Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım

7,5/10  (114 Oy) · 
615 okunma  · 
70 beğeni  · 
2.302 gösterim
Günümüzün en çok okunan yazarlarından biri olan Paulo Coelho, bu romanında Tanrı'nın kadın yüzünü keşfediyor. Mucizevi bir güce sahip, kendini dine adamış bir erkek ve onun aşkını isteyen, bu aşkı Tanrı'yla bile paylaşmaya yanaşmayan bir kadın: Pilar. Güçlü, ayakları yere sağlam basan bir kadın olan Pilar, çocukluk yıllarında yakın arkadaş olduğu bir erkekle on bir yıl sonra karşılaşır, onun büyüsüne yeniden kapılır. Oysa genç adam onun duygularını paylaşsa da karar verememekte, arzularını özgür bırakamamaktadır. Birlikte çıktıkları bir yolculuk, Pilar'ın yüreğini değişik deneyimlere açar. Yaptıkları bu uzun yolculuk boyunca, kendi yazgılarının ardına düşen çift, bir çözüm bulabilecek midir? Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım, çok farklı bir tutkuyu anlatıyor.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789755100975
 • Orijinal Adı:
  Na Margem Do Rio Piedra Eu Sentei E Chorei
 • Çeviri:
  Aykut Derman
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Hayat karmaşasında, Aşkla harmanlanmış kim olduğunu sorgulamanı, ne istediğinin üzerinde uzun uzun uzun düşünmene neden olacak ismi gibi kendi de güzel olan bir Coelho klasiği. Yani en azından benim hissettiğim böyle...

Sude Yabancı 
01 Ağu 21:22, Kitabı okudu, 5 günde, 6/10 puan

Paulo Coelho nun çok iyi bir üslubu olduğunu düşünmüyorum ve kitaplarında hep aynı hisse kapılıyorsunuz : rüya görmek . Olayın nasıl başlayıp , gelişip , bittiğini anlayamıyorsunuz ve bir iki sayfalık geçişlerden ve bu bölümlerin genelde düşünce olarak ifade edilmesinden dolayı olay örgüsü yavan ve kopuk geliyor insana
Ama ne kadar eksikleri olursa olsun kitaplarını bitirdiğinizde tatmin olmuş hissediyorsunuz ve bir dahaki kitap alımınızda eliniz tekrar tekrar Coelho ya uzanıyor . Belki de özgün felsefik anlatımından ben de tam olarak çözebilmiş değilim :)

AYŞE ŞİMŞEK 
13 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Derler ki Paulo Coelho ev hanımları için felsefe süslü popüler kitaplar yazar. Belki doğru, belki yanlış. Açıkçası belki de içimdeki ev hanımın dürtüsüyle adından etkilenip okudum kitabı. Ve beklentimin çook üstünde çıktı. Anlatmak istediği şeyi özümsedim, özleştirdim. Bazı yerlerde, katılmadım,eleştirdim. Ama genel olarak nefis bir kurgu, nefis bir içerik. Adının güzelliğini hak ediyor.

Hande Kırkımcı 
05 Eyl 20:41, Kitabı okudu, 26 günde, Puan vermedi

Kendime kızdım, nasıl olurda ben daha önceden bu yazarın hiçbir kitabını okumadım diye. Tek kelimeyle bayıldım, bir aşk bu kadar güzel mi anlatılır...Ancak aşkı yaşamış biri bunları anlatabilir. Gidip bir piedra irmagi bulup, aglayasim geldi, kesinlikle okunmalı

Yalçın Yaşar 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kitap, dünya üzerinde materyalist ve idealist olarak iki kampa ayrılan filozofların bile aslında ne kadar ortak yönleri olduğunu düşündürttü bana. Yazarın tamamen din temelli açıklamaya çalıştığı "yeterli sayıda insan inançlı olursa zamanla tüm insanların inançlı olacağı" tezi, diyalektik materyalizmin yasalarından biri olan "her madde yeterli bir nicelik birikimine uğradığında nitel bir sıçrama yapar" tezine ne kadar da benziyor.

sezen 
04 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Lise yıllarında okuyup çok etkilendiğim bir kitaptı. Pilar'ın çocukluk aşkına olan tutkusu ve daha sonra sevdiği adamı bir rahip olarak bulması... İnsanların dualarına tanıklık edişi, Tanrıyı farklı bir şekilde sorgulaması, İçe bakış ve derin bir aşk... Güzel bir eser, düşündüren bir kitap Portobello Cadısı ve Brida'nın aksine...

Menekşe Dalkılıç 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 7/10 puan

Hangimiz gençlik aşkimizi, icimizdeki atesi unutabilir ki.. iste aski icinde hic sönmeyen bir kadın kahraman yillar sonra bu duygusunu yeniden icinde hissetmeye baslar fakat karsisindaki insan degismis,kendisine bambaska bir yol cizmis ve buna tutkuyla askla baglanmistir. Ne olursa olsun o da sevdigi genc kizdan kopamamis ve hayat bir yerde onlari bulusturmustur. Bir insanla insan üstü bir varliga duyulan aşk arasında seçim yapmak,savaşmak. Coelho nun güzel anlatımiyla harika anektodlar çikaracagıniz bir kitap. Coelho okumayanlara tavsiye olunur.

Muzaffar Pashazade 
04 Haz 19:00, Kitabı okudu, 9 günde, 7/10 puan

Bir ben varım, bir de ben olup ta "o" diye söz ettiğim ben var. Farkımız nedir ki? Hangi hikayeyle kendimi bulacağım? Kimi ararken kaybettim? Kimin sayesinde bulacağım? Nasıl bir hikayemiz var? Bizi nerede birleştirip nerede ayıracak bu yollar?

elif dinç 
09 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Aşk acısını derinlemesine yaşatan....adeta somut tasvir eden bir kitap ama Tüm Coelho eserlerinde olduğu gibi sonu yokmuş hissi veriyor kitap ve ben genelde bir sona bağlanmış anlatıları daha çok seviyorum.

arzu amaç 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Romanı okuduğum dönemde " nasıldı?" diye soranlara hep aynı cevabı vermiştim : "Bir Piedra Irmağı bulmam gerek." Aşk acısını yaşamamış olanlar için birinci elden bir anlatım.

2 /

Kitaptan 54 Alıntı

“Beklemek. Aşk konusunda öğrendiğim ilk ders buydu. Gün sürüklenip gitmektedir, binlerce plan yaparsınız, olası tüm diyalogları düşlersiniz, davranışınızı değiştirmeye söz verirsiniz kendi kendinize - ve orada öylece beklersiniz, kaygılar içinde, sevdiğiniz insan dönünceye kadar.
O an geldiğindeyse, ne diyeceğinizi bilemezsiniz. Beklemekle geçen o saatler, gerilime dönüşmüş, gerilim korku halini almıştır; korkuysa, duygularınızı belli etmekten utanç duymanıza yol açar.”

Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo CoelhoPiedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho

Barajlar gibidir aşk biliyorum. Bir zerre suyun sızabileceği bir çatlak bırakırsanız, bu su duvarları yavaş yavaş kemirir ve öyle bir an gelir ki, akıntının gücünü artık kimse denetleyemez. Duvarlar yıkılacak olursa, aşk efendi olarak her şeye el koyar; neyi yapabilirim, neyi yapamam, sevdiğim kişiyi yanımda tutabilir miyim, tutamaz mıyım gibi sorular artık boşunadır... Aşık olmak denetimi elinden kaçırmak demektir.

Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo CoelhoPiedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho

Tanrı güneşin her gün yeniden doğmasını sağlayarak bizi mutsuz eden her şeyi değiştirmemiz için bize bir zaman tanıyor.Ancak biz her gün böyle bir zamanın bize atfedildiğini göremiyoruz.Bugünün hem düne benzediğini hem de yarına benzeyeceğini düşünerek yaşıyoruz.

Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo CoelhoPiedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho
Adar Erol☮ 
24 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

O çocuk, varlığını hep sürdürür. O küçücük çocuklara ne mutlu ki gökyüzü krallığı onlarındır.

Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho (Sayfa 42)Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho (Sayfa 42)
Esengül Ersoy 
4 saat önce, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Yaşam, biz doğmadan önce vardı, biz bu dünyadan ayrıldıktan sonra da var olmayı sürdürecek."

Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho (Sayfa 200)Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho (Sayfa 200)
ayamak 
08 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Beklemek insana acı verir. Unutmak acı verir. Ama ne karar vereceğini bilememek, acıların en büyüğüdür.

Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo CoelhoPiedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho