Posta Kutusundaki Mızıka

8,7/10  (129 Oy) · 
384 okunma  · 
123 beğeni  · 
3.868 gösterim
Sevgili Dost!

Bu sabah kuş sesleriyle uyandım. Ne güzel değil mi? Hayır, güzel değil! Açık penceremden ok gibi dalıp yastığıma saplanan karga sesleriydi.

Kuş sesleri dediğimde aklına asla karganın gelmediğini biliyorum. Bu, karganın da bir kuş türü olduğunu bilmeyişinden değil, karganın türünün en önemli özelliği olan güzel bir ötüşten mahrum oluşundan elbette. Yüzümü yıkarken acaba diyordum; acaba türümüzün en önemli özelliklerini taşıyor muyuz? Hareketlerimiz ve sözlerimiz nerelere saplanıyor? Acaba 'insan' denince hatırlanıyor muyuz?
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2003
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9799756841357
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
02 Oca 21:55, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Daha ilk sayfadan kalem arıyorsunuz cümlelerin altını çizmek, paragrafların yanına yıldız koymak için. Bazen alıyor götürüyor cümleler sizi düşünceden hatıraya, hatıradan kişilere, kişilerden hayata... Bazen tekrar tekrar okuyorsunuz cümleleri yutmak istemediğiniz o lezzetli lokmalar gibi. Hepsi hayatın içinden dersler, fikirler, veciz sözler ve bazen ayet ve hadisler... Hayata bir pencere daha açmak için okuyun derim.

Ferah 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yıllar sonra tekrar günlük tutma hevesimin canlanmasına sebep oldu sevgili dost.. Bir solukta okuduktan sonra bir solukta da yazmak istiyorsunuz..

Selin 
08 Eyl 12:45, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

•Burada gördüğüm alıntılar üzerine kitabı okumaya karar vermiştim.
•Kitap 61 mektuptan oluşuyor. Neredeyse her mektubunda kalbinize dokunacak cümleler bulunuyor. Okuyucuyla konuşur nitelikte yazılmış,akıcı,yer yer insanı düşündüren,yaşadığımız olayları sorgulatan candan bir kitap.
• Ali Ural okuyucuya bazı şeyleri o kadar güzel yansıtmış ki hayata farklı pencereden bakmamızı sağlamış.
•Ayrıca cümleler o kadar hoşuma gitti ki bir sürü alıntı yapmaktan kendimi alıkoyamadım. Zevkle okuyabileceğiniz bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Eren 
14 Nis 19:41, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yazar A.Ali Ural dostuna yazdığı gönderilmemiş mektupları kitabında derlemiştir. Son olarak yazmış olduğu 61. mektup ile kitabı sonlandırarak kendisine gelen mektubu geç okumasının kefaretini bu 61. mektup ile ödemiştir. A.Ali Ural enfes kitabına mektup türünün tarihsel gelişiminden kısaca bahsederek başlıyor, daha sonra posta kutusundaki mızıka'dan ses geliyor sevgili dost selamıyla, açıyorsunuz, Bob Dylan'ın (ki çok severek dinlediğin bir bestekârdır ) mızıkası eşliğinde cümleler akıyor kalbinize. okudukça hüzünleniyor, karalıyor, kendinizden birşeyler buluyorsunuz her satırında. Sevgili dost, bir körün parmak uçları kadar hassasına az rastlanır kalbin. Diyor Ali Ural ... Hassas kalpli insanlar için yazdığı satırlar bunlar: incinen, mahzun, maşuk insanların satırları... Yalnızlıktan, aşktan, ayrılıktan, hüzünden ve hazandan mülhem satırlar.... Okumuyorsunuz bu kitabı sadece aynı zamanda hayalinizdeki resimlerle mızıka melodisi eşliğinde yolculuğa çıkıyorsunuz.Kah yağmurlu yollarda yürüyor, kah dağlara ulaşıyor, kah erguvan renkli istanbul sabahlarına uyanıyorsunuz.

ALİ TANRIKULU 
19 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okurken mutlu olduğum, yüzümün tebessüm ettiği, gözlerimin içinin parladığı, burnumun tatlı tatlı kaşındığı, durup hayallere dalmama sebep, iç çekip kendime gelmeme, hayallerime ümit eklememe, çocukları daha çok sevmeme, metroda gözümü güzel hanımefendiciklerden korumama, gökyüzüne daha çok bakmama, başkalarının mutluluğuyla sevinebilmeme ve Sevdiğim Hanımefendinin '' Ali bu kitabı okumalısın'' dediği bir kitaptı sadece... :)

Burcu Belen 
22 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Sevgili Dost, son zamanlarda okuduğum en huzur verici kitaptı. Son sayfasına yaklaştıkça hüzün vermeye başladı lakin. Ali Ural'la tanışmış oldum bu kitapla. Devam edeceğim.

