9,1/10  (9 Oy) · 
30 okunma  · 
8 beğeni  · 
650 gösterim
1968-1980 arasında sancı çeken Türkiye. Sovyet ideoloji saldırısı karşısında şaşkın iktidar. Üniversitede, sokakta silahlı terör. İşkence ile şehit edilen Dursun Önkuzu... Ve ülkücü direnişin yükselişi. Ülkücüler olmasaydı Sancı romanı olmazdı. Fakat bu kitabın etkisi o kadar kuvvetli ve yaygındır ki, belki Sancı olmasaydı sonraki nesiller de o kadar ülkücü olmayacaktı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786055261085
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
16 Oca 21:30, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hani ülkenin bir dönem ki tarihi hakkında ne kadar yayın veya görsel öğe varsa bir analiz ettiğinizde karşımıza olayların bir yakasının ısrarla haklı gösterilmeye çalıştığını görüyoruz. Oysa savunulan dava, ve seneler sonra bu davaya yakın bir duruş ile iki tarafın bireylerini birleştiğini görünce ve seneleri yaşamışlardan bir şeyler dinleyince diğer tarafın aslında basının/medyanın yansıttığından aksine çok zorluk çektiğini ve haksızlığa uğradığını anlıyoruz. İşte bu kitap haksızlığa uğrayan tarafı anlatıyor. Haksızlığa uğrayan gençleri anlatıyor. Tek suçları milletlerini kültürlerini dinlerini tarihlerini sevmek olan gençlerin hikayesini. Belki televizyonda her gün anılan isimler değil. Belkide askere kurşun sıkmamış banka soymamış Deniz Gezmiş olamamışlardı. Ama gönüllerin asıl kahramanlarını Süleyman Özmen'İ Ertuğrul Dursun Önkuzu'yu anlatıyor. Gerçek bir dostluk hikayesini. Bir Amacın neferi olmayı, hem milliyetçi hem toplumcu yapıyı savunan ve bunu yapıyor diye vurulan gençleri anlatıyor. Hem vuruluyor. Hem karşı tarafın gazetesi tarafından vurulduktan sonra yalan haber malzemesi oluyor. İşin özü gerçeği anlatıyor. Sancı gibi insanın içini kemiren gerçekleri.

Kitabı herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim.

Mehmet Yılmaz 
06 Tem 2015, Puan vermedi

Türk edebiyatının usta yazarlarından birisi olan Emine Işınsu'nun "Sancı" adlı romanı 12 Eylül öncesindeki kamplaşmaları anlatıyor. Ancak bu defa romanın esas kahramanları Ülkücüler. Başrolde ise Dursun Önkuzu var.

Sancı, yüreğimde sancılar bırakarak bitti! Dursun Önkuzu'nun sonunu bile bile olmaması için dua ederek adeta bitirdim kitabı. O dönemde Türkiye'nin nasıl bir manzaraya mahkum edildiğini anlatıyor.

Mehmet Arda 
09 Eki 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Bu kitabı okumanizi tavsiye ederim. Emine Işınsu gerçekten o dönemi guzel aktarmış. Sadece bir ttarafın kitabı diye okumamazlik yapmayın....

Alperen Özdemir 
13 Nis 10:10, Kitabı okudu, 92 günde, Beğendi, 10/10 puan

dönemi çok ustaca kaleme almış bir yazar kitap şehit ertuğrul dursun önkuzu hayatını anlatmakta. kitap sadece dursunun bakış açısından değil ona karşıt görüşte olan leyla koç un da bakış açısından ustaca aktarılmış. aynı dönem iki farklı insanın gözünden ustaca aktarılmış. ha birde bir tarafın kitabıdır yanlıdır diye düşünmeyin oldukça objektif ve okunulası bir kitap

Kitaptan 5 Alıntı

Ayşe Nur 
 20 May 04:16, Kitabı okudu, Puan vermedi

...-Bu tarafsızlar öyledir, dedi İbrahim, herifin evinden on kuruşluk bardağını çalsan kıyamet kopar da, memleket gidiyor deyince kılı bile kıpırdamaz!..

Sancı, Emine IşınsuSancı, Emine Işınsu
Alperen Özdemir 
 13 Nis 10:34, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

batı hayranlığı imiş, moda imiş, doğulu olmak kompleksiymiş, miş... vız gelir bana! kıymet hükmünden yoksun, sürüklenen aptallarmış, vız gelir bana. neticeye bakıyorum ben aslanım, neticeye. bunlar tümü ile türk devletine ve milletine karşı değil mi, bağrımıza batırmıyorlar mı hançeri, evet , evet, işte ben bunu görüyorum, acımıyorum onlara, sadece onların silahı ile aynı şekilde karşılık vermek istiyorum. kana kan, dişe diş!

Sancı, Emine Işınsu (Sayfa 196 - elips yayın evi)Sancı, Emine Işınsu (Sayfa 196 - elips yayın evi)
Fatih 
03 Ara 14:13, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

-Ülkü Ocakları'nda neler oluyor, konuş Dursun, vurmayacağız bir daha konuş... Sizin gençliği kimler yönetiyor, ha, Türkeş mi? Sadi mi?.. Ramiz mi?.. Başını salla Dursun...
"Ülkü Ocakları'nda ülkü büyüyor, ya Dev Genç'te ne oluyor?.. Sizi kimler yönetiyor, Ruslar mı, Çinliler mi?.. Yoksa Amerika mı?.."

Sancı, Emine IşınsuSancı, Emine Işınsu
Fatih 
03 Ara 14:13, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Ülkücü olmayı niçin istiyorsun?"
Çocuk bir duralamış, dikkatle süzmüştü Dursun'u ve sonra sert sert adeta hazır ol vaziyetinde:
"Ben Türk'üm, bundan gurur duyuyorum, eskiden Türklerin çok çok kahraman olduklarını da biliyorum. Ergenekon Destanı'nı da biliyorum. İşte bunun için komando olmak istiyorum, çünkü komandolar bozkurtturlar. Bozkurtun önderliğinde Ergenekon'dan çıktığımız gibi, yine bozkurtların önderliğinde Türklerin, ataları gibi kahraman olacaklarına, ilerleyeceklerine, güçlü ve büyük Türkiye'yi kuracaklarına inanıyorum"

Sancı, Emine IşınsuSancı, Emine Işınsu