Piraye

8,0/10  (795 Oy) · 
3.924 okunma  · 
659 beğeni  · 
16.672 gösterim
Okudukça, dizelerin anısına dalıp kendimden geçtikçe, tehlikeli bir biçimde özdeşleşiyordum Piraye'yle.
Tiyatro sahnemde, bundan sonraki rolüm belliydi artık. Nâzım Hikmet'in Piraye'si rolünü oynamak...
Peki bana eşlik edecek oyuncu kim olacaktı?
Bunu düşünmek bile anlamsızdı; karşımda Sazım vardı ya...
ŞİİR YÜZLÜ PİRAYE... kendi yazdığı senaryolarda yaşıyor.
...Kim olursa olsun; evleneceğim insan, benim varlığımı yok sayarak bir başkasıyla beraberlik yaşayacak ve ben buna seryirci kalacağım ha...
Yazgıymış! İnanmıyorum yazgıya falan... Onu yaratan da, şekillendiren de bizleriz. Benim yazgım kendi çizeceğim yoldur! O yolda beraber yürümeyi kabullendiğim insanı da kimseyle paylaşamam ben...
YAZGIYA BİLE KAFA TUTACAK KADAR YÜREKLİ... Özgürlüğe âşık!
Ancak, başkaları tarafından yerinden oynatılan kilometre taşlarının, gene başkalarınca gelişigüzel dizilmesiyle önüne serilen yolda yürümeye mecbur bırakılınca... İşler değişiyor.
...Hiç hayıflanma, o şiirsellikten uzak düştün diye. Gözlerini aç ve o günlerde göremediğin gerçeği gör artık...
Nâzım da o sevda yüklü dizelerini eliyle bir kenara itip, daha sıcak bulduğu kollara koşmamış mıydı?
Haşim'in yaptığı, onunkinden çok mu farklı?
...Kendince tanrılaştırdığın, tapınmaktan gurur duyduğun putların, gerçekte basit birer taş parçası olduğunu ne zaman kavrayacaksın?
Ama. gönlün gerilerde bir noktaya takılı kaldıysa eğer, sevinebileceğin bir gerçeklik duruyor orada.
İşte şimdi, Nâzım'm kızıl saçlı Piraye 'siyle tam olarak özdeşleştin.
Kutlu olsun.
Fırtına gibi bir yaşam öyküsünün başoyuncusu oluveriyor PİRAYE...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  431
 • ISBN:
  9789752103924
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Tuncer KAHRAMAN 
09 Haz 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Diyirbakır ile İstanbul arasında gidip gelen bir aşk öyküsü içinde Diyrbakır kültürü töre aşk her şey var Canan Tan dan okunası bir roman bitince erken bitti devam etmeliydi güdüsü uyandıran bir eser.....

Esra Uyar 
27 Kas 23:46, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Romanlarda kavusamayan aşık görsem üzülürüm, çaresizlik görsem üzülürüm ama bu romanın bende bıraktığı duygu üzüntü mu yoksa öfke mi tam bilemiyorum ..
Her guzel şeyin bir sonu vardır evet biliyoruz bunu peki töre uğruna soyun devamı uğruna bir insan harcanır mı .. ? Bir de değil aslında üç insanı harcadı haşimin annesi ve babası .. Hem kendi oğullarını hem pirayeyi hemde çocuk doğurması icin getirtilen masum bir kadını.
Hangi insan üzerine gelen kumayi kabul eder ki hangi yürek sevdiği adamin başka bir kadına dokunmasına razı olur ki ..? Nasıl bir anlayış anlamıyorum bir kadın kısır diye harcanırken diğer bi insanı maşa olarak kullanılması ne kadar adil..
... """Ah piraye Nazım'ın pirayesinden ne farkın vardı .. Nazım da sevda yüklü dizelerini eliyle bir kenara itip, daha sıcak bulduğu kollara koşmamışmıydı..? Yere göğe sığdıramadığı Piraye'sini başka kadınlarla aldatmamışmıydi..?"" Haşimin de yaptığı , onunkinden çok mu farklıydı ... Hayir farklıydı Haşim ailesi kurbanı oldu..

Hayatımda derin izler birakacak bir roman daha . Ne çok hüzün var bu romanlarda tüm duygu geçişlerini yaşadım tavisye ederim.

Rabia Salman 
17 Ağu 11:19, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Çok akıcı ve çok duygusal bir kitaptı.Okurken kitabın içinde olmamak elde değil.Her bölümünde Piraye gibi hissediyorsunuz kendinizi. Ben okudum çok beğendim, herkese tavsiye ediyorum.:))))))

Esra TİĞİZ 
15 Eyl 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Canan Tan’ın en iyi kitaplarından bir tanesi olan Piraye adını Türk edebiyat dünyasının usta ismi Nazım Hikmet’in eşinden almıştır.

Romanda Piraye ismindeki genç bir kızın biyografisi hayat hikayesi olarak sunulmaktadır. Aile içinde yaşadıkları okul hayatındaki zorluklar, ilk aşk deneyimleri, evliliğe giden bir serüven ve evlilik sonrası yaşanan dram.

Piraye her genç kızın okuması gereken mükemmel bir hayat dersi kitabı diyebiliriz.

Başucumda Kitap 
 18 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İpucu içerir.

Kitabı çok çok kısa bir zaman önce bitirdim ve bilgiler tazeyken yazmak istedim. Piraye! Piraye özgürlüğü savunan ve elinden kitap düşürmeyen bir babanın kızıdır. Ayrıca Piraye Nazım Hikmet'in karısının adı. Şairin yasaklandığı yıllarda adına pekçok şiir yazılmış bir kadının ismidir Piraye aynı zamanda. Bu yüzden Pirayedir güzel kalpli karakterimizin ismi de. Özgürlü ruhunu babasına borçludur. Gittiği diş hekimliği okulunda birçok arkadaşlık kurar ve o kadar çok eğlenir ki kendini arkadaşlarınla seviyeli şekilde eğlenmeye adar. Arkadaşlarına ve arkadaşlığa her zaman sevgililikten daha önem veren Piraye birkaç tekliften sonra okula yeni gelen bir Ağayla tanışır. Herkes onu isminin yanına ağa hitabını ekleyerek çağırır. Diyarbakırın ilerigelen, adı duyulmuş, fazlaca riayet edilen bir ağanın çocuğudur Haşim. Belli süre konuşup tartıştıktan ve birbirlerini de biraz tanıdıktan sonra Haşim eve gelip babasından kızı ister. Böyle olmadığını anlayarak ailesini de çağırır. Hepsinin kanına ağa otoritesi işlemiştir. Bu hal ve hareketlerinden belli olmaktadır gelenlerin. Sonrasında ise Piraye ve Annesi Diyarbakıra gider. En muhteşem şekilde ağırlanılır. Tarihlerini öğrenirler ve Piraye bu şehre aşık olur. Birçok karara varıldıktan sonra Haşim ve Piraye evlenir. Ve önemli olaylar da buradan sonra başlar. Daha fazla anlatmak istemiyorum tadı kaçmasın. Şunu söyleyebilirim ki : Ne oluyor ? Ben kaldıramadım kitabı. Aşkın başka bir halde nefes bulmuş hali gibi. Bu başka bir kitap. En son Kürk Mantolu Madonnayı okurken bu izlenimlere kapılmıştım ama bu ondan da ayrı. Şaşırdım. Böyle mükemmel ve akıcı bir anlatıma şaşırdım. Konulara şaşırdım. Kültürlere şaşırdım. Tam olarak verilmek istenen mesajı çıkaramadım ama salim bir kafayla düşünüp bulacağım en kısa zamanda. Başucu kitabı ilan ettiğim bir başyapıtın ne mesaj verdiğini bilmemek de biraz değişik kaçar. Puanım 10 üzerinden 10. Çünkü ayrı bir hava var bunda. Aynı hissiyatların farklı anlatımı. Mükemmel anlatımı.

Nazlı Demir 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitap o kadar sürükleyiciydi ki nasıl bittiğini anlayamadım. Başında sıradan bir okul macerası izlenimi yaratsa da devam ettikçe şaşırtan bir kitaptı. Kitabı bitirdiğinde insan kitaba bakıp gözlerindeki yaşları sildikten sonra "Vay be" diyor..

Ceylan 
23 Mar 01:59, Kitabı okudu, 26 günde, Beğendi, 8/10 puan

Canan Tan'ın akıcı bir dille yazdığı bu kitabı okurken zaman sanki duruyor gibiydi. Su gibi yazılmış ve insanın içine işleyen bir hikaye hayata karşı görüşlerimde bana destek oldu. Piraye karakterinde kendimden parçalar buldum. Her insan da bu kitaptaki herhangi bir karakterde kendinden bir şeyler bulabilir. Diyarbakır'ı tanıdım ve sanki oradayı Piraye ile birlikte yaşadım. Kitabın sonunda kendime sorduğum soru; "Neden daha fazla Canan Tan okumuyorum?" En kısa zamanda böyle başarılı bir yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.

Tuğçe ÖRNEK 
15 Mar 12:41, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hiç kimsenin yaşamak istemeyeceği bir sonla biten yarım kalan Gönüllerin hikayesi. Finaliyle insanı ters köşe yatıran ilginç bir hikaye. Bi arkadaşımın tavsiyesiyle okudum ve hiç pişman olmadım. Tavsiye ederim.

Okuduğum ilk ROMAN dı. Belki de bu kadar yalın ve abartısız bir kitap bulamazsınız. Olay karmaşası yok. Karakter fazlalığı yok. Senaryo kopukluğu yok. Kesinlikle Canan Tan'ın en iyi projesi olmalı.

Canan Tan'ın tarzı biraz sade ve klasiktir, onda çok hareket bulamadığınız gibi sıkılmazsınız da.Bu romanında da genç bir kızın üniversite hayatı maceralarını, iş hayatına geçişini, ailesiyle olan durumlarını ve (en önemlisi) aşiret gelini olarak çıkıp türlü zorluklarla mücadele etmesi yer alıyor.En çok da onun tekrar doğurabilecek olmasına sevinmiştim.
Bir de şöyle bir gerçek var ki, bazı erkekler haddinden fazla kıskanç olabiliyorlar.

Kitaptan 39 Alıntı

Aysel 
26 Kas 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

“Seni tanıyamıyorum artık derken ne kadar da haklıydın. Ben de seni sevdikten sonra kendime hiç rastlamadım.”

Piraye, Canan TanPiraye, Canan Tan
şeyma Atay 
16 Eyl 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kim bilir belki bu kadar sevmezdik birbirimizi
uzaktan seyretmeseydik ruhunu birbirimizin.
Kim bilir felek ayırmasaydı bizi birbirimizden
belki bu kadar yakın olamazdık birbirimize.

Piraye, Canan Tan (Sayfa 13 - Nazım Hikmet Ran)Piraye, Canan Tan (Sayfa 13 - Nazım Hikmet Ran)
Aysel 
26 Kas 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Kör bir kuyunun dibine vardıktan sonra, yitirilecek hiçbir şey kalmadığı bilinci, umulmadık bir güç veriyor insana.

Piraye, Canan TanPiraye, Canan Tan
Ferah 
23 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Benim günlerden beklediğim kadar
Günler de benden bir şeyler bekler
Fakat heyhat
Benim günlere verdiklerimi
Onlar bana
Asla veremeyecekler."

Piraye, Canan TanPiraye, Canan Tan
Damla Özdemir 
11 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Hep bir adım önde oldum benden, hep! Senden öcümü aldığımı düşündüğüm anda bile benden öndeydin. İşte gene karşıma geçmiş' Nasıl istersen öyle olsun' diyorsun. 'ama ben de sana öyle bir ceza veririm ki... ' Verdin! Bu yükle yaşamak cezaların en büyüğü değil mi? Senin ölümündeki payımı düşündükçe, nasıl soluk alabilirim ben? Yaşama nasıl umutla bakabilirim artık? Kendinle beraber beni de öldürdün Haşim.

Piraye, Canan TanPiraye, Canan Tan
Nur E. 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Uzun süre kafes içinde yaşamını sürdürmüş, minik bir kuş... Kanatları işlevini yitirmiş.
Ve... kafesin kapısı açılıveriyor.
Kuş ürkek, kuş şaşkın... Değil uçmak , titreyen ayaklarıyla yürüyemiyor bile.
Ama özgürlük, onun kanında var. Çarçabuk yeniyor ürkekliğini. ÖZLEDİĞİ SONSUZLUĞA KANAT ÇIRPMAYA BAŞLIYOR.

Piraye, Canan TanPiraye, Canan Tan
Tuğba K 
23 Oca 19:35, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Erkek dediğin,başı öne eğik durmaz! Başını eğdirecek eylemlere de asla kalkışmaz.

Piraye, Canan Tan (Sayfa 361)Piraye, Canan Tan (Sayfa 361)
İlayda G. 
14 Mar 18:25, Kitabı okudu, 7/10 puan

Aşk yürek işi! Duygularla sarmalanmış... Beynin güç kazandığı, öne çıktığı yerde yüreğin işlevi geri plana düşüyor. Düşünceler ve mantık ağır basıyor.

Piraye, Canan Tan (Sayfa 112)Piraye, Canan Tan (Sayfa 112)
4 /