Pargalı ve Hatice

8,2/10  (11 Oy) · 
49 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.055 gösterim
Biri, öfkesi kılıçtan keskin, gazabı bin ölüme bedel bir babanın, Yavuz Sultan Selim'in biricik kızı. Geleceğin padişahı Süleyman'ın kız kardeşi. Hatice Sultan. Diğeri, büyük hayalleri olan bir köle. Pargaiı İbrahim. Hayat onları büyük acılarla, öfkelerle biledi. Yüreklerinde aşk yerine kin ateşleri yaktı. Hatice, örselenmiş genç kızlığının ve yitirilmiş, gizli bir tutkunun ruhunda yarattığı enkazın altında ayakta durmaya çalışıyordu. Pargaiı, sınır tanımayan hayallerinin ve içinde sakladığı korkunç sırrın mayaladığı intikam duygusuyla mucize arıyordu. Ve bir gün yolları kesişti. Herkes, içlerini yakan ateşin i söneceğini, fırtınaların dineceğini sandı. Oysa kalplerinde küllenen ateş, Osmanlı'nın tarihini değiştirecekti.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  840
 • ISBN:
  9786054560196
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
07 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Pargalının hırsı belki de Osmanlı döneminde ki en büyük hırstı.Kanuni Sultan Süleyman'ın ona verdigi hiç bir yetki hırsını tatmin etmiyordu.Hürrem Sultan:a kurduğu tuzaklar,Sehzade Mustafa'nın ölümünde ki rolü,sultan olma hırsı ...tüm bu olaylarda birinci adam olması ve Kanuni'nin ona olan güven ve inancı...
Doymak bilmeyen bir nefs ve bu uğurda kendine layık gördügü hazin son...
Pargalı İbrahim Paşa'nın çocukluğundan ölümüne ,aşkından sarayda ki gücüne kadar en ince detaya kadar yazılmış harika bir eser...Gerçekler ile kurgulanmış,sade ve akıcı bir dilde yazılmış tarihi bir kitap...

Berfun Berçin 
15 Kas 22:22, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap içeriği hakkında bilgi içerir.Keşke serinin ilk kitabı olsaydı.Sultan Süleyman,Süleyman'ın kız kardeşi Hatice ve Pargalı İbrahim'in hayatı anlatılmakta.Süleyman'ın padişah olma yolunda yaşadıkları ve amcasından aldığı darbe anlatılmakta.Ayrıca Sultan Süleyman ile Pargalı İbrahim'in nasıl kardeş olduğu anlatılmakta.Hatice,Sultan Süleyman'ın kız kardeşidir.Ve küçük yaşta,kendinden yaşça büyük bir adamla evlendirilir ama dul kalır.Yıllar sonra Pargalıya içten içe sevgi duyar.Ve Pargalı da,Hatice'ye karşı boş değildir.Hatice ile Pargalı'nın evlilik hayatı da anlatılmaktadır.Ayrıca Pargalı hırsı ile yüksek mevkilere gelir ama hırsları ile başa çıkması da gerekmektedir.Sultan Süleyman'ın evlilik hayatına da değilmiştir ama daha çok Hatice'nin yaşadıklarına odaklanılmıştır.Hatice'nin ölüm ile karşı karşıya kalması,ölümden kurtuluşu,aile ilişkileri ve evlilik hayatları anlatılmakta.Keyifli okumalar.

Kitaptan 18 Alıntı

Berfun Berçin 
14 Kas 08:20, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Dokuz yaşında bir gelin kız, baba kalbinin ne olduğunu nereden bilecekti ki?

Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 54 - Artemis Yayınları)Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 54 - Artemis Yayınları)
Berfun Berçin 
14 Kas 08:38, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Sakın ettiğim yemini unuttuğumu sanma. İbrahim unutmaz. Öcünü yanına komaz.

Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 108 - Artemis Yayınları)Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 108 - Artemis Yayınları)
Berfun Berçin 
15 Kas 21:45, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Hani dosttuk Hünkarııım? Hani senin makbülündüm?

Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 836 - Artemis Yayınları)Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 836 - Artemis Yayınları)
Berfun Berçin 
15 Kas 21:05, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Bu sınavı geçmek zorundasın.Başka çaren yok.

Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 736 - Artemis Yayınları)Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 736 - Artemis Yayınları)
Berfun Berçin 
14 Kas 08:40, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Ateş-i sevda ile yanan deli diyanetim
Yar elinden olmayan badeyi neyleyim
Vuslata ermeden yaşamakta bahtım
Gel ey ölüm, tatsız hayatı neyleyim

Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 109 - Artemis Yayınları)Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 109 - Artemis Yayınları)
Berfun Berçin 
13 Kas 20:29, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Kader! Duy sesimi! Sana meydan okuyorum. Daha ne kadar okun varsa fırlat üzerime. Daha ne kadar kurşunun varsa, sık. Top gülleleri, yıldırımlar, yağdır istersen! Teslim olmayacağım sana! Sultan Selim Han'ın kızı Hatice'yim ben! Yavuz derlerdi babama. Ben de Tomris Ece'yim. Yalın kılıç, yürüyorum üstüne. Bak,yaşıyorum. Yaşayacağım. Buna yaşıyorum denirse, yaşıyorum... Yok bu da yaşamak mı dersen; o da kabulüm. Yaşamıyorsam da var olacağım."

Pargalı ve Hatice, Demet AltınyeleklioğluPargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu
Berfun Berçin 
13 Kas 21:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Sultan da olsan, kul da, sarayda iki şey tehlikelidir. Biri konuşmak, öteki koşmak. Konuşan az, öteki koşmak. Konuşan az, dinleyen çok yaşar. Koşan da tez yorulur. Sakın koşma. Birini koşarken görürsen ya da birilerinin koşuşturduğunu duyarsan tedbirli ol. Unutma, saraylık yerde koşan ya ya taht almaya gidiyordur, ya da can.

Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 2 - Artemis Yayınları)Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 2 - Artemis Yayınları)
Berfun Berçin 
14 Kas 17:16, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Sen delirdin m?
Unuttun mu, diye bir kahkaha attı içinden. Ben Sultan Selim'in illetli kızıyım.Deli olduğumu yeni mi anladın? Sevdadan delirdim. Arzudan delirdim. Susuzluktan delirdim.

Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 220 - Artemis Yayınları)Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 220 - Artemis Yayınları)
Berfun Berçin 
15 Kas 21:43, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Şeytan ölümü bin kez hak eder Hünkarım. Kulunuz, Şeytan'ı gömdü.

Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 833 - Artemis Yayınları)Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 833 - Artemis Yayınları)
Berfun Berçin 
15 Kas 21:18, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Cihan Mabedi'ne iki İbrahim geldi
Biri put kırdı, diğeri put kıran oldu.

Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 764 - Artemis Yayınları)Pargalı ve Hatice, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 764 - Artemis Yayınları)
2 /