalışan bir memurudur. Sabahtan akşama kadar resmi belgeleri kopya etmektedir. En büyük hayali ise eskimiş olan paltosunu değiştirmektir. Bunun için için para biriktirmektedir. Sonunda istediği paltoyu elde eder ancak; paltosu bir gece evine giderken çalınır. Yeni paltosunun çalınması üzerine bulunması için bir bakandan yardım ister ve bunun üzerine bakan tarafından çok kötü bir şekilde azarlanır. Bu durum kahramanımız üzerinde çok büyük bir etki yapar ve üzüntüsünden hastalanıp ölür. Ancak hikaye burada yeni bir dönemece girmektedir; aslında kahramanımızın ölümünden sonra hayalet olarak kasabada görüldüğüne ve geceleri insanların paltolarını aldığına dair çıkan söylentiler nedeniyle olaylar her geçen gün daha da büyümektedir. Son olarak kendisini azarlayan bakanın paltosunun çalınmasıyla bu olaylar son bulur. Sonuç olarak Sosyo-ekonomik durumda oluşan uçurumun insanların hayatlarını ne kadar derinden etkilediğinin anlaşılması adına kesinlikle okunması gereken bir eser...

Rabia Çelikhası 
22 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde

Empati yoksunu insanların acımasız yanıyla yüşleştiriyor kitap...
Vicdan geç kaldıktan sonra gideceği yere, yansıyacağı duruma; yitip gidenler oluyor. Sonrası nafile... A.Akakiyeviç e sanırım tek ben üzülmedim. Günümüzde de pek çok örneğine rastladığımız bu dramdan keşke birkaç insan ders çıkarabilse. Önsöz de yazan ''HEPİMİZ GOGOL UN PALTOSUNDAN ÇIKTIK'' sözü ise bu yazarın yeteneklerini kanıtlar nitelikte. Tek solukta bitirdiğim kitabı okumak için çok geç kalmışım. Bence okumayan herkes geç kalmış.
Kış günü bizim de içimizi üşüttü bu eski sabahlık..

Ahmet Samsa 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gogol'le ilk tanıştığım ve başka kitaplarını da merak etmeme sebep olan kitaptır.
Kitabın anlatıcısı yazar ve yer yer mizahi bir dille yazarlığına ve okuyuculara da göndermelerde bulunuyor. Kısacık bu uzun öykü daha uzun olsa da bir an bile okuyucuyu sıkmadan okutabilirdi kendisini. Nitekim kitap bittiğinde "keşke gerçekten daha da uzun bir uzun öykü olsaydı" demeden edemedim ben şahsen.
Kitabın ana karakteri Akakiy Akakiyeviç, yazarın deyimiyle: "...bir böceği iğneyle tutturup mikroskop altında inceleme fırsatını kaçırmayan doğabilimcilerin bile ilgisini çekmeyen bir insan..." Gogol, insanlarla sosyal ilişkileri zayıf olan, kendisiyle dalga geçenleri hiç umursamayan ve işini şevkle yapan bu dokuzuncu dereceden memur Akakiy Akakiyeviçin hikayesi aracılığıyla dönemin Çarlık Rusyası'nda sosyal sınıf baskısını ve insanların ne kadar zor bir hayat sürdürdüklerini gözler önüne sermiş.
Kitabın konusuna gelince Akakiy Akakiyeviç yeni bir paltoya ihtiyaç duymaktadır, bunun için önemli fedakarlıklar yaparak para biriktirmektedir Ve bir noktadan sonra Akakiyeviç'in bu dramatik öyküsü fantastik bir hal alıyor. Devamını kitaptan okumalısınız ki bence herkes tarafından okunmalıdır.

Nergiz 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Nasıl inceleme yazmam gerektiği ile çok düşündüm. Öncelikle kitabın dili, anlatımı gayet sade ve anlaşılır. Sayfa sayısının azlığı ile hemen okunacak bir kitap. Yazarın realist yanı kitabin ana karakteri Akakiy Akakiyeviç' in hayatı ile hayat buluyor. Dönemin ilerleyen sorunsal yaşantısı ile para sıkıntısı çeken Akakiy bir büroda işini severek yapan, iş arkadaşlarının alaycı tavırlarını umursadan ve sırtındaki eski paltosuyla zorlu bir şekilde geçimini sağlamakta. Rütbe atlama derdi olmadan kopyalama işini severek hatta bağımlılık ile gerçekleştiriyor. Hayatın ve insanların acımasızlığı karşısında kendini işine veren. Akakiy Akakiyevic artık yeni palto alması gerektiğini farkına varır.Güç bela aldığı palto ile hayatı değişir.
Yazar hayatın tüm acımasız yönlerini ,sosyal sınıf baskisinda alt sınıfta yaşanılan esitsizligi, insanlarin üzerindeki etkisini , tüm çıplaklığıyla bize öyle bir aktarıyor ki kitabı okurken etkilenmemek elde değil. Rus edebiyatını ağır eleştirmekten dolayı suçlanan yazar Gogol'un bu eseri kitabın sonundaki Dostoyevski'nin sözü ile tam bir başyapıt bence.
"Hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık. "

Damla 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Dostoyevski söylemiş, "Hepimiz Gogol'ün Palto'sundan çıktık" diye. İnsan bu hikâyeyi okuyunca, bu sözün ne demek istediğini tam anlamıyla idrak ediyor. Unutmamak lazımdır ki, paltosuz bırakanlar gün gelir paltolarından olabilir.

Kitap tam anlamıyla muhteşem. Ölmeden önce okunması gereken kitaplardan biri.

