7,7/10  (11 Oy) · 
64 okunma  · 
6 beğeni  · 
828 gösterim
1953'te Sait Faik, ikinci Türk olarak, Amerika'daki Uluslararası Mark Twain Derneğinin onur üyeliği payesini aldı. Bu kadarı küçük bir haber olarak gazetelerde çıktı çıkmasına ama, sanatçılar gazete sütunları için pek çekici konu değildi. Oysa bundan önceki Mark Twain üyeliği ilk Türk olarak Atatürk'e verilmişti. Şimdi ikinci Türk de Sait Faik oluyordu. Aradan yıllar geçti, bugüne kadar başka hiçbir Türk bu onura layık görülmedi.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9786053607731
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
niluferinkitapligi 
 06 Kas 15:27, Kitabı okudu, 8/10 puan

Sait Faik'in 19 öyküsünden oluşan,Ara GÜLER'in kendisine ilişkin anekdotları ile tamamlanan öykü kitabı "Şahmerdan".Kimi zaman Anadolu'dan,çoğunlukla İstanbul'dan;kısa ama tesirli,kıyısından ama derin.İnsanoğlu'nun türlü türlü yanlarını kusursuz bir kadrajdan çıkarır gibi;öyle anlattığı herşeye ruh veriyor.Türk Edebiyatı nasıl gurur duyulası bir ummandır,damla damla yüzmek lazım.Keyifle okudum.

Bizimmahalleninkitapcisi 
 04 Ara 18:43, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Sait Faik'in eserlerinde kullandığı doğal, samimi üslubunun, kendine has öykücülüğünün, olayları başarılı gözlem süzgecinden geçirip kaleme almasının yanında onun eserlerini güzel kılan diğer bir nokta ise şüphesiz içerisinde barındırdığı kültür şölenidir. Öyle ki, onun eserlerinde Ermeni'sinden Rum'una, Türk'ünden Kürt'üne birçok farklı kültürden karaktere rastlayabilir, günümüzde özlem duyduğumuz "KARDEŞLİK" kavramını derinden tadabilirsiniz.Çünkü Sait Faik'in eserlerinde dil, din, ırk gibi kavramlar yoktur; insan, insani değerler vardır. Bu nedenle Sait Faik okumak sadece diliyle, üslubuyla, kendine has tekniğiyle değil, insani değerleriyle de bir edebiyat harmanıdır.

Sayfalarından, satır aralarına kadar bu usta kalemden dökülen öyküler her daim doyumsuz birer yolculuk, büyük bir keyiftir ve benim için de kalemiyle tanıştığım ilk günden bugüne öyle olmuş, bu durum tüm eserlerini tamamlama isteğimi her geçen gün biraz daha arttırmıştır. Nitekim geçtiğimiz günlerde yine edebiyat sevdam depreşince minik Sait Faik koleksiyonuma bir yeni kitap daha ekleyip, büyük bir keyifle de okudum. On dokuz öykü ve Ara Güler'in kaleminden, anılarından Sait Faik'i anlattığı bir ekten oluşan Şahmerdan, okuduğum diğer eserlere göre daha hüzünlü, insanın içine işleyecek öyküleri barındıran, tamamında olmasa bile genelinde yokluk ve zor yaşam koşullarının ön planda olduğu bir eser. Sevgili Sait Faik yine olayları başarılı gözlem yeteneğinin süzgecinden özenle geçirip, gözler önüne sermiş. Kitabın içerisinde her biri ayrı ayrı tadı damaklarda kalacak öykülerin yanında Kültür Yayınları'nın her Sait Faik eserinin sonunda minik birer eke yer vermesi de yine ayrıca doyumsuz noktalardan biri. Öyle ki, her kitabı taçlandırdığı bu minik ekler bizlere anılarda Sait Faik'i okuma, onu daha yakından tanıma olanağı sunuyor ve onun tüm bu usta kalemine rağmen aslında edebiyatımızın mütevazi bir değeri olduğuna tanıklık etmemizi sağlıyor.Yine harika bir ek ve yine harika öykülerin yer aldığı bu eser yüreğinize dokunacak sayfalarıyla okurunu bekliyor...
Edebiyat ve Sait Faik severlerin her bir satırını keyifle okuyacağına inandığım bu güzel Sait Faik eserine mutlaka şans vermenizi tavsiye ediyorum :)

Kitaptan 9 Alıntı

Dilvin KİRİŞ 
09 Şub 01:07, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kılıçbalığının bu sene az tutulduğunu gazetelerden birinde okumuştuk. Kılıçbalığının sahiden kılıcı var mıydı? Adamı keser miydi? Yoksa kılıçbalığı zabit miydi?

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 102 - Bilgi Yayınevi)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 102 - Bilgi Yayınevi)
Halil Yavuz KAYA 
24 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Oh ! Ölüm belki de bir memlekettir. Işıkları söndürülmüş bir Paris kadar güzel, tayyare korkusundan ışıkları söndürülmüş Bir Paris'te bir çift Parsli kadar aşklarını düşünmeye çalışan insanlarla doludur; belki de ölüm şehri. Orada, belki de insan yalnız iskeletiyle güzeldir.Her şey kalbi atmadan, sükun içinde yapılır.Nehirler vardır ki kocaman ziftli kayıklarla geçilir. Nehrin öteki kıyılarında mor ışıklı asfalt caddelerde çıplak kadınlar dolaşır, Ölüm memleketi belki böyledir...

Şahmerdan, Sait Faik AbasıyanıkŞahmerdan, Sait Faik Abasıyanık
Halil Yavuz KAYA 
24 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ada çayı kışların ve sonbaharın, yağmurların ve karların bir ilk baharıydı. İçinde sıcak bir iklim taşıyan mavi ve kırmızı benekli, beli kıvrak ve ince çay bardağı hafızama karşı bir mevlit gecesi, bir ölünün kırkı,bir tekin değildir kokusu ile tütüyor ve balıkcılar poyrazın sertliğinden, ekmek den ve kırık sandallardan bahsediyorlar. Sultana papatya suyu ile sararttığı saçlarını burnuma dokunduruyordu. O zaman ada çayının kokusunu unutuyorum:......

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 38)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 38)
Ufuk Demir 
10 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Emin içinde bir isyan duydu:
- Ben gidiyorum hala, dedi. Bir hava alayım.
Fakat Emin bu akşam İstanbul'un içinde aradığı havayı bulamadı.

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 96)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 96)
Halil Yavuz KAYA 
24 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Saat dört! Birahanenin içinde o, ve sobanın kenarında garsonlar var. Dışarıda hemen hemen kararmaya yüz tutmuş bir kanunuevvel ikindisi... Islak. yağmurlu, soğuk...Duvarlar ve ağaçların gövdeleri; küflü, siyah ve ıslak... Bazı yapraklarda, insana bir içerde olmanın olmanın hazzını tattıran, berrak ve harikulade soğukluğu tahmin edilen damlalar...

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 90)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 90)
Halil Yavuz KAYA 
24 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kantarları eksik tartan, küçük ve kınalı kızların mayıs kokan toprak sofalarda yetiştirdikleri zoka sepetlerine alyanslı ellerini sokan ve sarısı boldur bu kozanın, diye temiz koza olduğu halde aşağılık bir fiyat biçen insanlarla dolu idi...

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 30)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 30)
Halil Yavuz KAYA 
24 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bayıra resim yapmış Fatmalar'ın Aliler'le seviştiği, kahvelerinde delikanlıların içip oynadığı, tabancalar sıktığı kaygısız memlekete gitmeye hiç niyetim yok.

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15)
Halil Yavuz KAYA 
24 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kadın kapıyı açtı. İçeriye berrak kış günü ışığı, yol bulmuş bir su gibi aktı....

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 85)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 85)
Ufuk Demir 
10 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yüzle ahlâk arasında herhalde müthiş bir münasebet vardır. Güzel olan muhakkak güzel ahlâklıdır demiyorum. Fena ruhlu güzel yüzün, insanı perişan eden, mahveden sihri de inkâr edilemez. Yalnız şunu demek istiyorum ki ahlâkın yüze eklediği mimikler, hatta renkler, tikler yüz ve ahlâk her ikisi güzelken de vardır. Hatta bunlar sevimlidirler. Ahlâk bozulmazsa, tertemiz, sevimli, hatta dostun onları taklit edeceği gelesi kadar tatlıdır.

Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 26)Şahmerdan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 26)