Şah ve Sultan

8,5/10  (504 Oy) · 
2.084 okunma  · 
422 beğeni  · 
10.626 gösterim
Tutku... Güzellik... Aşk ve savaş. Sadece gönüllerin değil alınların, kemiklerin ve gözlerin alev alev yandığı savaş.
Kahramanlarını, Yavuz Sultan Selim'i de Şah İsmail'i de tarihin merdivenlerinde bir basamak aşağı indiren bir basamak yukarı çıkaran savaş.

Çaldıran... Şimdi Çaldıran ne 500 yıl geride ne 500 yıl ileride.
Savaş tasında büyücünün gördüğü neydi? Kızılbaşlık!
Sünnilik! İktidar hırsı. Aşkın bir çökelti gibi dondurduğu zaman!
Korku? Ya o? Yazar biraz da korkuların üstüne gidendir.
Tarih ileriye doğru çözüldükçe ağacın kökleri de görülecektir.
Alevi de Sünni de bağlıdır o köke. Birdir o toprakta.
Gölgeler büyümüşse ışığı değil korkuyu yenmek gerekir.
Karanlık ve kör ışığın egemenliği boğmasın artık nesilleri.
Ve işte bir kez daha aşk!

Şiir kadar iktidar atında rüzgâra ve ateşe doğru yol alan iki hükümdar. Şah ve Sultan... Dünya incisi zarif ve asil kadınlar. Yeminlerine bağlı erkekler. Masal kadar gerçek. Büyüleyici olduğu kadar umut verici. Şah&Sultan her cümlesi aşkla okunacak bir kitap.
İskender Pala'dan...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  390
 • ISBN:
  9786054322374
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
M.Burak SOLAK 
02 Eki 16:58, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Osmanlı padişahlarından en çok Yavuz'u sevdiğim için mi hep onun hayatını okuyorum yoksa hep Yavuz'un hayatını okuduğum için mi en çok onu seviyorum bilmem ancak her okuyuşumda o kadar sinirli ve sert olarak bilinen birisinin bu kadar ince ruhlu olması beni hayran bırakıyor.
Kitaba gelirsek tek kelimeyle muhteşemdi.Olayları birden fazla kişinin (Selim'in ve Şah'ın yakınındaki insanlar) gözünden bu kadar akıcı anlatması ve olaylara bakış açısı çok güzeldi. Genelde okuduğumuz tarih kitaplarındaki taraflılığın aksine olayları her iki pencereden de anlatması diğer kitaplardan ayıran en güzel özelliği olmuş.
Kitabın asıl güzelliğini Yavuz ve Şah'a bağlamak aptalca olur. Bunların yanında Hasan, Hüseyin, Kamber Can ve Taçlı'nın da hayat hikayeleri gerçekten müthişti. Hele Hüseyin 'in ikiz kardeşi Hasan'ı öldürmesi(okuyacak olanlardan özür diliyorum söylediğim için :) ) ve hikayenin devamını gerçekten çok beğendim. Açıkcası her kitap okumamda ne kadar güzel olursa olsun eleştirilecek noktaları ararım fakat bu kitapta hikayeye öyle takılı kaldım ki hiçbir şeye dikkat edemedim. Kısacası okuyun :))

Eren Erkil 
13 Eyl 20:50, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yavuz ve Şah İsmail hakkında birçok kitap okudum fakat bitirmek istemediğim tek kitap buydu. Tek kelime ile harikaydı. Şiddetle tavsiye ederim.

