Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir

7,5/10  (8 Oy) · 
17 okunma  · 
5 beğeni  · 
618 gösterim
Zevkle okunan özgün bir yapıt... Bir eleştiri, bir biyografi, bir edebiyat tarihi çalışması ve Proustun başyapıtı üzerine bir kılavuz kitap olmasının yanı sıra, okuyucular için bir el kitabı, hem de sözcüğün tam anlamıyla. The New York Times. Bir milyon ikiyüz elli bin sözcükten oluşan Kayıp Zamanın İzinde adlı yapıtı kaleme alırken Proustun aklında ne olduğunu merak edenlere, Alain De Botton bu sorunun yanıtını veriyor. Çağdaş bir biçemle kaleme alınmış, bilgilendirici ve okuyucuyu neşelendiren bu kitabıyla Alain De Botton, Proustun yaşamının ve yapıtlarının derinliklerine dalıyor, Proustun kitaplarını, mektuplarını, konuşmalarını damıtarak gerçekten yararlı bir elkitabı çıkarıyor ortaya. Alain De Bottonun bu küçük kitabı o kadar hoş, o kadar keyifli, o kadar kavrayışlı ki, kitabın kendisi bile yaşamınızı değiştirebilir. Allan Massie, Daily Telegraph okumanın ne işe yaradığını öğrenmemize yardımcı olan, zekice yazılmış, mükemmel bir kitap . Doris Lessing. Birçok kurgusal kitaptan daha fazla ilgileniyor insanla, daha çok düş gücü içeriyor... De Botton, Proustun yaşamından bizim için dersler çıkarırken, onun yapıtlarını bizim yerimize bir kere daha okuyor, o kocaman, kutsal gölü, damıttığı tatlı berrak suyla dolduruyor. John Updike, New Yorker.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2000
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9789755700960
 • Orijinal Adı:
  How Proust Can Change Your Life
 • Çeviri:
  Banu Tellioğlu Altuğ
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
görkem göktaş 
20 Nis 2015, Kitabı okuyor, Puan vermedi

En son okuduğum kitaplardan "mutluluk projesi"nin sonunda gördüm. Ve çok şaşırdım.
Yazarını çok sevmeme rağmen bu kitabını ertelemiştim.Birde tabii Proust hiç okumadığım için anlamayacağımı düşünmüştüm. Şimdi ise elimdeki kitapları bitirir bitirmez okumaya başlayacağım.

Ne yaparsak yapalım bazen ön yargı kurbanı oluyoruz işte.

Kitaptan 20 Alıntı

Nebahat 
08 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Proust' a göre, bütün insanların bir alışkanlığı vardı:
...hissettiğimiz şeyleri gerçekliğin kendisinden çok farklı biçimde ifade etmek ama kısa bir süre sonra ifade ettiğimiz şeyi gerçekliğin kendisi gibi kabul etmek.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De BottonProust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton
Meyrem KARADENİZ 
18 May 11:23, Kitabı okudu, 8/10 puan

Her yazar kendi dilini yaratmak zorundadır, tıpkı her kemancının kendi tonunu bulmak zorunda olduğu gibi...

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 93 - Sel)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 93 - Sel)
Meyrem KARADENİZ 
18 May 13:06, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kendi seçimimizin, kendi zevkimizin, kendi şüphemizin, kendi arzumuzun ve kendi zayıflığımızın izlerini taşıyan şey güzel olabilir ancak.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 95 - Sel)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 95 - Sel)
Meyrem KARADENİZ 
15 May 19:19, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bazen insanların bizden bir şeyler sakladıklarından şüphelensek bile, ancak aşık olduğumuz zaman incelemelerimizi arttırır, sorularımıza yanıt ararken insanların gerçek yaşamlarını ne kadar örtüp gizlediklerini keşfedebiliriz.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 81 - Sel)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 81 - Sel)
Meyrem KARADENİZ 
17 May 14:58, Kitabı okudu, 8/10 puan

Algı
Nasıl konuştuğumuz nasıl hissettiğimizle doğrudan ilintilidir, çünkü dünyayı anlatma biçimimiz onu ilk başta nasıl algıladığımızı bir ölçüde yansıtabilmelidir.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 89 - Sel)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 89 - Sel)
Nebahat 
08 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Klişeler kullanarak konuşmak sorun yaratır, çünkü yağmurun, ayın, güneşin ve duyguların, kalıplaşmış söyleyişlerin ifade ettiğinden ya da bize öğrettiğinden çok daha farklı çeşitleri vardır dünyada.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De BottonProust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton
2 /