Raydan Çıkanlar Thomas Ravnsholdt 1

7,9/10  (8 Oy) · 
17 okunma  · 
3 beğeni  · 
819 gösterim
Bir çocuğun travmasında faili meçhul kadınların kaderi yazılı…

Ben Masja. 21 yaşındayım. Cehenneme gelmişim ben.
Bu da benim günlüğüm. Anlıyor musunuz? Kimseye yazılmadı bu. Sadece bana ait. Ben yazar değilim, biliyorum.
Ama dayanabilmek için yazıyorum. Hayatta kalabilmek için. Kendime hâlâ yaşadığımı gösterebilmek için. Annem hep öğretmen olmam gerektiğini söylerdi. Ama ben öğretmen değilim. Ben hiçbir şeyim.
Sevgilisinin kumar borcunu bedeniyle ödemek zorunda kalan Masja, Stockholm'ün arka sokaklarında, çocukluk travmaları sonucu kadınları av haline getiren Sırtlan lakaplı katile av olmak üzeredir. Sevdiği kadının yok yere öldürülmesi sonucu hayata sırtını dönen Dedektif Ravn ise Masja'nın günlüğünden yola çıkarak katilin izini sürerken uçurumun kenarında bir mücadele verecektir.

Ülkesinde yayımlandığı gün 10.000'in üzerinde okura ulaşan ve on sekiz ülke tarafından yayım hakları satın alınan Raydan Çıkanlar, dünyanın en mutlu bölgesi olarak anılan Kuzey Avrupa ülkelerinin bambaşka bir yüzünü gözler önüne seriyor.
"Raydan Çıkanlar'da adrenalin seviyesi baştan sona düşmüyor. Gerilim zirveye ulaşıyor. Bu romanı okuyanlar devamı için sabırsızlanacaklar."
-Fyns Amts Avis-

"Gecelerce uyutmayacak kadar sarsıcı bir kitap… Başkarakter Ravn hepimizin tanıdığı ama hakkında daha fazla şey bilmek istediğimiz o adamlardan biri."
-Alt for Damerne-

"Michael Katz Krefeld aşina olduğumuz konulara kendi ayırt edici ve günahkâr renklerini katarak etkileyici bir kurgu yaratmış. Ana karakter Ravn psikolojik açıdan oldukça enteresan bir tablo çizerek okurun ilgisini cezp ediyor."
-Dagbladenes Bureau-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786053482611
 • Orijinal Adı:
  Afsporet
 • Çeviri:
  Sadi Tekelioğlu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mustafa Güler 
07 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 7/10 puan

Kitap okumaya çizgi romanlarla başladım ben , Teksas ,Tommiks , Kaptan Swıng gibi kahramanlar vardı herkez tarafından sevilen ama ben , Mister No ‘yu severdim gerçekçiydi,sızana kadar içer , ağzı burnu dağılana kadar dayak yer , kadın peşinde koşardı.Kitabın baş kahramanı Dedektif Rawn ‘ı tip olarak Komiser Colombo , karakter olarak -dürüst, samimi, alkol düşkünü, tembelliği seven -.Mister No olarak canlandırdım gözümde.

İkinci ana karakter Litvanya’lı 21 yaşında kolay yoldan para kazanmaya çalışan güzel Masja.

Kötü karakterimiz çocukluğunda yaşamış olduğu travma neticesinde kadınlara düşman olan ve onları av haline getiren Sırtlan lakaplı katil.

Kitabın konusu , Dedektif Rawn yok yere karısı evinde hırsızlar tarafından katledilmiştir ve girdiği depresyondan çıkamamaktadır.Masja ,sevgilisi İgor’un kumar borcunu bedeniyle ödemek durumunda kalmıştır. Sırtlan sürekli av peşindedir .

Mekan Stockholm’un arka sokakları , tarih 2013-2010 ve 1979 olarak dönüşümlü olarak anlatılıyor. Akıcı bir dille yazılmış olan kitapta merak ve gerilim giderek arttırarak ilerliyor.

Son cümleyi okuyup bitirdiğinizde iyi bir macera filminden çıkmış hissi alıyorsunuz.

arzu amaç 
03 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Doğu Avrupa'dan getirilen genç kadınların İskandinav ülkelerindeki koşullarının anlatıldığı hikaye, başarılı bir polisiye. Eski polis ve ana karakter Ravn, yeni bir serinin başlangıcını işaret ediyor. Polisiye seven okurların takip edecekleri bir yazar.

Kitaptan 1 Alıntı