Ufuk Demir 
17 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bir dost birkaç gün önce " Beğeneceğini düşünüyorum. " diyerek verdi bu kitabı bana. İyi düşünmüş; gerçekten de çok beğendim. İnsanın hayatta düşünmeden geçtiği birçok ayrıntıyı bu kitabın içinde bulabilirsiniz. Birçok kez " Hiç böyle düşünmemiştim. " diyebilirsiniz. Cümlelerin altını çizmekten hızınızı alamayıp kitabın kapağını falan çizebilirsiniz. Gerçekten, okurken zevk aldığım, bitmesin istediğim bir kitaptı. Yüreğine sağlık Ali Ural...

Şeyma İşter 
10 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sevgili dost, Ah okullarda beden eğitimi var da, neden ruh eğitimi yok? Sağlam kafa sağlam vücutta doğru, sağlam ruh nerede bulunur acaba? *** Çok güzeldi. 61 bölümden oluşuyor kitap, hepsi 2 yada 3 sayfalık. Her gece yatmadan önce bir kaç bölüm okuyun derim, ben öyle yaptım :)

Nur 
 09 Eki 16:16, Kitabı okudu, 212 günde, Beğendi, 9/10 puan

Dostluğu, sevgiyi ve daha bir sürü kıymetli duyguyu mektup havasında yazmış Ali Ural. Ne zaman umutsuz ve üzgün hissedersen açıp okumalısın. Çünkü orda kendinden bir şeyler bulacaksın.

Kitabı rastgele bir şekilde 1000kitap'ta keşfettim, yorumlarını okuduktan sonra bu kitabı okumak istedim çünkü yorumların içten yazıldığı o kadar belliydi ki.
Kitaba gelince bazı yerleri anlamkta zorlandım. Bazı yerleri anlamadım ya da kendime göre anlamlar çıkarmaya çalıştım. Belki bu daha güzel bir şey oldu benim için. İstediğim zaman kitabı elime alıp bir bölüm okuyup yazılanlar üzerinde düşünebilirim. :)
Kitabı severek aldım. Severek okudum. Severek açıp okuyacağım da.

(Bu arada YGS-LYS döneminde olduğum için kitap okumaya yeterince zaman ayıramıyorum malesef.)

3 /

Kitaptan 230 Alıntı

Ferah 
15 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

''Söylenen her söz binamıza yeni bir tuğla ekler. Bu yüzden ağzımızdan kaçmamalı kelimeler. Onlar bizim mahkumlarımızdır; izin verdiğimizde çıkmalılar dışarıya. Publis Syrus ne kadar haklı: “Konuştuğuma çok kere pişman oldum. Fakat sustuğuma asla!''

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali UralPosta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural

Sevgili Dost,
Kim kazandı? Atom bombasını Hiroşima’ya atan mı? Everest’in tepesine ilk kez varan mı? Doksanıncı dakikada maçı alan mı? Diriler mi, ölüler mi? Çobanlar mı, sürüler mi? Efendiler mi, köleler mi?
Kim kazandı?

Sevgili Dost,
Herkes kaybetti. Ölüm kazandı. Mezar taşlarına: “Huve’l-Bâki” kazındı.

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 130)Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 130)
Ferah 
18 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

''Sevgili Dost,
Bildiği şehirlerden bilmediği şehirlere, bildiği yüzlerden bilmediği yüzlere sığınmayı aklından geçirmemiş kaç insan vardır?''

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali UralPosta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural
Selin 
06 Eyl 19:39, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Sevgili Dost,
Bir şehrin en güvenilir yeri,demek sence kütüphanelerdir. Çünkü kitaplar seslerini yükseltmezler.

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 65)Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 65)
Kebikec 
04 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Sevgili Dost!
Bu sabah kuş sesleriyle uyandım. Ne güzel değil mi? Hayır, güzel değil! Açık penceremden ok gibi dalıp yastığıma saplanan karga sesleriydi.
Kuş sesleri dediğimde aklına asla karganın gelmediğini biliyorum. Bu, karganın da bir kuş türü olduğunu bilmeyişinden değil, karganın türünün en önemli özelliği olan güzel bir ötüşten mahrum oluşundan elbette. Yüzümü yıkarken acaba diyordum; acaba türümüzün en önemli özelliklerini taşıyor muyuz? Hareketlerimiz ve sözlerimiz nerelere saplanıyor? Acaba ‘insan’ denince hatırlanıyor muyuz?

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali UralPosta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural

Sevgili Dost,
Herkesin seviyormuş gibi yaptığı, ancak sevginin ne olduğunu pek az kimsenin bildiği bir zamanda yaşıyoruz. Belki de bütün zamanlar böyledi.

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali UralPosta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural
Ufuk Demir 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Hz. Ömer, her sabah kapısına vurup " Ölüm var ey Ömer! Ölüm var." demesi için adam tutuyor. Bize, "Kelepir daire var!" diyen emlakçılar nasıl hatırlatacak ölümü.

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 47)Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 47)