Riyaz'üs Salihin

9,8/10  (16 Oy) · 
50 okunma  · 
22 beğeni  · 
2.004 gösterim
Nevevî’nin yaşadığı dönem olan 7,5 asır öncesi İslam düşmanları dört bir yandan İslam coğrafyasını kuşatmış içte ve dışta pek çok olumsuzluklar meydana gelmeye başlamıştı. Yani haçlı orduları ve Tatar baskınları her tarafı kasıp kavurmaktaydı.

Müslümanlardan bir kısmı bugünkü gibi servet ve şehvet peşine düşmüş, farz ve sünnetleri ihmal ederek değişik bir yaşantıya bürünmüş, bir kısmı da zühd hayatına yöneldiklerini söyleyerek dünyada hiç bir sorumlulukları yokmuş gibi dünyadan yüz çevirmişlerdi. Bir üçüncü grup ta değişik bölgelerde İslam düşmanlarına karşı cihad gayreti içindeydi. Nevevî, böyle bir durumda ne yapılması gerektiğini bilerek o günün insanına neyi nasıl sunması gerektiğini kitap ve sünnete sarılmak olarak tesbit etti ve o dönemdeki üç gruba ayrılan insanların hepsini gerçek bir ölçüde birleştirmek istedi, öğrenme ve yaşama yollarını bu kitabıyla ortaya koymuş oldu. Fert, aile ve toplum planında yapılması gerekenleri ayet ve hadislerle tam yerine oturtarak her türlü sapıklık ve bid’atlara düşenlere gerçek islamı göstermeye çalıştı. İfrat ve tefrite düşmeksizin iddiasız ve gösterişsiz bir islami yapılanmanın yol ve yöntemini ana başlıklar alt birimler ayet ve hadislerle bu kitapta ortaya koymuş oldu. Nevevî’nin kulluk ve samimiyetinin bir meyvesi olarak islam dünyasında bu eseri çok büyük kabul görerek hedefine ulaşmış oldu. 18 ana bölüm ve 372 bölümden oluşan eser her müslümanın her yıl bir sefer okuması gerektiğini anımsatmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  1200
 • ISBN:
  9789944704861
 • Yayınevi:
  İşık Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kafka Tamura 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sahih hadisleri toplamış,Arapçaları ile birlikte,konularına göre ayırmış,size çok şey öğretecek olan eser.Müslüman olan,nüfus cüzdanında dini İslam yazan her bireyin okuması gereken ve örnek olarak Batıyı değilde peygamberi almamızı sağlayacak enfes kitap.Okuyun okutturun...

Enes Malik Turhan 
02 Ağu 2015, Kitabı okumadı, Beğendi, 10/10 puan

Imam Nevevi Hazretleri birçok konuda sahih hadisleri bir araya getirmiş.Kesinlikle bir müslümanın en az bir defa okuması gereken bir kitap.Çünkü içinde Efendimizin (sav) binlerce hadisini içeriyor.Hadislerin alt kısımlarında kaynakları da belirtilmiş.Kısacası enfes bir hadis kaynağı .

Suskun/ca 
29 Mar 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Çok kıymetli bir Hadis kaynağı...Kesinlikle her müslümanın ömründe en az bir kez okuması ve kitaplığında bulundurması gerek diye düşünüyorum...

Kitaptan 8 Alıntı

1289. İbni Mes'ûd (r) şöyle dedi:
- Ya Resûlallah! Allah'ın en sevdiği amel hangisidir? dedim,
- "Vaktinde kılınan namaz" buyurdu.
- Sonra hangisidir? diye sordum,
- "Ana babaya iyi davranmak" diye cevap verdi.
- Ondan sonra hangisidir? dedim,
- "Allah yolunda cihat etmek" buyurdular.

Riyaz'üs Salihin, İmam NeveviRiyaz'üs Salihin, İmam Nevevi
Emre Dinç 
23 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Alimlerin mürekkebi ve şehitlerin kanı kıyamet günü birlikte tartılır ve alimlerin mürekkebi, şehitlerin kanından üstün gelir

Riyaz'üs Salihin, İmam NeveviRiyaz'üs Salihin, İmam Nevevi

Elçilerin Efendisi'nden Sözler
1003. Abdullah b. Amr b. As (r)'dan rivayet edildiğine göre, Nebi (s) şöyle buyurdu:
"Kur'an dostuna şöyle denecektir: 'Oku ve yüksel. Cennet'e de, dünyadaki gibi ağır ağır, üzerinde dura dura oku. Kuşkusuz senin Cennet'teki konaklama yerin, okuduğun ayetin son noktasıdır."

Riyaz'üs Salihin, İmam NeveviRiyaz'üs Salihin, İmam Nevevi

Hadis
63. Enes'ten (ra) rivayet edildiğine göre o, şöyle demiştir:
Siz bir takım işler yapıyor ve onları kıldan ince görüyor, hiçe sayıyorsunuz. Halbuki Resulullah (SAV) zamanında, biz onları, insanı helak eden büyük günahlardan sayıyorduk.

Riyaz'üs Salihin, İmam NeveviRiyaz'üs Salihin, İmam Nevevi
BÜNYAMİN YILDIZ 
27 Haz 22:50, Kitabı okumayı düşünüyor, Beğendi, 10/10 puan

Harise İbni Vehb, Resulullah(SAV.) İ Şöyle buyururken işittim demiştir. ''size cehennemlilklerin kimler olduğunu haber vereyim mi? katı kalpli, kaba, malını hayırdan esirgeyen ve kibirli kimselerdir.

Riyaz'üs Salihin, İmam Nevevi (Sayfa 294 - erkam yayınları)Riyaz'üs Salihin, İmam Nevevi (Sayfa 294 - erkam yayınları)