Sana Gül Bahçesi Vadetmedim

8,4/10  (125 Oy) · 
542 okunma  · 
113 beğeni  · 
3.648 gösterim
İçine doğduğu dünyanın kurumlarıyla bağdaşmayı öğrenemeyen, iletişimsizliğin karanlığında yaşayan on altı yaşındaki bir genç kızın öyküsü...

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, deliliğin, resmi tanımıyla akıl hastalığının öyküsü: Deborah kimlik kavramını yitirip içine kapanmış, zengin düşlemi ve mizah duygusuyla yarattığı kendi düşsel dünyasına sığınmıştır. İki dünyanın çatışmaya başlaması, Deborah`ın akıl hastanesine "düşme"sine neden olur. Bundan sonra hastaneleri, doktorları vb. kurumlarıyla toplumun "kurtarma operasyonu" başlar.

Greenberg`in kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı bu kitap, "akıl hastalarının gizleri" üzerine pek çok ipucu taşırken, toplumun yerleşik değer yargılarına çarpıcı bir eleştiri de getiriyor, böylece normal kavramını sorgulamaya götürüyor bizi.

(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  282
 • ISBN:
  9789753424080
 • Orijinal Adı:
  I Never Promised You A Rose Garden
 • Çeviri:
  Nesrin Kasap
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Öztürk 
09 Kas 17:04, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 10/10 puan

16 yaşında bir kız, Deborah.Romanımız Deborah'ın intihar eyleminden sonra annesi ve babasının onu tedaviye götürmesiyle başlıyor.Deborah küçük yaşlarda sevgisizlikten,ilgisizlikten dolayı kendine yeni bir dünya yaratmış.Bu dünyaya Yr ismini veriyor.Kendi kurduğu yapay dünyasında yaşayan Deborah'ın gerçek dünyaya dönme girişimlerinden ve bu yolda verdiği mücadelesinden bahsediyor kitap.Gerçekten kitap beni çok derinden etkiledi.Yazar kendi hayatımdan esinlendiği için gerçekten güzel noktalara değinmişti.Kitap biraz yavaş ilerliyor,kendini okuyucuya yavaş yavaş sunuyor.Ama bitirdiğinizde gerçekten sizin içinize işliyor.Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

ÖZGE KOÇAK 
22 Oca 16:08, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 9/10 puan

Üniversitede okurken bölüm hocalarımdan bir kaç kere ismini duyduğum ancak o sıralar derslerin ağırlığından mıdır nedir bilinmez adını duymaktan öteye götüremediğim kitaptır kendisi. Kitabı okuduğumda hocalarımın neden ısrarla bu kitabı okumamızı istediğini de anlamış oldum. Kitap Deborah adında 16 yaşında Şizofreni tanısı konulan bir genç kızın Ruh sağlığı hastanesine yatırılmasını ve burada geçen günlerini kendi ağzından dile getirmekte. Kitap şizofreni hastaları hakkında size öyle güzel ipuçları veriyor, öyle bir bakış açısı kazandırıyor ki empati kurmamanız imkansız hale geliyor. Kitabın her kelimesini okurken iyice sindirebilmek adına müzik bile dinlemedim ancak buna rağmen kitabı ikinci hatta üçüncü sefer bile okumayı düşünüyorum. Yazarın başından böyle bir hastalık geçmiş mi bilmiyorum ancak geçmemişse dahi bir ruh hastalığını bu kadar iyi ve doğru betimleyebilen, hastanın gözünden bu kadar başarılı verebilen, okuyucuya da bunu bu kadar başarılı şekilde yansıtan bir yazar daha okumadım. Sana gül bahçesi vadetmedim ki mesleki anlamda ve bir okuyucu olarak her zaman başucu kitaplarımdan biri olacak.

Ferah 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kendi yarattığı dünya ile gerçek dünya arasında kalmış, sonra da akıl hastanesine düşmüş bir kızın öyküsü anlatıldığı bu kitabı okurken her ne kadar sağlıklı olduğuma sevinsem de kahramanın yerinde olmayı istediğim zamanlar çok oldu.

ozlem buyuk 
18 Kas 13:13, Kitabı okudu, 17 günde, Beğendi, 8/10 puan

Şu zamana kadar almayı, okumayı niye erteledim diye düşündüğüm kitaplardan biri. Selim'in Olric'i gibi Deborah'ın Yr dünyasına tanık oluyorsunuz. Deliliğin ya da akıl hastalığının - artık ne derseniz- uzaktan baktığınızda göremediğiniz, duyamadığınız , hissedemediğiniz içselliğini bu kitapta birebir yaşıyorsunuz. Belki de potansiyel deli olduğunuzu/olabileceğinizi görüyorsunuz. Uyanıyorsunuz, korkuyorsunuz... Aslında hiçbirimize gül bahçesi vadedilmediğini anlıyorsunuz. Var gücüyle savaşan, var olmaya çalışan, dünyaya ait olmaya çalışan Deborah'ın hikayesini bitirdiğinizde; yüreğinizde buruk bir sevinç hissedecek, çokça şükür duyacak ve gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

~Gölgesiz~Poyraz~ 
04 Ağu 23:50, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Öncelikle kitabın adından çok etkilenerek okumaya karar verip aldığımı söylemek isterim. Çok genç yaşta bu hastalığa yakalanmış şizofrenin kendi kaleminden iç dünyasına şahit olmak, hastane deneyimleri ve tedavi süreci son derece etkileyici. Psikolojik rahatsızlıkların da en az diğer hastalıklar kadar acı verici, yıpratıcı olduğu, kendi hayat hikayesiyle yaşayanın kaleminden okunarak mutlaka deneyimlenmeli.

rafet demir 
06 Oca 10:25, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 8/10 puan

topluma çeşitli nedenlerle adapte olamayan gerçeklerle hayal dünyası arasında sürekli gel git yaşayan 16 yaşındaki bir kızın akıl hastanesine düşmesini ve mücadelesini konu edinen bir roman. Çok bu kavramlara hakim olmasam da post modern bir roman diyebiliriz herhalde. Yerleşik davranış biçimlerinin çocuklara dikte edilmesini ve ilgili ama bilinçsiz aileleri de sağlam eleştiriyor kitap. Kitabı okurken zaman zaman "ne olur iyileşsin" bu kız derken buldum kendimi. Bir insan akıl hastalığı ile ilgili nasıl bu kadar etkili yazabilir diye düşünürken yazarın da zamanında akıl hastanesinde yattığını öğrendim. Sanırım ülkemizde hak ettiği ilgiyi bulmamış bu kitap. Ben tavsiye ediyorum.

Mine Can 
18 Haz 2015, Beğendi, 9/10 puan

Üniversitede aldığım eğitim nedeniyle belki de her zaman insanları akıl hastaları şeklinde nitelendirmemek, onları toplumdan tecrit etmemek gerektiğini düşünmüşümdür. Onları bu hale getirenin toplum olduğunu unutur ve bizden uzak olmaları için kapalı kapılar ardına kapatırız. Halbuki onların tek sorunu bu dünyadan kaçmak için kendilerince yarattıkları diğer dünyaları ile burasının zamanla çatışmaya başlamasıdır. Kitap şizofreni kavramını anlatan pek çok teorik kitaptan daha faydalı olmuştur benim için. Onların dünyasını onların gözünden görmek isteyenlere de tavsiyemdir.

Duygu yılmaz 
25 Kas 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hayatta en çok etkilendiğim kitaplardan biri diyebilirim. Akıl hastalarının bize anlamsız gözüken hal ve hareketlerinin aslında onların dünyasında oldukça normal olduğunu, normallik kavramının nasıl kişiden kişiye değişebildiğini bütün vuruculuğuyla anlatan bir kitap. Kesinlikle okunması için ciddi mesai istiyor ve kesinlikle kafa dağıtılması için tercih edilmemeli. Okunup üzerine uzun uzun düşünülmesi gereken, psikiyatrik problemleri olan insanlara çok farklı bir gözle bakılmasını sağlayan güzel bir yapıt.

arzu amaç 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Türkçe çevirisinin ilk yapıldığı dönemde adından çok söz ettiren eser, benim yaşamıma "normalite nedir?" sorusunu getirdi. Hikayede, okurun kendi iç dünyasında da bazı kavram karmaşalarını çözme zorunluluğu gelişirken, olayın kahramanı ile olan benzerliklerden dolayı "şizofren miyim?" endişesini geliştiren bir hava var. Yazar sadece kendi iç dünyasını değil, okurun iç dünyasını da keşfe zorluyor. Konu ve anlatım muhteşem.

Leylaa 
04 May 07:27, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Íyi bir kitap okuyor olduğunuzda her şey o kitaptan ibaret olur bir süre. Eşsiz, derin unutulmaz ne varsa Onda bulursunuz. Greenberg iyi ki bu dünyaya gelmişsin.

4 /

Kitaptan 43 Alıntı

"Sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. Hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim. Ve hiç bir zaman huzur ya da mutluluk vadetmedim. Sana ancak bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmanda yardımcı olabilirim. Sana sunduğum tek gerçeklik savaşım. Ve sağlıklı olmak, gücünün yettiği kadarıyla, bu savaşımı kabul edip etmemekte özgür olmak demektir. Ben yalan şeyler vadetmem hiç. Kusursuz, güllük gülistanlık bir dünya masalı koca bir yalandır... Üstelik böyle bir dünya çok can sıkıcı bir yer olur."

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg (Sayfa 115)Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg (Sayfa 115)

"Adalet uygulanmmıyorsa, namussuzluk örtbas ediliyorsa ve inançlarını koruyan insanlar acı cekiyorsa, sizin gerçekliğiniz ne işe yarıyor peki?
...
"Sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. Hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim..." ve hiçbir zaman huzur ya da mutluluk vadetmedim. Sana ancak bütün bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmanda yardımcı olabilirim. Sana sunduğum tek gerçeklik savaşım. Ve sağlıklı olmak, gücünün yettiği kadarıyla, bu savaşımı kabul edip etmemekte özgür olmak demektir. Ben yalan şeyler vadetmem hiç. Kusursuz, güllük gülistanlık bir dünya masalı koca bir yalandır... Üstelik böyle bir dünya çok can sıkıcı bir yer olur."

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg (Sayfa 115 - Metis yayınları)Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg (Sayfa 115 - Metis yayınları)
Zeynep Öztürk 
04 Kas 11:32, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Tanrım,iskencelerini çok kurnazca yapıyorlar!"
"İplerle bağlamalarını mi kastediyorsun?"diye sordu Sylvia.
"Umudu kastediyorum!"

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne GreenbergSana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg

Cehennem'in eşiğine gelmiş kişilerin şeytandan ödü kopuyordu; zaten cehennemin içinde olanlar içinse şeytan özel biri değildi, yalnızca başka biriydi, o kadar.

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne GreenbergSana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg

Sevdiğiniz insanları korumak için hiçbir zaman dünyayı yeniden kuramayacağınızı anlatmaya çalışıyorum size.

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne GreenbergSana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg
Zeynep Öztürk 
03 Kas 10:35, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Birisi seni kırdığı zaman hiç ağlama,gül.Seni üzdüklerini bilmelerine asla izin vermemelisin.

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne GreenbergSana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg

'Bir keresinde, kendine korkunç işkenceler yapan bir hastam olmuştu. Ona neden böyle şeyler yaptığını sorduğum zaman, 'Bunları bana dünya yapmasın diye,' karşılığını vermişti. Sonra, 'Dünyanın neler yapacağını görmek için biraz beklesenize,' demiştim. O da 'Anlamıyor musunuz? Eninde sonunda oluyor bunlar, bu şekilde hiç olmazsa kendi yıkımımı kendim yönetiyorum,' diye yanıt vermişti.'
'Bu hasta... iyileşti mi?'
'Evet iyileşti. Sonra da Naziler gelip onu Dachau kampına götürdüler ve orada öldü. Bunu size anlatmamın nedeni şu Mrs. Blau: sevdiğiniz insanları korumak için hiçbir zaman dünyayı yeniden kuramayacağınızı anlatmaya çalışıyorum size. Ama bunun için uğraşmış olmanızı haklı göstermek zorunda da değilsiniz.'

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg (Sayfa 48 - Metis yayınları)Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg (Sayfa 48 - Metis yayınları)
Asiye Yıldız 
30 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Deborah yavaş yavaş, bir canavarla birlikte yaşayıp ona bir insanmış gibi davranan ailesine korku dolu bir gönül borcu duydu.

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne GreenbergSana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber