Şair

7,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
731 gösterim
Şaire ve şiire tapan insanların yaşadığı uçsuz bucaksız bir çöl... Acımasız toprakların şekillendirdiği yakıcı bir güzellik ve onu elde etmek için birbirine kelamın kılıcını çekmiş iki efsane şair. İnsanların sözlerine Allah?ın sözlerinin karışmasıyla neticelenen dramatik bir yarışma...

Arka planında Doğu Roma, Sasani ve Batı Türk imparatorlukları arasındaki dünya harbinin yaşandığı bu dram, kadim Arap dininin ve Arap töresinin son günlerine ağıtlar yakan bir putperestin diliyle anlatılıyor.

Bir söz için yaşayıp bir söz için ölen insanların dünyasına düşen yakıcı sözler... Başdöndürücü şiirler eşliğinde yaşanan unutulmaz bir doğu masalı. Persler, Doğu Romalılar, Türkler, Ermeniler, Gürcüler, Agvanlar, Avarlar, Çinliler ve Araplar, kısacası kadim dünyanın kadim halkları bu masala şahitlik ederken kendileri adına kendileri konuşuyorlar. Bu romanın bir cevap olması için; doğunun cevabı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9789756329900
 • Yayınevi:
  Litera Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

"Sara için ne mi hissediyorum?" diye kendi kendine sordu Zeyd. "Onu Tuleyle'nın çadırında hamur yoğururken düşünüyorum, Gallak develerini sağarken düşünüyorum. Onu çadırının içinde ağlarken düşünüyorum. Ve gece çadırımdan çıkıp Nuşebi çadırları arasında 'Şefkat şefkat' diye bağırmak istiyorum." Çiçek, Zeyd'in yanağından süzülen yaşı eliyle sildi.
"Neden aşk değil de şefkat?" diye sordu Ildız.
"Çünkü bu çok daha ağır bir şey... Bu aşkın üzerinde olan bir şey. Kalp aşkın üzerine çıktığında bunu hissediyor. Bunu, bunu nasıl anlatayım? Çünkü bunu kimse anlamaz."
Ildız başını sallayarak ve iç geçirerek "Annelerden başka..." dedi.

Şair, Rafet ElçiŞair, Rafet Elçi

Bazı sırlar vardır ki başkalarının kulağına gitsin diye verilir. Sırrı veren gizli kalmayacağını bilir. Lakin bazı sırlar vardır ki duyan kalbine gömsün diyedir.

Şair, Rafet Elçi (Sayfa 39)Şair, Rafet Elçi (Sayfa 39)
habibe kavak 
24 Haz 00:32, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Şair edebiyat
"Ve insanlar beni konuşmaya zorluyor ve bu dil bana sadece şiiri hatirlatiyor. Bu dil baştan aşağı şiir kokuyor. Ve bu ülkedeki herşey bana yenildiğimi hatirlatiyor ve her şey, ey yaşlı adam, şu kızgın güneş bile bana Sara'yı hatırlatıyor!"

Şair, Rafet Elçi (Sayfa 143 - Litera yayıncılık)Şair, Rafet Elçi (Sayfa 143 - Litera yayıncılık)