Parma Manastırı

8,4/10  (14 Oy) · 
66 okunma  · 
10 beğeni  · 
976 gösterim
İnsana büyük bir neşe veren yapıtlar vardır. "Parma Manastırı"nı okumak okura her şeyden önce, Stendhal'in yazma sevincine benzeyen bir okuma sevinci aşılar. İnsan yapıtın hemen hemen mucize diye adlandırılabilecek koşullarda yaratıldığını öğrenince, olağanüstü bir atılımın yaratılışa öncülük ettiğini kestirir. Hiçbir romanı yeniden okumak "Parma Manastırı"nı yeniden okumak kadar güzel olamaz; hiçbir edebi yapıt edebiyatın paradoksu'nun üstesinden bundan daha iyi gelemez; bu roman sınırları belirli, kapalı, eksiksiz olan ve kendi kendine yeten bir romandır; apaçıktır, okuru zamanın ve kaderin ağırlığından kurtarır. Yazarın romanın başından sonuna kadar yalnızca anlatma zevkine kapıldığı sezilir, tıpkı peri masallarında ya da serüven romanlarında olduğu gibi.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  564
 • ISBN:
  978-605-5819-19-4
 • Orijinal Adı:
  La Chartreuse De Parme
 • Çeviri:
  Cemal Balı Akal
 • Yayınevi:
  Helikopter Yayınları
 • Kitabın Türü:

Mizahın harmanlandığı bir eser. Yer yer gülümseyerek, bütününde ise mutlulukla, büyük keyif alarak okudum. Klasikler belki de her dönemde hitabetleri değişmediğinden bu denli kıymetli kalabiliyorlar. İnsan her konumda, her maneviyatta ve her dönemde aynı bileşimden oluşuyor, bu hali ise belki de en uzun ömürlü olarak klasikleri okurken yaşamaktayız.

BGM 
14 Eki 2015, Kitabı okudu, 10 günde, Puan vermedi

Fiyuvvv.. Sonunda bitti. Dili oldukça ağır,olay örgüsü karışık, olaylar arası geçişler çok hızlıydı. Kitabın kurgusal yapısını beğenmedim. Ancak her kitabın öğrettiği bir şey vardır. Bunda da gördüm ki aşık kadın her nesilde,dilde,dinde aynı muhteşemliği sergiler. Aşkın fedakarlığı hep aynı kalır.

Nuray Kirik 
04 Mar 22:23, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

19. yüzyılın önde gelen Fransız romancılarından Stendal Parma Manastırı'nda, İtalya'da geçen bir tutku ve siyasal serüven öyküsü sunuyor. Yazar 19. yüzyılın ilk yarısındaki İtalyan ve Fransız toplumlarını eleştirir.

Kitaptan 12 Alıntı

Sadettin TANIK 
18 Nis 14:33, Kitabı okudu, 9/10 puan

Yeryüzünde okumak da, başka herhangi bir konuyu öğrenmek de boşuna zahmettir. İnsan köyünün, mahallesinin papazına gereken haracını hiç aksatmadan verip.. Ona günahlarını anlattı mı, cenette iyi bir yer bulacağından emin olabilirdi.

Parma Manastırı, StendhalParma Manastırı, Stendhal

"Çevrenizde sevgi dolu yiğit kişiler, son nefesinizi vereceğiniz sırada elinizi sıkan soylu dostlar bulundu mu, ölüme bile aldırmazdınız."

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 72 - Can Yayınları)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 72 - Can Yayınları)
Tuncay YILDIRIM 
 19 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Mutluluk
''Yoksa mutluluk, yaşlılığın başlangıcında mı gelip sığınır insanın yüreğine?''

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 25)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 25)

"Tehlike akıllı adamı dahi yapar; denebilir ki gücünün üstüne çıkarır. Hayal gücü işlek insana ise, atakça olmakla birlikte, çoğu zaman saçma, romantik düşünceler esinler."

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 233 - Can Yayınları)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 233 - Can Yayınları)

"Akıllı bir adamın, en iyi ilkelerle, en iyi niyetlerle de davransa, ucundan kıyısından ya Voltaire'e, ya Rousseau'ya yakınlığı vardır."

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 166 - Can Yayınları)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 166 - Can Yayınları)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Klasikleri okurken
Klasikleri okurken Okuduğumuz bir klasiği, bugüne dek bize verilmiş okuma biçimlerinin dışına çıkıp nesnelliğimizi koruyabileceğimiz bir uzaklığa koyduktan sonra kendi öznelliğimizle devreyi bağlayarak okumak. Yapılacak olan bu.