Rüyanın Öte Yakası

9,0/10  (12 Oy) · 
26 okunma  · 
12 beğeni  · 
702 gösterim
Herkes rüya görür. Peki ya bir gün rüyalarınız gerçek, hatta gerçekliğin ta kendisi olsa? Rüyalarınızla gerçekliği sürekli yeni baştan yaratsanız? Rüyanın Öte Yakasında Ursula K. Le Guin her zamanki usta anlatımı ve özgün bakış açısıyla bu soruya yanıt arıyor. Denklemin bir tarafında, gördüğü rüyalarla tüm insanlığın ve hatta evrenin kaderini değiştirmeye muktedir gönülsüz bir kahraman, diğer tarafındaysa onun gücünü "faydalı işler" yapmak için kullanırken iktidar hırsına yenik düşen bir bilimadamı var. Gönülsüz kahraman omzundaki bu ağır yükten kurtulmak, herkes gibi dünyanın bir parçası olmak istiyor; bilim adamıysa bu olağanüstü yeteneği kullanıp daha iyi, daha "akılcı" bir dünyanın mimarı olmak. Rüyanın Öte Yakası, hayal gücünü kamçılayan olay örgüsü ve derin felsefi boyutuyla LeGuin severlerin ve fantastik edebiyat tutkunlarının kaçırmaması gereken bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789753427913
 • Orijinal Adı:
  The Lathe Of Heaven
 • Çeviri:
  Aylin Ülçer
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hüseyin Düver 
07 Şub 23:56, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

George'un nasıl kazandığını kitap boyunca hiç bilmediğimiz bir özel gücü var. Gördüğü rüyaları gerçeğe dönüştürüyor. Örneğin istemediği rahatsız olduğu birini rüyasında ölmüş olarak görüyor uyandığında bir bakıyor o kişi cidden yok ve filan zaman önce ölmüş de gömülmüş bile. Bu sefer karakterimiz dünyanın akışına müdahale etmemesi gerektiğini düşünecek kadar ahlaklı biri. Gücü korkutuyor ve tehlikeli olduğunu düşündüğü için rüya görmemeye çalışıyor. Türlü yollar deniyor en sonunda da bir psikanaliste gidiyor. Psikanalist Dr Haber bunun bir deli değil de gerçekten de özel yeteneğe sahip biri olduğunu anladığında ise onu insanların rüyalarını kontrol edebilmesini sağlayan cihazıyla birlikte ideal dünyasını yaratmaya başlıyor. Aynı yetenek tek farkla güce sahip olanla gücü kullanan farklı kişiler. Dr Haber, kitapta akılcı modernistleri ve onların fikirlerini temsil ediyor. Fazlalaşan dünya nüfusunu azaltmak, ırklar arası renk ayrımını bitirmek, dünya barışını sağlayarak dünyayı evrensel bir köye çevirmek falan. Peki bu gerçekten de doğru mu?

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...lu-ktalar-atlas.html

Sedat Aktaş 
 22 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bir rüya kaç hayata dokunabilir ki ? Kaç insanı öldürebilir veya kaç insanı hiç var etmeyebilir? Rüyalarıyla geçek hayatı değiştiren Orr ;ne yaptığını pek bilmediğinden aslında diğer insanların ne yaptıklarını bildiklerine inanıyor gibiydi. Ya da onun gibi bişeydi işte. Ursula K .Le Guin 'in hayal dünyasından bir şeyler kapmak ve Dr.Haber ile Orr arasında yaşanan Soğuk Savaşa tanık olmak istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Ayrıca size bir de sır vereyim: kitabın kapağı Andrei Tarkovski'nin Stalker filminden. Sırf bu kapak için bile okuyabilirsiniz, hem bir izi sürmek bir gerçeği ne kadar değiştirebilir ki?

Kitaptan 5 Alıntı

Dao 
28 Haz 10:03, Kitabı okudu, Puan vermedi

"... kendinden başka hiç kimsenin var olduğuna tam olarak inanamıyor, bu yüzden de onlara yardım ederek var olduklarını kanıtlamak istiyordu."

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin
Dao 
28 Haz 15:47, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hiçbir şey sağlam kalmaz, hiçbir şey (bir ukalanın zihniyeti hariç) tastamam ve kesin değildir. Kusursuzluk, Varlığın en derinde yatan gizemli niteliğinin, o kaçınılmaz, marjinal kesinsizliğin inkârıdır sadece.

H. G. WELLS, Modern Bir Ütopya

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin
Dao 
23 Tem 17:13, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bunu anlamıyorum. Sözcüklerle de ifade edemem. Her şey rüya görür. Şeklin, varlığın oyunları, maddenin rüya görmesidir. Kayalar kendi rüyalarını görür ve yeryüzü değişir..."

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin
Seda 
09 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Her şeyin illa da bir amacı olacak diye bir şey yok, sanki evren bir makineymiş de her parçasının faydalı bir işlevi varmış gibi konuşuyorsunuz siz de. Madem öyle, bir galaksinin işlevi nedir? Hayatımızın bir amacı olup olmadığını bilmiyorum, bunun bir önemi olduğunu da sanmıyorum açıkçası. Asıl önemli olan bütünün içinde bir parça olmamız. Bir kumaşın içindeki iplik ya da kırdaki bir ot sapı gibi. O nasıl öylece varsa, biz de öylece varız. Bizim yaptıklarımız, çimenleri yalayıp geçen rüzgara benziyor."

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin (Sayfa 99)Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin (Sayfa 99)