Sakıncalı Piyade

8,8/10  (29 Oy) · 
172 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.085 gösterim
"Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu! Sakıncalı Piyade'yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık.
Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum. 'Acı acı gülmek' deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm."
-Aziz Nesin-
(Arka Kapak)
JeruCaspian 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü , piri , üstadı. Öğrenecek ne kadar şey vardıysa da bilgiye karşı güruhlar elini çekmedi Mumcu'dan.

Serdar Poirot 
24 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Oldukça güzel bir siyasi ve mizahi araştırma kitabı. Yazar bu sefer Aziz Nesin üslubu kullanmış ki zaten kitabın önsözünü Aziz Nesin yazıyor. Yazar 12 Mart döneminde yaşadıklarını, cezaevi anılarını, sıkıyönetim sürecini, askerler ile olan ilişkisini, kendi yaptığı askerliği ve burada başına gelen trajik olayları mizahi bir dille anlatıyor. Yedek subaylıktan erliğe geçişi ve sakıncalı bir piyade eri oluşunu kimi zaman komik kimi zaman da trajikomik anılar ile besliyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Berfun Berçin 
29 Ağu 15:04, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, Puan vermedi

12 Mart askeri darbe, öncesi ve sonrasında başından geçen ve çevresindenki insanların başından geçen olayları kısa kısa hikayeler şeklinde anlatıyor,yazar. Annemden babamdan dinlediğim 12 Mart Darbesini bir kez daha dinlemiş gibi oldum.O döneme ışık tutan bir kitap. Keyifli okumalar.

Demir Fesar 
16 Şub 21:25, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Sakıncalı piyade kitabı Uğur Mumcu'nun 1971 muhtırası sonrasında yaşadığı trajikomik hikayeleri anlatıyor. Özellikle askerliğini er olarak yapan hukukçular bu kitapta kendinden bir şeyler bulacaklardır. Tavsiye ederim.

ali sahin 
24 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

sakıncalı piyade ülkemize kırıntıda olsa özgürlük getiren 27 mayıs devrimin açtığı yolda şekillenen kitleselleşen aydınlanma döneminde devlet ve tüm yapılarının sol düşünceyi aydınlanmayı ezmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarının bir belgesidir.. köylüsünden öğretmenine işçisinden öğrencisine kadar 65 lerde yükselen Antifaşist antiemperyalist uyanışın nasıl bastırılmak istendiğini faşizmin zindanlarını çok güzel özetliyor kitap aynı zamanda şunu da veriyor ne olursa olsun şartlar koşullar ne olursa olsun aydın namusu ve bilinciyle doğruları savaştırmaya devam ...

Kitaptan 30 Alıntı

Jazz 
 13 Nis 13:46, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Erdal Öz
Erdal öz, kitapları sarmak için ambalaj kâğıdı hazırlamıştı. Ambalaj kâğıdında. Marks'dan, Engels'den, Guevera'dan ve Atatürk'ten özlü deyişleri vardı. Ambalaj kâğıdı özenle hazırlanmıştı.

Koskoca Sıkıyönetim buna göz yumar mı hiç yummaz!

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
Berfun Berçin 
29 Ağu 14:56, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Fakat biraz sonra annem telâşla beni arıyor:
— Oğlum polisler geldi, seni sordular...
Ben ne yapayım? Şimdi eve gidip, çamaşırlarımı hazırlayıp, teslim olsam iyi... İyi ama, ya yolda, kaçıyor diye vururlarsa. O günler öyle.. Sokak ortasında takır takır adam vuruyorlar. Gerekçe de hazır: Güvenlik Kuvvetlerine ateş açan anarşistler silâh çatışması sonunda ölü olarak ele geçtiler. Gerçi, bu düşünceye olasılık tanımıyorum pek amma, yine de ne olur, ne olmaz. Telefonla Sıkıyönetim Komutanlığını arıyorum. Adımı söylüyorum.
— Beni arıyormuşsunuz, nereye teslim olayım?
— Bizim bir bilgimiz yok efendim...
Sıkıyönetim Savcılığını arıyorum. Onlardan da bir yanıt alamıyorum. Ankara Emniyet Müdürlüğüne telefon ediyorum.
— Bizde adınız yok?
Herhalde Sıkıyönetimin işidir.. Allah Allah, biri bizi işletiyor mu yoksa? Yıldırım Bölge Tutukevine telefon ediyorum. Oradan da yanıt alamadım:
— Bizim bir bilgimiz yok...
Ben de galiba, kendimi zorla tutuklatacağım. Avukat Turan Tamar'a dönüp:
— Tutukluluktan istifa ettim... diyorum amma, yine de aramaya devam ediyorum. Yok kimse kabul etmeyecek, açıkta kalacağım... Açıkta kalacağım ve üniversiteye giremeyen öğrencilere döneceğim. Birde, Mamak Tutukevine telefon ediyorum
— Nasıl olsa, oraya geleceğim amma, ben kime teslim olayım?. Kimsenin beni kabule niyeti yok... Neyse sonunda, Ankara Emniyet Müdürlüğüne gidip teslim oldum. Durumu da anlattım. Anlayışla karşıladılar.

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
M.Ali BARAN 
20 Nis 11:52, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ağrı askeri hastanesi doktorları, benim mide ülserim dolaysıyla, ikiye ayrılmışlar. Sonunda, Ankara Gülhane Tıp Akademisi Hastanesi’ne yollanmam için karar çıktı.
Ankara’ya geldiğimde doktorlar, beni önce, astsubay hastalarının yattığı koğuşa aldılar. Sonra da bir general odasına. Patnos’ta er, Ankara’da general..Gel keyfim gel!

General odasına yattığım gecenin sabahı, odayı temizlemek için bir hademe kapıyı açtı. Baktı ki içeride pijamalar içerisinde, saçları kesik, gözlüklü bir adam oturuyor. Alışkanlıktan olacak :
- Paşam girebilir miyim?...deyince beni gülmek aldı.
Paşaya bak paşaya!

Hademe, sonra garip garip bakmaya başladı. Paşa desen , paşa değil; er desen, paşa odasında pijama ile ne arıyor. Sordu:
- Paşam rahatsızlığınız ne?

Ne deyim; kesik saçlarımı düşünüp hademeyi yanıtladım;
Saçkıran,saçkıran…Saçlarımı onun için kestiler….

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 89)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 89)
Jazz 
13 Nis 16:31, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Muhtıra
Muhtıra verilir verilmez, Cumhuriyet’in geleceğini ağır tehlike içine düşürmekle suçlanan Başbakan Süleyman Demirel ünlü şapkasını alarak, hükümetten ayrıldı. Üç gün geçmemişti ki, Silâhlı Kuvvetlerden, bazı general ve albaylar, emekliye sevk ediliverdi. Hem, kimin imzasıyla?
Cumhuriyetin geleceğini ağır bir tehlike içine düşürmekle suçlanan Başbakan Demirel'in imzasıyla!
Olur mu, olur. Burası Türkiye!

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
M.Ali BARAN 
20 Nis 11:15, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

‘’Ellinci yıl marşı’ nın ezberlenmesi vardı. Gündüz marşın güftesini, gecede bestesini ezberlerdik. Çavuşlar, marşı ezberleyince ayrılırlardı. Bir süre sonra onbaşılarda ezberlerlerdi. Ben rütbesiz er olduğumdan, marşı bir türlü ezberleyemeyen erlerle beraber tutulurdum. Üsteğmen Veli Durmaz müzik eğitimim ile de yakından ilgilenmekteydi.

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına / Erdi Cumhuriyetim elli şeref yaşına..
Bu dizeler gece düşlerime girerdi.
Müjdeler var yurdumun toprağına taşına..
Müjdelilerrrr vaaar, yuurduuuuumuuunnn…

Bir gün marşı ezbere okumak için sınava çekilen bir er ’’yaşasın soylu gencim, hür benliğim’’ diyecekken yanlışlıkla: ‘’ yaşasın solcu gencim hür benliğim.. demez mi?
Birden ortalık karıştı.
Sus! Nerden çıktı bu ‘’solcu gencim’’
Ne yapsın zavallı er? Doğulu bir yurttaşımızdı. Okuma yazmada bilmezdi. Belki ‘’Soylu’’ sözcüğü ne anlama gelir,onu da bilmezdi. Fakat radyolarda ‘’solcu’’ sözünü çok duyduğu için yanlışlıkla ‘’ yaşasın solcu gencim’’ deyivermişti.

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 98)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 98)
M.Ali BARAN 
 20 Nis 12:16, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Emekli Teğmen Nazım Ata’nın karşılaştığı işlemler de oldukça ilginçtir. Nazım Ata Ankara’da 28’inci Tümen’ de görevliyken, bazı ‘’sayın muhbir vatandaşlar’’ tarafından ihbar edilir. Devir 12 Mart devridir. Genç Teğmen hemen tutuklanır.

Suçların arasında ikisi çok ilginçtir. Birisi;’’sosyalist düzende müteahhitliğin bulunmadığını’’ söylemesi İkinci suç da, Klasik müzik dinlemesidir.

‘’Hiç insan klasik müzik dinlediği için komünist sayılır mı’’ diye düşünmeyin. Teğmen Nazmi Ata, Gürbüz Özdemir adlı bir yüzbaşıyla, Hüseyin Akdağ adlı, bir asteğmen, tarafından ihbar edilmişti. Yüzbaşı Gürbüz Özdemir’in ihbarı şöyleydi:
-Teğmen Nazmi Ata , Şopen falan dinlemiş…

Şopen de acaba Marksist- Leninist miydi? ‘’Şope’in kimlik tespiti’’ yapılırdı, fakat şu ‘’falan’’ kimdi? Belki bu teğmen ‘’falan’’ adlı kompozitörü dinleyerek komünizm propagandası yapmış - tı?

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 71)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 71)
Jazz 
13 Nis 14:03, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Korku
Nihat Erim, bütün kitaplarını. Meclis kitaplığına bağışladı. 12 Mart dönemini yaşadıktan sonra, belki de «ne olur, ne olmaz, günün birinde benim evimi de basıp, yasaklanmış sol yayın bulurlar» diye düşünerek evinde tek kitap bırakmadı.
Şimdi kitapsızdır!

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
Berfun Berçin 
29 Ağu 14:57, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

...cezaevinde bile devrimcileri, bir arada görmek olanaksızdı.

Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 60)Sakıncalı Piyade, Uğur Mumcu (Sayfa 60)
Jazz 
13 Nis 16:53, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hemen o günlerde de, devrin, tek ilerici yayın organı «Ortam» Dergisinde yazı yazmaya başladım. Bundan büyük suç olur mu?.
Dergi kapatıldı. Derginin yazarları, Mümtaz Soysal, Muammer Aksoy, İlhami Soysal ve Ali Sirmen, ayrı ayrı gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklanmışlardı. Ortam dergisi bir çeşit, «Sıkıyönetim bekleme salonu» olmuştu. Orada kim yazı yazarsa, doğru cezaevine.

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
Yiğit Tüccar 
 21 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ne olursa olsun, ben Patnos dağlarında halk çocuklarıyla er olarak askerlik yapmayı, emekli olduktan sonra, siyasal iktidarın uzattığı yönetim kurullarında, on binlece lira para alan orgeneral olmaya değişmem!

Sakıncalı Piyade, Uğur MumcuSakıncalı Piyade, Uğur Mumcu
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Türkiye'nin kısa yasaklı kitap tarihi
Türkiye'nin kısa yasaklı kitap tarihi Gaziantep'te PKK'ya bağlı Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi'ne (YDG-H) yönelik operasyonda gözaltına alınan kişilerin evlerinde bazı kitaplar bulundu.