Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati

8,1/10  (16 Oy) · 
76 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.074 gösterim
Prof. Dökmen'in çok satan kitabı yeniden kitapçılarda...

Bu kitapta öncelikle kişilerarası iletişimle ilgili bazı bilgiler veriliyor. Bu bilgiler, hem çocukların eğitiminde yararlı olabilir, hem de ailede, işyerinde ve benzeri ortamlarda görülen çatışmaların çözümüne ışık tutabilir.

Ayrıca, geleneksel kültürümüze ve bugünkü yaşam biçimimize yeni bir bakış açısıyla bakılarak bir iddia ortaya atılıyor. Bu iddiayı test etmek amacıyla çeşitli kültür ürünlerimiz, özellikle edebiyatımıza ve sanat tarihimize ilişkin ürünler psikolojik açıdan inceleniyor. Öte yandan Prof. Dökmen iletişim çatışmaları ve empati ile ilgili yeni kuramsal modeller ve sınıflamalar geliştiriyor.

Tüm bu yönleriyle kitap, hem psikolojiye ilgi duyanlara hem de edebiyata ve sanat tarihine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak isteyenlere ilginç bilgiler sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Zafer Tunç 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çağın en önemli konusu belki de en önemli problemi (iletişim) üzerine yazılmış son derece bize dokunan bir anlatımla ve günlük hayattan örneklerle süslenmiş bir kişisel gelişim kitabıdır. Yazar Üstün Dökmen olunca elbette her yaştan okuyucuya hitap eder.

Aykut Asaf 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çoğu kişi gelişim kitabı olarak görmeyebilir. Fakat psikoloji ve sosyolojiye ilgi duyuyorsanız, azıcık ön bilginiz var ise bu kitaptan çok şey öğrenebilirsiniz. Aslında bir tez, bir ders kitabı niteliğinde eserdir. Üstün Dökmen Hoca kitabı yazarken akademik ağır bir dil kullanmamış, verdiği örneklerle anlatmak istediğini çok güzel aktarmıştır. Geçmişten, sanattan hepimizin bildiği olaylara, konuşmalara o kadar farklı yaklaşıyor ki ağzınız açık kalabiliyor. İnanılmaz derecede okurken keyif aldığım, hayatıma inanılmaz katkısı olan bir kitaptır. Anlaşılmadığınızı mı düşünüyorsunuz, anlayamadığınızı mı düşünüyorsunuz işte bu kitap hem anlaşılmanızı hem de anlamanızı sağlayabilir.

Ayrıca bu kitap: Doğan Cüceloğlu'nun aşırı basit diline ve anlatımına sinir olanlar, yine hocanın bizden, kültürümüzden uzak ABD örnekleri vermesine kızanlar ve boynuzun kulağı nasıl geçtiğini görmek isteyenler içindir.

Enes Küçük 
11 Oca 20:13 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu genç yaşıma rağmen, okudukça ve psikolojik olarak iletişimi inceledikçe "Hakkatlen lan, öyle!" diyerek okuduğum bir romandır. Üstün Dökmen'i bu kitapla tanımıştım. Elbet, okuyanlar sıkılacaktır. Ancak iletişim psikolojisine ilginiz varsa okuyun derim. Hiçbir şey kaybetmiş olmazsınız.

Kitaptan 3 Alıntı

Burcup 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Keşke öyle söylemeseydim," "Keşke ağzının payını verseydim," türündeki düşünceler, bizi mutsuz eder. Güzel bir söz vardır, şöyle der:"Bugünümüzü çalan iki hırsız var: Birisi, geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız; diğeri ise, geleceğe ilişkin kaygılarımız. Bunlar, bugünümüzü alıp götürür." Gerçekten de sürekli "keşke" demek, sürekli esef etmek, varoluşumuzu yaşamamızı engeller, bugünün tadını çıkarmamızı güçleştirir.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 113)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 113)
Burcup 
16 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bir bilgine sadece saygı gösterirseniz, onu Ana-baba yerine koymuş olursunuz. Eğer bir bilginin neler söylediğini anlamaya çalışırsanız,- hayatta olmasa bile- onunla Yetişkin Yetişkin"e iletişimde bulunmuş olursunuz. Bilginlerin ve sanatçıların kaderi, anlaşılmadan sevilmek olmamalıdır.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 256)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 256)
Burcup 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çevrelerini değiştirme gayreti içinde olanlar, başkalarını değiştirmeye hakları olduklarını düşündükleri halde, kendileri değişmeye direnç gösterirler.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 111)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 111)