Ayten Ernaz Tiryaki 
20 Mar 21:51, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 9/10 puan

Tarih kitaplarını seviyorum, Yavuz Sultan Selim' i de ayrıca severdim Sultanlar içinde. Ama bu kitapta aşık oldum Sultan Selim' e! Asaletine, adaletine, bilgisine, görgüsüne, hatipliğine, şairliğine, zekâsına, en çok da cesur duruşuna, dirayetine! ...Şah'la Sultan arasındaki hicivli mektuplaşmalarsa ayrıca hoşuma gidenlerden. Mesela: Şah, mektubun yanında at pisligi gönderir birinde Yavuz'a . Sultan Selim, cevaben : " bana at pisligi göndermişsin, ben sana bal gönderiyorum. Ne de olsa insan yediğini ikram eder karşısındakine! " der. :)

Kubra Cangul 
20 Mar 20:22, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Bayıldım !! Tarih kitaplarını çok sevmem aslında ama bu kadar sürükleyici bir kitap daha yok desem çok abartmış olmam sanırım. Kızılbaşlık hakkında hiç birşey bilmediğimi öğrendim. Sevgi neydi ? dedim sürekli kendime. İskender Pala kalemine aşık etti beni kesinlikle tavsiye ederim.

Kağan Özkaya 
28 Kas 16:46, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yine soluksuz okunacak bir kitap...Kitabın anlatıldığı dönem Osmanlı Devleti'nin en güçlü dönemi.Yavuz Sultan Selim Han'ın vurduğunu indirdiği,sözleriyle şahları ağlattığı bir dönem.Ama Sultan aşka karşı o kadar güçlü değil...

KeMâL 
12 Tem 13:29, Kitabı okudu, 13 günde, 10/10 puan

Kitabı 13 günde okuduğum doğru ama Bayram Tatili boyunca elime almadığım için sanırım 4 günde bitirmiş oldum. Bunu özellikle belirttim çünkü kitap çok akıcı ve gayet sade. Bundan önceki okuduğum İskender Pala romanları Od ve Efsane'ye göre bir tık aşağıda bulduğumu itiraf etmeliyim. İskender Pala'nın dili çok ama çok güzel.
Konu olarak biraz açarsak Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail' in savaşı diyerek ön başlık; Sünni ve Kızılbaşlık ( Alevi ) olarak da iç yapı kurgusu var. Aslolan ise bir aşk hikayesi. Taçlı Sultan'ın Ömer'i, Şah'ı ve Sultan'ı. Çaldıran Savaşı ile başlayan macera diğer Yavuz'un savaşları ile devam ediyor. İçerisinde aşkı, sevgiyi, sadakatı anlatan onlarca altı çizilecek cümle bulabilirsiniz. 34 bölümden oluşuyor kitap ve her bölümün başında Yavuz'un ( Selimi ) Şah İsmail ( Hitai, Hatai) nin şiirleri ile başlıyor. Yavuz'un hayatı ve devlet adamı nasıl olmalının timsali gibi. Türk'ün Türk'le savaşmasını çok güzel anlatmış. Osmanlı Hanedanlığının içersindeki kargaşa ve askerinin çektiği çile yükseliş aşamasını çok iyi göreceksiniz. Tebriz'i tanımak ve öğrenmek isteyeceksiniz. Yavuz'un Şah İsmail'le nasıl karşılıklı Satranç oynadığını ve şiirlerle atışmalarını öğrenmek için bu romanı okumalısınız. Yavuz'un büyük bir şair olduğunu ben bu romandan öğrendim. Aleviliğin ne olduğunu ve iç dünyasını bu romandan öğrendim. Mezhep çatışması başlığı altında; aşkı anlatan bu güzel roman benden 10 aldı ama çok zorladım 10 için. Çünkü yine sonu hemen bir çırpıda bitmesi beni sinir ediyor. Son 3 bölümde gözleriniz dolabilir ve aşkın ne olduğunu; şimdiki sevgilerle kıyas bile edilemeyeceğini anlayacaksınız.
Çok şey yazabilirim ama içimden gelenler ve spoiler vermemek adına kısa kesiyorum. Çok güzel bir roman. İskender Pala okumaya devam edeceğim. Sizlere de tavsiye ederim. İyi okumalar....


Sevgi belli ki kendi canından evvel sevilenin canını düşünmek, kendisine bir zarar erişmesinden evvel sevgiliye gelecek zararı bertaraf etmekti.

Ferah 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Tarihi sevenler için bir çırpıda okunacak bir tarihi roman. Yavuz Sultan Selim’in Trabzon’da başlayan şehzadelik hayatı ile Osmanlı Devleti hükümdarı olmaya getiren süreci ve nedenlerini de öğrenirken Şah İsmail’ i de tanıma fırsatını elde ediyorsunuz.

Mehtappp 
02 Oca 19:26, Kitabı okudu, 6 günde, 9/10 puan

Mükemmel bir edebi dille yazılmış bir İskender Pala romanı daha: Şah ve Sultan.

İki Türk devleti hükümdarının çarpışma hikayesi: Osmanlı’nın Sultan Selim’i ile Safevi’nin Şah İsmail’i

Erdebilli Safevi Devleti’nin kurucusu Şah İsmail(1. İsmail) Şii mezhebine bağlı olup Kızılbaşların önderidir.( Kızılbaş tabiri Osmanlı tarafından Şiilere ve Alevilere verilen addır.) Genç yaşta şeyh olup sonradan Tebriz’de devleti kurunca Şah olmuştur. Sunni Tebriz halkını katledip zorla Şiiliğe geçirtmiştir. Kitapta halkı tarafından Kıble-i Alem Efendimiz olarak anılır. Kitabın birçok bölümünde “Hıtayi” lakabıyla Azerbeycan Türkçe’siyle yazdığı şiirleri yer almaktadır. Daha sonra lakabını yaptığı hatalardan dolayı “Hatayi” olarak değiştirir.

I.Selim, babası II. Bayezıd’ı devleti gerektiği gibi yönetemediği düşüncesiyle darbe yoluyla tahtından indirir. Devletin bunalımlı halinden kurtulmasının Tebriz’in alınmasıyla gerçekleşeceğini düşünür ve aylar süren yolculuklarla çöllerde Şah İsmail’i arar. Yine kitapta Sultana ait “Selimi” lakabıyla şiirler bulunmaktadır.

Kitap, Can Kamber adında bir çocuğun kendisine bakan Babaydar ile sevgi üzerine konuşmalarıyla başlar ve Kızılbaşların Can Kamber’i almasıyla çocuğun hayatı değişir. Şah İsmail tarafından hadım ettirilir ve haremindeki kadınların hizmetine verilir. Can Kamber kitap boyunca tek bir soruya yanıt arar: Sevgi nedir? Bir taraftan da Tebrizli güzel Bihruze diğer adıyla Taçlı ile olan ilişkisi kitap boyunca devam eder. Taçlı, herkesin gönlüne ateş düşüren Cenneti anımsatan güzeller güzeli genç bir kızdır. Şah’ın gönlüne düşürdüğü ateş daha kimleri yakacak?

Diğer yanda ise Tebrizli iki kardeş Hasan ile Hüseyin. Şah’ın Tebrizi alması sonucu Hasan, Şah ile kalır, Hüseyin ise Sultan’a gider ve her ikisi de emrinde olduklarının güvenlerini kazanır ve en sadık adamları olurlar. Birbirine düşman iki ayrı hükümdarın yanındaki Hasan ve Hüseyin tekrar karşılaşabilecek mi?

Kitaptaki temel karakterler ve ilişki boyutu bu şekilde. Şah ve Sultan savaştan önce uzun uzun mektuplaşırlar. Bu mektuplar iki hükümdarında edebi değeri yüksek kışkırtmalı şiirlerinden oluşur. Ayrıca gönderilen elçilerin karşılıklı olarak işkenceyle öldürülmelerine de neden olur. Aralarındaki husumeti bitirmenin yolu ise savaştır. Çaldıran Savaşı tarih derslerinden de bildiğimiz üzere Osmanlının galibiyetiyle sona erer.

Okurken bir yandan tarihteki kişileri ve olayları araştırarak okumanızı tavsiye ederim. Sevgi ve sevgiliye dair öyle güzel sorgulamalar ve cümleler var ki hayran olmamak sorgulamamak mümkün değil.

Meryem Hoşoğlu 
25 Nis 22:57, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 9/10 puan

Bu kitabı almadan önce herkes çok güzel ve sürükleyici olduğunu söylüyordu. Bende buna dayanarak almıştım.
Pek çok tarihi kitabın aksine sürükleyiciydi. Yavuz Sultan Selim'i zaten severdim şimdi hayran kaldım. Bir insan nasıl bu kadar öfkeli, cesur, düzenli, dindar, kültürlü ve bir o kadar da duygusal olabilirdi? Kitapta Sultan Selim'in ağladığı belirtildiği yerlerde benimde ağlayasım geldi. Öyle hayran kaldım.
Kitapta Şah İsmail'e de hayran olduğum zamanlar oldu.
İskender Pala'nın okuduğum ilk kitabıydı, diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Şah ve Sultan'ı herkese tavsiye ediyorum.

Esra TİĞİZ 
13 Kas 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail arasındaki meşhur rekabet kitapta çift taraflı olarak anlatılmıştır. İki tarafın ağzından tarafsız anlatması, davasında kimin haklı olduğunu kararını vermeyi okuyucuya bırakması hoşuma gitti. Sünni ve Şii çatışmasının o dönemdeki izleri üzerine roman şekillenmiştir.Ama aşk konusunda biraz abartıya gidilmiş gibi geldi. Buna rağmen gayet başarılı bir İskender Pala kitabıydı.

Kitaptan 190 Alıntı

dilek 
22 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İnsanlar birbirlerine gülüyorlarsa aralarında nefret, birbirleriyle gülüyorsa aralarında sevgi çoğalıyormuş.

Şah ve Sultan, İskender PalaŞah ve Sultan, İskender Pala

Aşk, tekildir ama sevgi çoğuldur. Aşk, tek bir kişiye, sevgi binlerce kişi veya şeye yönelik olur.

Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 108)Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 108)
M.Burak SOLAK 
02 Eki 13:05, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

''Cennet nedir Kamber Can?''
''Sevginin hüküm sürdüğü kalptir efendim.''
''Peki, cehennem nedir?''
''Sevgisiz bir kalp cehennemin ta kendisidir.''

Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 345)Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 345)
tuna çaydamlı 
01 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gökler sevgiyle dönerler, yıldızlar sevgi sayesinde yerlerinde durabilirler. Tıpkı kalbimizdeki sevgi yıldızları gibi... Bu yüzden dış yerine içi, suret yerine ruhu sevmek gerekir. Hayat ancak sevgiyle tatlıdır ve sevgilisiz dünyada hayat sürmek beyhudedir.

Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 5)Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 5)
AYNUR 
 06 Eki 13:54, Kitabı okudu

Ama gariptir, ben bu dünyada kimi sevsem Allah benden uzaklaştırıyor. Onun için, ben seni hiç sevmeyeceğim.

Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 354)Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 354)

Sevgi bir dostluğun adı olmalıydı... Çıkarsız, umutsuz, kaygısız bir dostluğun adı...

Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 209)Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 209)

Bir şeyin haddi aşınca zıddına dönüştüğünü biliyordum. Mesela gözyaşı ve ağlama haddi aşarsa insan artık gülmeye başlar veya çok gülen insanın tavrı tersine dönüp gözünden yine yaş gelirdi.

Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 126)Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 126)

"Cennet nedir Kamber Can?"
"Sevginin hüküm sürdüğü kalptir efendim!.
"Peki, cehennem nedir?"
"Sevgisiz bir kalp cehennemin ta kendisidir!."

Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 300)Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 300)
19 /