Şah Mat

8,4/10  (182 Oy) · 
577 okunma  · 
149 beğeni  · 
4.426 gösterim
Polisle satranç oynayan bir seri katil...

Suç psikiyatristi olarak polise destek vermekte olan Claps'in suçluların davranış profilini inceleyerek olası şüphelileri tespit etmek gibi çetin bir görevi vardır. Ancak bu sefer ortadaki cinayet hiç de basit değildir. Karşısında acımasız, kararlı, unutulmak istemeyen ve şehrin korkulu rüyası olmayı amaçlayan bir seri katil vardır. Çözüm hep avuç içinde gibidir ama bir türlü ulaşılamamaktadır, aşılan her bir basamak katilin ininin derinliklerine dalmaktan başka bir işe yaramaz.

"Mario Mazzanti ilk kitabını en lezzetli malzemeleri karıştırarak hazırlamış: Satranç, edebiyat, sinema, opera ve asıl mesleği olan cerrahlık."
Paperblog

"Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ve gerçeğin insanın en karanlık hırslarında gizlendiği nefeslerinizi kesecek bir gerilim romanı."
La Feltrinelli
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  6053844334
 • Çeviri:
  Güliz Akyüz Yıldırım
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 19 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Muhteşem bir kurgu... Suçluyu bulmak için sizi zorlayacak olan bu eserin temposu hiç düşmeyerek, sizi son sayfayasına kadar esir alacak...
Gazetecilerin haber için neler yapabileceğini, hırsları uğruna masumların ölümlerini umursamamalarına şaşırarak tanıklık edeceksiniz...Nefes almadan okuyacağınız bir eser...

ihtiyar 
24 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Kitabı almama sebep olan tek şey satranç sevgisiydi. Ne kapağındaki vezire saplanmış bıçağa alıcı gözle baktım, ne de arka kapak yazısını okudum. Polisiye bir roman olduğunu da bilerek satın aldım. Kurgu güzeldi, bu tür kitaplarda olduğu gibi akıcı ve heyecanlandırıcı şekilde yazılmıştı. Kesinlikle iyi bir plan içeriyordu ve zekice yazıldığı açıkça ortadaydı. Eminim çoğu kişi kısa bir sürede okumuştur, bir oturuşta ortalama 100-150 sayfa okunduğuna eminim.(iyimser bakıyorum, belki de 200 de olabilir)
Beğendiğimi söyleyebilirim, duşa girdiğimde genelde soğuk suyu tercih etmeme rağmen kitabın etkisiyle üstüme sıcak suyu akıttığımı, derin nefes aldığımı kitabın bazı bölümlerini düşündüğümü ve her an banyonun kapısının açılacağını hayal ettiğimi de belirtmeliyim. Farkındaysanız her şeye rağmen bir şer koyacağım hissi yaratıyorum. Bu konuya girmeyeceğim. Tek söyleyeceğim şey eser güzel lakin okuma tercihlerimizin hep bu yönde olmaması gerekir diyorum. Bu yön derken polisiye kast etmiyorum. Kitabı tavsiye ederim.

Beyza Yuksel 
10 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Gerçekten adrenalin yüklü bir kitap. Katil ortaya çıktığında bile aslında tam olarak ortaya çıkmayan başından beri herkesi katil ilan edip bir tek onu söylemedigim kişi katil çıktı. Cidden çok iyi kurgulanmış. Tercih dönemi nedeniyle bu kadar geç kaldım okumak için yoksa elime aldığımda zor bırakıyorum. Tahmin edilmesi zor bir cinayet romanı. Okumaya hazır mısınız :)

Hilal 
08 Mar 2015, Kitabı okumadı, Beğendi, 8/10 puan

Polisiye roman okumayı seven biriyseniz bilirsiniz, genelde cinayet romanları birbirine benzer ve başta cinayet işlenir, deliller araştırılır, konu üzerine kafa patlatılır ve katil bulunur. Hatta bu romanlarda yeni biri değilseniz kitabın başından katilin kim olacağını tahmin edersiniz ve yanılmazsınız. Ben de yanılmayacağımı sanıyordum, işte bu konuda yanıldım.

Şah Mat, Mario Mazzanti' nin ilk kitabı. Yazar tüm hayatı boyunca etkilendiği durumların gölgesini düşürmüş kitabına. Satranç, edebiyat, opera, sinema ve asıl mesleği cerrahlık... Hiç şüphesiz yazarın iç dünyasına hayran kaldığımı belirtmek istiyorum.

Kitap oldukça ustaca kurgulanmış, belki daha fazla ayrıntıya yer vererek okuyucuyu zorlayabilirdi fakat kesinlikle yavan değil; eksisi yok artısı var. Yazarın olayı anlatış şekli ise tam yerinde olmuş: bölümleri günlere göre ayırmış ve aynı bölümde bir çok karakterin gözünden anlatmış. Bölümlerin fazla uzun olmaması ve bir çok bölümü en heyecanlı yerinde bitirmiş olması kitaba sürükleyicilik katmış. Aynı zamanda oldukça akıcı ve bu konuda çevirmene de büyük bir pay düştüğünü söylemeden edemeyeceğim.

