8,2/10  (54 Oy) · 
179 okunma  · 
35 beğeni  · 
2.965 gösterim
Kimilerince devlet yönetiminde zafere giden her yolun mubah olduğunu savunduğu için eleştirilen, kimilerince de siyasal bir başyapıt olarak sayılan Prens, devlet yönetme sanatı ve siyaset etiği üzerine yazılmış en etkili eserlerdendir.Prens'in kaleme alındığı dönem İtalyan Rönesansı'na denk gelmektedir. Sanatta, bilimde ve edebiyatta büyük bir dönüşümün yaşandığı bu dönemde Katolik Kilisesi'nin etkisi azalmış ve Avrupa'da modern devlet kavramı yeşermeye başlamıştı. Bu coğrafyada Venedik, Floransa, Pisa, Cenova gibi bölgeler birbirinden bağımsız kent devletleri haline gelmişlerdi. Prens, bu döneme ilişkin devlet yönetme sanatına yeni bir bakış getiren çalışma olarak tanındı.Günümüze de ışık tutan Machiavelli'nin bu yapıtı, siyaset felsefesinin temel metinlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
Mithril / Jake Epping 
22 Mar 09:14, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Kitap, Machiavelli'nin dönemin prensine hitaben yazdığı ve rapor niteliğinde bir eser.
Eserinde prens nedir, kaç tip prenslik vardır, bunların artı ve eksi tarafları nedir sorularından başlayarak bir prensin dikkat etmesi gerekenler, taşıması gereken özellikler ile kaçınması gereken tüm davranışlar açıklanmış.
Öncelikle eserin dilinden başlayayım... Eserin giriş bölümünde Machiavelli'nin de belirttiği gibi bu edebi bir eser değil ve sadece içeriği ile eserin değer görmesi için çok basit ve yalın bir dille yazılmış bir kitap.
İçeriğine gelecek olursak.. Her ne kadar "prenslerin el kitabı" tarzında olsa da aslında hem günümüz politikacıları için hem iş yerlerinde büyük ya da küçük gruplarda insan yöneten kişiler için hem de kişisel sosyal ilişkilerimizde kullanmak üzere çok güzel tüyolar mevcut. Etik anlamda pek çok noktada sorgulamaya açık bir kitap çünkü "başarıya giden yolda her yol mübah" ifadesi var. Ancak günümüzde yazılmış olan kişisel gelişim kitaplarından daha dürüst geldi bana. Çünkü günümüz kişisel gelişim kitapları toz pembe bir dünyayı baz alarak "iyi düşünün iyi olur" mesajı verirken çok da gerçekçi olmuyorlar. Öte yandan Prens, gayet kurtlar sofrası bir dünyada nasıl başarı olunabileceğini oldukça gerçekçi resmetmiş.
Bu önerileri yaparken de o dönemin (ve daha öncesinin) tarihi olaylarından da çokça faydalanmış. Tarih kitaplarında gördüğümüz "Fransa savaşı kazandı" gibi bir ibarenin altını doldurarak hangi ortamda neleri iyi yaparak bu galibiyeti elde ettiğini aktarmış. Bu bağlamda da aşarılı bir araştırma ve inceleme eseridir diyebiliriz.
Kitaba dair beni rahatsız eden tek bir nokta oldu o da "kadın" ifadesinin hakaret olarak kullanılması. Prenslerin "kadınsı özellik" taşımamaları konusunda çokça uyarı var. Ayrıca kitabın sonlarındaki "talih kadına benzer, gerekirse sopayla kontrol edilmeli" cümlesi tahammül sınırlarımı zorladı. Ancak 1500lü yılların kadın ve insan haklarıyla bugünün bilinci farklı... Dolayısıyla bu kitabı da öyle kabul ettim :)

Elif Kimya Salt 
 23 Eki 15:11, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

Niccolo Machiavelli, Prens kitabını yazdığı dönem "ahlaksızlıkla" suçlanmıştır. Okuyan çoğu insan da bunu düşünebilir. Çünkü siyasetle ilgili "zafere giden yolda her şey mübahtır" mantığını savunuyor. Bu ahlaksızlık ve bencilce geliyor ama siyasetin veya iktidarın yegane ahlakı iktidarda kalmak ve bunun devamını sağlamaktır görüşünde. Çoğu siyasetçinin başucu olabilecek nitelikte bir kitap. Makyevelizmi daha iyi anlayabilmek için bu kitabı okumak istedim. Ama çok daha fazlasını bulduğumu düşünüyorum. Tavsiye ederim.

Muzaffer Akar 
22 Mar 13:24, Kitabı okudu, 5/10 puan

Makyavelist düşüncenin kaynağı, 500 yıldır tartışılan ve halen malesef uygulanan fikirlerin bulunduğu kitap yazarın ölümünden 5 yıl sonra yayınlanmış(1532). O zamanlarda Floransa’da iktidarı eline geçiren Medicini’lere bir nevi yaranmak için yazılmıştır, zira yazarda erdem ve fazilet izine rastlamadığımdan hiç de yadırgamadım.

Yazara göre hükümdarın hükümdarlığını kazanması ve sürdürebilmesi için yapması gerekenler, karanlık ve ilkel ortaçağ düşüncesine göre sıralanmıştır. Bu gün de cahil halkların yönetiminde kullanılan bu yöntemler aslında çok basittir, şöyle ki: Güçe ulaşmak için her yol mübahtır, dini kullan ve en dindarı gibi görün, kahraman gibi görünmek için efsaneler uydur, düşmanlar besle sonra da yok et, herşeyi halk için yapıyormuş gibi görün ama kendin ve gücün için yap vs. ( Ne kadar tanıdık değil mi? )

Avrupa; yazarın çağında paramparça olmuştu, irili ufaklı derebeylikleri ve ülkelerden oluşuyordu. Rönesansla başlayan aydınlanma, çeşitli sanayi ve özgürlük devrimleriyle gelişerek demokrasi ve özgürlüklerin yaşandığı, insan haklarına saygılı ülkelerini doğurdu ve birleşme yoluna gitti. Bu gün ironik bir biçimde gelişmiş batı medeniyetlerini eleştiren yobaz doğululardan bir çoğu batıya yerleşmek ve orada yaşamak için her şeyi göze alıyor. Eğer yazar haklı olsaydı bu şekilde olur muydu?

Yazarın bahsettikleri cahil ve ilkel insanın yönetimi için gerekli kuramlardır. Asıl mesele halkın devlet için var olmadığı tam tersine devletin halk için olduğu, demokratik, insan haklarına saygılı ve hümanist bir yönetim şekli geliştirebilmek ve bu yolda çözüm yolları bulabilmektir. İlkel yönetim şekillerini birebir yaşıyor ve kötülüklerini her gün görüyoruz zaten.

Ahmet Kaya 
28 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Türkiye'yi son 13 yıldır yönetenlerin bu kitabı okuduğunu sanmıyorum ama Makyavel'in anlattıklarının o kadar iyi takipçisi oldular ki Makyavel mezardan kalksa kendi yazdığı kitaba şaşırırdı diye düşünüyorum.

Halil Yavuz KAYA 
13 Mar 22:10, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hükümdar-Prens- Savaş Sanatı... 70li yılların başında Siyasal Bilgiler de Talebe idik. Siyaset Bilimi dersi hocamız rahmetli Prof. Bülent Daver di. Kendi kitabı Siyaset Bilimine Giriş kitabının yanı sıra okumamıza sağlık verdiği hatta mecbur tutduğu bir çok kitaplardandır N. Machiavelli nin söz konusu kitapları. Şİmdi bir kez daha kütüphanemde indirip, elime aldım ve sayfaların arasında şöyle maziye doğru gezintiye çıktım. Amma da okumuşuz bunları. Yazıdan çok Satırların altları kırmızı- mavi- siyah-yeşil tükenmez kalemlerle önem itibariyle her okunuşta ayrı renkleri kullanarak çizerek okumuşum. Yazıdan ziyade sayfa altları üstleri yanları aldığım notlarla dolmuş. Dediğim gibi satır altları metro haritası gibi rengarenk çizikler maziden bana selam durmakta adeta.
Bizler ders niyetine okuduk. Günümüz siyasetinde dün ile bugün arasında bağıntı kurmak, devlet kavramları hakkında çağlar itibariylebilgi edinmek isteyen meraklılar, en az Platonun Devlet kitabı ile eşgüdümlü okumalılar.. "Demokrasiyi" kavramanın yollarından birisi bu olduğu kanısındayım...

Y. Fatma 
18 Eki 14:59, Kitabı okudu, 6/10 puan

İtalyan şehir devletlerinin siyasal birlikten yoksun olmaları, paralı askerlere güvenmemesi, ulusal bir ordularının bulunmaması, merkezileşmiş devletler (Fransa ve İspanya) tarafından yapılan saldırılara açık olunulması'' ben de yaşadığı ortamdan kaynaklandığını düşünenlerdenim. yaşanılan ortamdan yola çıkarak ''amaç için her yol mübahtır'' mottosuyla ünlenmiştir..:)

Ayfesa 
16 Oca 22:49, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bir prensin yönetime gelmesi ve yönetimde kalması için yazdığı eser oldukça tartışmalı, özellikle etik yönden. Bence yazarın gözlem yeteneği muazzam, tespitleri oldukça akılcı, verdiği örnekler akılda kalıcı ve açıklayıcı daha önemlisi sonuçlarını neden sonuç ilişkisi bağlamında oldukça net olarak gösterdiğinden bilimsel de... Ancak prens sadece prensliğini korumayı düşündüğünden ve buna göre hareket ettiğinden tabii ki halkı memnun etmenin yolu korkutmaktan ve aldatmaktan geçiyor. Dolayısıyla halk güdülmesi gereken koyunlardan daha fazla bir şey ifade etmiyor. Ayrıca Machiavelli'nin verdiği örneklerden anlıyoruz ki İtalyanlar halk için değil mevki makam için başa geçiyorlar. Buna rağmen Machiavelli yine de Lorenzo de’ Medici’ye halkı kurtarması için yalvarıyor.
Sonuç olarak prens kimseye güvenmemeli, insanlar iyinin kıymetini bilmedikleri ve özlerinde kötü oldukları için prens de böyle olmaktan çekinmemeli ve asıl önemli olanı, yani konumunu, korumak için insanlığı ikinci plana atıp nesne gibi yaklaşmalı. Böylece prensliğini talihin de yardımıyla sürdürebilecektir.

Yasin YALÇIN 
09 Nis 21:12, Kitabı okudu, 7 günde, 7/10 puan

Kitaptaki bazı konular güncelliğini koruyup hala siyasetçilere okutturulabilecekken bazıları da eskimiş ve güncelliğini yitirmiş. Örneğin şimdilerde kimse bir prensliğin nasıl ele geçirileceğine kafa yormuyor. Ama bir yöneticinin halkıyla ve danışmanlarıyla olması gereken ilişkilerden bahsettiği kısmı hala kullanılabilir vaziyette.
Bizim tarihimizdeki yönetim şekillerinden biraz uzak olduğu için çekici gelmedi bu kitap bana. Ama tarihten verdiği örnekler gayet çarpıcı ve yerinde tespitlerdi. Siyasetle ilgileniyorsanız ve halkın analizini çıkartmak istiyorsanız okumanızda fayda var.

Kitap okumak 
26 Mar 17:45, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Bizim gibi demokrasi kültürünün tam anlamı ile olgunlaşmadığı ülkelerde, yöneticilerin Machiavelli'nin sadık birer talebesi olduklarını görebilirsiniz. Yazarın hitap ettiği Prens'i bu kadar başarılı bir öğrencilik yapmış mıdır acaba? Ve bir başka soru da yöneticilerimiz iyi birer Machiavellist oldukları için mi demokrasimiz gelişmedi, yoksa kitleler kendilerini yetiştirmekten geri kaldığı için mi ?

Ersin Karaman 
04 May 11:54, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Gerçek bir yönetici nasıl olması gerektiği, birlik olmanın önemi , askerlerin kendine nasıl bağlanacağı, bir prensin halkıyla nasıl geçinmesi, dış güçlerle ilişkisinin nasıl olması gerektiği, din gerçekten de siyasetle karıştırılmalı mı? Bu tür konulara değinen bir kitaptır. Okunmasını tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 60 Alıntı

abdullah bektaş 
02 Oca 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Herkes, seni göründüğün gibi algılar, sadece bazıları gerçekte ne olduğunu tecrübe ederler.

Prens, Niccolo MachiavelliPrens, Niccolo Machiavelli

... insanlara ya iyi davranmak ya da onlari ortadan kaldirmak gerekir; cunku insanlar kendilerine verilen hafif zararin intikamini alirlar ama ciddi zararin intikamini alamazlar; dolayisiyla bir insana zarar verirken, ileride intikam almasini imkansiz kilmak gerekir.

Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 15)Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 15)
İlayda G. 
21 Oca 21:12, Kitabı okudu, 9/10 puan

Çünkü yenilik yapana, eski sistemden kazancı olan herkes düşman olur.

Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 33 - Siyah Beyaz Kitap)Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 33 - Siyah Beyaz Kitap)

“Çünkü üç çeşit zeka vardır. Biri kendiliğinden anlar, öteki başkalarının kendisine anlattıklarını anlar, üçüncüsü ise ne kendiliğinden anlar ne de başkalarının anlattıklarından. Birincisi çok değerli, ikincisi sadece değerlidir, üçüncüsü ise bir işe yaramaz.”

Prens, Niccolo MachiavelliPrens, Niccolo Machiavelli
Ayçagül Akar 
20 Nis 00:34, Kitabı okudu, 7/10 puan

...insanların ortak kusurudur bu: iyi havada fırtınayı hesaba katmamak

Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 129)Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 129)

Devlette ortaya çıkan hastalıklar önceden görüldüklerinde çabuk iyileştirilirler; ama bu hastalıkların görülmesi ve herkesin görebileceği şekilde büyümelerine izin verilmesi durumunda, artık herhangi bir tedavi söz konusu olamaz.

Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 45)Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 45)

İnsanlar o kadar safdildirler ve anın gereklerine öyle kölece boyun eğerler ki, aldatan kişi, her zaman aldatılmaya hazır birisini bulacaktır.

Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 102)Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 102)

Özgür yaşamaya alışmış bir şehre egemen olup onu yok etmeyen kişi, o şehir tarafından yok edilmeyi bekleyebilir; çünkü böyle bir şehre, ayaklanmada, özgürlük ruhu ve eski düzen, her zaman sığınak olur; ne geçen sürenin uzunluğu ne yapılan iyilikler, özgürlük ruhunu ve eski düzeni unutturamaz.

Cumhuriyetlerde daha büyük bir canlılık, daha büyük bir nefret, daha fazla intikam arzusu vardır; insanlar eski özgürlüğünü unutmazlar, unutamazlar; öyle ki, en güvenilir yol bu cumhuriyetleri ortadan kaldırmak ya da gidip orada yaşamaktır.

Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 54)Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 54)