8,9/10  (146 Oy) · 
363 okunma  · 
113 beğeni  · 
3.096 gösterim
Türk edebiyatında pek alışılmamış çeşitte bir romandır. Müellifin tarihî romanlarını okumuş olanlar, tarihî bir roman gibi başlayan bu eserin öyle olmadığını görecek, sayfalar ilerledikçe kendilerini aşırı bir sembolizmin içinde bulacaklardır. Bir tarih çeşnisinin de yer aldığı roman, yaşamanın gayesini yalnızca askerlikte bulan bir subayın hayatıdır. Tabiatüstü olaylarla anlatılan bir hayat hikâyesinin, dikkatle bakıldığı zaman, gerçeklerin sembollerle çerçevelenmiş ifadesinden başka bir şey olmadığı görülecektir. «Ruh Adam», kendi nefsi ile mücadele eden bir insanın macerasıdır. Edebî-ruhî tahlilini yapanlar, eserin hakikaten bir roman mı, yoksa yaşanmış bir hayat mı olduğunu kestirmekte hayli tereddüde düşeceklerdir.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9754378023
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
silaes 
09 Haz 16:09, Kitabı okudu, 4 günde, 10/10 puan

Her zaman yeni bir romana başlamadan önce ''kendi aklım yokmuş gibi'' kitap hakkında yapılan değerlendirmeleri tararım. Bu esere başlamadan öncede yaptığım araştırmalarda maalesef insanların okumadan, siyasi kinlerini kitabın üstüne kustuğunu gördüm. Hatta bir tanesi mutlak seveceksin şiirini edebi değerden yoksun bulmuş hemde ruh adamı okumadan... Bazı kişilerde selim pusat'ın kendinden 25 yaş küçük birine aşık olmasını edepsizlikle suçlamış. Ama bu kişiler Orhan pamuğun ''kırmızı saçlı kadın''ında geçen çocuk istismarını çok büyük bir aşk, serenadta ki kurguyu muazzam bir aşk olarak değerlendirmeleri de ayrı bir ironi tabi. Tanrı insanı demokrat olduğunu sanan yarı cahillerden korusun. Kitabı bitirip uyumamdan mütevellit bipolarım bozuldu. Kitapla bağıntılı rüyalar gördüm. Metin aralarındaki şiirlerin güzelliği, romanın bütünlüğünde gizli. Hele o mahkeme sahnesi var ya!. Gelsin kürşad, gitsin mete , , bilgekağan,oruç reis..... Böyle bir sahneyi yazmak ağır bilgi birikimi ve kültür ister.Bu sahne de bazı kesim diz vurmak eylemini,Allah'a hakaret hakaret olarak algılamışlar. Tarih biliminin en önemli kaidesi olan ''olayı dönemiyle yargıla'' sözünden bihaberler. Zaten kendisinin Türk tarihinin Orta asya koluna yaptığı katkılar, tartışma götürmez gerçeklerdir. Romanda güntülüye karşı, antipatik duygular hissettim. Onun dışında ruhumun derinliklerine, kanımdaki her hücreye kitap eden bir roman oldu.

Sergen Özen 
 21 Tem 03:33, Kitabı okudu, 5 günde, Puan vermedi

"Edebiyat hakikatlerin hayalle süslenmesidir" der, Atsız.
Bu sözün doğrultusunda kitabın edebî yönünü beğendiğimi söyleyerek giriş atalım. hâla unutmadığım iki söz şöyledir: "Mutlak seveceksin beni, kaçamazsın bundan." "Gönlüm dolu âhu zar kaldı." gibi.
Öncelikle şunu söylemem gerekir, romanı bir görüşe mensup olduğu için okumamak hata olur diye düşünüyorum. Fakat ayrıntıları atlayacak değilim. Şöyle ki;
*Hallaç-ı Mansur hakkında lanse edilmeye çalışılan bölüm ne kadar doğru olabilir?
*Milliyetçiliğin insan olmanın gereği önünde tutulduğu bir diyaloğu söylemek istemezdim. Evet, böyle bir şey var.
*Hz.Muhammed'in ve Eski Türk hakanlarından birisinin(ismini hatırlayamadım) Pusat hakkında söylemiş oldukları sözlere bakmalısınız. Ve de Pusat'ın vermiş olduğu "cevaplara."
Burada şu kanıya varmak mümkündür; Atsız, Milliyetçiliği ve Turancılığı her idealin üzerinde tutmuş, ve bu eserinde yansıtmıştır.
Aslında yine eleştireceğim tarafları var ama bu kadarı yeterli. Dikkat ettiğim bu bölümlere göre puan verecek değilim. Öyle olsaydı düşük vermem yerinde olurdu ama pek takılmamak gerek bu kısımlara.
Atsız'ın düşüncelerine koyu bir şekilde bağlı olanlar istisna, bazı sıkıcı bölümler olabilecektir. Türk tarihi konusunda bilgisi olanların kitabı zevkle okuyabileceğini düşünüyorum.
Milli değerlere aşık, hayattaki bütün ihtiraslarından vazgeçen, yaşamını sadece asker ve askerliğe adamış bir karakter çıkacak karşınıza: Selim Pusat.

