Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer

7,6/10  (39 Oy) · 
105 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.638 gösterim
Dikkat! İçerde Felsefespri var!

"Yılın en matrak çoksatarı"
-The Boston Globe-

"Çok güldüm, çok şey öğrendim, çok sevdim"
-Roy Blount Jr.-

Felsefe mi? Felsefeyi anlamak için büyük bir dehanın zekâsına ve peygamber sabrına sahip olmak gerekir. Bu doğru değil! Bu komik, ele avuca sığmaz, çok yönlü ve zengin içerikli kitap bu efsaneyi yerle bir ediyor.

"Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer..." ile birlikte kendinizi olağanüstü eğlenceli bir felsefe dersinin içinde bulacaksınız. Felsefi kavramların esprilerle nasıl aydınlatılabileceğini, mizahın da aslında büyüleyici bir felsefi içerik barındırdığını göreceksiniz. Ama bir dakika... Bu iki kavrayış yolu, yani felsefe ile espri aynı şey mi yoksa? Fıkra ve esprilerin kuruluşu ve etkisiyle felsefi kavramların kuruluşu ve etkisi aynı malzemelere dayanmaz mı? İkisi de aynı şekilde aklımızı gıdıklamaz mı? Şey, biraz düşünüp sonra söylesek?

Harvard'lı iki felsefe profesöründen "güldürürken düşündüren" bir Stand-Up...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786055691226
 • Çeviri:
  Algan Sengintüredi
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
H. Zeliha *Meftun* 
16 Eyl 18:22, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap, bir felsefe kitabından daha da öte. Size yer yer fıkralar ikram ederek felsefeyi daha iyi kavramanız için yardımcı oluyor. Bölümlerden oluşması benim için artı bir özellik. Ara sıra Dimitri ve Tasso'nun diyaloglarına kahkahayla gülmedim değil, tabi anlatılan fıkralara da anladığım kadarıyla sesli kahkahalar attım. :) Bölüm geçişlerinde çizilen karikatürler kitabın güzelliğini bir kez daha katlamış. İçinden bir türlü çıkmak istemediğiniz ama hep içinizde bir çıkma dürtüsü olan, size tüm elleriyle sarılan bir kitaptır kendileri. Kitabın çoğu yerinde kullanılan günlük dil sayesinde sizi kendisine ısındıracak sempatik paragraflar yer alıyor. Kütüphanede kitap ararken gözüme takılan ve merak ettiğim bir kitaptı, iyi ki okumuşum. Zaten adına baktığımızda kitap, albenisini ortaya koyuyor ve resmen "gel beni oku, sindire sindire anla, yer yer gül ve beni okuduktan sonra aklında kalanları felsefede kullan çünkü işine yarayacak" diyor. İçindeki terimlerin bolluğu tamı tamına bir hazine diyebilirim. Son kısmında bir sözlük oluşturmaları ve ondan önceki sayfalarda da şu ana kadar felsefeyle ilgili önemli olayları içeren bir kronolojik takvim olması çok hoşuma gitti. Kimi kısmını anlamasam da okurken hem eğlendiğim hem de öğrendiğim çok nadir kitaplardan biridir. Kitabı bana soran birkaç kişi oldu, onlara önerim şu: kesinlikle okuyun ama sindire sindire okuyun. Bir anda okunduğunda anlaşılacak bir kitap değil. Karşıdan bakıldığında bir turşu gibi görünen, ama yaklaştığınızda karpuza benzeyen bir cisim gibi düşünün (kitabın etkisi dolayısıyla böyle bir teşbihi yaptığım için kendimi sorgulamaya başladım :) ). Arkadaşlar, bu kitabı mutlaka okuyun, felsefe sevmiyorsanız bile (büyük ihtimalle) sevmeye başlayacaksınız.

Hepinize keyifli okumalar dilerim...

Hakan Kocaman 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Felsefeyi anlamak çoğumuz için zordur. Hatta bazılarımıza çoğu zaman saçma bile gelir. Felsefenin mizahla buluşarak herkesin kolayca anlayabileceği ve sıklıkla yüzünde tebessüm oluşacağı bir eser.

Erhan 
01 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Son derece eğlenceli bir kitap. Komik fıkralarla harmanlanmış bir felsefe kitabı... Tabii yanınızda gülebileceğiniz bir arkadaşınız varsa beraber okumanız kitabı ayrı bir eğlenceli kılıyor. Ben eşimle okumuştum. Felsefeyi mizahi bir dille dinlemek isteyenler okusun derim.

ahmet kaplan 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

felsefeyi çok eğlenceli ve mizahi bir yolla anlatan,okurken hem bilgilendiren hemde içindeki fıkralarla güldüren çok güzel bir kitap.kitabı okuduktan sonra hemen diğerini okumak istedim

Fatmanur Çelik 
07 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Felsefe ve mizah aynı potada birleşince bu kitap çıkıyor işte ortaya. Okumaktan keyif aldığım güldürürken düşündüren güzel bir kitap.

Gökhan Emiroğlu 
12 Ağu 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yazarların çeşitli fıkralar ve espriler yoluyla felsefî akımları anlatıkları bu kitabı okurken zamanınızı keyifle geçireceksiniz.

Kitaptan 6 Alıntı

Murat Sezgin 
15 Ağu 14:52, Kitabı okudu, 7/10 puan

Aslında genel olarak, geçmiş deneyimlerinden çıkarım yapmayan kişinin boş kafalı veya daha kaba tabirle tam bir salak olduğunu kabul ederiz.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 57)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 57)
Murat Sezgin 
 16 Ağu 12:27, Kitabı okudu, 7/10 puan

Biz Batılıların çoğu, Doğu'nun "bir şeyi anlamıyorsan, aydınlanma yolundasındır" kavrayışını anlamayız.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 106)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein (Sayfa 106)
Halil İbrahim kapan 
05 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bildiğinizi düşündüğünüz şeyleri bildiğinizi nasıl bilirsiniz? "Biliyorum işte" yanıtını bir kenara koyduğunuzda geriye kalan epistomolojidir.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas CathcartPlaton Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart
Aslı AKGÜL 
30 Oca 12:27, Kitabı okudu, 9/10 puan

Matematik felsefesinin büyük bölümü epey teknik ve zordur. Tek bilmeniz gerekense, matematik söz konusu olduğunda dünyada üç tür insan olduğudur: sayabilenler ve sayamayanlar.

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel KleinPlaton Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Daniel Klein