Prag Mezarlığı

7,7/10  (17 Oy) · 
61 okunma  · 
11 beğeni  · 
896 gösterim
19. yüzyılda Paris: Komün Günleri; hançer darbeleri; absent dumanları arasında hazırlanan cinayetler; kanalizasyonda yatan cesetler; patlamalar; isyanlar; takma sakallar; sahte noterler; düzmece vasiyetler; satanist örgütler; kara ayinler; cinsellikle pek fazla ilgilenmeyen, hastalarının rüyalarına burnunu sokmamaya kararlı bir Doktor Froïde Torino, Palermo, Paris şehirlerinde dolaşan histerik bir satanist; iki kez ölen bir rahip; masonlara karşı entrikalar kuran Cizvitler; rahipleri kendi bağırsaklarıyla boğan masonlar; çarpık bacaklı raşitik bir Garibaldi; bir sahte belgenin Siyon Bilgelerinin Protokollerine dönüşmesi...

Umberto Eco, 2010 yılında İtalya'da yayımlanır yayımlanmaz çoksatarlar arasına giren romanı Prag Mezarlığı'nda, çok renkli, çok katmanlı, çok kişilikli bir dünya sunuyor bize. Hitler'in Yahudi soykırımının gerekçesini oluşturduğu iddia edilen Siyon Bilgelerinin Protokolleri'nin ortaya çıkışını ele alıyor bu eserde. Dönemin popüler macera romanlarından gazete yazılarına kadar çok sayıda kaynağın bir araya gelmesiyle oluşan protokollerin tarihçesini, o dönemin tefrika romanlarına uygun bir tarzda ve tabii ki her zamanki gibi engin tarih, edebiyat ve popüler kültür bilgisini konuşturarak romanlaştırıyor. Üstelik dönemin kaynaklarından seçilmiş uygun resimlerle. Okurları tam bir karnaval bekliyor!
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786050903676
 • Orijinal Adı:
  İl Cimitero Di Praga
 • Çeviri:
  Eren Yücesan Cendey
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
arzu amaç 
31 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Bir çok tarihi olayın anlatıldığı hikayenin dikkatli okunması gerekiyor zira yüzlerce olay ve karakter var. Ana karakter tam bir anti-kahraman ; en belirgin özellikleri insanlara karşı- özellikle Yahudilere- beslediği nefret ve her durumda kendi çıkarını koruma becerisi. İtalya'dan Fransa'ya Avrupa'nın 19. yüzyılda yaşanan tarihi olayları anlatılırken, insan doğasının olumsuzlukları da resmedilmiş. Usta'dan bir baş yapıt.

Mehtappp 
04 May 19:38, Kitabı okudu, 25 günde, 6/10 puan

"Prag Mezarlığı"nı tesadüfen görüp de yazarından dolayı aldığım bir kitaptı. Oldukça karışık, aşırı siyaset dolu ve çevirisi kötü bir kitap.Her sayfada latince çevrilmemiş cümleler kelimeler var. Yer yer resimlere yer verilmiş.

Kitabın ana konusu "Yahudilik ve Yahudi Düşmanlığı". Kitap bir anlatıcının ağzından anlatılıyor. Cizvitler, masonlar, yahudiler, katolikler, ayinler, paladistler ve daha bir çoğu.
Ana karakterimiz Simonini Simonino'nun tutmuş olduğu günce üzerinden dönemin siyasi olayları dile getirilmiş. Simonini dedesi tarafından Yahudi düşmanı olarak yetiştirilmiş bir noter. Sahte evraklar düzenlemekte ve yazı taklit etmekte usta biri. Yahudi düşmanlığıyla yazmaya başladığı "Prag Mezarlığı" adlı sahte metnin zamanla nasıl "gerçekmiş" gibi kabul ettirilip "Siyon Bilgelerinin Protokolleri" adlı belgeye dönüştüğünü görüyoruz. Flashback tekniği de sıklıkla kullanılmış.

Konusu itibariyle sevemediğim, kendimi veremediğim bitirmekte zorlandığım bir kitaptı. Konu ilginizi çekiyorsa okumanızı tavsiye ederim.

Özlem Yılmaz 
29 Ağu 2015, Kitabı okudu, 27 günde, 8/10 puan

Olaylar, tarihler, mekanlar....Karmaşık, siyasi ve kurgusal bir kitap.
Gerçi sonunda bazı bilgilerin gerçek olduğu belirtilmiş.. Çok dikkatli okunması gerekiyor. Kahramanın yahudi düşmanlığı için yaptıkları.. Çok ilginç bir konu anlatım tarzı ve gerçekten okumak çok zor..
Bir bakıyorsun bir karekter, biraz sonra başka bir karekter ağzından anlatım.. Anlamak için zorlanabiliyor insan.. Ama yine de okunması gerekli. Tarihi birçok bilinmeyene de değinilmiş.. Özellikle Dreyfus olayıyla ilgili anlatımlar insana başka şeyleri de çağrıştırıyor. Günümüzde, bizde de yaşanan bazı tutuklamalar hakkında da fikir verebilir.

Umberto eco yu okumayı bir türlü gerçekleştiremedim çok acı.

okunması çok zor bir kitaptı. yarıda bıraktığım nadir kitaplardan oldu maalesef. Detayları okumayı sevenler için ideal olabilir. Bir çırpıda okunabilecek bir kitap değil.

Çağrı 
30 May 16:50, Kitabı yarım bıraktı, Puan vermedi

Tarihi ve Eco'yu çok sevmeme rağmen yarım bıraktığım kitap oldu. Kendimi çok zorladım ama bu kadar detay bana ağır geldi açıkçası. Belki zihnimin boş olduğu bir dönemde yeniden okumaya çalışırım.

Kitaptan 7 Alıntı

Mehtappp 
03 May 18:55, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

İnsan kandırıldığını anlayınca yapacağı en iyi şey, seyirciyle birlikte gülmektir.

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 451)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 451)
Mehtappp 
 15 Nis 20:21, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Kütüphane
Kütüphaneler büyüleyici yerlerdir; kimi zaman bir demir yolu peronunda gibisindir; egzotik ülkeler hakkında araştırma yaparken uzak kıyılara yolculuk ediyormuşsun duygusu yaşarsın.

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 123)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 123)
Mehtappp 
 28 Nis 18:59, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

İnsanların en belli başlı niteliği her şeye inanmaya hazır oluşudur. Öyle olmasa kilise iki bin yıldır inanılırlığını koruyabilir ve ayakta kalabilir miydi?

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 329)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 329)
Mehtappp 
15 Nis 20:19, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Kendi başına terk edilen insan, özgür olamayacak kadar kötüdür. İşine yarayan o birazcık özgürlük, ona bir hükümdar tarafından verilmelidir.

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 66)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 66)
kcg 
21 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Parisli entelektüellerin bazıları Yahudilere karşı duydukları tiksintiyi dile getirmeden önce en iyi arkadaşlarından bazılarının Yahudi olduğunu söyler. İkiyüzlülük.

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 53)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 53)
Mehtappp 
03 May 19:05, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Suçlama
Suçlama, uydurmaya gerek olmayan çünkü sana geleni karşı tarafa firlatmaktan ibaret olan güzel bir top oyunu gibiydi.

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 456)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 456)
Mehtappp 
23 Nis 23:06, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Okumuş
Bizim gibi okumuş yazmış insanların kendilerini evrenin düzeninde gerekli bir unsur olarak görmesi, cahillerin batıl inançlarına eşit. Dünya düşüncelerle değiştirilemiyormuş. Az düşünce üreten kişiler daha az hataya maruz kalıyorlar, onlar herkesin yaptığını izliyorlar, kimseyi rahatsız etmiyorlar, başarıyorlar, zenginleşiyorlar, iyi pozisyonlara ulaşıyorlar, milletvekilleri, şöhretli edipler, akademisyenler, gazeteciler oluyorlar; ödüllere, nişanlara boğuluyorlar. İşlerini böylè yürütene aptal denir mi?

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 207)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 207)