Sarı Yazma

8,6/10  (13 Oy) · 
35 okunma  · 
12 beğeni  · 
735 gösterim
Rıfat Ilgaz'ın bu romanı, adını Karadeniz'in emekçi, çalışkan kadınlarının simgesi olan sarı yazmadan almıştır. Ilgaz'ın çocukluk yıllarını geçirdiği Cide'ye dönüşüyle başlayan Sarı Yazma da bu topraklara aittir. Çok küçükken ayrılmak zorunda kaldığı, ama hiçbir zaman unutamadığı memleketi, yazarı geçmişine götürür. Sarı Yazma'da çocukluğunu, öğrenciliğini, zorluklarla geçen öğretmenlik günlerini, aile yaşamını, her türlü baskıyla engellenmeye çalışılan cezaevi ve sanatoryum arasında sürdürdüğü yazarlığını anlatır. Rıfat Ilgaz'ın kendi yaşamı ekseninde Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı'ndan 1950'li yıllara kadarki politik yapısını ve edebiyat dünyasını anlattığı bu roman, aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı'nın karanlığından nasibini almış 1940 Kuşağı toplumcu-gerçekçi aydınlarının mücadele dolu öyküsüdür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9786053601883
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
ozge 
21 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yazar çocukluğunun geçtiği Cide'de hatıralarında derin izler bırakan Sarı Yazmalı kadınların adını kitaba verse de aslında bu o kadınların hikayesinden çok otobiyografi niteliğinde. Yazarın hayatından kesitlerle kurtuluş savaşı yıllarını, cumhuriyetin ilk yıllarındaki yaşamı hissediyorsunuz. Oldukça içten yazılmış bir kitap. Yazar Rıfat'tan çok insan Rıfat ile tanışıyorsunuz. Ben sevdim . Tavsiye ederim.

Aslı Tekin 
08 Haz 03:14, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yazarın hayatını anlattığı kitapta otobiyografik bir roman okuyoruz.

Çocukluğunun geçtiği Cide'ye yıllar sonra yeniden döner Ilgaz ve anlatmaya başlar yaşadıklarını. Öğretmen, gazeteci, şair olarak Kurtuluş Savaşı sonrası toplumundaki rolünü kendi cephesinden duru bir Türkçe ile anlatmış kitabında.

Hastalığı -verem- dolayısıyla sanatoryum ve hakkındaki suçlamalar nedeniyle cezaevi arasında gidip gelen yaşamını anlatmış. İçinde bulunduğu dönemi de edebiyatçılar açısından örnekler vererek değerlendirmiş kitabında.

Kitaptan 9 Alıntı

"İşçiyim, ama senin gibi değil. Bir dikili çöpüm bile yok!"
Hemen aklıma yazı yazarken elime aldığım kalemler geldi. Ancak yazarken dikili duruyordu. Yazamadığım zamanlar yatık.

Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 77)Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 77)

hababam sınıfı
Hababam Sınıfı gibi yüz binlerce baskı yapmış, toplumca bilinen, sevilen bir güldürü romanının filmini çevirirken kendiliklerinden yeni tipler, yeni olaylar ekleyecek kadar sanatı hafife almaları görülmüş şey değildi. Eserin içeriğine tümüyle aykırı düşen bu davranışın, çekilen filme bir şeyler kattığını ileri sürebilmeleri bence sanata da sanatçıyı da büyük saygısızlıktı. Verdikleri parayla yalnız kitabımdan senaryo çıkarmak hakkını değil, beni de, bütün kişiliğimle satın aldıklarını sanıyorlardı.

Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 62)Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 62)

Hasan Ali Yücel
Bakanlıkta öyle şeyler dönüyor ki, beni de bu Hasan Âli denen adam kolumdan tutup atarsa hiç şaşmam!

Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 44)Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 44)

Harf inkılabı
"Kemal Paşa sana bana güvenmese, bu yeni harfleri bulup çıkarmazdı. Oysa biz bu harflerle mektup yazıp kız tavlamaya çalışıyoruz!"

Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 206)Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 206)

Serbest Nazım
O güne kadar aruzuyla, hecesiyle bütün bilgi yanlarıyla şiiri öğrenmiştim. Nâzım Hikmet, bütün bildiklerimi, edindiklerimi altüst etmişti.

Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 181)Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 181)