-Spoiler olabilir.-
Selim pusat, eşinin öğrencilerinden biri ile tanışmasından sonra hayatı değişir. Yaşama gayesini askerlikten başka bir şeyde görmeyen Pusat'ın deyim yerindeyse ruhu çalkalanır. Yüzbaşı Pusat, Güntülü'ye aşık olarak yasak bir aşkın kapısını aralamıştır.
Pusat'ın geçmiş yüzyıllardan kendisi gibi yüzbaşı olan biri ile çarpıştığını ve bunun neticesi olarak yenilip haklılık duygusunu yitirmiş olacağını göreceksiniz.
Ve bu ruh çalkantısını Pusat'ı -aşırı sembolizm içinde ve gerçeküstü olaylarla- Mahşer günü hesap vermeye götürür, herkese karşı.
Bu ne demek? Atsız burada şunun mesajını vermek istemiştir:
Bugün, askerliğe ve askeri tarihe en bağlı, en cüretli adam bile kendisiyle eşit durumda olan yüzyıllar öncesindeki yüzbaşının aşağısındadır. Evet bunun mesajı var, aslında çok mesaj bulacaksınız bu kitapta fakat tarafsız bir gözle okumak mümkün olursa diyelim ve incelemeyi bitirelim.

KeMâL 
 07 Eki 2015, Kitabı okudu, 4 günde

İlk Atsız romanım. Keşke daha önce okusaymışım. Çok ama çok etkileyiciydi. Sırf yazarın milliyetçiliği yüzünden romanın Türk Edebiyatında önemli sırada olmadığına inanıyorum. Bu kadar sürükleyici roman nadide...H. Nihal ATSIZ'ın yaşamından kesitler de sunmakta. "Ağlamak da hayata dönmenin işaretiydi." gibi süper alıntılar var. İçerisindeki şiirler de okumaya daha fazla anlam katıyor.
Mutlak Seveceksin ve Ay Yüzlü Güzel Konçuy tam bir şaheser.
Kesinlikle okunmalı !
https://www.youtube.com/watch?v=IH6tD9UZdtk

Sefa Mehmet 
18 Şub 23:36, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hüseyin Nihal Atsız'ın edebi değeri en yüksek olan kitabı Ruh Adam'dır. Bu kitapta Atsız Beğ, karşımıza selim pusat olarak çıkmaktadır. Selim Pusat Atsız Beğ'in iç dünyasını yansıtır. Kanaatimce Türk edebiyatının en önemli eserlerinden birisidir. Okunmasını tavsiye ederim...

Beyza Yuksel 
23 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Gerçekten çok etkileyici bir kitap ön plana çıkmaması gerçekten acı ben Nihal Atsız i da şiirlerini de kitaplarını da çok beğeniyorum. Özellikle kitapta yer alan mutlak seveceksin şiiri harika

Selman Ç. 
 14 Tem 23:34, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Her şeyden bağımsız gerçekten etkileyici bir kitaptı. Şimdi bu kitabı önyargılarla okumaya başlarsanız belki de çok fazla tat alamayabilirsiniz. Ben okumaya başladığımda çok fazla bilgiye sahip değildim açıkcası. O yüzden hem okuması, hem tahlil etmesi daha bir kolay oldu. Dili çok akıcı olduğundan dolayı da hiç sıkılmadan rahatça okuyabilirsiniz.

Spoiler içerebilir.

Şimdi gelellim konusuna.
Hayatı sırf askerlik olan bir adamın düşüncelerinden dolayı (Beğenirsin veya beğenmezsin -ki o düşünceler çokta uzakta değil anlatılan o dönemin şartlarında)
askerlikten atılması, yargılama olmadan peşinen vatan haini ilan edilmesi vs. mahkeme sonucunda da beraat etmesi.
Şu bölümde adalet sisteminin çarpıklığına güzel atıfta bulunuyor
"Aynı suç, aynı sanık, aynı yargıçlar, aynı kanun kitabı ve önce idam sonra beraat. Burada mahkeme ilk önce suçlu buluyor sonra yargıtaydan dönüyor bu sefer beraat veriliyor. Bu ne yaman çelişki dedirtiyor. Ki bu duruma günümüzde de sıkça rastlıyoruz

Eşine de değinmek gerekiyor burada. Öğretmen olan eşi Ayşe, eşinin bu yaşadığı durumlardan dolayı mesleğinden oluyor ve 3 yıllık mücadelesi sonunda mesleğine geri dönüyor. Tabi o süre zarfında kendisinin hiçbir suçu olmadığı halde mesleğinden olması acı bir durum.
Burada da bir olayın sadece kişinin kendisini değil ailesini ve çevresini de nasıl etkilediğini görebiliyorsunuz.

Tüm hayatı askerlik olan adamın bundan sonra -kitabın isminden de yola çıkarak- adeta bir ruh gibi yaşaması geliyor. Eşi onu sosyal hayatın içine sokmaya çalışsa da açıkcası çok başarılı olamıyor. Sonrasında eşinin öğrencilerinden biri ile tanışıyor ve hayatı ondan sonra farklı bir yol alıyor.
Yasak aşktan suçlu bulunması ve mecazi olarak mahkemeye çıkması, o mahkemede yaşananları oradaymışsınız gibi yaşıyorsunuz. Aşırı derecede etkileyiciydi. Eğer okursanız eminim sizde etkileneceksiniz.

Değinilecek daha çok konu var ama detaya inmek istemiyorum. Tüm önyargıları bir kenara bırakarak okumanızda fayda var diyorum.

Ayşe Nur 
08 Haz 08:24, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kesinlikle önyargıyla yaklaşmamanız gereken bir kitap. Yazar Selim Pusat Atsız Beğ'in iç dünyasını çok iyi bir şekilde psikolojik olarak analiz etmiş; içinde aşk, tarih, din hepsini bir arada bulmanız mümkün. Yazarını sevmeyenlerin dahi beğeneceğinden şüphem yok.

Bahadır GÜL 
29 Eki 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kitabı kaç kere okuduğumu ve kaç kişiye hediye ettiğimi inanın hatırlamıyorum. Kitap, yazarın siyasi kimliği nedeniyle yeterince gündeme gelememiş ve ön yargılara kurban gitmiştir ancak kanımca Türk Edebiyatı'nın nadide eserlerindendir. Can alıcı noktalarda devreye giren şiirleri okuyup da etkilenmeyen biriyle karşılaşmadım.

Sıtkı Öztürk 
09 Haz 11:41, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Ruh Adam" kendi nefsi ile mücadele eden bir insanın macerasıdır. Eserin hakikaten bir roman mı, yoksa gerçek bir hikaye mi olduğuna karar veremeyeceksiniz

Zafer ÖZSOY 
01 May 22:27, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kendi içinde çelişkiye düşen bir kitap ama bu özelliği karaktere çok uygundur. Askerlik mesleğinin onurlu, şerefli yönlerinden bahsederek bu mesleği yüceltmiş aynı zamanda aşk çerçevesinde de ele almıştır

4 /

Kitaptan 69 Alıntı

“İnsanlar okunmamış birer kitaptır. En basitleri hakkındaki hükmü bile tamamının okunmasına bırakmalı. Biraz derince olanların ise, iyice okunduktan sonra üzerinde az veya çok düşünmek lâzım.”

Ruh Adam, Hüseyin Nihal AtsızRuh Adam, Hüseyin Nihal Atsız
Yusuf Emirhan Er 
11 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ruhun mu ateş, yoksa o gözler mi alevden?
Bilmem bu yanardağ ne biçim korla tutuştu?
Pervane olan kendini gizler mi hiç alevden?
Sen istedin ondan bu gönül zorla tutuştu.

Gün, senden ışık alsa da bir renge bürünse;
Ay, secde edip çehrene, yerlerde sürünse;
Herşey silinip kayboluyorken nazarımdan,
Yalnız o yeşil gözlerinin nuru görünse...

Ey sen ki kül ettin beni onmaz yakışınla,
Ey sen ki gönüller tutuşur her bakışınla!
Hançer gibi keskin ve çiçekler gibi ince
Çehren bana uğrunda ölüm hazzı verince
Gönlümdeki azgın devi rüzgarlara attım;
Gözlerle günah işlemenin zevkini tattım.
Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,
Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,
Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!

Bir başka füsun fışkırıyor sanki yüzünden,
Bir yüz ki yapılmış dişi kaplanla hüzünden...
Hasret sana ey yirmi yılın taze baharı,
Vaslınla da dinmez yine bağrımdaki ağrı.
Dinmez! Gönülün, tapmanın, aşkın sesidir bu!
Dinmez! Ebedi özleyişin bestesidir bu!
Hasret çekerek uğruna ölmek de kolaydı,
Görmek seni ukbadan eğer mümkün olaydı.

Dünyayı boğup mahşere döndürse denizler,
Tek bendeki volkanları söndürse denizler!
Hala yaşıyor gizlenerek ruhuma 'Kaabil'
İmkanı bulunsaydı bütün ömre mukabil
Sırretmeye elden seni bir perde olurdum.
Toprak gibi her çiğnediğin yerde olurdum.

Mehtaplı yüzün Tanrı'yı kıskandırıyordur.
En hisli şiirden de örülmez bu güzellik.
Yaklaşması güç, senden uzaklaşması zordur;
Kalbin işidir, gözle görülmez bu güzellik...

Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 285)Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 285)

Acizleri, layık olmadıkları mevkilere geçiren bir devlet batar.

Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 25 - Ötüken Yayınları)Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 25 - Ötüken Yayınları)