4 /

Kitaptan 21 Alıntı

Ne de olsa insan ruhunun derinliklerine gizlice süzülüp, neler düşündüğünü öğrenmek olası değil.

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 51 - Ayrıntı Yayınevi)Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 51 - Ayrıntı Yayınevi)
Ahmet Samsa 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...insanlar Akakiy'i her zaman aynı noktada, aynı tavırla, aynı unvan altında, aynı işi yaparken gördüler, öyle ki sonunda, onun dünyaya aynen bu şekilde, kelleşen alnı ve resmi üniformasıyla geldiğine inanır oldular.

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 12 - Kolektif Kitap)Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 12 - Kolektif Kitap)
haribu 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Böyle durumlarda genç adam yüzünü ellerine gömer, insan kalbinde ne az insancıllık olduğunu, eğitimli, herkesin iyi ve yüce saydığı insanlarda bile ne çok kabalık ve acımasızlık bulunduğunu düşünürdü.

Palto, Nikolay Vasilyeviç GogolPalto, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Beytullah Ömer DUMLU 
 20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mühim adamın tam olarak ne işle meşgul olduğu, bugüne kadar hala netlik kazanmayan bir konudur.

Palto, Nikolay Vasilyeviç GogolPalto, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Beytullah Ömer DUMLU 
 20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Odasına da, eşyalarına da mühür vurulmadı, çünkü ne bir mirasçısı vardı ne de geriye miras diye adlandırılabilecek birşey bırakmıştı.

Palto, Nikolay Vasilyeviç GogolPalto, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Beytullah Ömer DUMLU 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hiç yol yordam bilmez misiniz siz?Bu makama doğrudan başvurabileceğinizi mi sanıyorsunuz?

Palto, Nikolay Vasilyeviç GogolPalto, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Ilayda Caner 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mühim olanlar
''..kendileri yalnızca kısa bir süre önce mühim adam olmuştu ve daha önceleri mühim adam değildi. Aslında kendisinden daha mühim olan diğer adamlarla karşılaştırılınca, bu adamın konumu hala pek de ''mühim'' olarak değerlendirilemezdi. Gelgelelim, bu gibi ''aslında mühim olmayan adamların'' çevresinde onların mühim adam olarak görülmesini sağlayan insanlar da her daim var olmuştur.''

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 51 - Bordo Siyah)Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 51 - Bordo Siyah)
haribu 
 03 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İşini Akakiy Akakiyeviç kadar şevkle yapan bir memur daha yoktu. "Şevkle" mi dedim? Hayır, işini tutkulu bir aşkla seviyordu o.
Resmi belgeleri temize çekerken bin bir çeşit güzelliklerle dolu bir dünya seriliyordu gözlerinin önüne. Kopyalamaktan aldığı zevk yüzünden okunuyordu.
Özellikle bazı harfleri şekillendirmek ona bambaşka bir zevk veriyor, o harflere geldiğinde farklı bir adam oluyor, gülümsüyor, gözleri ışıl ışıl parlıyor, dudaklarını kıpırdatıyor, öyle ki kaleminden çıkan harfler yüzünden okunabiliyordu.

Palto, Nikolay Vasilyeviç GogolPalto, Nikolay Vasilyeviç Gogol

... ince, kültürlü, terbiyeli kişilerde, hatta toplum tarafından asil insanlar olarak kabul görmüş kişilerde bile ne kadar GADDAR bir yan olabildiği gerçeğini gördükçe, derinden sarsıldı.

Palto, Nikolay Vasilyeviç GogolPalto, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Murat IŞIK 
10 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

’Yani, palto için gerekli olan paranın ilk yarısı elindeydi, ama diğer yarıyı nereden bulacaktı? Bir kırk ruble daha nereden bulabilirdi ki? Akakiy Akakiyeviç, düşündü… düşündü… ve sonunda günlük harcamalarını kısmak zorunda olduğuna karar verdi; en azından bir sene boyunca bunu yapması şarttı. Akşamları çay içmeyi bırakacak, mum da yakmayacaktı; eğer çalışması gerekiyorsa, ev sahibesinin odasına gidecek ve işini onun mumunun ışığında görecekti. Dışarı çıktığında ağırlığını ayaklarına vermeden, nerdeyse parmaklarının ucunda basarak yürüyecek ve elinden geldiği kadar adımlarını, düzgün kaldırım taşlarına denk getirmeye çalışacaktı, böylece ayakkabılarının tabanları hemen aşınmayacaktı. Çamaşırlarını da yıkamaya daha seyrek gönderecek, böylece onların da hemen yıpranmasını engelleyecekti. Eve döner dönmez eskimesinler diye derhal giysilerini çıkaracak, sadece umarsızca geçip giden zamanın bile merhamet ettiği eski pamuklu gecelik entarisiyle oturacaktı. Doğrusu ya, başlarda bu sıkıntılara alışmak Akakiy Akakiyeviç’e oldukça zor geldi, ama bir süre sonra teker teker hepsine alıştı ve işler rayına girdi; hatta akşamları aç açına uyumak bile onu rahatsız etmemeye başladı. Evet, belki karnı doymuyordu, ama tüm düşüncelerinde yer eden ‘gelecekte sahip olacağı paltoyla ilgili hayaller’, ruhunu yeterince besliyordu. Sanki yaşamında eksik olan bir şeyin yarattığı boşluk doldurulmuştu; sanki evlenmişti; sanki yanında, yaşamakta olduğu anı paylaşan biri vardı, artık yalnız başına değildi…’’

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 39)Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 39)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız