Piruze Şam'da Bir Türk Gelin

8,2/10  (176 Oy) · 
688 okunma  · 
132 beğeni  · 
3.020 gösterim
"Erkeklere 'Bu evde eksik oları sensin' dediğimizde, adamların yüzleri asılıyor. Biz kadınları, çok film izlemekle suçluyorlar. Keşke evlendikten sonra da ellerimizi tutabilselerdi. Başımızı dizlerinin üzerine yatırıp saçlarımızı okşasalardı. Erkekler evlendikten sonra bunları neden yapmıyorlar? Sahi, bunlar hep filmlerde mi yaşanıyor?"

Derlermiş ki, bazı hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlar içinde yankı bulan, eski bir çare ile zincirlidir ötekine.

Yaşadığı acı gerçeklerden kurtulmak için Şamlı bir kocanın elinden Türkiye'ye kaçan genç bir kadının oğullarına kavuşmak için verdiği mücadelenin hüzün dolu hikâyesi, hafızalarınızdan kolay kolay silinmeyeceğe benziyor.

İki Kişilik Yalnzılık, Sevmek Zorunda Değilsin Beni, Yatağımdaki Yabancı gibi çok okunan kitapalrın yazarı Sinan Akyüz’ün kaleminden genç yaşta Şam’da gelin olan Piruze’nin gerçek yaşamöyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız..
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  453
 • ISBN:
  9786051063058
 • Yayınevi:
  Alfa Yayınları
 • Kitabın Türü:
ayşe altın 
04 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitap okurken duygulanip agladigim ilk roman.. hem duygusal hem akıcı.. kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında.. başları sıkıcı olabilir ama okudukça kopamayacaginiz türden..

merve gökgöz 
19 Mar 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

kitap ilk görüşte aşk şeklinde başlayıp aşk üzerine yapılan bir evlilik bana göre yapılan yanlış bir evlilikti ve daha sonraları yaşanan çileleri anlatmakta yabancı bir ülkede gelin olmanın çektiği sıkıntılar eşinin onu aldatması,Şam'dan Türkiye'ye kaçarkenki yaşadıkları ve beni etkileyen tarafta evlatları için yaşadığı bütün sıkınıtlara göz yummasıydı

BİRSEN YILMAZ 
16 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

konu itibariyle çok etkileyici bir kitaptı. Çok duygulandım okurken, herkese tavsiye edeceğim bir kitap. Kitabın sonu da Türk filmi tadında bitmeseydi daha iyi olurdu diye düşünüyorum..

Günnur Ergin 
29 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Piruze 'nin yaşadıkları beni çok etkiledi... Yazar çok akıcı şekilde anlatmış yaşananları okurken hiç sıkılmadım.Çok severek evlenmesinin ardından yaşananlar , aşkının kısa sürede nefrete dönüşmesine sebep olan eş ve evlatlarından kopması halen günümüzde de yaşanan dramatik aile sorunlarından biri olması da çok üzücü...Merakla devamındaki kitabını da aldım ''Piruze ve Oğulları ''şimdi de onu okumaya başladım umarım Piruze için güzel günler vardır...

tuba artan onat 
13 Ağu 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

tekrarlar, uzun ve sıkıcı anlatıma sahip, öyküsünün güzelliğine rağmen yazarın anlatımı nedeniyle beğenmediğim roman. keşke daha az tekrarla, daha yaratıcı olarak anlatılabilseymiş. diğer taraftan anlatıldığı dönem Suriye'de ve Türkiye'de darbelerin oldu ancak ana karakterler üzerinde bunların etkisinin hiç belirtilmeden geçiştirilmiş sadece. çok beğenmedim. ama diğer taraftan dinlenmek için kolaylıkla okunacak kitap arayanlar okuyabilir.

mukavvadan adam 
 31 Eki 2016, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, Puan vermedi

kitabın akıcılığı çok güzel. merak uyandırıyor açıkçası elimden kitabı bırakmak istemedim:)
insan nasıl bir bakışta aşık olur da bir yaşanmışlıktan ders almaz. aşk işte bir hastalık.
şunu anlamış değilim hem şeriatla yönetilen bir ülke hem de bayanlara zorla mini etek giymeleri için baskı var, keşke baas rejimiyle ilgili bilgi verseydi yazar biraz..

özlem toptal 
02 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Su gibi akıp gitti kitap bir kadının hatta bir çok kadının yaşadağı cinsten bir hayat öyküsü çocukları olmadan geçirilen yıllar yürek sızlatan türden yumruğumu sıkarak okuduğum çok oldu en yakın hissettğin can canını yaktı .....merakla piruze ve çocukları kitabına devam etmek istiyorum bu hayat öyküsü bunca acıdan zamandan sonra nerelere gitti

Esma Meral 
19 Tem 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sinan Akyazı ün yine güzel bir romanı piruze Şam'da bir Türk Gelini Piruze çocukları için, evliliği için çabalayan iyi yürekli kadın... Mira nın ihaneti.. Çok sevdiği eşinin Wassim in aldatışı..

Çok basit bir dilli olduğu için bıraktım. Olay, kurgu güzel olabilir ama edebi yanı çok zayıf size bir şey katacağını düşünmüyorum .

Zeynep Aydemir 
31 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Bilmem Betty Mahmudi'nin “Kızım Olmadan Asla”sını okudunuz ya da seyrettiniz mi? 1991’de okumuştum ben. Ne zaman hikayesi arap ya da orta doğu ülkelerinden birinde geçen kitap okusam aklıma o geliyor. Başından, sonunu bilsem de okumaktan kendimi alıkoyamıyorum.
Piruze de böyle bir gerçek hikaye. Babası diplomat olan Piruze’nin çocukluğu Türkiye’de dayısı ve anneannesiyle geçiyor, sonrasında farklı ülkelerde anne babasıyla yaşıyor. Ta ki Şam’da Wassim’e aşık olup evlenene kadar.
Babasının bu evliliğe karşı çıkmasına rağmen, Sevim Teyze’nin kendi hayatından verdiği kötü örneklere rağmen Piruze bu evliliği genç yaşında yapıyor. Eminim siz de daha okumadan başından neler geçtiğini tahmin ediyorsunuzdur. Şeriat kanunlarına göre yönetilen, bu kanunla erkeğin canının çektiği 4 kadınla evlenmesini hiçbir şekilde ahlaksızca bulmayan, kocasının izni olmadan kadınların yurtdışına çıkışının yasak olduğu bir ülkede yabancı bir kadın olmak; aldatılmayı, fiziksel şiddeti, psikolojik baskıyı göze almayı gerektiriyor.
Benim düşündüğüm aslında Piruze’nin kendisi değil. Annesi ve babası! Piruze benim kızım olsaydı ne yapardım?! Babası gibi; evlendiği için ona kin besleyip hiçbir koşulda yardım elini uzatmamak ne kadar doğru ya da annesi gibi; pasif izleyici olmak, kızının örtbas ettiklerini görmezlikten gelmek. Hatta ta başında bu evliliğe izin vermek??!?
Sinan Akyüz’ün konuyu ele alışını, üslubunu çok beğendim. Akıcı bir şekilde ilerledi kitap. Hikayenin gidişatını tahmin etsem de hiçbir sayfasında sıkılmadım. Bu tarz kitapları seviyorsanız, tavsiyedir.

4 /

Kitaptan 13 Alıntı

Tuğba K 
26 Kas 2016, Kitabı okudu, 8/10 puan

Şu dünyada tek suçum, masumane bir şekilde, bir erkeğe aşık olmaktı.

Piruze, Sinan AkyüzPiruze, Sinan Akyüz
Tuğba K 
 03 Ara 2016, Kitabı okudu, 8/10 puan

Adalet mülkün temelidir (!)
"Türkiye'de en iyi avukat," dedi, "yalan sanatını iyi kıvırandır. Çünkü bu ülkedeki hukuk sistemi hak üzerine değil, mal üzerine kuruludur.

Piruze, Sinan AkyüzPiruze, Sinan Akyüz
Kemal EFE 
09 May 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

O zamanlar ne yüzme biliyordum, ne de denizciydim. Ama güçlü bir hisse kapılıp, aşk denizinin ortasına attım kendimi...

Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 51)Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 51)

Yakutları vakitler vererek satın alabilirsin, ama vakitleri, yakutlar vererek satın alamıyorsun.

Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 12)Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 12)
seher 
22 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Derlermiş ki, bazı hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlar içinde yankı bulan, eski bir çare ile zincirlidir ötekine."

Piruze, Sinan AkyüzPiruze, Sinan Akyüz
Ekrem Özkara 
 21 Eyl 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Aşktan kör olmuş birine nasihat vermek,sarhoş birinin eline kılıç vermeye benzer.

Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 106)Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 106)
sibel kunt 
07 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Erkeklere Bu evde eksik oları sensin dediğimizde, adamların yüzleri asılıyor. Biz kadınları, çok film izlemekle suçluyorlar. Keşke evlendikten sonra da ellerimizi tutabilselerdi. Başımızı dizlerinin üzerine yatırıp saçlarımızı okşasalardı. Erkekler evlendikten sonra bunları neden yapmıyorlar? Sahi, bunlar hep filmlerde mi yaşanıyor?"

Piruze, Sinan AkyüzPiruze, Sinan Akyüz
Meral Ceren 
19 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İmad başı önde, "En küçük kardeşimin," dedi içten bir sesle. "Ayakkabısı yırtık. Bunların parasıyla yeni bir ayakkabı alacaktım, söz vermiştim ona."

Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 276)Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 276)

"Yakutları, vakitler vererek satın alabilirsin ama vakitleri, yakutlar vererek satın alamıyorsun. Geçip gidiyor hayat adeta su gibi."

Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 10)Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 10)
senem reis 
 07 Kas 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Bu kitap gerçek bir hayat hikayesinden esinlenerek yazılmıştır.

Piruze, Sinan Akyüz (giriş)Piruze, Sinan Akyüz (giriş)
2 /