Bir Jean Christophe Grange hayranı olarak şunu söyleyebilirim ki, Grange' ın bir çok kitabıyla eş değer belki de daha iyi. Sanırım Şah Mat'ı yazmak , Mario Mazzanti' nin hayatında yaptığı en güzel şey.

Ensar. 
21 Şub 10:40, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitabı hiç okumadan 2-3 kişiye önerip okuttum. O derece emindim güzel bir kitap olduğuna. Onlar da okuyup beğenince listemde biraz daha öne alarak okudum kitabı. Müthişti. Hele son 150-200 sayfada, sanki kitaptaki karmaşanın içindeydiniz. Olayları siz yaşıyor. Aynı zamanda çözmeye çalışıyorsunuz gibiydi.

Konusu ise sessiz sakin bir hayat sürdüren Magessinin evinde ölü bulunması sonucu bir seri katilin varlığına işaret eden deliller...

Polisiye roman okumayan kişiler için yukarıda yazdığım kitabın konusu kısmı, ""bir klasik polisiye vakası daha"" gibi olabilir ama hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, gayet özgün, zekice kurgulanmış, aklınızın ucundun bile geçmeyecek kurguların bulunduğu, bazen kendinizden bile şüphe duyabileceğiniz bu 3 hamlelik oyunu hala okumamış olmak, polisiye severler için bence büyük bir kayıp olur.

Kitap ve Kahve Gezegeni 
08 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Adından da anlaşılacağı gibi satranç hamleleriyle ilişkilendirilmiş seri cinayetler yer alıyor kitapta. İki günde meraktan ölmek üzereyken bitirdim kitabı. Katil için bir çok tahmin ve varsayımlarda bulundum. kitap boyunca hatta kitabın ortasında açıklanmasının imkansız olduğunu bildiğim halde evet katil yakalandı kurbanı buldular diye düşünüp yüreğim ağzıma geldi heyecandan ama okadar ustalıkla çevirmişki yazar, olayı tebrik ederim. Gecelemeyi bile düşündüm katili öğrenmek için ama erken kalkmam gerektiği için istemeyerekte olsa yarıda bırakıp bugün aralarda okuyarak bitirdim. Zaman zaman hadi artık kim bu diye kendi kendime söylendiğimde oldu. Sonu bence güzel bağlanmış doyurucu şekilde bütün soru işaretlerine cevap verilmiş. Güzel bir kurguydu polisiye severlere tavsiye ediyorum.

H. Egemen Akyüz 
25 Ağu 13:55, Kitabı okudu, 10/10 puan

Okuduğum ilk Mario Mazzanti kitabı. İlk sayfalarından soy sayfasına kadar sürekli artan; gerilim,heyecan,macera... Polisiye roman severlerin okumaları gereken ilk eserlerden biri.

Ismail Salma 
08 Eyl 23:18, Beğendi, 10/10 puan

Polisiye olarak okuduğum kitaplardan biri ama benim için en iyi polisiye oldu enlerim arasında gayet güzel akıcı bir dile sahip. Katili bolmak o kadar kolay olmuyor malesef.

SEMRA ŞENTÜRK 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Soluksuz okudum. Başından sonuna kadar adrenalin yüklü bir kitap. Tavsiye ederim kesinlikle.Muhteşem bir şekilde kurgulanmış . ' Vay bee!!! ' dedirtecek kadar...

melike 
21 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

okuduğum polisiye kitaplardan en çok beğendiğim kitap eğer polisiye kitap okumak istiyorsanız "ŞAH MAT" adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim

4 /

Kitaptan 4 Alıntı

Dr. Elmyra 
04 Ağu 21:31, Kitabı okudu, Puan vermedi

Satranç
Satranç çok güzel bir oyun; insana analitik, metodik, agresif ve hepsinden önemlisi acımasız olmayı öğretiyor.

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 285)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 285)

...Kalbimin ve ciğerlerimin parçalanması pahasına onu bulacağım, her kim buna engel olmak isterse onu da kendimle sürüklemek pahasına. Acıma yok çünkü içimde intikam çığlığı atan bir kurban var. Acıma yok çünkü bu avda kendimi bir infazcidan farklı görmüyorum."

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 94)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 94)
Muharrem Armağan 
 21 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Biz tiyatrodaki oyuncularız ve oyundaki rolümüzü oynamaya devam etmek için halk tarafından kabul görmek zorundayız. Oyunun güzel ya da oyuncuların başarılı olmasının bir önemi yok.

Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 253 - sonsuz kitap)Şah Mat, Mario Mazzanti (Sayfa 253 - sonsuz kitap)